Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Andrius Martinkus. Mintys apie Afganistaną

Tiesos.lt siūlo   2021 m. rugsėjo 21 d. 19:05

15     

    

Andrius Martinkus. Mintys apie Afganistaną

„Šiaurės Atėnai“

Neprisimenu pilietinio karo Afganistane pradžios. 1978 m. man buvo tik ketveri. Bet labai gerai prisimenu 1989 m. istorinius kadrus, kuriuose paskutiniai sovietų kariuomenės daliniai tiltu per Piandžą palieka Afganistano teritoriją. Lietuvoje tai buvo Atgimimo, Sąjūdžio ir Baltijos kelio metai. Kitais metais Lietuva paskelbs atkurianti nepriklausomybę, o dar po metų žlugs Sovietų Sąjunga. Kai 1992 m. Afganistane krito komunistinis režimas, studijavau elektrotechniką savo gimtosios Klaipėdos aukštesniojoje technikos mokykloje. Kitais metais įstojau į Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakultetą, o 1996 m. musulmonų sunitų judėjimas, kurio pagrindą sudaro islamo teologiją studijuojantys studentai, paėmė valdžią pilietinio karo tebedraskomame Afganistane. Prasidėjo Talibano epocha. 1999 m. gimė mano dukra, 2000 m. pasirodė pirmieji mano tekstai „Šiaurės Atėnuose“ ir baigėsi XX a. 2001 m. rugsėjo 1 d. pradėjau dėstyti Vilniaus universiteto Kauno humanitariniame fakultete, o rugsėjo 11 d. Niujorke keleiviniai lėktuvai rėžėsi į Pasaulio prekybos centro dangoraižius. Tais pačiais metais JAV pradėjo intervenciją į Afganistaną ir metų pabaigoje Talibano režimas krito. Tačiau pats Talibano judėjimas niekur iš Afganistano nedingo. Jis pasitraukė į kalnus, kariavo partizaninį karą prieš JAV pajėgas ir JAV remiamą Afganistano vyriausybę ir kantriai laukė. Jis laukė dvidešimt metų. Per tą laiką Lietuva įstojo į Europos Sąjungą ir NATO, mano dukra baigė mokyklą ir įstojo į universitetą, o aš apgyniau disertaciją, po keturiolikos darbo metų išėjau iš universiteto ir ketverius metus dirbau pašte. 2020 m. pradžioje JAV su Talibanu pasirašė taikos sutartį ir pavasarį kartu su sąjungininkais pradėjo savo pajėgų išvedimą iš Afganistano. Vakarų remiama Afganistano vyriausybė liko viena prieš Talibaną. Ir 2021 m. rugpjūčio 15 d. – amerikiečių kariams dar tęsiant evakuaciją iš Kabulo oro uosto – talibai be mūšio užėmė Afganistano sostinę.

Afganistano pilietinio karo unikalumas tas, kad šiame kare patyrė nesėkmę dvi Vakarų postkrikščioniškosios civilizacijos versijos. Pirmajai atstovavo marksistinis režimas, kurį 1979–1989 m. palaikė SSRS ir jos kariuomenė. Antrajai – ką tik žlugęs režimas, kurį 2001–2021 m. palaikė Vakarų liberaliosios demokratijos su JAV priešakyje ir jų kariuomenės. Lietuvių kariai dalyvavo abiejuose Afganistano vesternizacijos projektuose. Pirmuoju atveju – kaip SSRS kariuomenės šauktiniai. Antruoju – kaip NATO narės Lietuvos Respublikos kariai. Pasaulyje nėra daug tautų, kurių kariai dalyvavo tokio unikalaus pilietinio karo abiejuose etapuose.

Pati Lietuva beveik penkis dešimtmečius buvo pirmojoje Vakarų postkrikščioniškosios civilizacijos versijoje. Jau tris dešimtmečius ji yra antrojoje. Per tuos 30 metų labai pasikeitė mano požiūris į daugelį dalykų. Daug kuo nusivyliau. Lietuvių tauta – seniausia indoeuropiečių prokalbės sergėtoja – savo istorinėje tėvynėje susitraukė nuo 3,7 iki 2,8 milijono. Turbūt ir Afganistane per tuos 20 „laisvės“ metų atsirado nusivylimas. Kaip kitaip paaiškinti, kad nebuvo beveik jokio pasipriešinimo sugrįžtančiai pabaisai? Talibanas man ir dabar – blogis. Iki šiol negaliu atleisti barbariško Bamijano Budų sunaikinimo. Po Talibano sugrįžimo bus prarasta dar daug gerų dalykų. Bet kodėl nebuvo beveik jokio pasipriešinimo? Juk ne amerikiečiai prieš 20 metų ant žemės išvarė talibus iš Afganistano miestų. Amerikiečiai tik teikė palaikymą iš oro. Ant žemės talibus iš miestų išvarė patys afganistaniečiai – Šiaurės lyga. Kas atsitiko dabar, po 20 metų? Turiu baisų įtarimą. Nepopuliarų. Nepolitkorektišką. Mano įtarimas – tie 20 metų sugadino afganistaniečius. Tuos, kurie galėjo priešintis Talibanui. Materializmo sėkla. 

„Tai svajonių žudynės“, – taip Afganistano tragediją apibūdino tėvynę paliekantis vienas žinomiausių šalies žurnalistų. Mano irgi daug svajonių nužudė tie 30 metų, per kuriuos taip sunyko lietuvių tauta. Ar aš ginčiau tai, kas „sukurta“ Lietuvoje per 30 metų? Neginčiau.

Dieve, atleisk man.

satenai.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jules       2021-09-23 8:09

Langų majore, nesisavink svetimų vardų ir pavardžių. Čia tas apsišaukėlis Juliumi Milaičiu ne Milaitis, o Langų majoras - mėtymo per langą profesionalas. Pačiam labai nepatinka Tiesos paieškos, kodėl? Galėtum mums čia prisipažinti.

Šaunuolis       2021-09-22 21:27

Julius Milaitis (18:43)! Pats save reklamuoja! Net pliusiuką netyčia padėjau už tą durnumo ir įžūlumo ,,bombačką” smile .

Julius Milaitis       2021-09-22 18:43

Vos tik atsiranda toks dundukas, kaip Jules, taip pasirodo Julius Milaitis su savo Julesaisis, Dzeikais (suprask angliškai), papom borgiom,vardais, kisais, tiekais, dd plius dd ir t. t.

Gryna tiesa.       2021-09-22 13:33

jei jau nukentėję nuo sovietų,pradeda širdyje tyliai jų kartais ilgėtis ir bijo kam nors tai pasakyti.O juk tai tik todėl,kad lietuviai beveik nebuvo laisvi niekada.

Julesui       2021-09-22 11:06

Manau, kad tau minusiukų pridėjo už komentaro rašymą nevalstybine kalba. Čia ne Anglija, bet Lietuva ir lietuviškai visi gerai supranta.

Jules       2021-09-22 10:35

Ir kas čia man pridėjo minusiukų be pagrindo? Tai ne tik mano nuomonė čia buvo pateikta Anglų kalba, o labai įtakingo USA geopolitikos žinovo, geopolitikos profesionalo ir buvusio aukšto valstybės pareigūno, į ką mums privalu kreipti dėmesį. Tai nėra juokinga ir nereikia ant durniaus minusuoti vien dėl įniršio ar neapykantos. Mes ne Kapsukės docentų išgertuvėse ir ne pas “načalniką” ant kilimėlio - kalbame laisvai ir atvirai, žinodami, kad Tiesa kriminalizuota ir gali greit už ją sėsti šiandienos Lietuvoje.

Stasiuk,       2021-09-22 10:27

taip neišdykauk, o klok faktus ir savo argumentus šiuo klausimu. Kas negerai ir ką reiktų taisyti, kaip sustabdyti prastuomenės stūmimą link Maskvos? Ypač tai aktyviai daro konservatoriai, tarnaudami LDDP interesams, vadinasi, ir kolchoznikų.

kazys       2021-09-22 7:55

Talibanas tai vis dėl to tie patys afganistaniečiai jų giminaičiai kurie sakykim buvo ištremti ar pabėgę . Ir jie ateina su savo tvarka kuri daugumai yra pilnai suprantama ir priimtina-tai islamas ir islamo kultūra bei per šimtmečius susiformavę socialimės tautinės tradicijos-TODĖL NEBUVO PASIPRIEŠINIMO IR NEBUS. Todėl ir tos žadėtos masinės emigracijos iš Afganistano kol kas nelabai matyti. Aš manau yra vilčių kad Afganistanas pagaliau taps daug maž normalia islamiška valstybe. Tik nereikia kišti jiems demokratijos ir kitų vakarietiškų ;patiekalų; -jie jų nevalgo.O jei pultu priešas iš išorės jie TIKRAI ginsis.

stasys       2021-09-22 6:46

Jau senai įtariau kad autorius tik paprastas ‘parmazonas’ kuris gyvena tik savo suvokimo pasaulyje . Tokiu namai visada aptverti dvimetrine tvora o lauko duryse penkios spynos . Ir nors šiuo konkrečiu atveju neina kalba apie ‘tikėjimą’ o tik vertybių skalę samoningas bedievis ir tai neleistu sau tokios samprotavimo laisvės .Aš matyt ginčiau ta ‘vieša baleruna’ ištikus bėdai ..jis man vis dar primena savo išvaizda žmogų ..nors per savo amžiu balai žino ka gero padarė .

Al.       2021-09-22 0:24

Nežinau, ar materializmo sėkla. Gal greičiau korupcijos. Rusams išeinant iš Afganistano, nors ne iškart, į Rusiją pasitraukė 200 000 Rusijos bendradarbių. Užuot priešinęsi. Tiesiog islamo šalyse europietiško tipo pasaulietinė kultūra silpnesnė už islamofašizmą. Ir dar remiamą Pakistato.

Taip, Andriau, istorija patvirtina,       2021-09-21 23:53

kad postkrikščioniškosios (anti)civilizacijos radimasis prognozuoja iš visuomenės susiskaldymo ir iš šio neišvengiamai kylančio susipriešinimo kylančio karo grėsmę ir net patį brolžudišką karą.
Liberalų poskrikščioniškoji laisvės be Dievo samprata ir šios įgyvendinimas yra tikrų tikriausias tautos įbaudžiavinimas. Valstybinė šeimų kontrolė ir vaikų atiminėjimas, tautos nupilietinimas suvarant sveikus žmones be GP į karantininius gardus yra XXI a. postkrikščioniškosios tironijos pavyzdžiai.

Jules       2021-09-21 21:52

Do we truly believe that if Russia marched into Lithuania, the U.S. would start attacking the ships, planes and troops of a state armed with thousands of tactical and strategic nuclear weapons? Would NATO allies Spain, Portugal, Italy, and Greece declare war on Russia?

ah.ą       2021-09-21 21:19

atėjo trumpas ir nustatė išvesti “svajones” iki rugsėjo pirmos.

amerikos       2021-09-21 20:31

demokratija Afganistanui - taip pat kaip partnerių demokratija Lietuvai

Jules       2021-09-21 20:29

Jaunimas gi atsakė, kad Lietuvą gintų tik tuo atveju, jei gintų NATO. O jei NATO negins - tai ir jie negins. Tad viskas čia aišku ir prie to juk ir einama, ir dar tyčia spartinamas tas ėjimas, kad negintų. Ir Pasaulinė kovidistų revoliucija tam tikslui dirba - Rusijos naudai. Gelbsti Rusiją ir naikina Baltijos šalis, nesvarbu, kad kol kas viruso, skurdo, kainų augimo, netiesos propagandos pagalba ar Kapsukės pagalba. Sukurta nauja AUKUS karinė sąjunga ir NATO traukiama į antrąjį planą - Europa paleidžiama į laisvę savarankiškai siekti sąjungos su Rusija. Jei ne sąjungos - tai rimtų sutarčių, kurios, panašu, bus mums pragaištingos. Kapsukė mūsuose yra labai giliai įdiegusi anti-Europą, vadinasi, ir anti-Lietuvą. Mūsų antieuropietiška politika, nukreipta prieš Prancūziją ir Vokietiją tikrai duos mums pragaištingų vaisių, galit neabejoti. Sanitariniui karui peraugus, kaip planuojama, į karštą ir dar branduolinį - mums bus striuka. Mes neturime politikų - tik apsišaukėlius, išdavikus ir išverstaskūrius, ne daugiau. Tokio mūsų tautos susipriešinimo, kokį padarė kovidistai, dar nėra buvę. Ir tai padarė konservatoriai, dirbantys lddp-istų naudai, vadinasi, ir kolchoznikų naudai taip pat. Kolchoznikai turėtų kojas Kubiliui mazgoti už tokį nepriekaištingą jo darbą jų naudai. Ne veltui visuotinai žinoma, kad Kubiliaus naudą priešai arba LDDP gaudo. Prancūzija ir Vokietija tikrai kurs karinę sąjungą - skaitykite F.Miterano testamentą ir sužinosite, ko nežinoję. O mums vietos dėl tokio akiplėšiškumo ir priešiškumo Europai ten gali ir neatsirasti. Tad burnodami prieš Paryžių ir Berlyną lengvai galime atsidurti Rusijos imperijos sudėtyje. Kad to nebūtų, neatsakingi politikai turi būti traukiami griežtai atsakomybei. Kas paskyrė Žalimą, nežinot? Arba kas pasiuntė mūsų karius prisidėti prie Afganistano okupacijos, pamiršę, kiek metų mes patys buvome okupuoti? Kiek ten pražudyta niekuo dėtų žmonių, nėra žinančių, tiesa?


Rekomenduojame

Ignas Vėgėlė. Patyčios Lietuvoje

Informacinis karas. Aurimas Navys

Regionų politika? Audris Narbutas

Robertas Grigas. Apie liūdnus panašumus

Latvijoje atviros tikintiesiems lieka tik tradicinės Mišios

Prancūzijoje moksleivis šaukė „Allahu Akbar“ prisimenant islamisto nužudytą mokytoją, tėvas grasino padegti mokyklą

Skiepijimo strategija nukrypo ne į motyvavimą, o į grasinimą – Prezidentūra

Niujorko teisėjas uždraudė tėvui lankyti savo dukrą, kol šis nebus pasiskiepijęs nuo Covid

Nuo bačkos. Vytautas Landsbergis: Atsisakantys vakcinuotis žmonės turėtų mokėti „karstelio mokestį“

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Konfliktas Europos Parlamente: išklausykite EK pirmininkės ir Lenkijos premjero kalbas

Lenkijos premjeras M. Moravieckis Europos parlamente: Europos Sąjunga nėra valstybė. Valstybės yra Europos suverenai, kurie nustato ES kompetencijas

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas kuria medijų korporaciją

Nuo bačkos. Vilniaus meras R. Šimašius: aš turiu pareigą dėl vilniečių būti principingu už mūsų miestą ir jo gyventojus

Dr. Dalija Snieškienė. Kur aš tai mačiau???

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.