Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Alvydas Jokubaitis: jei nebuvai autoritetu, ir laimėjęs rinkimus, juo netapsi

Tiesos.lt siūlo   2017 m. gruodžio 25 d. 22:59

9     

    

Alvydas Jokubaitis: jei nebuvai autoritetu, ir laimėjęs rinkimus, juo netapsi

Nemira Pumprickaitė | LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“

Demokratiniai rinkimai nustojo būti rimta piliečių atstovų atranka ir tapo panašūs į karnavalą bei burtų mėtymą, mat turėtų būti išrinkti geriausieji, tačiau to dažniausiai neatsitinka, nes į valdžią ateina jos išbandymų nepatyrę žmonės. Pergalė rinkimuose negali padaryti autoritetu, nes viskas priešingai – rinkimai tik patvirtina autoritetus, sako filosofas, politologas, humanitarinių mokslų daktaras prof. Alvydas Jokubaitis.

Kai išklausai jūsų požiūrį ir sulygini su tuo, kas vyksta Seime ir mūsų politiniame gyvenime apskritai, tai apima toks jausmas, tarsi kiekvienais metais į Seimą, į politiką ateina vis mažiau tam pasiruošusių ir toje politikoje tikrai reikalingų žmonių.

Toks yra demokratijos sumanymas, nes valdžia demokratijoje yra kaip tuščias bendrabučio kambarys – kas kažkiek laiko ten ateina žmonės ir vėl turi pradėti iš naujo gyventi. Šitas sumanymas yra tam, kad niekas netaptų tironu, kad valdžia keistųsi. Kai gimė modernioji demokratija, buvo manoma, „mes gi protingi žmonės, mes išrinksime geriausius“, bet kaip matote, Lietuvoje nuolatos susiduriame su tuo, kad mes nusiviliame tais, kurie yra mūsų pačių kūrinys. Kai mes išrenkame žmones, po vienerių–dviejų metų mes turime prieš juos kovoti.

Ir čia, man atrodo, yra autoriteto problema, nes galima turėti valdžią, bet valdžia gali nebūti autoritetu. Autoritetas yra tas, kuris ne pats eina paskui permainas, o kuris kuria permainas. Pagrindinė problema iš tikrųjų, jeigu laimėjai rinkimus – tie, kurie dabar yra parlamentarai arba, kurie yra vykdomojoje valdžioje – jeigu nebuvai autoritetu, tai, laimėdamas rinkimus, juo niekada netapsi. Ir čia yra didelė demokratijos problema, kuri tampa visos visuomenės problema. Man atrodo, kad 30 metų mes Lietuvoje kiek galėjome griovėme visus autoritetus. Ko nepadarė sovietų valdžia, per 30 metų mes pribaigėme. O vėliau atsitinka taip, kad, kai žiūrime į politinę valdžią, mes reikalaujame to, ko patys neturime.

Išsirenkame ne tuos ir paskui matome skandalus. Eiliniai piliečiai tarsi pavojų pajutęs šuo – pasišiaušę, mes sugebame susipykti, pavyzdžiui, dėl Lukiškių aikštės, paminklo Jonui Basanavičiui, dėl Rūtos Vanagaitės istorijos. Tiesiog esame padalinti per pusę. Ir nėra tokio, kuris būtų rimtas žmogus, rimtas politikas ir pasakytų „gana“.

Kadangi aš esu politikos filosofas, tai turiu nuliūdinti – mes atsidūrėme labai blogoje situacijoje ir bijau, kai šitą taurę išgersime, praktiškai nebelieka Lietuvos valstybės, kuri keičia visuomenę. Aš manau, kad valstybė neturi būti iškilusi virš žmonių, bet kai mes džiaugiamės krepšiniu, kokia nors daina, bet dingsta supratimas, kad vienas didžiausių mūsų kūrinių turi būti valstybė, politika, tai yra blogai. O šitas dalykas yra naikinamas pradedant nuo vidurinių mokyklų. Kai nebėra pagrindinių dalykų supratimo, tai čia yra tik viršus, ką mes matome parlamente. Filosofas Blaise’as Pascalis yra gerai sakęs, kad politika yra pamišėlių namai, o Platonas ir Aristotelis šitiems pamišėlių namams davė taisykles, sakė „jie rimtai nežinojo, nežiūrėjo, jie ištaisys“. Aš netikiu. Jeigu jūs tikitės, kad jūs ištaisysite šituos pamišėlių namus laidomis ar kalbėjimu, tai neturėkite iliuzijų tą dalyką padaryti. Čia, manau, kad reikalingas beveik stebuklas.

Bet visi sako, kad jie myli Lietuvą ir dirba Lietuvai.

Man atrodo, kad Lietuvoje dabar dingo suvokimas rimtumo ir tos pačios meilės, įsipareigojimo rimtumo. Viskas pasidarė šiaip, tarytum. Tarytum šou festivalis yra ta politika. Manau, kad tai yra didelė klaida. Politika yra gyvybės ir mirties klausimas. Deja, tai yra tragiškas dalykas. Dingo suvokimas tos politikos, kuri yra tragiška. Man susidaro toks įspūdis, kad visi nutarė pažaisti politiką. Ilgai negalėjome turėti politikos ir 30 metų yra žaidžiama politika. Mes prisižaisim. Kai jūs klausiate, kaip sukelti tą rimtumą? Greičiausia, kol perkūnas nenugriaudės, tol mes nesusirūpinsime. Manau, kad jau riba, Rubikonas yra peržengtas. Jeigu mes esame dar tauta, aš čia nenoriu skatinti jokio nacionalizmo, reikia suvokti, kad mes kartu bendrai esame, kad kažką pasakytume, kad kažką padarytume, kad bent jau vienas kitą gerbtume. Tai žmonėms sunku yra, visi šitie dalykai nėra garantuoti.

Straipsnio tęsinį skaitykite LRT.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jokubaitis - gerietis ,,trintukas"?       2017-12-27 15:37

J
Profesorius ,man regis, pilsto iš tuščio į kiaurą Ezopo kalba,lyg sovietmečiu, nes žino, jei kalbės tiesą ir esmę- jo sistema nekvies…Radžvilas ,lyg Anderseno pasakos vaikas, apie esmę kalbą tiesą ir todėl jam didelėje erdvėje oligarchinės-nomenklatūrinės santvarkos tarnai kalbėti neleidžia…
Jokubaitis ,matyt samoningai, kalba netiesą ,kai ,pavyzdžiui ,sako, kad paprastas žmogus, keikdamas valdžią, turėtų paklausti savęs,o ką padariau,kad gatvė ar miestas būtų kitokie…Ir tt. ir pan.. Jis politologines, politines problemas (apie santvarkos esmę, jos varomasias jėgas ir pan..) melagingai pakeičia psichologinėmis (neva, žmonės nenori ar tingi keisti aplinką, neva turi galimybes rinkti kitokius, bet dėl ribotumo renka ne lyderius ir t.t..) Užuot sąžiningai kalbėjęs, kad eilinis žmogus yra geležiniuose ,,kinkinio” rėmuose (tas ,,kinkinys”- korumpuotai nomenkl, santvarkai reikalingi nepajudinami įstatymai ir ją tiksliai aptarnaujančios institucijos), jis priekaištauja tam įkinkytajam, o ne esmei- santvarkai, jos šulams…Juk rinkimų istatymai santvarkos sukurti tokie, kad jokie demokratiški, reformatoriški , dori visuomeniški lyderiai nepraeis per eilę ,,sietų”, sukurtų tradicinių , t.y. ,,lovio” partijų naudai , (įskaitant pinigų barjerą- nes viešai skelbta, kad seimo nario mandato(sąnaudų) kaina apie 20-30 tūkst. eurų..)
Nemanau, kad Jokubaitis nesigaudo tikrovėje- jis meluoja, pučia graudžių gražbyliavimų miglą , nes turėtų žinoti, kad tas žmogus neturi jokių galių toms veikloms, nes neturi jokių įrankių: nei savivaldos, nei teisės rinkti šerifą ar teisėją. Nemelagis sakytų, jog tas žmogus prie ,,teliko” turėtų savęs paklausti, o kaip mums susivienyti revoliucinėms permainoms, tam, kad atkurti demokratinę santvarką vietoje oligarchinės- nomenklatūrinės sistemos. Pastarajai esant ir dusinant,skaldant , gąsdinant pilietines NVO ir pavienius piliečius nuo siekio burtis ir keisti melagingą santvarką, kuri iš paprasto žmogaus atėmusi bet kokias galimybes keisti makroaplinką, niekas nesikeis…Jokubaitis,matyt, tiesą kalbą ir receptus siūlo tik savų rate arba gerai įkaušęs tik prieš veidrodį...Jei tokia mandagia Ezopo kalba būtų kalbėję 89-90 metais Sąjūdžio vyrai, jei būtų nušvilpti po kelių tokių pilstymų iš tuščio į kiaurą...Jei šalyje subursime Lietuvos forumą ir pakviesime žmones demokratinėms reformoms daugumos naudai-laimėsim anksčiau ar vėliau..Jei kalbėsim viešai Ezopo lygyje, susitaikysime su valstybės ir tautos neišvengiama agonija…Jokubaičių Ezopo kalba naudinga Lietuvą pūdančiai santvarkai- padeda sistemai nuleisti inteligentų pasipiktinimo garą nieko nekeičiant ir viskuo
iš esmės kaltinant patį sistemos prislėgtą (jos ,,dulkinamą” )pilietį, kuris vos galą su galu ir gyvena baimėje dėl nedarbo bei nesantaikoje tiek su savim , tiek su kitais..

Yra dvi preiežastys padaryti tvarką Lietuvoje       2017-12-27 14:42

1 priežastis: Padaryti tvarką Lietuvoje galima, kaip sakė vienas geras žmogus,tvarka bus kai sukalens Kalašnikovas.

2, priežastis: Lietuvoje bus tvarka jeigu sime neliks sąrašinių. Jeigu ši priežastis negalima, skaitykite pirmą priežastį.

Jokubaitis -sistemai mielas šnekorius..       2017-12-27 13:38

Jis pilsto iš tuščio į kiaurą Ezopo kalba,lyg sovietmečiu, nes žino, jei kalbės tiesą ir esmę- jo sistema nekvies…Radžvilas ,lyg Anderseno pasakos vaikas, apie esmę kalbą tiesą ir todėl jam didelėje erdvėje oligarchinės-nomenkaltūrinės santvarkos tarnai kalbėti neleidžia…
Jokubaitis ,matyt samoningai, meluoja ,kai sako, kad paprastas žmogus,keikdamas valdžią, turėtų paklausti savęs,o ką padariau,kad gatvė ar miestas būtų kitokie…
Nemanau, kad Jokubaitis mulkis ar dundukas-jis meluoja, pučia graudžių gražbyliavimų miglą , nes turėtų žinoti, kad tas žmogus neturi jokių galių toms veikloms, nes neturi jokių įrankių: nei savivaldos, nei teisės rinkti šerifą ar teisėją. Nemelagis sakytų, jog tas žmogus prie ,,teliko” turėtų savęs paklausti, o kaip mums susivienyti revoliucinėms permainoms, tam kad atkurti demokratinę santvarką vietoje oligarchinės- nomenklatūrinės sistemos. Pastarajai esant ir dusinant,skaldant , gąsdinant pilietines NVO ir pavienius piliečius nuo siekio burtis ir keisti melagingą santvarką, kuri iš paprasto žmogaus atėmusi bet kokias galimybes keisti makroaplinką, niekas nesikeis…Jokubaitis,matyt, tiesą kalbą ir receptus siūlo tik savų rate arba gerai įkaušęs tik prieš veidrodį...Jei tokia mandagia Ezopo kalba būtų kalbėję 89-90 metais Sąjūdžio vyrai, jei būtų nušvilpti po kelių tokių pilstymų iš tuščio į kiaurą...Jei šalyje subursime Lietuvos forumą ir pakviesime žmones demokratinėms reformoms daugumos naudai-laimėsim anksčiau ar vėliau..Jei kalbėsim viešai Ezopo lygyje, susitaikysime su valstybės ir tautos neišvengiama agonija…Jokubaičių Ezopo kalba naudinga Lietuvą pūdančiai santvarkai- padeda sistemai nuleisti inteligentų pasipiktinimo garą nieko nekeičiant ir viskuo
iš esmės kaltinant patį sistemos prislėgtą (jos ,,dulkinamą” )pilietį, kuris vos galą su galu ir gyvena baimėje dėl nedarbo bei nesantaikoje tiek su savim , tiek su kitais..

Skirmantė       2017-12-27 1:27

tai, ką kalba filosofas, yra teoriniai konstruktai, šaip pasamprotavimai, apie kokius realius politikus jis kalba? apie ką? daug puikių žmonių atėjo per rinkimus, pelkė pajudėjo.

Vakar rodė       2017-12-26 22:03

per LRT jubiliejinį V.Šiškausko koncertą.Ir jei kas matė pabaigą,tai priminė sąjūdį.Žmonės labai pakylėtai ir tautiškai priėmė pačią lietuviškiausią V.Šiškausko dainą.Tiesiog siautė lietuviškumas ir ilgesys jam.

Dzeikas       2017-12-26 18:40

Aha, Pikc, smokime patriotizmu per pedofilus! Kaip Ostapas Benderis autozygiu per Tarybu Rusijos bekele.

Pikc       2017-12-26 15:43

“Jeigu mes esame dar tauta, aš čia nenoriu skatinti jokio nacionalizmo [...]” - tai ko tada stebėtis, kad tautos nebelieka? Juk dabartinė apgailėtina situacija būtent ir susidarė dėl to, kad nacionalizmas ir patriotizmas laikomi baubais ir dusinami, kad tik nepasireikštų.

Ekspertas       2017-12-26 11:10

Yra ir jumoristinė šio reikalo pusė. Tai naudinga Rusijai. Rusija gali išsiversti tokius intervių ir rodyti kaip mažos tautelės negeba organizuotis ir demokratija yra opiumas liaudžiai. Ir visai nesunkiai galima argumentuoti, kodėl reikia vėl balsuoti už Putiną. O juokingiausia dalis yra tai - kad toks paaiškinimas yra logiškas ir niekaip to nenuneigsi. O mokslinis pagrindimas yra toks - avis reikia ganyti, skirtumas tik toks: piemuo yra viešas ar slaptas, piemuo yra savas ar užsienio.

ruta       2017-12-26 9:23

Po nepriklausomybes , deja, is politikos , valdzios, buvo isstumti padorus ,  neabejingi savo valstybei zmones , siekiantys geroves ne sau asmeniskai / kaip yra dabar/ , o Valstybei - Tautai ..


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Tenesio valstija galės drausti abortus dėl eugeninių, seksisinių ar rasistinių pagrindų

Tomas Matulevičius. Kam tos profesinės kompetencijos, jei gali pasitarnauti ideologiniam reikalui

Algimantas Rusteika. Numylėtoji Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Su Lietuvos kariuomenės diena!

Vidmantas Valiušaitis. Birželio sukilimas ir Vilniaus LAF štabo sunaikinimas

Nida Vasiliauskaitė. „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“ (jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti)

Algimantas Rusteika. Apie blokus

Nuo bačkos. Andrius Kubilius. Už Eveliną!

Tomas Baranauskas apie A. Kubilių: štai kas mus valdė prieš 8 metus

Robertas Grigas. Kaip de Golis Maskvoje į Šv. Mišias važiavo

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Prezidento dilemos ministrų kabinete

Rasa Čepaitienė. DiskrimiNacija

Irena Vasinauskaitė. Sirgti draudžiama dirbti

„Neredaguota“ pokalbis su Ramūnu Karbauskiu: kova su propaganda

Ramūnas Aušrotas. Apie teisės viršenybės ir prenatalinės gyvybės apsaugos principų suderinamumą

Andrius Švarplys. Andriau Navickai, ar tikrai?

Nuo bačkos. Andrius Navickas. Lietuvos seksistai, vienykitės!

Stasys Jakeliūnas. „Ateities“, arba „Politinės amnezijos“ koalicijai –  pimyn, perveskit iš „Sodros“ pensijų fondams 400 mln. eurų

Verta pamatyti. Donaldo Trumpo teisinės komandos spaudos konferencija

Žmogaus teisių komiteto pirmininko T. V. Raskevičiaus programa: 5 prioritetai

Geroji Naujiena: Jėzus Kristus, Visatos valdovas, Tiesos Karalius

Algimantas Rusteika. Vartotojo instrukcija

Ramūnas Trimakas. Trojos asilas

Kun. Robertas Skrinskas. Kristus Karalius: šventė lapkričio 22-ąją. Skirta abortų legalizavimo Lietuvoje 65-sioms metinėms

Dalius Stancikas. Melo muziejus (ištrauka iš knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“)

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.