Aplinkosaugos politika

Andrejus Gaidamavičius. Kiek tūkstančių potencialių darbo vietų Lietuva prarado šitaip sunaikindama natūralų kraštovaizdį?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gruodžio 17 d. 10:04

7     

    

Andrejus Gaidamavičius. Kiek tūkstančių potencialių darbo vietų Lietuva prarado šitaip sunaikindama natūralų kraštovaizdį?

Neseniai naujienų tarnybos pranešė, kad didžiausias nedarbas Lietuvoje yra Rytų Lietuvoje, ypač Ignalinos ir Zarasų rajonuose. O juk tai patys miškingiausi rajonai su pačiomis vaizdingiausiomis vietomis! Ir kaip neprisiminsi Premjero ir Aplinkos ministrų kalbas, kad miškų kirtimas sukuria dešimtis tūkstančių darbo vietų... Kur tos darbo vietos Ignalinos, Zarasų, Švenčionių, Molėtų rajonuose, kurias sukuria tas beatodairiškas šių rajonų miškų eksploatavimas? Medienos fabrikų darbuotojai, miškovežių vairuotojai, miškų kirtimo rangovai, biokuro gamintojai – tai daugiausia kitų miestų gyventojai, dažnai net ne Lietuvos.

Vietos gyventojų, dirbančių miškų sektoriuje, sparčiai mažėja, nors vietos miškų kirtimai tik intensyvėja. Su Rytų Lietuvos gyventojais elgiamasi kaip su aborigenais: siekiama išgrobstyti jų gimtų vietų gamtos išteklius, kad sukrautų kapitalą kažkam kitam, o patys vietiniai gyventojai netiesiogiai išvaromi iš savo namų, nes nebelaiko jų čia net graži gamta. Buvusi graži gamta. Jei Vyriausybėje būtų protingų žmonių, tai jie suprastų, kad pagrindinis šio miškingo, ežeringo, turtingo kraštovaizdžio regiono verslas yra turizmas ir jį reikia visokeriopai skatinti valstybiniu mastu. Juk kitoms valstybėms tai kažkaip pavyksta… Juk kai susiplanuojat savo kelionę į bet kurios šalies kurortą, nacionalinį parką, nesitikit ten išvysti tokius vaizdus kaip Labanoro girioje… Na, nebent Rumunijoje, kur su „saugomais“ miškais elgiamasi taip pat. Brandžius miškus išpjaus greitai ir kas po to? Vėl laukti dešimtmečius, kol ši žemė užgydys savo žaizdas? Ar ne protingiau būtų tą ekonominę naudą iš miškų gauti po mažiau, bet nuolatos? Juk mokslininkai jau seniai paskaičiavo, kad Pietryčių Lietuvoje net grybai ir uogos prilygsta ar net viršija medienos pardavimo pajamas urėdijose („Globali aplinkos kaita“, 2007). O ką jau kalbėti apie turizmą, nesvarbu, kokį - ekologinį, kaimo, pažintinį ar paprastą. Čia yra darbo vietos minėtų rajonų gyventojams, kuriuos kamuoja didžiausias nedarbas Lietuvoje, o ne miškų kirtimai. Bet visas šis potencialas yra žudomas, kaip ir žudomas natūralus žmonių poreikis pabūti gamtoje, atsigauti joje dvasiškai ir fiziškai. Išsilaikiau kelionių vadovų kursus. Na ir kas? Kai bandau sugalvoti nors vieną maršrutą žygiui, po kurio nereiktų grįžti sugadinta nuotaika, mane apima depresija. Negaliu rasti tokio. Nebent lįsti į rezervatus, bet rezervatai įsteigti ne žmonėms, o kaip paskutinė gyvūnų priebėga. Valdžia vilkams paskelbė genocidą ir visą medžioklės sezoną jie slepiasi tuose rezervatuose, kur jų nepasiekia kulka. Nesinori jų iš ten baidyti. Tad kai kitą kartą išgirsit Premjerą ar Aplinkos ministrą pasakojantį, kiek daug darbo vietų sukuria miškų kirtimas, paklauskit jų, kur yra tos darbo vietos miškinguose rajonuose. Paklauskit, ar jie žino, skaičiavo ar bent nutuokia, kiek tūkstančių potencialių darbo vietų Lietuva prarado šitaip sunaikindama natūralų kraštovaizdį, gamtinį šalies patrauklumą, reprezentacines valstybės vietas turėjusius saugoti nacionalinius ir regioninius parkus. Švenčionių rajono valdžia žadėjo Labanoro ir Kaltanėnų seniūnijose įsteigti kurortines vietoves. Bijau, kad jau pavėlavo.

P.S. Nuotrauka daryta šiandien. Joje matomos šviežiai kirstų brandžių pušų rietuvės, kai kurios dviejų aukštų namo didumo. Sukrautos kas keli šimtai metrų viena nuo kitos ir taip apie 10 kilometrų. Liepos 31 d. K.Mažeika LRT laidoje “Aktualijų studija” sakė, kad dėl kritusios medienos kainos “mano sprendimas buvo mažinti kirtimo normą ir vykdyti sanitarinius kirtimus, nukirsti menkavertę medieną”

https://www.diena.lt/naujienos/verslas/ekonomika/k-mazeika-siemet-kertama-gerokai-maziau-misku-924499

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

J.G.       2020-01-4 18:47

Be komentarų. Detalės Pancerovo ir Davidonytės knygoje Kabinetas 339. Skaitykit ŽMONĖS…

Feliksas        2019-12-24 9:57

Nei valdžioje esantiems, nei juos valdantiems nerūpi, koks bus Lietuvos kraštovaizdis ir kiek Lietuvos žmonės uždirbs. Jiems rūpi tiktai kiek uždirbs JIE patys, valdantieji, čia ir dabar. Todėl ir kerta.
O aplinkos ministras šių laikų Lietuvoje yra pernelyg menka ir baili figūra, kad būtų verta juo tikėti ir jį minėti.

A. Gaidamavičiui       2019-12-17 22:12

laikas jungtis prie Radžvilo/ Sinicos partijos ir eiti į Seimą. Jis šios partijos sąraše turėtų būti ne žemiau 3-ios vietos. Sėkmės!

klausimas Andrejui       2019-12-17 22:03

Gal galite paaiškinti, kaip yra, - jeigu miškai yra valstybiniai, o juos kerta privačios įmonės, mokančios savo darbuotojams, kaip gali tos įmonės pardavinėti iškirstų valstybinių miškų medieną ir pasiimti pelną? Ar lėšos, pardavus valstybinių miškų medieną keliauja į biudžetą?

aha       2019-12-17 12:23

stasiui. girdziu bent keleta tikrai neadvekaciu seimo nariu, kuriu tikrai negirdeciau, jeigu jie nebutu seimo nariais. nes nei ju mintys pakankamai idomios ar pakankamai skandalingos, nei jie patys kazkokie ypatingai idomus. seimo narys + finansavimas= media demesys. jeigu eitu vien tik su finansavimu, reiketu kazkokiu minimaliu gebejimu, kaip kad influenceriu atveju. jeigu toks ponaitis Gaidamavicius butu seimo nariu, net ir ne is pagrindiniu frakciju, tikrai turetu didesnes galimybes gauti eterio. sutinku, kad 3 procentai Lietuvos neisgelbes, bet ir nebijau, kad ines kazkokio ypatingo chaoso. ir dabar seime jau tiek yra perejunu, kad vargiai jame gali buti didesnis perejunu procentas

stasys        2019-12-17 11:22

aha ..o kiek šiandiena girdite tu Seimo politiku ? Panaikinkite aplamai tuos reikalavimus rinkimams, Seimas kaip buvo vieta perėjunams taip ir liks.

aha       2019-12-17 10:14

juk taip vadinami zalieji valdzioje, ko daugiau noret. tik tiek,kad jie tesia tai, ka anksciau dare konservai, ir lddp/socdemai, ir visos ju prielipos. gal ta 3 proc kartele padarys, kad bent keletas nauju parlamentaru atsiras. pradziai kad bent garsiai kalbetu. Gaidamavicius yra puikus zmogus, bet ji nedaug kas girdi, gal is seimo tribunos girdetusi truputi daugiau. juk is ten net ir tikrai neadekvatus zmones kalba, ir juos medijos transliuoja

Rekomenduojame

Garsaus medicinos žurnalo redaktoriai: vakcinų ir vaistų tyrimų duomenys turi būti nedelsiant atverti visuomenei

Kanadoje mokytoja nušalinta nuo darbo dėl „transfobinės“ kalbos naudojimo

Reikalavimas dėl politinės prekybos Lietuvos suverenitetu ir lietuvių kalbos valstybinio statuso panaikinimo

Nacionalinis susivienijimas dėl klausimo apie „pragarą“ kreipėsi į LRT etikos kontrolierę

Anot politologo, Putinas nebūtų teikęs Vakarams praktiškai neįgyvendinamų reikalavimų, jei realiai nesvarstytų karinės atakos

Edvardas Čiuldė. O kur mūsų pasaulyje pasidės Dievas? (I)

Kun. Algirdas Toliatas. Kviečiu maldai už Suomijoje teisiamus vyskupą Juhana Pohjola ir buvusią vidaus reikalų ministrę Päivi Räsänen

Ispanų europarlamentaras: Briuselis turi padėti lenkams pakeisti vyriausybę

Lidija Veličkaitė. Mes mokėsim numirt, jei Tėvynė aukos reikalauja

Vengrijos URM P. Szijjarto: mūsų nekenčia, nes vykdome patriotinę, krikščionišką politiką

Almantas Stankūnas. Patys dalinsime narkotikus?

Dominykas Vanhara. Dėl karo grėsmės

Linas Karpavičius. Kanadoje oficialiai bus bandoma uždrausti LGBTQ+ konversijos terapiją

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos laidotuvės?

Airija panaikins daugumą COVID viruso apribojimų, įskaitant COVID pasą

Linas Karpavičius. Ukraina vs Rusija: savarankiška, nacionalinė Ukraina nėra niekam reikalinga

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: Lietuvos padėtis šiuo metu yra tragiška

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Neišmoktos politikos pamokos: tikrovė – ne kompiuterinis žaidimas, suklydęs iš naujo neperžaisi

Valdžia rengia apynasrį socialiniams tinklams

Aleksandras Nemunaitis. Nesuprantu kodėl biudžetinės įmones masiškai verčiamos į VšĮ

Tarp Airijos studentų plačiai paplitęs narkotikų vartojimas – tyrimas

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Dievo Žodis ir laisvė – III eilinis sekmadienis

Visame pasaulyje vyko protestai prieš primygtinius reikalavimus skiepytis

Demonstracija Stokholme buvo didesnė nei praneša policija ir žiniasklaida

Linas Karpavičius. Netrukus Trumpas paleis naują socialinės žiniasklaidos platformą „TRUTH Social“

Linas Karpavičius. Arizonos rinkėjai vis dar laukia teisingumo

Jurga Lago. Toji Yoko Ono instaliacija banke su 141 grabeliu man atrodo iliustruojanti…

Tomas Čyvas. Aptvarienos naujienos

Atono kalno vienuoliams prokurorai iškėlė bylą dėl raginimo nesiskiepyti

Česlovas Iškauskas. Savaitės pjūvis. „Trys raidės“ – atverta Pandoros skrynia

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.