Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Ugdymo politika, Šeimos politika, Žmogaus teisės, Vaiko teisių apsaugos tarnybos

Andriaus Švarplio siūlymas: Dviprasmybes kelianti formuluotė „kad ir nedidelis skausmas“ turi būti panaikinta

Tiesos.lt redakcija   2018 m. spalio 24 d. 21:55

8     

    

Andriaus Švarplio siūlymas: Dviprasmybes kelianti formuluotė „kad ir nedidelis skausmas“ turi būti panaikinta

Nuo 2018 metų liepos 1 d. įsigaliojo naujos redakcijos Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas.

Mano nuomone, pagrindinės sąvokos, apibrėžiančios smurtą ir fizines bausmes, nedraudžia naudoti fizinių bausmių auklėjimo tikslais. Ir tai yra sveikintinas dalykas, atitinkantis sveiką protą, žmonijos patirtį ir Lietuvos Konstitucijoje numatytas šeimos, tėvų ir vaikų teises bei pareigas. Fizinės bausmės auklėjimo tikslais turi būti aiškiai atskirtos nuo smurto.

Nors minėto Įstatymo formuluotėse yra palikta dviprasmybė tarp 2 str. 5 punkto frazės „net ir nedideliam“ skausmui sukelti, vis dėl to visos kitos formuluotės ir bendras sampratos kontekstas aiškiai įvardija smurtą kaip sunkų sužalojimą, kurio poveikis yra neigiamas vaiko tolimesnei raidai („jeigu dėl to vaikas mirė, buvo sutrikdyta jo sveikata, normali raida, jam sukeltas skausmas ar pavojus gyvybei, sveikatai, normaliai raidai ar pažeminta vaiko garbė ir (ar) orumas“).

Taigi, iš vienos pusės, yra nurodomas kad ir nedidelis skausmas, o iš kitos pusės, turi būti minimum nustatytos dvi sąlygos fiziniam smurtui konstatuoti: 1) sunkus sužalojimas; 2) kenkia vaiko raidai. (Poveikis orumui suvokiamas kaip šių dviejų sąlygų tąsa, o ne savaiminė sąlyga, kadangi priešingu atveju „orumo“ sąvoka išplauna prasmę ir pritaikoma bet kam).

Fizinės bausmės, kurios atitinka Konstitucinę šeimos sampratą ir tėvų-vaikų teises bei pareigas ir kurias leidžia eilė išsivysčiusių šalių, akivaizdžiai nesiekia nei sunkaus sužalojimo, nei neigiamų pasekmių vaiko raidai. Priešingai, siekiama teigiamų pasekmių vaiko raidai ir be jokio sunkaus sužalojimo.

Vadinasi, egzistuoja tam tikra įtampa tarp „kad ir nedidelio skausmo“ su Įstatyme dominuojančia smurto samprata kaip sunkia skausmo forma, turinčia neigiamą poveikį vaiko raidai.

Akivaizdu, jog formuluotė „kad ir nedidelis skausmas“ yra painiojanti, klaidinga, prieštaraujanti bendrai Įstatymo sampratai ir kitiems Konstitucijos principams ir atsiradusi būtent dėl tam tikrų interesų grupių ideologinių nuostatų. Vaiko teisių apsaugos tarnyba, kaip matėme iš vakar dienos jų atstovų konferencijos, akcentuoja būtent, cituojant, „pliaukštelėjimą“ (D.Šakalienė, D.Pūras, R.Povilaitis, L.Slušnys irgi tai akcentuodavo).

Reikia konstatuoti, kad tai yra tiktai šios tarnybos vadovų ir interesų grupės interpretacija, kuri neatitinka nei Įstatymo visuminės prasmės, nei Konstitucijos normų.

Dviprasmybes kelianti Įstatymo 2 str. 5 punkto frazė turi būti panaikinta.

– – – – – – – –

Kad net Tarnybos vadovai nesuvokia Konstitucijos ir Įstatymo normų prasmės, rodo vakarykštė spaudos konferencija, kurioje Tarnybos atstovės naudoja absurdiškus pavyzdžius ir analogijas.

Pvz., buvo sakoma, jog narkomanų šeima irgi stengėsi išmokyti vaiką matematikos, dėl to jį mušė ir užmušė. Kitu pavyzdžiu-analogija apginti „pliaukštelėjimo draudimą“ buvo nurodomas tariamas atvejis, kai neva pareigūnės „vadovė dabar pliaukšteltų man“: tai būtų asmens orumo pažeidimas, todėl ir vaikui negalima pliaukštelti. Žr. įrašą nuo 48:50.

Akivaizdu, jog pavyzdžiai ir pats mąstymas yra absurdiški, neturintys nieko bendra nei su Įstatymo normomis, nei su pačiu civilizuotu fiziniu bausmių taikymu dėl vaiko gerovės. Tai yra iškreiptas fizinių bausmių auklėjimo tikslais suvokimas ir painiojimas su smurtu bei orumu. (Narkomanų atvejų tai nėra auklėjimas, o smurtas. Vadovės-pavaldinio atvejis apskritai nepritaikomas vaikų auklėjimui, nes tai yra darbiniai santykiai (netoleruotini), o ne šeimoje vykstantys tėvų-vaikų santykiai).

Tai rodo apgailėtiną Tarnybos vadovų kompetenciją. Kokios tuomet kompetencijos yra žemesnių grandžių pareigūnai?

 

– – – – – – – –

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
5. Fizinė bausmė – vaiko drausminimas, kai fizinis veiksmas naudojamas fiziniam skausmui, net ir nedideliam, sukelti ar fiziškai kankinti vaiką arba pažeminti jo garbę ir (ar) orumą. Fizine bausme nelaikomos valstybės legaliai taikomos bausmės ir kitokios poveikio priemonės nepilnamečiams.

9. Smurtas prieš vaiką – veikimu ar neveikimu vaikui daromas tiesioginis ar netiesioginis tyčinis fizinis, psichologinis, seksualinis poveikis, jeigu dėl to vaikas mirė, buvo sutrikdyta jo sveikata, normali raida, jam sukeltas skausmas ar pavojus gyvybei, sveikatai, normaliai raidai ar pažeminta vaiko garbė ir (ar) orumas. Smurtu prieš vaiką taip pat laikoma vaiko nepriežiūra. Smurtu nelaikomi veiksmai, kuriais prieš vaiką panaudojama fizinė jėga ir vaikui sukeliamas fizinis ar psichinis skausmas, kai šiais veiksmais siekiama išvengti didesnio pavojaus vaiko saugumui, sveikatai ar gyvybei ir to negalima pasiekti kitomis priemonėmis.

3 straipsnis. Smurto prieš vaiką formos
Smurto prieš vaiką formos yra šios:
1) fizinis smurtas – tyčinis fizinis veiksmas ar veiksmai prieš vaiką, taip pat fizinė bausmė, jeigu dėl to vaikas mirė, buvo sutrikdyta jo sveikata ar normali raida arba buvo sukeltas skausmas ar pavojus vaiko gyvybei, sveikatai ar normaliai raidai arba pažeminta vaiko garbė ir (ar) orumas;
2) psichologinis smurtas – tyčinis sistemingas vaiko teisės į identiškumą pažeidinėjimas, vaiko žeminimas, patyčios, gąsdinimas, būtinos vaiko normaliai raidai veiklos trikdymas, asocialaus elgesio skatinimas ar kitokia nefizinio kontakto elgsena (veiksmai ar neveikimas), dėl kurios vaikas mirė, buvo sutrikdyta jo sveikata ar normali raida arba sukeltas pavojus vaiko gyvybei, sveikatai, normaliai raidai ar pažeminta vaiko garbė ir (ar) orumas.

 

– – – – – – – –

 

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2018-10-26 15:21

Panaikinus mažą šėtoniškų instrukcijų atkarpą, šėtono darbo nesustabdysim - reikia naikinti patį gestapą. O tie gestapininkai nėra akli įstatymų vykdytojai - jie labai sąmoningai, atrankiniu būdu būtent pagrindinio Įstatymo ir nevykdo.
Visos partijos ir visi pretendentai šiam smurtui pritaria ar jį nutyli.

Žopienė       2018-10-26 6:44

Vaikai paimti teismo sprendimu, grąžinti be teismo sprendimo - savavališkai. Todėl nedelsiant reikalauju iškviesti ARO pareigūnus ir grąžinti vaikus globėjams iki tol kol visų instancijų teismai iki LAT neišspręs klausimo iš esmės. Tėvų emocijas slopinti įkišus juos į Lukiškių kalėjimo rūsį.

Ramiros       2018-10-25 13:17

Prapuolusios ar šėtono užvaldytos sielos ...

kaunietė       2018-10-25 9:06

Šitos susireikšminusios moterys, aklos įstatymų vykdytojos, tapusios monstrais net nesuvokia kokią žalą jos daro valstybei. Tai ką jos padarė nukentėjusiai šeimai, jos nenusiplaus šitos dėmės.
Žinoma, virš jų stovi tokie “autoritetai”, kaip Slušnys, Šikalienė, Majauskas, Žiobienė ir Seimo nevykėliai, kurie pabalsavo už tokį įstatymą, kad iš Lietuvos bėgtų dar daugiau žmonių. Neįsivaizduoju, kaip galės šitie suvargę tėvai toliau gyventi Lietuvoje, kaip juos seks, tikrins, tiesiog persekios kaip sovietiniais laikais.
O šios absurdo piramidės viršūnėje - dideli Norvegijos pinigai, kurie buvo sėkmingai “įsisavinti” Lietuvos tam tikrų asmenų ir institucijų.

kaunietė       2018-10-25 8:46

Visas šis įvykis primena Garliavos įvykius tik mažesniais maštabais. Tačiau ir Garliavos smurtas ir šis Kauno smurtas vyksta valstybės užsakymu.

Trojka       2018-10-25 7:08

Ar šitos susireikšminusios beširdės personos jums neprimena Stalino laikų trojkų, siuntusių žmones į mirtį?

Kristus sakė,kad       2018-10-25 6:52

geriau gyvybės netekti ,negu savo sielą pražudyti.Motinos pliaukštelėjimas švelnesnis už pūką,palyginus su šių raganų psichologiniu smurtu vaiko sielai.Visiškai antikrikščioniška.Ar bažnyčia tylės?Kai skriaudžiami mažutėliai?

Bejausmiai       2018-10-25 6:50

snukiai.Kas taip sugadino mūsų moteris.Kur jų prigimtis švelnumui,gailestingumui,atjautai,dorai…

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.