Naujienos

Alytus kviečia: ateikite pas Romą Kalantą

Tiesos.lt redakcija   2018 m. gegužės 13 d. 22:22

3     

    

Alytus kviečia: ateikite pas Romą Kalantą

Alytus, gimtasis Romo Kalantos miestas, kur prabėgo pirmasis jo dešimtmetis, ir vėl kviečia į tradicija tampančias kalantines. Čia gegužės 14 dieną 17.30 val.  šalia Vinco Krėvės g. 6 namo, kaip organizatoriai rašo, „kukliai“, bus paminėtos Romo Kalantos žūties 46-osios metines.

Apie Romą Kalantą vis dar žinome nedaug. Keletą faktų: gimė 1953 m. vasario 22 d. Alytuje, vėliau su tėvais persikėlė į Kauną (Vilijampolę), mokėsi 18-oje vidurinėje mokykloje, o 1972 metų gegužės 14 dieną Kauno miesto sode, priešais Muzikinį teatrą, ryžosi tarti NE negyvenimui – apsipylęs benzinu ir sušukęs „Laisvę Lietuvai!“, suliepsnojo gyvuoju fakelu.

Užrašų knygelėje išliko nesunaikintas toks priešmirtinis devyniolikmečio įrašas: „Nekaltinkite dėl mano mirties nieko. Žinojau, kad anksčiau ar vėliau turėsiu tai padaryti. Aš nekenčiu socialistinės santvarkos. Aš nesu niekam naudingas. Kam man daugiau gyventi? Kad ši santvarka mane užmuštų? Geriau aš pats save… čia niekad nebus laisvės. Net šitą žodį „Laisvė“ uždraudė“.

Sovietų propaganda nebuvo išradinga –  tiesiog paskelbė: Romas turėjęs psichikos sutrikimų, o nelaiminga meilė viską tik užaštrinusi. Tačiau dėl viso pikto gegužės 18 dieną rengtas laidotuves KGB privertė dviem valandomis paankstinti – kad visi norintys ateiti atsisveikinti, palydėti, nespėtų susirinkti… Bet jie susirinko, o susirinkę nesiskirstė – patraukė į spontaniškas demonstracijas. Pasigirdo ir šūkiai – geriausias įrodymas, kad gyvuoju fakelu suliepsnojusio Romo Kalantos paskleista žinia buvo ir išgirsta, ir teisingai suprasta.

Milicijos teigimu, per dvi dienas į gatves išėjo daugiau nei 3 tūkst. – daugiausia jaunų: džinsuotų, plačiakelnių, ilgaplaukių. Jiems malšinti buvo sutelktos keliskart didesnės, kai kurių šaltinių duomenimis, per 7 tūkst. KGB agentų, draugovininkų, milicininkų, kareivių pajėgos…

Protesto akcijos dalyviai buvo gaudomi, nukerpami plikai, tardomi, mušami, atimami jų dokumentai, aktyvesnieji – uždaromi į areštines. Kai kurie buvo išvežti už miesto ir paleisti už kelių dešimčių kilometrų. Tai pasipiktinimą tik užaštrino ir kilo nauja protestų banga: demonstracijos, smurtas ir areštai truko dvi dienas.

Neramumai nuslopinti tik gegužės 19 dieną. Buvo suimti 402 asmenys, 33 iš suimtųjų patraukti administracinėn atsakomybėn, šešių laukė baudžiamosios bylos ir kalėjimas. Pagrindiniai eitynių organizatoriai nuteisiami ne kaip politinių riaušių rengėjai, bet kaip chuliganai ir „asocialūs elementai“ – taip buvo dangstoma „kova su hipiais“.

Gyvuoj fakelu suliepsnojusio Romo Kalantos Kauno centre 1972-ųjų gegužę, pasiųstą žinią daugelis dėjosi širdin, ji pasiekė ir laisvąjį pasaulį – Lietuva buvo prisiminta ir pasaulinės žiniasklaidos.

* * *
* * *

 

Daugiau apie Romo Kalantos atminimo puoselėjimą Alytuje skaitykite ČIA ir ČIA.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dongdong8       2018-07-4 10:34
Tomas       2018-05-14 12:03

Man R.Kalantos poelgis – tai beprasmišku gyvenimu nusivylusio jaunuolio politizuota savižudybė.
Beje, Kristus yra pasakęs, kad amžinąjį gyvenimą laimės tik tas, kas nebijo nešti savo gyvenimo kryžiaus.  R.Kalanta, deja, gyvenimo išbandymo neištvėrė (gal todėl, kad jis savo gyvenimą nevykusiai bandė įprasminti tik liberaliosios laisvės troškimu).

nesuprantu       2018-05-14 11:02

Kam romantizuoti savo gyvybės dovaną išniekinusį asmenį ir daryti iš jo stabą? Kas tai per pavyzdys ir kam?>


Rekomenduojame

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas: Ar tikrai norime reklamuotis kaip sekso turizmo miestas?

Tėčiai pasakoja apie aborto patirtis

Geroji Naujiena: „Aš esu gyvybės duona! Kas ateina pas mane, niekuomet nebealks, ir kas tiki mane, niekuomet nebetrokš“ (Jn 6, 34–35)

Valdas Vasiliauskas. Kur šiandieniniai Lietuvos Oginskiai?

Kaip rasti kompromisą tarp paveldo išsaugojimo ir miesto modernaus vystymo?

Liutauras Stoškus: „Libeskindo projektas“, arba Kam tarnauja Vilniaus miesto valdžia

Rasa Baločkaitė. Ir draudimas kalbėti apie patirtą prievartą, ir sankcijos prabilusiems yra vienas esminių smurto komponentų

Prof. dr. Vytautas Radžvilas. Vienintelis atsakas – sutelktas pasipriešinimas

Andrius Švarplys. Psichologinio komforto beieškant, arba Kaip Vakarai virsta vaikų civilizacija

Algimantas Zolubas. LKP įvertinti ir pasmerkti būtina

Gytis Padegimas. Gyvybės ir mirties kultūra

Liudvikas Jakimavičius. Apie vidinės politinės krizės priežastis

Kokio prezidento dabartiniame valstybės raidos etape reikia Lietuvos pilietinei daugumai?

Arvydas Juozaitis. Lietuva ir Latvija. Palaiminta sandrauga

Carolyna Moynihan. Keistas konfliktas Anglijoje: feministės prieš translyčius

Algimantas Zolubas. Ne tik netesėti pažadai, bet ir Lukiškių aikštės relikvijų sąrašas atsidūrė ten, kur uždarytos Žaliojo tilto skulptūros

Donaldas Trumpas Europos šalių vadovams: atsisakykit daugiakultūriškumo ir atkurkite Europą, tokia imigracija yra „gėda“

Apie Belgijos atlyginimų ir socialinių išmokų indeksavimo sistemą

Mindaugas Puidokas. VSD turi paaiškinti, kodėl Lietuvai pavojingi verslo ir politikų ryšiai nebuvo laiku bei tinkamai paviešinti

Arvydas Juozaitis. Latvijos ir Lietuvos sandraugos tikslų bei principų metmenys

Rasos Kalinauskaitės atsakymas prof. V. Radžvilui, arba Ir „diskusijomis“ galima šį tą pakeisti

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ surengta tarptautinė konferencija: Lietuva tolsta nuo europietiškos socialinės gerovės valstybės principų

Vytauto Radžvilo viešas kreipimasis į gerb. R. Kalinauskaitę, arba Ar dar ilgai žaisime pagal JŲ taisykles?

Algimantas Rusteika. Kai norisi pozityvo

Miškų Sąjūdžio pirmininko Gintauto Kniukštos interviu – nerimas dėl miškų neslūgsta

Ir Stokholme kėsintasi statyti stiklainius. Neleista. Kol kas?

Liudvikas Jakimavičius. Kišeninis žodynėlis

Geroji Naujiena: Mūsų trupiniai Jėzaus rankose virsta apstumu

Romualdas Ozolas. Antroji Lietuvos Respublika – jau istorija

Irena Vasinauskaitė. Viešojo intereso gynimo parodija Meškuičiuose. Prokurorai jį supainiojo su viešinimu…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.