Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Alvis Mozeris. Kodėl policijos pareigūnai, panaudoję jėgą ir specialiąsias priemones, susirinkusiųjų prieš tai neįspėjo?

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 11 d. 22:49

15     

    

Alvis Mozeris. Kodėl policijos pareigūnai, panaudoję jėgą ir specialiąsias priemones, susirinkusiųjų prieš tai neįspėjo?

Tokiais atvejais nesinori daryti skubotų išvadų, tačiau situacija yra tiek įkaitusi, jog surizikuosiu.

Kaip girdėjote, Policijos generalinis komisaras R. Požėla pareiškė, jog yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vakar prie Seimo kilusių riaušių organizavimo. Taigi šio ikiteisminio tyrimo metu bus siekiama nustatyti, kokie asmenys (su)organizavo vakar prie Seimo kilusias riaušes.

Pirmiausia norėčiau, kad susipažintume su Baudžiamojo kodekso 283 str.: „Tas, kas organizavo ar išprovokavo žmonių sambūrį viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką, taip pat tas, kas riaušių metu smurtavo, niokojo turtą ar kitaip šiurkščiai pažeidė viešąją tvarką, yra baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.“

Na, o kalbant populiariai, riaušės yra viena iš pilietinio nepaklusnumo formų, pasireiškianti spontanišku smurto, vandalizmo ar nusikaltimų protrūkiu. Įsidėmėkime visa tai.

Bet kas gi iš tiesų, mano nuomone, vakar įvyko prie Seimo?

Toliau kalbėsiu apie įvykius, prasidėjusius vakar vakare apie 19 val. 30 min. Šie įvykiai pakankamai tiksliai ir aiškiai yra užfiksuoti šiame video įraše, kurio pirmąsias 35-ias minutes toliau ir aptarsiu (VIDEO KOMENTARE).


Taigi iš video įrašo matyti, kad nurodytu laiku prie vieno iš įvažiavimų/išvažiavimų į Seimo teritoriją yra susirinkę žmonės. Jokios galimos agresijos, vandalizmo ar nusikaltimo apraiškų nematyti – susirinkę žmonės tiesiog kažko lūkuriuoja ir tarpusavyje šnekučiuojasi. Iš toliau video įraše girdimų komentarų galima suprasti, kad susirinkę žmonės pageidauja, jog Seime esantys Tautos atstovai išeitų ir atsakytų į klausimus, į kuriuos žmonės nori išgristi atsakymus.

Sutiktina, kad kartkartėmis (iš pačių susirinkusiųjų – past.) pasigirsta prašymas žmonėms atsitraukti nuo įvažiavimo tam, kad galėtų būti atidaryti vartai, pro kuriuos būtų leista išvažiuoti Seimo nariams. Kita vertus, nors žmonės šiek tiek atsitraukia (manau, kad pakankamai, jog vartai galėtų būti atidaryti), vartai taip ir neatsidaro. Neatsidaro, ir kam jiems atsidaryti – prie vartų paprasčiausiai nėra matyti automobilio, kuris ketintų išvažiuoti.

Toliau įvykiai klostosi taip: prie Seimo atvyksta papildomi policijos automobiliai, o iš jų (kaip girdime iš komentarų) išlipa specialiųjų policijos pajėgų pareigūnai. Visi žmonės sutartinai pasisuka į atvykusiųjų pusę. Kita vertus (tai, manau, labai svarbu), video įraše negirdime policijos pareigūnų teisėto nurodymo išsiskirstyti ir įspėjimo, kad jei tai nebus padaryta, žmonių atžvilgiu bus panaudota fizinė prievarta ir/ar specialiosios priemonės (atskiro aptarimo verta detalė: tuo pačiu metu, kaip ir specialiosios pajėgos, prie Seimo pasirodo ir sisteminės žiniasklaidos atstovai…).

Seimo narys V. Bakas kreipiasi į prie vartų esančius žmones klausdamas jų taip ar panašiai: „Žmonės, tai ko jūs norite? Kas atsitiko?“.

Į tai yra atsakoma: „Mes norime, kad Seimo nariai (išvardijama – past.) išeitų ir atsakytų į klausimus. Mes nesiruošiame jų mušti, barti ar panašiai.“

Praktiškai tuo pat metu, iš kitos, nei yra nukreiptos visų žmonių akys, pusės prie žmonių (jiems iš nugaros) priartėja specialiosios policijos pajėgos ir akimirksniu įsižiebia konfliktas – kitaip tariant, būtent tuo metu kyla riaušės…

Kokias išvadas pats sau darau visa tai pamatęs?

1. Prie Seimo susirinkę žmonės buvo taikūs, nerodė jokios agresijos apraiškų, nesmurtavo ir neniokojo turto bei neketino to daryti – nurodytoje vietoje susirinkę žmonės prašė, kad su jais susitikti išeitų ir į žmonėms rūpimus klausimus atsakytų tuo metu Seimo pastate buvę Tautos atstovai.

2. Taip, aš sutinku – žmonių susirinkimas nurodytu metu nurodytoje vietoje pažeidė Susirinkimų įstatymo reikalavimus, todėl toks pažeidimas jį padariusiems asmenims užtraukia administracinę atsakomybę pagal Administracinių nusižengimų kodekso 494 straipsnio 1 dalį – baudą nuo vieno šimto keturiasdešimt iki šešių šimtų eurų.

Kita vertus, video įraše nematau nė vieno policijos pareigūno, kuris apklaustų susirinkusiuosius, kad nustatytų jų asmenybę tam, kad už šį administracinį nusižengimą būtų surašytas administracinių nusižengimų protokolas. Turiu mažai abejonių ir dėl to, kad tokie protokolai po 17 val. (oficialus mitingo pabaigos laikas) apskritai kam nors buvo surašyti. Manau, kad tai yra svarbu, ir štai kodėl.

Pirma, visa tai gali reikšti, jog policijos pareigūnai de facto neturėjo tikslo bausti ir tokiu būdu įspėti žmones, jog šie daro pažeidimą. Tačiau nepriimkime to, kaip pozityvaus dalyko – policijos pareigūnai, nesiimdami pirmiau nurodytų aktyvių veiksmų (kuriuos, mano vertinimu, jie privalėjo atlikti), šiuo neveikimu žmonėms leido suprasti, kad jų buvimas prie Seimo nepažeidžia jokių taisyklių, už kurių sulaužymą jiems bus taikoma atsakomybė.

Taigi darau išvadą – savo savo pasyviu elgesiu, kuris tęsėsi ne vieną valandą, o net kelias (mitingo pabaigos oficialus laikas – 17 val.), policijos pareigūnai tam tikra prasme legalizavo susirinkusiųjų veiką. Įvertinkime ir tai, kad visą dieną prie Seimo praleidę žmonės buvo pavargę tiek fiziškai, tiek emociškai.

3. Maža to, kad policijos pareigūnai ne(su)drausmino susirinkusiųjų administracinių nusižengimų protokolais (už Susirinkimų įstatymo pažeidimą), video įraše aš nė karto neišgirdau teisėto policijos pareigūnų reikalavimo išsiskirstyti, kaip ir neišgirdau (tai labai svarbu) žmonėms skirto įspėjimo, kad tuo atveju, jei šis reikalavimas nebus įvykdytas, žmonių atžvilgiu bus panaudota fizinė jėga ir specialiosios priemonės.

Sutinku, kad toks įspėjimas gal ir būtų perteklinis, jei žmonės jau būtų pradėję smurtauti, niokoti turtą, kėsintis į kitų žmonių sveikatą ir/ar gyvybę. Tačiau taip juk nebuvo – žmonės (pasikartosiu) buvo ramūs, pakankamai santūrūs, o tie kilę pasistumdymai su žurnalistais (kurie, beje, ir yra už tai atsakingi) buvo operatyviai suvaldyti be specialiųjų pajėgų įsikišimo.

4. O dabar prisiminkime Baudžiamojo kodekso 283 str., kuriame numatyta, jog pagal baudžiamąjį įstatymą atsako ne tik tas, kuris organizavo, bet ir tas, kuris IŠPPROVOKAVO žmonių sambūrį viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką.

Prisiminkime tai, o kartu ir užduokime sau šiuos klausimus:

Pirma, ar Tautos atstovai, neišeidami ir neatsakydami susirinkusiems žmonėms į klausimus, neprisidėjo prie to, kad žmonės po 17 val. neišsiskirstė, o toliau kantriai laukė prie įvažiavimo į Seimo rūmų teritoriją?

Antra, ar policijos pareigūnai, nesiimdami prevencinių priemonių, t. y. nebausdami susirinkusiųjų už Susirinkimų įstatymo pažeidimą, neleido žmonėms suprasti, kad jų buvimas (būriavimasis) prie Seimo rūmų yra teisėtas? Ar taip susirinkusieji nebuvo specialiai provokuojami toliau likti prie Seimo, idant būtų kaitinama situacija tam, kad vėliau būtų galima pateisinti specialiųjų pajėgų parodomąją akciją su karinės technikos panaudojimu?

Trečia, jei policijos pareigūnai iš tiesų neturėjo ketinimų panaudoti specialiąsias priemones prieš žmones, kodėl policijos pareigūnai, kurie panaudojo fizinę jėgą ir specialiąsias priemones prieš susirinkusiuosius, prieš tai jų neįspėjo apie galimą jų panaudojimą? O jei iš anksto neįspėjo apie šių priemonių panaudojimą (jei žmonės nevykdys reikalavimo, kuris taip ir nebuvo pagarsintas), ar atmestina tai, kad policijos pareigūnai turėjo tikslą šias priemones panaudoti ir tai buvo daroma turint tikslą pademonstruoti savo galią ne tik susirinkusiems, bet ir visiems kitiems, kurie šį valdžios galios demonstravimą vėliau stebės?

Komentatorius. Štai kaip vykdomos provokacijos:

 

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

> 8:08       2021-08-13 2:18

Sekant mintį toliau, NS nėra filosofai arba yra laisvi (yra kitoje pusėje).

bronius       2021-08-12 14:17

Sakot mano argumentai neturi pagrindo. Aš teigiu, kad tos taip vadinamos riaušės yra valdžios provokacija.
1 argumentas, tai, kad įvykiai pasibaigus mitingui, t.y. tos taip vadinamos riaušės, pilnai išnaudojami apdergti ir apjuodinti bet kokį pasipriešinimą vyriausybės politikai, aišku svarbiausia Šeimų maršą, jau kalbama apie kovą su propoganda youtube kanaluose… Kitaip tariant, cenzūros įvedimą. Klebonai iš sakyklų smerkia protestą bažnyčiose. O ką gi pats stasys atsako elfei ten prie Sinicos straipsnio: “Tiek kiek išnaudojote pilietinės emocijos kiekiu mėtydami akmenys į policininkus”. Betgi stasy, faktai rodo, kad akmenis mėtė provokatoriai, o ne JŪS, t.y. visi kas dalyvavo tame mitinge ar palaikė protesto idėją. Tai kodėl čia “riebinat”, stasy?
2 argumentas, tai kad policija imituoja provokatorių paieškas. Jūs sakot, policija prašo žmonių atpažinti, kas mėtė akmenis. Čia tas baltas vyrukas, kuris meta akmenį, su juodais akiniais ir kauke, nors ant nugaros užrašas prieš skiepus. Tai juodi akiniai ir kaukė tikrai ne apsaugai nuo viruso. Ar gali šitą vyruką atpažinti, kokia moteriškė iš Šakių, ar Kauno? Jį pažįsta, kas reikia, bet jo neišduos. Jūs, stasy, tikrai nežinot, kokias technines galimybes turi modernios stebėjimo kameros. Kaip galima tiksliai pritraukti ir stebėti kas vyksta. Tai čia tie žmonių pafilamvimai yra nulis palyginti su tom galimybėm ir informacija, kuria disponuoja jėgos struktūros. Tom kamerom galima tiksliai susekti, kur tas baltas vyrukas nukeliavo ir į kokią mašiną įsėdo. O čia vargšai pareigūnai prašo žmonių pagalbos…
Bet gerai, šiaip bent jau plačiau kalbėta apie sužalotą pareigūnės galvą akmeniu, mestą sprogmenį, kuris pagal pranešimą, sulaužė pareigūno kojas. Ar kad ir šitas baltasis, akivaizdžiai darantis nusikalstamą veiką. Tai yra rimti kriminaliniai nusikaltimai ir nusikaltėliai turi būti išaiškinti, ir, kas svarbiausia, tapatybės viešai atskleistos. Jei taip bus padaryta, galėsit sakyti, kad šitas mano argumentas be pagrindo. Taigi stebėkit viešą erdvę, ir kai kokį kitą kartą susikomentuosim, įmeskit nuorodą.
.
Beje, kalbant apie teiginius, argumentus ir faktus. Čia buvo toks komentatorius Tvankstas, kuris labai užtrikrintai teigė, kad jau kovą kažoks generolas Flynn grąžins Trumpą į JAV prezidentus. Aš jo bent kelis kartus perklausiau, dabar kažkaip Tvanksto nebesimato. Gal pseudonimą pasikeitė.

Alvi Mozeri,       2021-08-12 13:15

atsakymą ir pats žinai. Kaip ir tai, kad, uždavinėdamas tokius klausimus, ,,Delfyje” tapsi nepageidaujamas.

Toji       2021-08-12 11:52

isteriškai žvengianti boba irgi provokatorė.

Frazė:       2021-08-12 10:44

,,Eikit, pasislėpkit kur nors. Čia filmuoja. Dar į galvą gausit…”
Komentarų bus? smile

stasys       2021-08-12 10:14

broniau ..ne viskas taip blogai kaip čia rašote .Sekantis mitingas ŠM tikrai bus ne prie Seimo ir leidimas , jei bus duotas , su papildomais reikalavimais .. gal netgi įnešant piniginį užstata aplinkai po to tvarkyti . Jūsų argumentai neturi pagrindo taip kaip pati policija viešai išplatino pranešimą jog prašo visuomenės pagalbos padėti atpažinti akmenis mėčiūsius akmenis . Su tiek video medžiagos manau ta padaryti nesudėtinga ...

Čia toks vaizdas,       2021-08-12 10:08

tarsi Pilėnai gintųsi nuo savo tautos su kryžiuočių pagalba. Gėda seimui ir Bilotaitės orkoms.

>> b.p. 0:30       2021-08-12 10:00

Taip, provokatoriau. Operatorių buvo pakankamai. Ir tave užfiksavo.

Žmonės atsipalaidavo       2021-08-12 9:54

Pamiršo apie Landsbergių talentą rengti provokacijas ir diversijas. O Bilotaitė vištos smegenimis įvykdys viską, ką jai lieps. Ji nesupranta, kad kada nors teks sėsti. O Požela juk ir Garliavos įvykių ne paskutinis dalyvis. Taigi nieko naujo. Logiška tąsa.

bronius       2021-08-12 9:36

Turint galvoje dabartinę valdžios, žiniasklaidos ir visų jų palaikytojų reakciją ir tai, kaip dabar išnaudojamos “riaušės”, tai akivaizdi valdžios, jėgos struktūrų provokacija su aiškiu tikslu. Vaizdai yra nufilmuoti ne tik pavienių žmonių telefonais, bet ir pukiomis stacionariomis kameromis, todėl yra visos galimybės nustatyti konkrečius asmenis, kurie paleido tiek sprogmenį, tiek akmenis, kurie sužeidė konkrečius pareigūnus. Bet to nedaroma, visos pajėgos kreipiamos “riaušes” užkabinti Šeimų Sąjūdžiui ir bendrai vyriausybės oponentams.
Čia galima įtarti, kad Uspaskichas, su savo puikodais ir gražuliais čia irgi suvaidino atitinkamą vaidmenį. Kitaip tariant, šitas mitingas nukanalizuotas ir žmonės bus žeminami toliau, o paskiau daugeliui nuskiaustųjų ir pažemintųjų pasijus rimtos ekonominės pasekmės ir galų gale nepasitenkinimo užgniaužti nebepavyks.

stasys       2021-08-12 8:20

Autoriau policija bendravo su riaušininkais kokios dar gali būti jei pretenzijos ? Aiškiai girdima Tamstos video .

Filosofas       2021-08-12 8:08

Riaušės kyla tik tada, kai sukyla uždarytieji. Laisvi žmonės riaušių nekelia.

Mano nuomone       2021-08-12 8:03

Kai nebelieka padorumo, tokie išvedžiojimai ne tik pateisinami, bet ir būtini.

b.p.        2021-08-12 0:30

Toks vaizdas, kad čia ne protestuotojai, o vieni operatoriai ... Maidane, Kijeve, ne operatoriai buvo susirinkę ...

taip       2021-08-11 23:55

Tarpininkaujant Stribui Požėla ir padarė tą provokaciją, nes kitaip jie nebeišmanė kaip sukompromituoti “Šeimų maršą” ir sustabdyti taip valdžią erzinančius mitingus. Na ir apie artėjančius rinkimus nepamirškite. Visiems labai neparankus “Šeimų maršas”. Kokia nors Šimonytė, tikėtina, net nebuvo įspėta arba nesuprato išvis kas vyksta. smile Tai ne pateisinimas, tai liūdno fakto konstatavimas.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt devintoji (gegužės 23) diena

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.