Aplinkosaugos politika

Andrejus Gaidamavičius. Kiek tūkstančių potencialių darbo vietų Lietuva prarado šitaip sunaikindama natūralų kraštovaizdį?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gruodžio 17 d. 10:04

7     

    

Andrejus Gaidamavičius. Kiek tūkstančių potencialių darbo vietų Lietuva prarado šitaip sunaikindama natūralų kraštovaizdį?

Neseniai naujienų tarnybos pranešė, kad didžiausias nedarbas Lietuvoje yra Rytų Lietuvoje, ypač Ignalinos ir Zarasų rajonuose. O juk tai patys miškingiausi rajonai su pačiomis vaizdingiausiomis vietomis! Ir kaip neprisiminsi Premjero ir Aplinkos ministrų kalbas, kad miškų kirtimas sukuria dešimtis tūkstančių darbo vietų... Kur tos darbo vietos Ignalinos, Zarasų, Švenčionių, Molėtų rajonuose, kurias sukuria tas beatodairiškas šių rajonų miškų eksploatavimas? Medienos fabrikų darbuotojai, miškovežių vairuotojai, miškų kirtimo rangovai, biokuro gamintojai – tai daugiausia kitų miestų gyventojai, dažnai net ne Lietuvos.

Vietos gyventojų, dirbančių miškų sektoriuje, sparčiai mažėja, nors vietos miškų kirtimai tik intensyvėja. Su Rytų Lietuvos gyventojais elgiamasi kaip su aborigenais: siekiama išgrobstyti jų gimtų vietų gamtos išteklius, kad sukrautų kapitalą kažkam kitam, o patys vietiniai gyventojai netiesiogiai išvaromi iš savo namų, nes nebelaiko jų čia net graži gamta. Buvusi graži gamta. Jei Vyriausybėje būtų protingų žmonių, tai jie suprastų, kad pagrindinis šio miškingo, ežeringo, turtingo kraštovaizdžio regiono verslas yra turizmas ir jį reikia visokeriopai skatinti valstybiniu mastu. Juk kitoms valstybėms tai kažkaip pavyksta… Juk kai susiplanuojat savo kelionę į bet kurios šalies kurortą, nacionalinį parką, nesitikit ten išvysti tokius vaizdus kaip Labanoro girioje… Na, nebent Rumunijoje, kur su „saugomais“ miškais elgiamasi taip pat. Brandžius miškus išpjaus greitai ir kas po to? Vėl laukti dešimtmečius, kol ši žemė užgydys savo žaizdas? Ar ne protingiau būtų tą ekonominę naudą iš miškų gauti po mažiau, bet nuolatos? Juk mokslininkai jau seniai paskaičiavo, kad Pietryčių Lietuvoje net grybai ir uogos prilygsta ar net viršija medienos pardavimo pajamas urėdijose („Globali aplinkos kaita“, 2007). O ką jau kalbėti apie turizmą, nesvarbu, kokį - ekologinį, kaimo, pažintinį ar paprastą. Čia yra darbo vietos minėtų rajonų gyventojams, kuriuos kamuoja didžiausias nedarbas Lietuvoje, o ne miškų kirtimai. Bet visas šis potencialas yra žudomas, kaip ir žudomas natūralus žmonių poreikis pabūti gamtoje, atsigauti joje dvasiškai ir fiziškai. Išsilaikiau kelionių vadovų kursus. Na ir kas? Kai bandau sugalvoti nors vieną maršrutą žygiui, po kurio nereiktų grįžti sugadinta nuotaika, mane apima depresija. Negaliu rasti tokio. Nebent lįsti į rezervatus, bet rezervatai įsteigti ne žmonėms, o kaip paskutinė gyvūnų priebėga. Valdžia vilkams paskelbė genocidą ir visą medžioklės sezoną jie slepiasi tuose rezervatuose, kur jų nepasiekia kulka. Nesinori jų iš ten baidyti. Tad kai kitą kartą išgirsit Premjerą ar Aplinkos ministrą pasakojantį, kiek daug darbo vietų sukuria miškų kirtimas, paklauskit jų, kur yra tos darbo vietos miškinguose rajonuose. Paklauskit, ar jie žino, skaičiavo ar bent nutuokia, kiek tūkstančių potencialių darbo vietų Lietuva prarado šitaip sunaikindama natūralų kraštovaizdį, gamtinį šalies patrauklumą, reprezentacines valstybės vietas turėjusius saugoti nacionalinius ir regioninius parkus. Švenčionių rajono valdžia žadėjo Labanoro ir Kaltanėnų seniūnijose įsteigti kurortines vietoves. Bijau, kad jau pavėlavo.

P.S. Nuotrauka daryta šiandien. Joje matomos šviežiai kirstų brandžių pušų rietuvės, kai kurios dviejų aukštų namo didumo. Sukrautos kas keli šimtai metrų viena nuo kitos ir taip apie 10 kilometrų. Liepos 31 d. K.Mažeika LRT laidoje “Aktualijų studija” sakė, kad dėl kritusios medienos kainos “mano sprendimas buvo mažinti kirtimo normą ir vykdyti sanitarinius kirtimus, nukirsti menkavertę medieną”

https://www.diena.lt/naujienos/verslas/ekonomika/k-mazeika-siemet-kertama-gerokai-maziau-misku-924499

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

J.G.       2020-01-4 18:47

Be komentarų. Detalės Pancerovo ir Davidonytės knygoje Kabinetas 339. Skaitykit ŽMONĖS…

Feliksas        2019-12-24 9:57

Nei valdžioje esantiems, nei juos valdantiems nerūpi, koks bus Lietuvos kraštovaizdis ir kiek Lietuvos žmonės uždirbs. Jiems rūpi tiktai kiek uždirbs JIE patys, valdantieji, čia ir dabar. Todėl ir kerta.
O aplinkos ministras šių laikų Lietuvoje yra pernelyg menka ir baili figūra, kad būtų verta juo tikėti ir jį minėti.

A. Gaidamavičiui       2019-12-17 22:12

laikas jungtis prie Radžvilo/ Sinicos partijos ir eiti į Seimą. Jis šios partijos sąraše turėtų būti ne žemiau 3-ios vietos. Sėkmės!

klausimas Andrejui       2019-12-17 22:03

Gal galite paaiškinti, kaip yra, - jeigu miškai yra valstybiniai, o juos kerta privačios įmonės, mokančios savo darbuotojams, kaip gali tos įmonės pardavinėti iškirstų valstybinių miškų medieną ir pasiimti pelną? Ar lėšos, pardavus valstybinių miškų medieną keliauja į biudžetą?

aha       2019-12-17 12:23

stasiui. girdziu bent keleta tikrai neadvekaciu seimo nariu, kuriu tikrai negirdeciau, jeigu jie nebutu seimo nariais. nes nei ju mintys pakankamai idomios ar pakankamai skandalingos, nei jie patys kazkokie ypatingai idomus. seimo narys + finansavimas= media demesys. jeigu eitu vien tik su finansavimu, reiketu kazkokiu minimaliu gebejimu, kaip kad influenceriu atveju. jeigu toks ponaitis Gaidamavicius butu seimo nariu, net ir ne is pagrindiniu frakciju, tikrai turetu didesnes galimybes gauti eterio. sutinku, kad 3 procentai Lietuvos neisgelbes, bet ir nebijau, kad ines kazkokio ypatingo chaoso. ir dabar seime jau tiek yra perejunu, kad vargiai jame gali buti didesnis perejunu procentas

stasys        2019-12-17 11:22

aha ..o kiek šiandiena girdite tu Seimo politiku ? Panaikinkite aplamai tuos reikalavimus rinkimams, Seimas kaip buvo vieta perėjunams taip ir liks.

aha       2019-12-17 10:14

juk taip vadinami zalieji valdzioje, ko daugiau noret. tik tiek,kad jie tesia tai, ka anksciau dare konservai, ir lddp/socdemai, ir visos ju prielipos. gal ta 3 proc kartele padarys, kad bent keletas nauju parlamentaru atsiras. pradziai kad bent garsiai kalbetu. Gaidamavicius yra puikus zmogus, bet ji nedaug kas girdi, gal is seimo tribunos girdetusi truputi daugiau. juk is ten net ir tikrai neadekvatus zmones kalba, ir juos medijos transliuoja

Rekomenduojame

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.