Įžvalgos

Alvydas Jokubaitis: daug žmonių, mylinčių laisvę, neturėtų būti liberalais

Tiesos.lt siūlo   2017 m. spalio 11 d. 0:22

7     

    

Alvydas Jokubaitis: daug žmonių, mylinčių laisvę, neturėtų būti liberalais

Laima Ragėnienė | LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“ | LRT.lt

Tiek liberalizmas, tiek konservatizmas ir kt. – primityvios ideologijos, visiškai netinkamos mąstyti apie žmogų dabartinėje situacijoje, LRT KLASIKAI sako filosofas ir politologas Alvydas Jokubaitis. Kaip teigia jis, daug žmonių, mylinčių laisvę, neturėtų būti liberalais: „Nereikia prie savęs prisirašyti -izmo, nes bet kuris -izmas verčia sunerimti.“

Kas paskatino parašyti naujausią knygą „Liberalizmas kaip pilietinė religija“?

Pagrindinė paskata buvo noras suprasti, kas vyksta dabartinėje Lietuvoje. Blogiausias dalykas, kurį esu girdėjęs apie liberalizmą, yra sakymas, kad liberalai nori mus sugrąžinti į tą prigimtinę būklę, apie kurią kalbama moderniojoje filosofijoje. Iki valstybės atsiradimo vyravo prigimtinė būklė – buvome laisvi, lygūs, bet kaip gyvūnai.

Skaičiau tokius dalykus apie liberalizmą, kurie yra žiaurūs, nebūčiau su tuo sutikęs. Pats esu kritiškas, tačiau tokio požiūrio – jau per daug. Pradėjau matyti, kad Lietuvoje gyvename kaip vilkai. Į vienas kitą pradėjome žiūrėti kaip į funkciją. Žmogus reikalingas tik tam, kad atliktų funkciją. Ėmėme veidmainiauti, nekreipti dėmesio.

Bet ar taip nebuvo visada?

Geras klausimas. Greičiausiai taip buvo visada. Kai perėjome nuo sovietmečio prie naujos tvarkos, šiandien vadinamos liberaliąja demokratija, per daug vilčių buvo susieta su tvarka. Greičiausiai tik užmiršome žmogaus prigimtį, juk tam tikri dalykai nesikeičia. Tas optimizmas, kad lengvai sukursime naują santvarką ir ši santvarka pakeis žmogų, labai panašus į komunistų norą sukurti naują žmogų ir visuomenę.

Bet viskas daug sudėtingiau. Tiek liberalizmas, tiek konservatizmas ir pan. – primityvios ideologijos, visiškai netinkamos mąstyti apie žmogų. Dar labiau netinkamos situacijai, su kuria dabar susiduriame.

Man skaudu matyti šalį, kuri išsivažinėja. Skaudu matyti žmones, kurie, efektyvumo vardan, yra žeminami. Mes nebematome vienas kitame asmenybės. Dėl to knygą parašiau labai greitai. Manau, kad daug žmonių, mylinčių laisvę, neturi būti liberalais. Neturi prie savęs prisirašyti -izmo, nes bet kuris -izmas verčia sunerimti.

Pakalbėkime apie liberalų moralės kodeksą.

Žmogus, kitaip nei gyvūnas, turi moralinių sugebėjimų. Jis laisvas ir gali įsipareigoti tam tikrai normai. Žmogus gali būti drąsus, išmintingas. Visus šiuos dalykus filosofai žinojo nuo seno. O kas dabar yra liberalizmas? Liberalizmui nebesvarbus gėris. Politinio liberalizmo prielaida sako – visuomenė tokia, kad mes dėl nieko nesutariame. Kaip tuomet kartu gyventi? Kartu gyventi – į gėrio vietą pastatyti teisingumą. Svarbiausias dalykas yra tai, kad vieni kitų nežudytume.

Ar liberalai iš tiesų teigia laisvę?

Tai didysis paradoksas. Liberalai sako, kad kiekvienas turi teisę ir gali gyventi pagal savo įsitikinimus, tačiau kartu jie mano, kad geriausia gyventi pagal liberalius įsitikinimus. Šio paradokso suprasti neįmanoma. Kodėl žmogui turi būti svarbus liberalizmas? Tam, kad visuomenėje, kuri save vadina liberalia, jo niekas nemokytų ir nesakytų, pagal kokius įsitikinimus gyventi.

Tam reikalinga laisvų žmonių visuomenė, o dabar atsirado hegemonai. Kalbėdamas apie liberalus, nekalbu apie siaurą Lietuvos partiją. Visos mūsų politinės jėgos gali būti apibūdinamos liberalizmo terminu. Socialdemokratai ir konservatoriai irgi yra liberalai.

Kuria prasme jie liberalai?

Ta, kad liberalai negali pasiūlyti demokratijai alternatyvos. Kai Lenkijoje ar JAV į valdžią ateina kitaip mąstantys žmonės, turintys piliečių palaikymą, liberalai jiems ištraukia populistų etiketę. Aš nesuprantu, ką tai reiškia.

Populizmas demokratijoje yra normalu, nes tai žmonių palaikymas, ir tai natūralus dalykas. Bet, kai liberalai laimi rinkimus, jie nesako, kad yra populistai. Veidmainiavimas toks įprastas, kad mes jo nepastebime.

Straipsnio tęsinį skaitykite LRT.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Džeikai,       2017-10-14 16:02

Švieskis, mąstyk, o ne banalybes rašinėk.
Neoliberalai jau seniai išdavę savo pirmtakų priesakus.
Dar rekomenduoju Aldous Huxley “Brave New World”.

Dzeikas       2017-10-14 1:27

Primityvi p.A.Jokubaicio propoganda pakista po taip tycia mokslines diskusijos forma.
“Liberalai sako, kad kiekvienas turi teisę ir gali gyventi pagal savo įsitikinimus,...”
Geras pasas.Tik sitas apsviestunas nusileido iki kortu sulerio fokusu: NESAKO liberalizmas sito! Liberalizmas sako: “kiekvienas turi teise ir gali gyventi pagal savo isitikinimus JEIGU tai nepazeidzia KITU zmoniu LAISVES. Ir visada prideda prie zmogaus teisiu apibrezimo “zmogaus teise pasibaigia ten, kur prasideda kito zmogaus teise”.
Matyt prapiesorius labai valgyti nori, kad nusizemino iki primityvaus melo.Paserkite ji!

Pikc       2017-10-12 23:43

Atsakymas “klausimui”: nė velnio. smile

Aciu uz straipsni       2017-10-12 13:41

Tikriausiai klasikai buvo teisus paskelbdami ,kad visame kame svarbiausia saikas.Taip pat tarp asmenines laisves ir jos ribu.

klausimas       2017-10-11 17:53

o liberalizmas ir demokratija ne tas pats?

Marginalas       2017-10-11 16:22

VISI (protingi) žmonės, mylintys Laisvę, neturėtų taikytis su PAMATINIAIS nelaisvės įrankiais: elektronine asmens kontrole per vienintelį “dokumentą” (mikročipą kortelėje, o tradicinio paso pavidalo kartoniuke - net ir su sekimo antena), bankinio indėlio paslapties naikinimu, kiekvienam privaloma bankine sąskaita ir iš čia kylančiu ekonominiu šantažu bei galimybe įbaudžiavinti visuomenę vis gudresniais ir augančiais mokesčiais.
VISI (protingi) ir mylintys laisvę žmonės, turi suvokti, kad Laisvė neatsiejama nuo asmens garbės, kuri “ginama” ne kišeninių teismų baudomis tiems, kurie viešai pasako tiesą, bet ginama bent negriaunant jos privalomais (ankstesniais laikais - tik nusikaltėliams privalomais) pirštų antspaudais “identifikacijos dokumentui” forminti. Pasas yra ne kalinio identifikacijos dokumentas, bet garantija, kad tavo valstybė už tave atsakinga, tave gina, bet ne išduoda negrįžtamai visų tavo duomenų globaliam sekimo tinklui.
Priešingu atveju “dokumentas” yra lygus šuns pasui.
Nepanaikinus minėtų įrankių, VISOS KITOS pastangos atgauti nykstančią laisvę - beprasmės. Jei Talkos ir Forumai NENORI šito suprasti net artėjančio galutinio pavergimo išvakarėse - prieš pat pašalinant atsiskaitymus grynaisiais, jų vertė irgi lygi tam pačiam šuns pasui.

Laisvė yra žinoti       2017-10-11 7:46

savo ribas.


Rekomenduojame

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas: Ar tikrai norime reklamuotis kaip sekso turizmo miestas?

Tėčiai pasakoja apie aborto patirtis

Geroji Naujiena: „Aš esu gyvybės duona! Kas ateina pas mane, niekuomet nebealks, ir kas tiki mane, niekuomet nebetrokš“ (Jn 6, 34–35)

Valdas Vasiliauskas. Kur šiandieniniai Lietuvos Oginskiai?

Kaip rasti kompromisą tarp paveldo išsaugojimo ir miesto modernaus vystymo?

Liutauras Stoškus: „Libeskindo projektas“, arba Kam tarnauja Vilniaus miesto valdžia

Rasa Baločkaitė. Ir draudimas kalbėti apie patirtą prievartą, ir sankcijos prabilusiems yra vienas esminių smurto komponentų

Prof. dr. Vytautas Radžvilas. Vienintelis atsakas – sutelktas pasipriešinimas

Andrius Švarplys. Psichologinio komforto beieškant, arba Kaip Vakarai virsta vaikų civilizacija

Algimantas Zolubas. LKP įvertinti ir pasmerkti būtina

Gytis Padegimas. Gyvybės ir mirties kultūra

Liudvikas Jakimavičius. Apie vidinės politinės krizės priežastis

Kokio prezidento dabartiniame valstybės raidos etape reikia Lietuvos pilietinei daugumai?

Arvydas Juozaitis. Lietuva ir Latvija. Palaiminta sandrauga

Carolyna Moynihan. Keistas konfliktas Anglijoje: feministės prieš translyčius

Algimantas Zolubas. Ne tik netesėti pažadai, bet ir Lukiškių aikštės relikvijų sąrašas atsidūrė ten, kur uždarytos Žaliojo tilto skulptūros

Donaldas Trumpas Europos šalių vadovams: atsisakykit daugiakultūriškumo ir atkurkite Europą, tokia imigracija yra „gėda“

Apie Belgijos atlyginimų ir socialinių išmokų indeksavimo sistemą

Mindaugas Puidokas. VSD turi paaiškinti, kodėl Lietuvai pavojingi verslo ir politikų ryšiai nebuvo laiku bei tinkamai paviešinti

Arvydas Juozaitis. Latvijos ir Lietuvos sandraugos tikslų bei principų metmenys

Rasos Kalinauskaitės atsakymas prof. V. Radžvilui, arba Ir „diskusijomis“ galima šį tą pakeisti

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ surengta tarptautinė konferencija: Lietuva tolsta nuo europietiškos socialinės gerovės valstybės principų

Vytauto Radžvilo viešas kreipimasis į gerb. R. Kalinauskaitę, arba Ar dar ilgai žaisime pagal JŲ taisykles?

Algimantas Rusteika. Kai norisi pozityvo

Miškų Sąjūdžio pirmininko Gintauto Kniukštos interviu – nerimas dėl miškų neslūgsta

Ir Stokholme kėsintasi statyti stiklainius. Neleista. Kol kas?

Liudvikas Jakimavičius. Kišeninis žodynėlis

Geroji Naujiena: Mūsų trupiniai Jėzaus rankose virsta apstumu

Romualdas Ozolas. Antroji Lietuvos Respublika – jau istorija

Irena Vasinauskaitė. Viešojo intereso gynimo parodija Meškuičiuose. Prokurorai jį supainiojo su viešinimu…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.