Socialinė politika, Ekonominė politika

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Tiesos.lt redakcija   2022 m. gegužės 19 d. 21:02

13     

    

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Almantas Stankūnas yra Nacionalinio susivienijimo valdybos narys ir Energetikos komiteto pirmininkas

Simono Daukanto a., Vilnius
2022 gegužės 19 d.

Mielieji,
Vyksta dar nematytas elektros vartotojų apiplėšimas. Kartu žlugdomas smulkusis ir vidutinis verslas, pavojingai didėja valstybės skola. Kaip tai vyksta?

Taip vadinama ES liberalizuota prekybos elektra birža veikia taip, kad bet kuriuo momentu joje parduodamos energijos kaina yra nustatyta pagal brangiausią siūlomą energiją, kurios reikia patenkinti tuo metu rinkoje esantiems maksimaliems vartotojų poreikiams. Tai paprastai yra elektra pagaminta deginant brangias dujas, kuri dar yra apmokestinta didžiuliais aplinkosauginiais mokesčiais.

Ši aplinkybė tapo akivaizdi, kai 2021 m. pradėjo staiga brangti dujos. Saulės ir ypač vėjo jėgainėse gaminama elektra dabar yra viena pigiausių. Tačiau nors ji ir patenkintų didesnę dalį poreikių, tai iš esmės nemažintų elektros kainos biržoje ir galutiniams vartotojams. Ispanijai ir Portugalijai, kur labai didelė elektros energijos dalis yra gaminama vėjo ir saulės jėgainėse, po daugiau nei pusę metų trukusių intensyvių derybų su Europos Komisija (EK) pavyko gauti elektros kainos biržoje nustatymo išimtį kuri leido kainą vartotojams iš karto sumažinti beveik per pusę.

Tuo tarpu kitose šalyse tokių išimčių nėra, kaina vartotojams išlieka labai aukšta o didžiausią naudą – didžiulius viršpelnius gauna vėjo ir saulės jėgainių savininkai. Didžiausi iš jų yra Vokietijoje.

Kad dabar nustatytos prekybos elektra taisyklės yra ypatingai žalingos vartotojams pradėjo pripažinti rinkos reguliavimo tarnybos ir politikai. Nacionalinis susivienijimas apie tai skelbė dar šių metų pradžioje, tačiau pirma vieša informacija Lietuvoje apie šią problemą pasirodė tik šią savaitę.

Kodėl apie tai iki šiol nebuvo kalbama Lietuvoje? Kodėl Lietuvos politikai nekelė šios problemos ES lygmeniu? Gal mūsų valdantiesiems svarbiau ES investuotojų pelnai o ne Lietuvos gyventojų interesai?

Lietuva, nesiderėdama su EK, galėtų bent iš dalies mažinti elektros kainą vartotojams, jeigu licenzijos rinkoje norintiems dirbti vėjo ir saulės jėgainių vystytojams būtų išduodamas pagal konkurso metu pasiūlytą mažiausią visos jėgainėse pagamintos energijos supirkimo kainą. Tačiau taip nedaroma. Licenzijos išduodamos pagal vystytojų prašomą mažiausią paramą arba didžiausią siūlomą mokestį valstybei. Tuo atveju vartotojai finansinės naudos dėl naujų projektų beveik nepajunta ir nepajus. Kodėl taip elgiasi valdantieji?

Visuomeninis elektros tiekėjas Lietuvoje įmonė „Ignitis“ elektrą vartotojams gali tiekti tik pirkdamas ją biržoje. Tuo tarpu taip vadinami „nepriklausomi“ elektros tiekėjai (NET) elektrą vartotojams gali tiekti pagal tiesiogines ilgalaikes sutartis su gamintojais. Taip mūsų politikų valia visuomeninis tiekėjas daromas nepatraukiu vartotojams. Kodėl taip nustatyta, kodėl visuomeninis elektros tiekėjas negali gauti tokių pat galimybių formuoti vartotojams kuo mažesnę kainą, kaip NET?
EK direktyva dėl elektros rinkos liberalizavimo numato prievolę tik sudaryti sąlygas naujiems nepriklausomiems elektros tiekėjams tiekti elektros energiją vartotojams šalia visuomeninio tiekėjo. Direktyva nenustato, kad ES valstybės įvestų finansines sankcijas vartotojams, kurie iki nustatyto laiko nesudarė sutarčių su NET. Tuo tarpu Lietuvos politikai įstatyme nustatė, kad tokiems NET nepasirinkusiems vartotojams elektra tiekiama pagal garantinio tiekimo sąlygas, o jose kaina vartotojams yra nustatoma pagal biržos kainą ir dar papildomai pridedant 25% antkainį. Taip Lietuvos politikai ne tik uoliai vykdo EK nustatus planus bet ir paslaugiai stengiasi juos viršyti. Argi, prisiminus sovietmetį, jie nesielgia kaip eurokomjaunuoliai? Ar minėtas antkainis nėra tijūno botagas, kuriuo baudžiauninkai varomi į NET lažą?

Pastarąjį pusmetį skaudžiai smogęs dujų ir elektros kainų didėjimas bei Rusijos agresijos į Ukrainą iššauktas didžiulis nestabilumas sukėlė tikrą šoką visuomenei. Ypatingai jis didelis virš 740 000 elektros vartotojų, kurie jau birželio mėn. privalo pasirinkti NET.

Valdantieji, suprasdami, kad didžiulis elektros ir dujų kainų išaugimas gali sukelti socialinį sprogimą, nutarė skirti valstybės lėšas kainų ribojimui. Iš pirmo žvilgsnio šis žingsnis atrodo sveikintinas. Tačiau vartotojai galės jaustis ramūs tik pusę metų. Kokios bus kainos kitais metais, niekas nekalba. Visiškai realu tikėtis, kad taip esame pratinami prie vis aukštesnių kainų – nuo liepos 1 d. – 23 cnt/kWh, o nuo sausio 1 – jau tarkim 28 cnt/kWh ir t.t. Taip mes verčiami pirkti katę maiše – visiškai neprognozuojamas elektros kainas ateityje, o minėtos kompensacijos atrodo kaip sūris pelėkautuose.

Kitas klausimas yra kodėl kainos bus kompensuojamos tiekėjams vietoj to, kad kompensacijas išmokėti tik nedideles pajamas gaunantiems vartotojams? Argi taip didesnėmis sumomis nebus remiami daugiau energijos naudojantys ir paprastai didesnes pajamas turintys vartotojai? Ar taip nebus mažinama motyvacija vartotojams mažinti energijos vartojimą, o tiems, kurie išgali, investuoti į atsinaujinančios energijos jėgaines? Argi toks sprendimas kartu nėra valstybės stūmimas į vis didesnes skolas bei netiesioginis Rusijos rėmimas? Argi taip nėra didinamas skurdas ir socialinė atskirtis?

Tuo tarpu nepriklausomi tiekėjai faktiškai gali nustoti rūpintis konkurencija. Juk bet koks jų antkainis bus paslaugiai kompensuotas valstybės. Nors politikai į įstatymo pakeitimus įrašė būtinybę kontroliuoti tiekėjų kainų pagrįstumą, tačiau įstatymo svarstymo metu Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius prasitarė, kad tiekėjams nebus galima taikyti sankcijų už nepagrįstų kainų naudojimą, nes jie yra nereguliuojami.

Belieka tik paklausti kodėl valdantieji politikai taip elgiasi.

Ar jie yra taip įtikėję stebuklinga laisvosios rinkos ranka, kad nėra pajėgūs suvokti kur ta rinka naudinga visuomenei, o kur ji gali tapti didžiausiu plėšiku? Argi toks tikėjimas nėra panašus į sovietmečiu buvusį idėjinių komunistų tikėjimą šviesia komunizmo ateitimi?

O gal mūsų valstybę valdantys politikai jau seniai nėra nepriklausomos valstybės vadovai, bet tik geografinę teritoriją, vadinamą Lietuva, valdantys administratoriai, pasirengę kuo uoliausiai, neprieštaraudami, viršydami nustatytas užduotis, vykdyti juos palaiminusių viršvalstybinių institucijų nurodymus?

Ar galbūt valstybę valdantys politikai taip elgiasi tiek dėl nurodytų priežasčių, tiek dėl galimų savo ir elektros rinkoje veikiančių galingų privačių kompanijų savanaudiškų finansinių interesų?

Problemos fundamentalios, jų šaknys labai gilios, todėl jas galime išspręsti tik kai Tauta susigrąžins valstybę ir politikai vėl pradės rūpintis savo rinkėjų interesais.

Nacionalinis susivienijimas kreipiasi į Lietuvos Respublikos Prezidentą ir klausia ar jis bus su Lietuvos piliečiais, ar ryžtingai kels ir spręs visus čia minėtus klausimus?

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ką čia jau...       2022-05-21 1:12

o kas ta rusija,kad rodai tokį susidomėjimą ,jei ką? O “elektrinis” aferizmas turi būti baudžiamas kaip stambaus masto kriminalinis nusikaltimas.Sodint visus tuos seimo kontoros “balstuotojus” už tokį pasityčiojimą iš Lietuvos visuomenės.

Klumpakojai, kaip dabar bus?       2022-05-20 22:03

Tai, kaip dabar bus, nes Rusija oficialiai pranešė, jog nuo gegužės 22 d. nutraukia elektros energijos tiekimą į Lietuvą?

Ko norėt       2022-05-20 21:17

Matos, kad Lietuvą visiškai užvaldė Ožio mafija, o patys Konservai yra grynai Ožio mafijinė, ekstremistinė ir teroristinė organizacija, kuriai tik rūpi, darant nusikaltimus, prisivogt kuo daugiau Lietuvos turto - Bražuolė, Arbomavičius, Pociūnas, Mažeikių nafta, Kiesai, Lubys, Dujų terminalas, Snoras, Ūkio bankas, Telekomas, Avialinijos, Lietuvos kuras, Taupomasis bankas…Gal dar ką pamiršau…

Klumpakojų šiandieninė malda       2022-05-20 21:14

Seneli mūsų, kuris nesi pragare, teesie šventas tavo gardas, teateinie tavo prezidentystė, teesie tavo Dalia kaip balkonėlyje, taip ir žemėje. Kasdieninės neapykantos duok mums šiandien ir atleisk jums jūsų kaltes, kaip ir mes atleidžiame savo konservatoriams. Ir neleisk mūsų nedulkinti, bet gelbėk mus nuo ruso.
Tai buvo pavogtų KGB bylų žodis. Dėkojame Seneliui. Lietuva per jį atsirado, ir be jo neatsirado nieko, kas Lietuvoj yra atsiradę. Mes tikime į Šventąją šeimą, anūkų bendravimą, jų nusikaltimų atleidimą ir amžinąjį gyvenimą Seime, iš kur numirėliai ateis gyvųjų teisti. Trečią dieną jis kelsis iš numirusių ir nužengs į pragarus.

habilitās       2022-05-20 14:13

Ko jūs čia ginčijatės su Kremliaus troliais?!
Šiuo metu Maskvoje $ parduoda tik du bankai:

Джей энд Ти Банк
м. Марксистская
ПОКУПКА
60,00 ₽
ПРОДАЖА
300,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44

ir

Бланк Банк
м. станция Лужники
ПОКУПКА
59,00 ₽
ПРОДАЖА
999,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 13:12
....
Pirmasis parduoda tik tiems, kurie užsirašė iš anksto ir tik ribotas sumas,  o „Juodasis bankas” parduotų be apribojimų, jei kas pirktų po 999 rublių už 1$, bet tokių nėra.
Visi kiti bankai — tik superka, nes norinčiųjų parduoti $ už tokią kainą — nėra, Spekuliantai gatvėje superka valiuta 20-30 rublių brangiau, nei siūlo šalia esantys bankai. Eurų iš viso niekas neparduoda.
Sąrašas pridedamas, duomenys patys Naujausi.

м. Беговая
ПОКУПКА
65,25 ₽
ПРОДАЖА
71,25 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44
Реалист Банк
м. Лубянка
ПОКУПКА
65,00 ₽
ПРОДАЖА
72,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:36
Банк БКФ
м. Марьина Роща
ПОКУПКА
65,00 ₽
ПРОДАЖА
70,90 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44
Индустриальный Сберегательный Банк
м. Театральная
ПОКУПКА
65,00 ₽
ПРОДАЖА
69,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44
Банк Открытие
м. Арбатская
ПОКУПКА
64,60 ₽
ПРОДАЖА
74,80 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:43
Агророс
м. Перово
ПОКУПКА
64,05 ₽
ПРОДАЖА
70,90 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44
Внешфинбанк
м. Новокузнецкая
ПОКУПКА
64,00 ₽
ПРОДАЖА
71,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:43
Ростфинанс
м. Алексеевская
ПОКУПКА
64,00 ₽
ПРОДАЖА
71,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44
Дружба
м. Марксистская
ПОКУПКА
63,00 ₽
ПРОДАЖА
69,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:01
Банк Казани
м. Полежаевская
ПОКУПКА
63,00 ₽
ПРОДАЖА
72,90 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44
Металлург
м. Профсоюзная
ПОКУПКА
63,00 ₽
ПРОДАЖА
72,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44
Первый Инвестиционный Банк
м. Селигерская
ПОКУПКА
62,72 ₽
ПРОДАЖА
70,72 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44
БыстроБанк
м. Сухаревская
ПОКУПКА
62,50 ₽
ПРОДАЖА
70,50 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:43
Финам Банк
м. Пушкинская
ПОКУПКА
62,00 ₽
ПРОДАЖА
73,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44
Эс-Би-Ай Банк
м. Сокол
ПОКУПКА
61,75 ₽
ПРОДАЖА
73,96 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:43
Квантмобайл Банк
м. Марксистская
ПОКУПКА
61,00 ₽
ПРОДАЖА
999,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 10:50
Джей энд Ти Банк
м. Марксистская
ПОКУПКА
60,00 ₽
ПРОДАЖА
300,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44
Вайлдберриз Банк
м. Цветной бульвар
ПОКУПКА
60,00 ₽
ПРОДАЖА
75,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 13:39
Бланк Банк
м. станция Лужники
ПОКУПКА
59,00 ₽
ПРОДАЖА
999,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 13:12
Ак Барс
м. Речной вокзал
ПОКУПКА
58,61 ₽
ПРОДАЖА
65,84 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44
Банк Фридом Финанс
м. Деловой центр
ПОКУПКА
58,20 ₽
ПРОДАЖА
75,00 ₽
Время обновления: 20.05.2022 14:44

Rublūniam milijonieriui       2022-05-20 13:48

Maskoliukai be pagyrų negali. Vaikščios kiaurom punčiakom, bet vis tiek plyšaus pagyrom ir kels į jūtūbę durnystes. Kam įdomu kiek tu turi rublių ir kiek gali nusipirkt dolerių. Do lampočki. Geriau parašyk kaop per tris dienas Ukrainą, per mėnesį iki Lamanšo smilesmile:):)
Kaip ten einas?A?
Kodėl amerikonai kas dvi dienas skambinėja ir siūlo jūsų generolams kapituliuot?
Be pagrindo?
smilesmile:??

> Sankcijoms į užpakalį        2022-05-20 12:18

Asiliuk, tamsta, labai atsilikęs. Nueik į banką ar bet kurią valiutos keityklą Maskvos gatvėje ir nusipirksi. Pagoglink internete, jei sugebi, ir susirask valiutos kainas grynais bankuose ar pagal adresą konkrečioje keitykloje ir susirasi realų kursą, kvailiuk. Matomai Ožio sumyžta beretė džiūdama tamstai smegenis užspaudė…

Sankcijoms į užpakalį       2022-05-20 10:55

Tai, kad toks apsišvietęs, papabandyk tų dolčių už 58-is nusipirkti. Bankuose tau špygą parodys, o rinka staigiai pastatys į vietą, šiuo metu netoli dviejų šimtų  prašydama. Beje, prie sovietų oficialiai doleris net nė pilno rublio nekainavo. O “juodojoj?” Negi neprisimeni?

ELEKTROS TIEKIMAS – KORUPCIJOS VIRŠŪNĖ       2022-05-20 10:40

VIENINTELIS ELEKTROS ENERGIJOS ŠALTINIS DALINAMAS PER 10 “NEPRIKLAUSOMŲ ELEKTROS TIEKĖJŲ“, KURIE UŽKELIA KAINAS IR NEŠA „OTKATUS“ KONSERVŲ GAUJAI?

Sankcijos į užpakalį?…       2022-05-20 10:37

JAV dolerio kursas biržoje nukrito į ketverių metų žemumas žemiau 58 rublių. O dar neseniai senukas Bidenas nusipezėdamas sakė, jog už dolerį duos 200 rublių ?!…….Tai kaip čia yra?!….

habilitās       2022-05-20 8:55

Prezidentas bus prie veidrodžio ir matuosis „višivanką”, juk reikia pasirūpinti Ukrainos piliečiais!

Beržinė košė        2022-05-20 0:16

Gaila , kad neskelbiamos šito projekto sumanytojų pavardės, vardai, pasibaigtų tuo,kad šiems asmenims būtų viešoje vietoje ant pakylos priešais rotušę būtų ant pakylos nutrauktos kelnės ar raituzai ir įkrauta rykščiu, taip būtų sveikatinama visuomenė, ar ne taip?

Marius       2022-05-19 21:39

Daug teisingų dalykų. Esu prieš šią reformą. Tik nereikia propaguoti vėjo ir saulės elektrinių. Saulės elektrinės gi užima dirbamos žemės plotus, planetai gresia badas, neabejotinas maisto brangimas, ir skirti plotus saulės elektrinėms yra nežmoniška. Vėjo elektrinės žudo paukščius.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Beždžionių raupai pernelyg susieti su Afrika – perkrikštijami

PAGERBKIME BIRŽELIO SUKILIMO DIDVYRIUS IR AUKAS!

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( I )

E. Bičkauskas apie Z. Šličytės bylą: proto reikia turėti

Signatarai kreipiasi į Lietuvos valdžią – nepalaikykite Civilinės sąjungos įstatymo

Karas Ukrainoje. Šimtas penkioliktoji (birželio 18 diena)

Karas Ukrainoje. Šimtas keturioliktoji (birželio 17 diena)

Europos migracijos problemos blogės, nes apklausa rodo, jog daugiau nei pusę jaunų afrikiečių planuoja emigruoti

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Lietuvos vyskupų konferencija. Negalime pritarti Civilinės sąjungos projektui

Rumunija sieks uždrausti homoseksualumą ir lyties keitimą skatinančios informacijos platinimą mokyklose

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Humoristo žvilgsniu. Trys karžygiai keliauja į Ukrainą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (III)

Kalifornija stumia įstatymo projektą, norėdama tapti „translyčių“ „prieglobsčiu“ ir leisti teismams apriboti tėvų galimybes apsaugoti vaikus

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.