Prezidento rinkimai 2019, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Prezidentas ir jo komanda

Alvydas Medalinskas. Apie pataikūnišką žiniasklaidą, sukūrusią astronominius Dalios Grybauskaitės reitingus, arba Šleikštulys (II)

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 8 d. 8:40

18     

    

Alvydas Medalinskas. Apie pataikūnišką žiniasklaidą, sukūrusią astronominius Dalios Grybauskaitės reitingus, arba Šleikštulys (II)

Pratęsiu mintis, pažiūrėjus filmą „Valstybės paslaptis“ (pirmąją dalį skaitykite ČIA).

Dabar apie žiniasklaidą. Filmo pradžioje, lyg pigioje popso dramoje, parodomi veidai tų, kas turi simbolizuoti klanus valstybėje, su kuriais Grybauskaitė kovojo. Tai politikų, verslininkų veidai ir ... žiniasklaida. O Prezidentė komentuoja.

Kaip čia neprisiminus, kad V. Putino kova su žiniasklaida prasidėjo nuo jos įvardinimo priešu, kad ją užspaustų, priversti tarnauti sau. Taip įvyko ir Lietuvoje. Žiniasklaida – ne angelas, o jos savininkai, be informacijos pateikimo, turi ir savo interesų, tačiau kiekvieną tokį atvejį reikia vertinti atskirai bei atsakingai.

Vis dėlto, žvelgiant į Putino Rusijos pavyzdį reikia pasakyti, kad ten spaudimas verslui ir žiniasklaidai prasidėjo visų pirma nuo tų verslininkų, kurie žiniasklaidą kontroliavo: Beriozovskio ir Gusinskio. Iš šių verslininkų buvo atimti televizijos kanalai „Pervyj Baltijskij“, NTV, o galų gale – TV 6. Po to ir interneto portalai buvo priversti nebespausdinti kritiškų straipsnių Putino atžvilgiu arba perduoti savo akcijų kontrolę Putinui artimiems verslininkams. Šiek tiek kritiška leista būti tik radijo stočiai „Echo Moskvy“. Toks nekritikuojamo šalies vadovo statusas leido Putinui išsiauginti milžiniškus reitingus ir juos palaikyti.

O kaip viskas buvo Lietuvoje? Išskyrus V. Uspaskichą, M. Janukonį ir dar keletą kitų, turime pripažinti, kad didžioji dalis smūgių teko tam verslui Lietuvoje, kuris valdo žiniasklaidos priemones ar savo reklama jas maitina. „Snoro bankas“ turėjo glaudžius ryšius su „Lietuvos rytu“, Romanovas ir jo bankas – su „Respublika“, o „MG Baltic“ valdė televiziją LNK ir interneto portalą alfa.lt. Visiškai gali būti, kad dalis šių žiniasklaidos verslo partnerių, iš tikrųjų darė kokius nors neteisėtus veiksmus, bet tai jau palikime spręsti teismui.

Faktas tik tas, kad minėtos žiniasklaidos priemonės Lietuvoje po smūgių jų partneriams versle patyrė didelių sunkumų. Kitos po to tapo labai atsargios Grybauskaitės kritikos atžvilgiu ir atsisakydavo spausdinti straipsnius ar nutraukdavo kontraktus su apžvalgininkais, jeigu jautė, kad jų kritika Prezidentūrai nepatinka. Taip Grybauskaitė tapo mūsų valstybėje nekritikuojama, o po kurio laiko jai nemaža dalis įtakingos žiniasklaidos ėmė tiesiog pataikauti. Taip žingsnis po žingsnio ji išsiaugino astronominius reitingus, o ne vienas Lietuvos žmogus iki šiol nesugeba objektyviai įvertinti jos valdymo.

To nebuvo esant jokiam kitam Lietuvos vadovui.

Vis dėlto kokiais metodais (kas buvo meduolis, o kas – rimbas) mūsų prezidentė pasiekė garbinamos ir praktiškai nekritikuojamos valstybės vadovės statusą likusių žiniasklaidos priemonių atžvilgiu, iki šiol lieka „valstybės paslaptis“, kurios filmo autoriai nenagrinėja. Vienas „Žinių radijo“ (labai gerbtino už objektyvumą tokiomis sąlygomis) laidų vedėjas man prisipažino, kad jis per 10 metų niekaip negalėjo pasikviesti į studiją Grybauskaitės. Priežastis paprasta: Prezidentūra reikalavo tikslių klausimų sąrašo ir kad nuo jų nebūtų nukrypta, nes Prezidentūroje bus parengti į juos ir atsakymai. Visai kaip Putino Rusijoje. Įdomu tik, ką tokie reiškiniai kalba apie žiniasklaidos ir spaudos laisvę?

Labai įdomų fenomeną stebime pastaruoju metu Lietuvoje, kai žingsnis po žingsnio vienas ar kitas žurnalistas, apžvalgininkas išdrįsta kritiškai įvertinti ir Grybauskaitės veiklą, jei įžvelgia joje kokių problemų, bet negaliu atsikratyti minties, kad tai yra tik iki tol, kol ateis į Prezidento rūmus naujas Šeimininkas, jeigu bus išrinktas žmogus, kuriam tokia praktika patiks. Nemanau, kad Sąjūdžio žmogus, jeigu būtų išrinktas, tokią praktiką toleruotų. Keista, kad iki šiol aukščiausios valdžios poveikio mechanizmas žiniasklaidai yra valstybės paslaptis Lietuvoje, bet gal atsiras drąsių žiniasklaidos priemonių savininkų, redaktorių, žurnalistų, kurie apie tai prabils?

Aš apie tai galiu prabilti tik čia ir tik po to, kai vienas po kito nutrūko kontraktai su įvairiomis šalyje žiniasklaidos priemonėmis už išsakytą kritiką aukščiausiajai valdžiai. O praėjusią savaitę užsidarė ir leidusios spausdinti daug kritiškų straipsnių „Lietuvos žinios“. Todėl dabar rašau Jums.

Grybauskaitės kadencija eina į pabaigą (jos veikloje buvo ir gerų, ir blogų momentų, nes vien juoda – balta nebūna). Todėl turime gerai susimąstyti, kokią valstybės gyvenimo sąrangą jos valdymas mums palieka, kodėl žmonės vis dar masiškai išvyksta iš Lietuvos laimės ieškoti svetur?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

StasysG       2019-05-10 6:25

“Visuomenės Informavimo priemonių” pagal įstatymus Lietuvoje jau nebėra. Nugalėjo iš Amerikos atvežta anti-įstatyminė  “žiniAsklaida”, kurią taip mylėjo autorius sąjūdietis A Medalinskas ir kuri dabar jį atstūmė, ir kuri yra pats tikriausias VERSLAS.  Tą versliškumą  ne kartą įrodė MG Baltic prezidentas Mockus ir kiti oligarchai. Ir todėl atėjo laikas baisiam autoriaus profesiniams pesimizmui, cituoju:—————- “Aš apie tai galiu prabilti tik čia ir tik po to, kai vienas po kito nutrūko kontraktai su įvairiomis šalyje žiniAsklaidos priemonėmis už išsakytą kritiką aukščiausiajai valdžiai. O praėjusią savaitę užsidarė ir leidusios spausdinti daug kritiškų straipsnių „Lietuvos žinios“. Todėl dabar rašau Jums. “

Joana       2019-05-9 10:27

Ačiū, p. Alvydai už savo tvirtą nuomonę ir pastebėjimus. Esama dar Lietuvoje žmonių, kurių neįveikė nei žurnalistinė propaganda, nei besaikės politologų liaupsės prezidentei. Jie gali kurti šimtus filmų ir rašyti begales knygų apie jos “puikų” šalies valdymą, jos “tobulumą”, “rūpinimąsi” vaikais, seneliais, bet po šio iškreipto fasado tik aklas gali nematyti dirbtinio įvaizdžio kūrimo, kerštingo net žiauraus charakterio ir neadekvačios reakcijos į kritiką jos atžvilgiu.
Ką gi iškentėjome sukandę dantis dešimt metelių. Gaila prarasto daug brangaus laiko, per kurį nepasispirta nei per sprindį pirmyn - greičiau kritome dar giliau.

‘patvorinė’ šaika        2019-05-8 21:37

nediskutuoja su tokiais sutvėrimais, kaip stasys. Tai tolygu bendravimui su substancija, prilipusia prie bato pado.

kaip       2019-05-8 17:09

teisininkai “apgavo” Landsbergi,  taip ir gauja “prigavo” teisininkus, kaip Grybauskaite tapo “geidziama”, taip ir Simonyte buvo “itraukta”, kaip Landsbergis saugo “garbe”, taip ir Uspaskichas issaugojo laisve bei turtus, kaip milijonai kencia priespauda, taip ir vienetai “kankinasi” sapnuodami patvori

stasys        2019-05-8 13:09

Jau dabar ir man aišku į diskusija jungiasi ‘patvorinė’ šaika .

Tai p.Melaginskai        2019-05-8 13:00

kaip ten buvo su tom Adamkevičius šlepkėm ?

remiux       2019-05-8 12:49

Al, nejaugi nežinai,- vaikų darželio lankymus, reikia priskirti prie gerų momentų.

To nebuvo esant jokiam kitam Lietuvos vadovui.       2019-05-8 12:45

„Kritika Prezidentūrai nepatinka.Didžioji dalis smūgių teko tam verslui Lietuvoje, kuris valdo žiniasklaidos priemones ar savo reklama jas maitina.”

vyte       2019-05-8 12:23

o jus esate tikras,kad tie reitingai tokie?kas galejo nematyti jos veiklos.Tai runkeliai,vergai,baudziauninkai,kurie sedi pries tv ir ‘‘nuodijasi’‘savo noru.Aisku tokiu sioje zemeleje labai daug/Gaila

Rūšys       2019-05-8 12:11

Pavardinkim:užsakomoji,priklausoma,feikinė,bulvarinė,*visuomeninė* propagandinė,ir kiek nedaug objektyvios ir pilietiškos.Ne geriau ir Vakaruose,o taip pat ir Rusijoje.Čia kaip mada:kažkas Niujorke praėjo suplėšytais džinsais,žiū - ir Vilniuj kas dešimtas kelnes drasko.

Al.       2019-05-8 11:46

,,jos veikloje buvo ir gerų, ir blogų momentų” - tai kokie tie geri ?

komitetui       2019-05-8 10:59

dajoš dar džeiką ir zitą !!!

stasys        2019-05-8 10:07

Jules ..smile

Jules       2019-05-8 10:01

Apie dezinfosklaidą, kuri sukūrė Brazauską, jo astronominius reitingus, lygiai taip pat, kaip ir dabartinės prezidentės, jo įpėdinės, bet šiek tiek mažesnius. Ta pati dezinfosklaida sukūrė ir Adamkaus astronominius reitingus, nes abu vyriokai žadėjo Žečpospolitai „Tris raideles“, o dabartinė prezidentė jas stabdė, todėl reitingas mažesnis. Ta pati dezinfosklaida numušė valstybės atkūrėjo prof.V.Landsbergio reitingą iki pavojingų mūsų nacionalinei egzistencijai žemumų. Na, kieno rankose pasaulio ir Lietuvos dezinfosklaidos priemonės, kas jos magnatai ir savininkai – mes žinome, bet pasakyti negalime. Taip pat mes žinome ir apie poną Medalinską, bet pasakyti negalime – neleidžia BK straipsniai ir nuolat už durų budintys „bojevykai“?

stasys        2019-05-8 9:44

Autoriui ..o Jus pabandykite argumentais ‘pažaisti’ ...taps lengviau suprasti kodėl toks tamstos sprendimas .. dėl nuomonės . Šis autoriaus str. tik tąsa vakarykščio kai buvo išsakyta gana abejotina nuomonė kas tinka o kas ne apeinant teise laisvai reikšti nuomone ar netgi kuriant filma apie žinoma asmenį . Nemačiau aš to filmo todėl tai ne jo turinio ginčas . Šis str. priešingai jau palieka teise suabejoti , bet kelia klausimus teisingus .

stasys        2019-05-8 9:25

Tai rodo kad žiniasklaidos priemonės tampa svarbios todėl atsiranda poreikis rinktis kokia nuomone užpildyti savo spaudos puslapius .

autoriui       2019-05-8 9:19

Perskaiciau Jusu pirmaja straipsnio dali vakar. Puikiai viskas sudeliota. Antroji gi man beveik nepatiko. Ir ne delto, kad cia rasoma apie pries ziniasklaida nukreiptus veiksmus. Ziniasklaida tikrai yra spaudziama, ja manipuliuojama ir t.t. Bet kodel ta daryti taip lengva? Mano manymu ne tik ir ne tiek del to, kad valdantieji yra tokie blogi ir stiprus, bet todel, kad ziniasklaida yra labai stipriai susikompromitavusi. Jeigu ziniasklaida yra patenkinta, kai yra legaliai stipriai pamaitinama is valdisku istaigu per visokius sklaidos projektus, is ES lesu ar kitu fondu ir per ta pamaitinima raso tomis temomis, kuriomis reikia be uzsakymo numerio, tai cia kaip narkomanija, uzsuk kraneli ir prasides traukuliai. Kodel apie tai nekalbate? Beje, cia viskas lyg ir legalu.  Apie verslo itakojamus straipsnius, net ir pats paminejote labai jau aiskius neskaidrius santykius. Tai tokius rysius turincius irgi lengva ikatoti. Toliau, prisiminkime, kad ziniasklaida pati labai stipriai konstruoja aprasoma realybe, kai “nepastebi” vienu ivykiu, bet mielai raso apie tai, kaip reikia redaktoriams ar tiems patiems valdantiesiems. Yra ir daugiau , bet nesiplesiu. Tiek, kad tokiems neskaidriems daryti spaudima yra zymiai lengviau. Is visuomenes nuomone tada irgi nebutinai palaiko medijas, nes nemato platesnio vaizdo, galvodami, kad susikompromitavusios ziniasklaidos nera ko labai ir ginti. Pamenate lietrycio atveji su reikalavimu atskleisti saltini? Tai va, negrazi istorija buvo, bet kadangi susijusi su lietryciu, tai ir nelabai kam skaudejo. Zodziu, nebutinai reikia zavetis valdanciaisais, bet ir jums zinisaklaidininkams reiketu kartais siek tiek pazvelgti i vedrodi. Pagarbiai.

skauda       2019-05-8 9:03

daug kam, o krizena vienetai, jiems tos paslaptys yra ju duona ir druska kasdienine, ju ryto ir vakaro malda

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Beždžionių raupai pernelyg susieti su Afrika – perkrikštijami

PAGERBKIME BIRŽELIO SUKILIMO DIDVYRIUS IR AUKAS!

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( I )

E. Bičkauskas apie Z. Šličytės bylą: proto reikia turėti

Signatarai kreipiasi į Lietuvos valdžią – nepalaikykite Civilinės sąjungos įstatymo

Karas Ukrainoje. Šimtas penkioliktoji (birželio 18 diena)

Karas Ukrainoje. Šimtas keturioliktoji (birželio 17 diena)

Europos migracijos problemos blogės, nes apklausa rodo, jog daugiau nei pusę jaunų afrikiečių planuoja emigruoti

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Lietuvos vyskupų konferencija. Negalime pritarti Civilinės sąjungos projektui

Rumunija sieks uždrausti homoseksualumą ir lyties keitimą skatinančios informacijos platinimą mokyklose

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Humoristo žvilgsniu. Trys karžygiai keliauja į Ukrainą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (III)

Kalifornija stumia įstatymo projektą, norėdama tapti „translyčių“ „prieglobsčiu“ ir leisti teismams apriboti tėvų galimybes apsaugoti vaikus

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.