Žiniasklaida

Audrius Bačiulis. A. Siaurusevičius gavo pamoką

Tiesos.lt redakcija   2017 m. gruodžio 13 d. 15:17

17     

    

Audrius Bačiulis. A. Siaurusevičius gavo pamoką

Veidaknygė

Seimo nariai irgi turi teisę žinoti.

Siaurusevičius gavo pamoką, kad arogantiškai atsifutbolinti nuo Seimo narių, kaip anksčiau, nebeišeis. Kiti laikai, visai kiti žmonės ir Seime, ir Vyriausybėje – Kirkilas šiandien niekas, o Adamkus – tik pensininkas, nebepaskambinsi iš elektros skydinės, kad žurnalistai kimba ir namo neišleidžia.

Ir Jakilaičio klausimėliai Karbauskiui nepadės. Nes užduoti klausimus LRT vadovui apie tai, kam ir už ką atitenka Seimo ir Vyriausybės skiriami 36+ milijonai eurų, nori ne vienas Karbauskis. Ir ne vien valstiečiai.

Menu, dar Seimo pirmininkė konservatorė Irena Degutienė domėjosi, ar tiesa, kad buvusi ilgametė faktinė Siaurusevičiaus žmona Rita Miliūtė gauna iš LRT atlyginimą, viršijantį jos pačios? Tuomet buvo atsimaivyta, kartu duodant suprasti, jog politikė domisi TV žvaigždės uždarbiu tikriausiai todėl, kad jai nepatinka, ką toji žvaigždė apie politikus šneka.

Gali būti, kad tai tiesa, bet tai normalu – politikams nuolat nepatinka, ką apie juos kalba žurnalistai, mat žurnalistai mano, kad jų pareiga – vien kritikuoti politikus, o pagiriamąjį žodį apie save šie turį pirkti leidinio, portalo, radijo ar televizijos reklamos skyriuje.

Politikai raukosi, bet perka. Bet kartu susidaro įvaizdį, kad žiniasklaida yra parsidavusi, ir jeigu giria juos tik už pinigus, tai ir kritikuoja tikriausiai irgi už pinigus, tik kitų politikų sumokėtus.

Iš čia pas politikus atsiranda nesveikai didelis dėmesys žurnalistų ir televizijos laidų prodiuserių (tai yra, gamintojų, parduodančių savo sukurtas laidas TV kanalams) uždarbiams ir tų uždarbių šaltiniams. Dažniausiai nuo klausimų: Iš kur pinigai ir kiek jis/ji gauna už tai, ką šneka ir rodo – TV stotys atsifutbolinta trumpai kirsdamos: tai komercinė paslaptis.

Tai normalu, jeigu kalba eina apie komercinę žiniasklaidą.

Bet LRT – visuomeninis transliuotojas, kurio santykis su politikais labai specifiškas. Viena vertus, Nacionalinio transliuotojo įstatymas sudėliotas taip, kad LRT yra nepriklausoma nuo kurio konkretaus politiko, ypač sėdinčio vykdomojoje valdžioje – Vyriausybėje, ministerijoje ar netgi Prezidentūroje.

Nors mes visi ne kartą matėme, kaip didelis valdžios koridorių ir neformalių įtakų žinovas Siaurusevičius pas prezidentę Grybauskaitę eidavo it pas šeimininkę – neduok Dieve, antrą Račą į LRTV Tarybą paskirs.

Bet vis dėlto – LRT nepriklausomybė nuo politikų yra tikra ir didelė. Joks ministras negali paskambinti Siaurusevičiui ar jo vestuvių pabroliui (nors gal atvirkščiai, atminsi ten visus santykius, ne veltui dabartinė LTV vadovybė už akių pravardžiuojama „šeima“) Rimvydui Paleckiui ir pasakyti, ką leisti į eterį, o ko – neleisti.

Nors gražiai paprašyti neformalioje aplinkoje gali, ir gali tikėtis būti išgirsti. Žinau iš savo praktikos – skambina man kažkurį savaitgalį iš LTV, prašo pakalbėti apie kariškus dalykus, sakau: Nelabai mano tema, geriau Rasai Juknevičienei skambinkit. – Baik tu, Juknevičienei į eterį išleisti mažiausiai Matonio leidimo reikia, pats žinai, kaip ją viršuje „myli“!

Kita vertus, pinigus Nacionalinio transliuotojo veiklai duoda politikai – Seimas Vyriausybės teikimu. Finansavimas iš komercinės reklamos LRT uždraustas.

O tie, kas duoda pinigus, norėtų bent jau žinoti, kam tie pinigai išleidžiami, jei jau muzikos užsisakyti negali. Ir ne kam apsikritai LRT veiklai skiriami pinigai eina, bet konkrečiai – Jonukas uždirba €12 000, Petriukas €24 000, o Grytutei visi €36 000 per metus atitenka.

Ir toks Seimo narių noras yra normalus. Nors LRT ir nėra valstybine televizija ir radiju, bet būdama visuomenine ji taip pat nėra laisva nuo atskaitomybės savo savininkams, kuriais, per savo išrinktus Seimo narius, yra visa Lietuvos visuomenė.

Tad Seimo nariai ne tik turi teisę, bet netgi privalo detaliai žinoti, kam tenka jų kasmet skiriami €30+ milijonų eurų. Taip detaliai, kaip savo savininkus – Britanijos visuomenę – informuoja Jungtinės Karalystės visuomeninis transliuotojas BBC. Jo ataskaitoje galima surasti, net kuris žurnalistas su kuriuo politiku kuriame restorane pietavo ir kiek už savo pietus susimokėjo.

O Siaurusevičius nenori atskleisti, net kiek kuris laidų prodiuseris iš LRT užsidirbo. Jis sako, esą tai „komercinė paslaptis“, o Seimo nariai įtaria, kad tai „chebros paslaptis“.

Ir jie turi teisę tokiems įtarimams. Pernelyg ilgai, pernelyg daug gandų sklando, pernelyg artimi santykiai tarp tų, kurie vadovauja LRT ir tų, kurie jai savo laidas parduoda. Ir krūva nuotraukų iš įvairių balių, jubiliejų bei kitų viešų renginių tam įrodymas.

Ir net jeigu dabar Siaurusevičius prasprūs, galimai radęs užtarimą S.Daukanto aikštėje stovinčiuose rūmuose, tai neilgam – 80 Seimo narių – tai aiški dauguma ir jie turi teisę žinoti.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Peteris       2017-12-22 23:03

Tikslei pataikyta! wink Like’as

Levuks       2017-12-20 16:44

Mėginu “klasinį”žurnalistą pakartoti:“Labas eeeeeee vakaras eeeeeeevaka,čia
“Televizijos eeeeeee forumas” ir t.t.Neįsižeisk,nesityčioju,čia ne įgimtas
mikčiojimas,čia netikęs,bjaurus įprotis,kurio pasistengus galima atsikraty-
ti.

albina       2017-12-16 11:44

Puikiai parašyta.Nuo lietuviškų kanalų popsinio primityvumo net kaime žmonės bėga pirkdami kabelinių TV paslaugas,nes neįmanoma patyčias žiūrėti per visus kanalus,nes juk turim grupės draugų LTV,Mockaus ir jaunos žmonos vyro LRyto telepeizalynę.Šlykštu žiūrėti,kaip panelė Žiemytė atvivrai niekina ministrus,Jakilatis su Miliūte tardo,apie diskusijas su žiūrovais net nesvajokim.Bet…gal yra vilties atsiimti sau visuomenės pinigais išlaikomą LTV?

Siaurą nereikia mokyti       2017-12-15 15:48

Siaurą reikia vyti iš LRT su visa jo šutve.

Ernestas       2017-12-15 3:02

Praktiškai visu 100 proc pritariu Bačiuliui. Keista, kad tik prie šios valdžios vyksta papurtymai įvairiose sferose. Ir šiek tiek keista, kodėl viso to nebuvo anksčiau.

tik tiek       2017-12-14 23:55

“Finansavimas iš komercinės reklamos LRT uždraustas”, - rašo autorius. Visi tai žinom. Bet taipogi matom, jog LRT to draudimo nepaiso - gana sėkmingai transliuoja komercinę laidų rėmėjų reklamą. Ir tos reklamos, atrodo, daugėja. Keista, kad niekas iš aukštesniųjų  iki šiol to nepastebėjo.

Jeigu        2017-12-14 19:29

Seimas leisis mulkinamas ir neišvaikys siaurovizijos gudručių, tai pačiam Seimui reikėtų eiti šieno ravėt.

šiaip tai       2017-12-14 18:36

Mentai irgi nepatenkinti PD atstovu ryšiams su visuomene Matoniu. Sako, tik didelę algą ima, o naudos iš to maža.

Al.       2017-12-14 2:49

Blogiausia tai, kad jie ne tik vagys, bet Lietuvos priešų kariai. Patriotizmas tėra priedanga. Negi viešieji intelektualai tik dabar atako?

ruta       2017-12-13 21:12

Aciu Autoriui , puikiai surasyta , nors tiesiai i FNTT , kad pagaliau istirtu kam yra naudinga LRT degradacija ir kas yra stogas sitos Siaurovizijos gaujos ..

Agnė       2017-12-13 19:18

Ir dar: pinigai pinigais, bet kad Lietuvos transliuotojas užsiima plepalais ir kelis kartus rodo tuos pačiu reportažus, vietoj to, kad gautume išsamią informaciją ir kuo daugiau jos, ne surinktos iš interneto, bet normalių žinių apie mūsų artimiausius kaimynus. Kad ir apie tuos rusus, juk ne visi mus tik “puola”

Agnė       2017-12-13 19:04

A. Bačiuliui linkiu dažniau rašyti, nes labai gerai surašyta, net komentuoti nėra ko!

Raigerdas       2017-12-13 18:18

Labai geras komentaras “rinkėja iš Kauno”. Kalbant apie LRT susidaro įspūdis, kad Vilniui apskritai atėjo galas, nes neturi aukštos klasės specialistų. Vietoje jų mes turime sovietinius palikuonis, su jų sovietiniu mentalitetu, kuris labai jau primena Rusijos “elitą”. Vilnius su savo Siaurusevičiais ir E. Jakilaičiais yra daugiau panašus ne į Lietuvos sostinę, o į Vakarų Rusijos sostinę. LRT yra įsisenėjęs skaudulys, kuris iki pat šiolei sugeba kabinti makaronus, kad tai yra visuomeninė TV. Dainius Radzevičius - tipiškas demagogas, tiesiog imk ir kopijuok jo žodžius, kad pademonstruoti, kas yra demagogija šiandien, buvo tos LRT Tarybos pirmininkas. Neseniai per radiją “Radiocentras” išgirdau Dainiaus Radzevičiaus demagogiją apie “Informacinį karą’. Pasirodo, anot šito demagogo, bijoti reikia visko, net pieno, kurį mes geriame. Reikia jį tikrinti, kas, kada ir kur jį išleido ir t.t. Pasirodo, netgi pienas gali būti to “informacinio karo” dalis. Ir jūs manote, kad šita paranoja atsirado pas Dainių Radzevičių tik dabar? Na, baikite, tai gudrus manipuliatorius, kuris šitokiu būdu uždirba sau pinigus. Gal dar ne visi įsitikino, bet Vilnius prasigyveno iš tų mokesčių mokėtojų pinigų, kuriuos labai gudriai išmoko “įsisavinti žmonės-kiaulės. Ir kaip jau dabar matosi iš paskutinių įvykių su LRT, tų žmonių-kiaulių, kuriems nusispjauti į moralę, tik duok jam pinigų, Vilniui jau ganosi ištisos kaimenės. Nemažai jų kriuksi ir LRT. Jie ten ŽINO, ką daro, jie Žino, kam tarnauja ir UŽ KĄ TARNAUJA. Užtenka tik nutaisyti Žvieglio iš “Gyvulių ūkio” (G.Orwell) miną ir tu jau būsi “reitinguotas” LRT laidų vedėjas. Nors teigiama, kad tai nėra politinių partijų valdoma TV, kaip tai yra su Putino propagandiniais kanalais Rusijoje, bet mes turime PAGEDIMO FAKTĄ televizijos, kuri yra finansuojama iš mokesčių mokėtojų pinigų. Atlyginimai yra garantuoti, bet būtent tas “atlyginimų garantavimas” iš mokesčių mokėtojų kišenės eilinį kartą atsisuka prieš tą patį mokesčių mokėtoją, kuris nėra šeimininkas savo valstybėje, nes patiki tas teises “sąžiningiems” (kurie niekada tokiais nebūna) politikams. Iš tikrųjų, už mokesčių mokėtojų pinigus šita televizija turėtų būti pavyzdinė ir geriausia TV. Deja, yra atvirkščiai, nes problema yra tuose piniguose, kurie mokomi LRT nesuprasi už ką.

rinkėja iš Kauno       2017-12-13 16:15

koks gali būti konfidencialumas? Juk LRT gauna finansavimą iš biudžeto. Tai Prezidentės, Premjero, ministrų, Seimo narių, tų pačių audito krėstų valstybei priklausančių “Lietuvos geležinkelių” atlyginimus galima viešinti, o šventųjų siaurovizijos karvių - ne? Užteks durnių volioti.
Apskritai LRT jau seniai yra ne visuomenei, o siaurai politikų ir oligarchų grupelei bei neoliberalistinei euroentuziastinei linijai vergiškai tarnaujanti, pliuralizmą pamiršusi televizija. Diskusijose, forumuose kitaip galvojančių politikų, istorikų nei pamatysi, nei išgirsi. Daugelis nepalankių mainstream’ui žinių iš užsienio apskritai nutylimos, vyrauja primityvus selektyvumas. Nemalonu,kai ne tik laidų vedėjai, bet kartais ir žinių skaitytojai pabrėžtinai perša savo požiūrį, net jų leksikonas būna agresyvus, ironiškas, nederamas objektyvioms žinioms. O jau nuolatinis menkaverčių feisbuko paskalų skaitymas rytais apskritai verčia suabejoti LRT sveiku protu. Ar jie galvoja, kad Lietuvos gyventojams labai rūpi, ką bjauraus koks menkai žinomas užsienio reperis ar dvyliktaeilis dizaineris pasakė apie Prezidentą Trump’ą?
Labai skurdžios būna žinios iš užsienio. Jos selektyviai atrinktos pagal eurokonjaunuolišką tą sritį kuruojančių vadovų skonį. Jei nežiūrėčiau lenkų tv, apskritai nežinočiau, kas ten iš tiesų dedasi, nes LRT tik atkartoja Briuselio priekaištus Lenkijai.
Be abejo, Seimas į turinį ir net į laidų kokybę kištis negali. Tačiau LRT vadovai neturėtų galvoti, kad žiūrovai nemato jų darbo broko ir užsitęsusios profesinės degradacijos.

 

aneta       2017-12-13 16:12

Ponas BAČIULI nors kartą puikų ir teisingą straipsnį parašei. Jau labai senai LRT darže reikalinga pertvarka. Nebėra ką ten žiūrėti

vilnietis       2017-12-13 16:04

LRT tai mūsų gėda- už mūsų pinigus.
Gėda žiūrėti kai Jakelaitis kaip pirmoką nevykėlį kalbina Seimo pirmininką.
Milūtė.....
Apie pasaulio įvykius 000000 -liejasi pletkai iš feisbuko.
Tokia ir taryba prižiūrinti juos.

REIKĖJO       2017-12-13 15:51

anksčiau - per ilgai laukėt…


Rekomenduojame

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.