Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Alvydas Jokubaitis: Emigracija iš Lietuvos įgavo ne socialinio reiškinio, bet politinio tvano pavidalą

Tiesos.lt siūlo   2017 m. gruodžio 31 d. 0:33

6     

    

Alvydas Jokubaitis: Emigracija iš Lietuvos įgavo ne socialinio reiškinio, bet politinio tvano pavidalą

Dalia Plikūnė | DELFI.lt

Dabartinės Lietuvos problemos gali būti išspręstos tik atsibudus suverenui, ir tai jau tautos, o ne politikų reikalas, teigia Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius, filosofas ir politologas Alvydas Jokubaitis.

„Jokios save gerbiančios valstybės politikai negali savo noru pradėti kalbėti apie tautos ir valstybės nykimą, net sovietų valdžia kalbėjo apie „lietuvių tautos klestėjimą broliškų tarybinių respublikų šeimoje“. Tai buvo demagogija, tačiau demagogija nesibaigė kartu su Sovietų sąjunga. Šiandien nėra garantijos, kad gudrus istorijos protas su lietuviais nežaidžia jiems iki galo nesuprantamo žaidimo“, - savo pranešime per konferenciją Seime „Ko reikia, kad išliktume dar šimtą metų?“ – kalbėjo A. Jokubaitis.

Cituodamas apaštalo Pauliaus žodžius „aš net neišmanau, ką darąs, nes darau ne tai, ko noriu, bet tai, ko nekenčiu“, filosofas teigė, kad jeigu politikai nedarytų to, ko nekenčia, jiems nereikėtų gyventi žodžių ir darbų atitrūkimu.

„Jie sako pasiruošę aukoti gyvybę už tėvynę, bet iš tikrųjų nepažįsta net elementaraus dosnumo. Sako mylintys laisvę, bet priklauso nuo Mamonos. Kuria švietimo reformas, bet žmonių sielose darosi tamsiau. Žada sveikatos reformas, bet visi žinome, jog tai stebuklinės pasakos variantas“, – teigė A. Jakubaitis.

Pasak filosofo, politikos iracionalumas yra begalinis – net nusikaltimus padarę politikai yra racionalios būtybės, nes sugeba rasti protingas priemones neprotingiems tikslams pasiekti.

„Ne ką protingesni ir eiliniai piliečiai, ten kur jie balsuoja už politikus, iš tikrųjų yra balsavimas už įspūdžius. Demokratija pasiduoda palenkiama į visas puses. Kartais demokratai būna karštais nacionalizmo šalininkais, kartais pasidaro jo kritikais. Viskas priklauso nuo politinių aplinkybių“, – sakė A. Jokubaitis.

Filosofas aiškino, kad dėl demokratijai būdingo nepastovumo neturėtų stebinti, kad tautinės valstybės šalininkai šiandien sau kelia kitus reikalavimus negu prieš šimtą ir daugiau metų – demokratija ne tik įsitvirtino kartu su tautiniais sąjūdžiais, bet ir gali būti pagrindinė juos naikinančia jėga.

„Lietuvos ateitis priklauso ne nuo demokratijos procedūrų, bet nuo jomis besinaudojančių piliečių. Klydo visi pokomunistinio laikotarpio mąstytojai, kalbėję apie tautos ir demokratijos nesuderinamumą. Jeigu demokratijos sąlygomis nyksta tauta, tai kalti tautiečiai, o ne demokratija. Lietuvių politinis elitas paskutinius tris dešimtmečius vengė rimtai kalbėti apie tautą“, – konstatavo A. Jokubaitis.

Pasak filosofo, integracija į Europos Sąjungą (ES), kaip nenumatytą šalutinį poveikį, įdiegė įsitikinimą, kad Lietuva pati nekuria permainų, bet priklauso nuo už ją didesnių veikėjų.

„Šiandien susiduria dviejų rūšių Donkichotai – vieni gyvena nesenos tautinės praeities, o kiti – virštautinės ateities utopijomis“,–- sakė A. Jokubaitis.

Emigraciją prilygina tvanui

Siekdamas apmąstyti Lietuvos ateitį pranešėjas siūlė pasitelkti vokiečių filosofo Guentgerio Anderso pasiūlytą biblinio tvano siužeto interpretaciją. Remiantis šiuo autoriumi, dar iki tvano pradžios Nojus nustebino pasirodydamas gedulo rūbais, žmonės jį klausinėjo, kas mirė, ir Nojus atsakydavo, kad mirė labai daug žmonių, įskaitant ir jį dabar klausinėjančius.

Kada jie sunerimę klausdavo apie neregėtos nelaimės dieną, Nojus atsakydavo: „rytoj“, pridurdamas, anot filosofo, šiam pasakojimui svarbius žodžius, „poryt gyvensime po tvano, ir kai tvanas jau bus įvykęs, visa tai, kas dabar egzistuoja, nustos egzistuoti, ir nebus skirtumo tarp mirusiųjų ir gedinčiųjų“. Žmonės suprato, kad Nojus iš anksto gedi žuvusiųjų, nes vėliau nebus kam jų gedėti.

Straipsnio tęsinį skaitykite DELFI.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jokūbaičiai sistemai nepavojingi?       2018-01-2 13:07

Lietuvos problemos gali būti išspręstos tik atsibudus suverenui, ir tai jau tautos, o ne politikų reikalas, teigia Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius A.J.”
  Manau ,ši pirmoji,pati esmingiausia.  prof. tezė yra opiumas liaudžiai ir kalbėjimas Ezopo lygio frazėmis (kaip, beje, ir dauguma kitų jo teiginių...)
Sąžiningas ir drąsus mąstytojas, nepučiantis miglos į akis nei bendrapiliečiams, nei studentams, turėtų sakyti tiesą , o ne kalbėti taip, kad visi liktų patenkinti abstrakčiu kalbėjimu ir esmė paliesta nebūtų...Niekada nesutikčiau būti kareiviu būrio, kuriam vadovautų jokubaičių lygio būrininkas, nes prapultis būtų garantuota..
Būtų verta pasitikėti tokiu vedliu, kuris pasakytų aiškiai ir adekvačiai:  ,,.....būti išspręstos, tik tautos likučiams įstengus suburti platų judėjimą, užsibrėžusį taikių demokratinių reformų keliu panaikinti oligarchinę- nomenklatūrinę santvarką ir atkurti demokratinį valstybingumą...”
Jei prof. Jokūbaitis apie Lietuvos problemų esmę taip, be dekoratyvių,abstrakčių ir miglotų  filosofinių pasažų prabiltų, jo teksto, be abejo, nebūtų delfyje, tik tiesos.lt ar kitur…
Jokūbaičio tekstai savo švietėjišku, humanistiniu turiniu , be abejo, esmingai skiriasi nuo šios santvarkos šauklių-  valatkų, laučių, kvietkauskų ir ko tekstų...Bet jo aptakūs, metaforų ir abstrakcijų kupini tekstai visiškai nepavojingi šalį prapultin stumiančiai santvarkai ir todėl yra ją aptarnaujančių portalų toleruojami, nes padeda sukurti neva demokratinį  nuomonių įvairovės peisažą...Jo tekstai ,manau be samoningos autoriaus valios , padeda melagingai ,,valdomos demokratijos ” santvarkai pristatinėti save realiai demokratine ir padeda mulkinti tą dar kiek giliau mąstančią suvereno dalį..

Dzin       2017-12-31 15:41

nu tai aišku, kad kai neturi vaikų - tai po manęs nors ir tvanas - dzin buvimas siautėja.

Kadencija Strategija Briuseliauckaitė       2017-12-31 15:03

-Po Manęs nors ir tvanas!

Dzeikas       2017-12-31 12:01

Ramanauskui:
Is tu “vagiu” delno Jokubaitis(ir ne tik) lesa savo trupinukus. Todel yra kaip yra. Nenorite gyventi is vagiu malones - emigruokite.Kitokio elito Lietuvoje nera.
Jankiams su Lietuva reikalu tureti irgi kaip kulkas is sh. lipdyti, bet jie politikai ir kalba su tais kurie turi realia valdzia.

Mums       2017-12-31 10:27

Šį tvaną sukūrė dėdulė Lansbergis su savo šutve.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-12-31 6:17

“Lietuvių politinis elitas paskutinius tris dešimtmečius vengė rimtai kalbėti apie tautą“, – konstatavo A. Jokubaitis.”
Ne taip filosofuoja. Lietuvą valdantys okupantai, BANDITAI ir VAGYS…. Nes vagis pavadinti politiniu elitu yra MELAS.


Rekomenduojame

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Algimantas Rusteika. Apie teisingumą

Andrius Švarplys. Emanuelio Macrono žinia Rytų Europai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.