Dienos aktualija, Aplinkosaugos politika

Andrejus Gaidamavičius. Kai aplinkos ministras nesupranta, kad gamtosauga daugiau nei medžioklė ir miškų ūkis, arba Kaip ministerija atkuria miškus

Tiesos.lt redakcija   2019 m. liepos 16 d. 1:07

12     

    

Andrejus Gaidamavičius. Kai aplinkos ministras nesupranta, kad gamtosauga daugiau nei medžioklė ir miškų ūkis, arba Kaip ministerija atkuria miškus

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika nesupranta, kad gamtosauga yra daugiau nei medžioklė ir miškų ūkis.

„Leiskit medžioti, tada kalbėsim“, – maždaug tokį ultimatumą jis buvo išreiškęs saugomų teritorijų darbuotojams, kai jis dar buvo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininku.

Punios šilas turėjo būti laisvai lankomu rezervatu, bet, žinoma, medžioklė jame nebūtų galėjusi tęstis, nes koks gi tai rezervatas, jei jame medžiojama. O medžiojamų žvėrių ten išties gausu ir tokių medžioklės plotų medžiotojai, su ministru priešaky, nė už ką nenori atsisakyti. Aš esu įsitikinęs, kad ir dėl vietinių, Punios miestelio gyventojų, bruzdėjimo labiausiai kalti medžiotojai. Jau jie tai moka tai padaryti.

Kai buvau nuvažiavęs pakalbėti su vietiniais, tai supratau, kad jie iki tol buvo gerai apdoroti dezinformacija ir demagogija: kad bus uždraustas lankymasis, nebus galima žvejyba Nemuno pakrantėse, kad vabalai mišką sugrauš, kad visas Punios šilas pavirs šabakštynu ir t.t. Žmogus galvoja, kad jis geriau už gamtą žino, kaip jai reikia tvarkytis. Bet užtenka pasižvalgyti po nedidelius kitus Lietuvos rezervatus, tai nė vienas iš jų nesupuvo ir vabalų nesugraužtas. Nė vieno rezervatuose esančio miško nereikia gelbėti ar kaip nors „atkurti“.

Jei ir reikia ką nors atkurti, tai smegenų pilkąsias ląsteles Aplinkos ministerijoje dirbančiųjų galvose. Nes paskaičius pastarųjų dienų ten gimstančius teisės aktų projektus, atrodo, kad juos rašo Lietuvos nekenčiantys žmonės. Kad ir tas siūlomas miško savininkų, nekertančių savo mišką apmokestinimas. Arba jau trečiasis Miškų įstatymo projektas, skirtas neva sumažinti plynuosius kirtimus, o iš tikrųjų leisiantis galutinai pribaigti nacionalines saugomas teritorijas.

Šiame naujajame Miškų įstatymo projekte, kuriam pasiūlymus kviečiama pateikti iki liepos 22 dienos, griežčiausios apsaugos draustiniuose (IIA grupė) atsirado ūkininkavimo tikslas, o rekreaciniuose miškuose (IIB grupė) siūloma leisti atvejinius kirtimus. Tai reiškia tą patį, kaip leisti plynus kirtimus, nes atvejinis nuo plyno skiriasi tik tuo, kad kertant paliekamos sėklinės pušys, kurios vėliau vistiek iškertamos. Štai yra Labanoro girioje toks Laukagalio telmologinis (pelkių) draustinis, kuriame negaliu moksleiviams parodyt čia gausiai žydinčių orchidėjinių augalų, nes vaikščioti draudžiama. Bet medžioti galima, visa pelkė apstatyta medžiotojų bokšteliais. Mišką kirsti irgi galima – jau dabar dalis draustinio nužymėta kirtimui.

Arba paežerės. Visiems trims šios Vyriausybės kadencijos aplinkos ministrams pirštu parodžiau, kiek bus iškirsta paežerių kraštovaizdžio ir hidrografiniuose draustiniuose. Paaiškinau, kad tai vyksta dėl to, kad pagal dabar galiojantį ministro įsakymą miško žemėje nėra jokių vandens apsaugos zonų (jos sulygintos su vandens apsaugos juostomis, kurios yra tik keli metrai nuo kranto). Bet vietoj to ministerija savo nauju „šedevru“ siūlo atvejiniais kirtimais paskersti iki šiol nekirstus, nedidelio ploto rekreacinius miškus, kuriuose stovyklautojai nebijodami baudų galėjo statyti savo palapines. Motyvas aiškinamajame rašte paprastas – reikia „atkurti“ miškus. Taigi kol dar nesibaigė vasara, skubėkite pabūti savo mėgstamose paežerėse Labanore ir kitur. Nes vėliau „atkurs“ – rasite tik kelmus.

Labanoro klubas nebeteiks jokių pasiūlymų Aplinkos ministerijai dėl miškų. Nes neverta ir atsibodo. Kiekvieną kartą vis tas pats:
– nusiunčiam raštą su pasiūlymais;
– laukiam, kol pagaliau ministerija, atsižvelgusi (arba ne) į tuos pasiūlymus, pateiks įstatymo projektą Seimui;
– bet Seimui nieko nepateikia ir vietoje to parengia naują projektą, kuriam vėl kviečia teikti pasiūlymus…

Supratau, kad esame įvelti į kažkokį ministerijos žaidimą, tad nuo šiol pasiūlymus teiksim tik tiesiogiai Seimui. Žaiskit tuos savo žaidimus patys, Aplinkos ministerija. Būtų mano valia, iškelčiau jus ne į Kauną, o į Mėnulį. Kuo toliau nuo mūsų! Nes gamtai nuo to tikrai būtų tik geriau.

Pastaruosius metus kaip niekad anksčiau reikėjo skirti jėgų saugoti gamtą nuo tų, kuriems už gamtos saugojimą mokame atlyginimą...

P. S. Atsiprašau už tokį sarkazmą. Pykti jau nebėra jėgų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-07-17 15:58

to “pavyzdžiai     2019-07-17 13:21”
Ne vien miškų kirtimas, bet ir aliuminio magnato Deribaskos užgaidos gauti kuo daugiau pigios elektros, todėl užtvankos buvo perpildytos ir nesugebėjo akumuliuoti perteklinio vandens dėl didžilulio lietaus ir greito sniego tirpimo, nes medžiai neapsaugojo nuo greito tirpimo. Žiauru, kad vanduo nuo normos pakyla 14 metrų aukštyn. Tai siaubinga.

pavyzdžiai       2019-07-17 12:21

yra versija, kad didelius potvynius Irkutske sukėlė beatodairiškas miško kirtimas korumpuotai vietos valdžiai sumušus rankoms su kinais.

Feliksas       2019-07-17 11:30

Ačiū, Andriau.Gėda Karbauskio-Tomilino “žaliesiems”, jų parinktajam aplinkos ministrui Mažeikai ir Aplinkos naikintojų ministerijai.

keliavusiam po Sibiro miškus       2019-07-17 4:23

Dabar ir ten padėtis dramatiškai pasikeitusi. Daug iškirsta ir išvežta į Kiniją, daug sudegė, upės nuseko. Aišku, dėl neaprėpiamo dydžio ten vis tiek dar atrasi šimtus nepaliestų “Labanoro girių”, vaizdžiai kalbant.

taigi koloradinė koalicija       2019-07-17 4:19

AMBalo chebra medžioti mėgsta. Ir kitus pripratino.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-07-17 3:42

Gal kas gali palyginti kainas. Kiek galima gauti už parduotą medieną, kas tą pelną pasiima ir kiek kaunuoja rekoltivuoti mišką,  galimai brangiau nei gauni už parduotą medieną?
Mažiausiai kas privalu, tai tie kurie iškerta MIŠKĄ, tai turi jį ir atsodinti už savo lėšas.

Al.       2019-07-17 0:11

Taip, AM išgamos pasiekė dugną.

Esu daug keliavęs po Sibiro miškus,       2019-07-16 23:07

po užpoliarę, po taigą - po vietas, kur ŽMOGAUS NIEKUOMET NĖRA ĮSIKIŠTA.
Jeigu kas nors dar yra buvęs tose neaprėpiamose girių platybėse,
galėtų patvirtinti, kad jų GROŽIS, tenykštės augmenijos savaiminė DARNA,
ten slėpiningai išlieta Kūrėjo PALAIMA negali būti nusakyta jokiais žodžiais.
Galima rodyti ir rodyti (ir tai daryti būtina!) natūralių nuo pat Žemės atsiradimo miškų ar jos augmenijos grožį ir darną, kaip patikimiausią įrodymą, kokį Gėrį mums, nusidėjėliams, PATIKĖJO Visatos Kūrėjas.
Kaip kontrapunktą būtų galima vis parodyti lysvinius miškus,
kur nei žvėrims, nei žmonėms nesinori būti.
XXI a. vakarietišku požiūriu (į natūralių miškų unikalią vertę) 
daugelis mūsų Aplinkos ministerijos šiandieninių darbuotojų
yra sveiku protu nesuvokiami atgyvenos ir barbarai.
Jų nusikalstamą veiklą stabdyti įpareigoja ir mūsų Konstitucija.

DR. Kalašninkovas (pasiruošęs)       2019-07-16 21:20

“reikia ką nors atkurti, tai smegenų pilkąsias ląsteles Aplinkos ministerijoje dirbančiųjų galvose”

manitu.       2019-07-16 21:08

abejingumo kaina.

tiek       2019-07-16 18:06

būtina steigti Tautos Tribunolą .Kitaip godumas iki kvailumo pražudys Lietuvą.

zaliuju vyriausybe       2019-07-16 8:33

zaliuju vyriausybe tesia ankstesniu (“nezaliuju”) vyriausybiu politika ir labiausiai prisideda prie misku naikinimo. paradoksas? ko gero, kad ne. dabar partiju pavadinimai beveik nebeturi jokios prasmes. Juk zalieji is tikruju nera jokie zalieji. Konservatoriai yra dabar liberalai. Liberalai yra liberalus tik tada, kai kalba eina apie ju idejas, viskam kitam siulo visokio plauko draudimus. Darbo partija yra tikrai ne darbininku (darbuotoju) interesus ginanti ir t.t.
gerai nors tiek, kad v dar tokiu zmoniu, kaip autorius, yra. zinau, kad daug kas juo laiko durneliais,bet kol tokiu yra, dar ne viskas prarasta

Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Nestereotipiniai lyčių vaidmenys – už ką siekiama kovoti?

Bandoma juodinti laisvės kovotoją

Viljama Sudikienė. Europos nacionalistai buria naują aljansą Varšuvoje

Vaidotas A. Vaičaitis. Konstitucinis Teismas ir „galimybių pasas“

Ar turėčiau paskiepyti savo vaiką naujomis vakcinomis nuo COVID-19?

Iš interneto platybių. Iškrito pirmasis sniegas!

Ir vėl pinigai atiminėjami iš Lietuvos regionų…

Tomas Baranauskas. Gal žinot gerą lietuvišką atitikmenį?

Fox News: Viktoras Orbanas – vakarietiškas konservatorius ar totalitarinis banditas?

Vytautas Sinica. Psichologija remiasi nužmoginta žmogaus samprata

Indijos Aukščiausiajam teismui pateiktas pirmasis pasaulyje ieškinys dėl nužudymo vakcina Bilui Geitsui ir Adarui Pūnavalai

Asta Višinskaitė – Katutė. Jeigu kas nors ims plūsti mane ar prigimtinės šeimos palaikytojus, tai nepateks į neapykantos supratimą

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija

Povilas Žumbakis. Mama bears revoliucija

Nepaisant išteisinimo, K. Rittenhouse istorija įrodo, kad JAV tebėra žiniasklaidos valdoma valstybė

Pandemijos valdymas ir STI siūlomi žingsniai (II): gydymo rekomendacijos sergantiems

Dauguma JAV katalikų ir protestantų teigia: nebūtina tikėti Dievą, norint pasiekti dangų

Éric Zemmour: „Mes neleisime mūsų pakeisti svetimais žmonėmis“

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.