Įsivaizduokite, kas per šv. Kalėdas suvalgėte pusę pyrago. Po kelių dienų, Naujųjų Metų išvakarėse, pabaigėte kitą pusę. Pyrago neliko, bet jeigu savo pyrago valgymą pavadintumėte „atvejiniu valgymu“, tai galėtumėt laikyti, kad suvalgėte tik pusę pyrago. Tas pats vyksta ir su miškų kirtimu. Įstatymai draudžia plynai kirsti ežerų pakrantes, esančias šlaituose. Ir suprantama, kodėl: didelė dirvožemio erozijos grėsmė ir vandens telkinio užteršimas. Bet pavadinkite šį kirtimą „atvejiniu“ ir viskas bus gerai: nors miško jau nebebus, bet popieriuje iškirtote tik pusę.
Šiose nuotraukose iškirsta ežero pakrantė Vidiškėse, Ignalinos rajone. Apie tai jau rašiau anksčiau. Pirmas kirtimas čia padarytas prieš keletą metų, o pabaigta kirsti prieš kelis mėnesius. Suprantama, per tuos keletą metų, kai kirto pirmąjį kartą, nauji medeliai čia nespėjo užaugti. Tad po antrojo kirtimo liko plynė. Kaip ir po įprasto plyno kirtimo, keli stuobriai, palikti biologinei įvairovei, jau nebesudaro medyno. Ir, kaip po įprasto plyno kirtimo, čia teks visą mišką įveisti iš naujo. Valstybinė miškų tarnyba tokiems kirtimams dalija leidimus į kairę ir į dešinę, nes pagal Miško kirtimo taisykles atvejiniai kirtimai priskiriami neplyniems. Taigi teoriškai iškirto tik pusę miško, bet praktiškai miško nėra. Kaip ir to suvalgyto kalėdinio pyrago.
Dabar su teisininkais ruošiamės apskųsti tokias Miško kirtimo taisykles Konstituciniam Teismui, kad atvejiniai kirtimai būtų pripažinti plynaisiais, nes faktiškai taip ir yra. Ir tada jau Valstybinė miškų tarnyba nebegalės leisti plynai kirsti miškus šlaituose, pavadindama tai atvejiniais kirtimais. Kaip tarpininką viešojo intereso gynimui pasirinkome Generalinę prokuratūrą.
Jei turite nuotraukų, kuriose matytųsi iškirstos ežerų pakrantės (visiškai ar kol kas tik dalinai) ir ypač jei tos pakrantės yra šlaituose, atsiųskite man į .(JavaScript must be enabled to view this email address), nurodydami vietą ir nuotraukos datą.
Visa tai labai pravers ruošiant skundą Generalinei prokuratūrai, nes norime remtis ne tik Vidiškių atveju, bet ir pavyzdžiais iš visos Lietuvos.
Iš anksto ačiū už pagalbą.
Nuotraukos – Pauliaus Čiūdaro.
P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.
Parašyk komentarą
Komentarai
Šitaip Valstybe ir jos turtai, nebuvo naikinami ne okupacijos metais. Lietuviai manau kaip tie tarakonai patys uz 30 sidabriniu, susinaikins. Gerai, kad turi aukšta ir gražu , gėrė kitus dabar
O tai galima pasitelkti:
EP siekia įpareigoti įmones tikrinti, ar jų prekės neprisideda prie miškų naikinimo
- alkas.lt/2020/10/25/ep-siekia-ipareigoti-imones-tikrinti-ar-ju-prekes-neprisideda-prie-misku-naikinimo/
?
Lyg šios miškakirtis būtų mūsų didžiausia šio laikmečio bėda? Yra tokia patarlė; kas apie ką , o utėlėtas apie pirtį...arba gaila plaukų ant kertamos galvos?
Tik teisinės priemonės , jokiu politiniu. Kreiptis į Konstitucinį teismą neturint žemesnės instancijos teismu sprendimu istorijos tas pats kas pasmergti pastangas pralaimėjimui . Jei čia bandoma ka nors pagąsdinti , tai jis gana juokingas . Jei jau valstiečiai -žalieji išsilaužė iltinius dantis su visu R.Karbauskiu jokio politinio sprendimo tai problemai nėra .Tik teismas su tikslu pasiekti Aukščiausia ir Konstitucinį, tik taip formuojama teisminė praktika kuri leistu sukurti ‘naujas taisykles’ tam ūkiui .Lietuva užgriuvusi žalioji ekologija turėtu Jums padėti ..
nauja protesto akcija Vilniuje prie parlamento. Kitaip jie nesustos.
Ačiū jums už nepailstamą kovą. Tvirtybės ir sėkmės.