Socialinė politika, Ekonominė politika

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Tiesos.lt redakcija   2022 m. rugpjūčio 8 d. 20:49

10     

    

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Penktadienį rašiau, kad Perlas šovė į kojas valdantiesiems.

Atrodė, kad tai suprato tiek Energetikos ministerija, tiek VERT, privalanti besirūpinti vartotojų interesais ir nedelsdamos prakalbo apie galimą Perlo žingsnio neteisėtumą, tyrimo būtinybę ir pan. T. y. jie suprato, kad tai šūvis į valdančiuosius ir puolė kaip išmano taisyti situaciją.

Suprato tai ir premjerė. Tačiau jos reakcija buvo pati blogiausia, kokią tik galima buvo sugalvoti politikui – kaltinti vartotojus.

Svarstau kodėl?

Matau dvi priežastis:

1. Aklas tikėjimas, kad laisvoji rinka yra Absoliutus Gėris ir gali veikti visose srityse.

2. Įsitikinimas, kad KIEKVIENAS žmogus PRIVALO tapti rinkos ekspertu, ekonomikos analitiku ir investuotoju.

Ką reiškia premjerės pasakymas, kad vartotojai turi atsakingiau rinktis tiekėją?

Ogi tai, kad VISI vartotojai, įskaitant kaimo bobutes, paprastus darbininkus, humanitarinių mokslų žmones ir t.t., PRIVALĖJO atlikti tiekėjų finansinio stabilumo ir jų akcininkų vertybių analizę ir remdamiesi ja priimti teisingiausią sprendimą – galbūt rinktis brangesnį pasiūlymą, bet iš labiau patikimo tiekėjo.

Nė žodžio apie tai, kad valdantieji turėjo numatyti saugiklius ir garantijas, kad tiekėjais netaptų kazino lošėjai, kurie stato dideles sumas, bet nežino iš ko susimokės, jeigu nelaimės.

Pasakykite tai žmonėms gatvėje ir dauguma iš jų tiesiog paklaus: gal PIŠ DURNA?

Arba pradės tiesiog koliotis.

Tai akivaizdu, nes matėme, kad elektros rinkos liberalizavimas žmones pirmiausia sudirgino ne dėl ekonominės rizikos, bet dėl to, kad jie pradėti prievartauti būti tuo kuo negali arba nenori būti – ekonomikos ir geopolitikos ekspertais.

Tai gal iš tiesų tie liberalizavimo apologetai tiesiog durni?

Ne, jie protingi. Tačiau jų protas yra aklai įtikėjęs į neoliberalizmą, o širdys kitus žmones laiko tik laisvos rinkos ekonominiais sraigteliais.

Jų sutrikimo mastas įvairus. Tie kurie turi šiek tiek daugiau empatijos – mato žmoguje kai ką daugiau nei kaulų, mėsos, kraujo ir neuronų darinį, sugeba susikalbėti su kitais geriau.

Bet kai kurie elgiasi kaip robotai nesuvokiantys žmogaus daugialypiškumo, sudėtingumo ir kartu potencialios didybės arba baisaus nuosmukio.

Valdančiųjų gretose – TS-LKD, LS, LP dominuoja tokie.

Keikdami mes jų nepakeisime. Galime pakeisti už juos melsdamiesi.

Bet maldų mažai, nes tikėjimas be darbų yra miręs.

Todėl reikia suvaldyti emocijas ir imti kalbėti su jais ir su jų rinkėjais labai aiškių argumentų kalba.

Perlo krizę valdantieji gali išspręsti labai lengvai ir greitai. Tam yra bent keli akivaizdūs būdai, net jeigu Perlas paskelbtų bankrotą.

Bet nesufleruosiu jiems. Tegu patys sugalvoja. Gal bent čia užteks nuovokos.

Vietoj to atkreipiu visų dėmesį, kad Perlo problema nėra esminė. Pagrindinės problemos slypi daug giliau, o jų sprendimui reikia ne vieno bet viso sprendimų komplekso.

Rašiau apie tai daugelį kartų. Pasisakė apie tai ir partija Nacionalinis susivienijimas. Tai dabar tik išvardinsiu:

1. Pripažinti, kad staigų elektros kainos augimą, be išaugusių dujų kainų, lemia ir ydingos prekybos elektra taisyklės.

2. Nedelsiant pradėti konsultacijas ir derybas su kitomis ES šalimis ir Europos Komisija dėl prekybos elektra taisyklių pakeitimo, kad gamintojai pardavinėtų elektrą be nepagrįstų viršpelnių.

3. Pakeisti leidimų įrengti pramonines saulės ir vėjo jėgaines išdavimo sąlygas, suteikiant jas investuotojams, kurie siūlo žemiausias fiksuotas elektros supirkimo kainas (Jungtinės Karalystės pavyzdys).

4. Pradėti derybas dėl pastovių supirkimo kainų iš mažus gamybos kaštus patiriančių elektros gamintojų, kurie šiuo metu elektrą biržoje parduoda už kintamą kainą.

5. Siekiant greitai stabilizuoti kainas, įvesti progresyvinį pelno mokestį mažus kaštus patiriantiems elektros gamintojams, o gautas papildomas pajamas skirti vartotojų kainų kompensavimui ir / ar kitoms energetikos kaštų mažinimo priemonėms.

6. Panaikinti papildomą 25 proc. elektros energijos antkainį garantinio elektros tiekimo vartotojams.

7. Dėl interesų konflikto, kai veikia ir kaip visuomeninis, ir kaip nepriklausomas tiekėjas, valstybės reguliuojamą visuomeninio tiekėjo paslaugą „Ignitis“ turėtų perduoti kitai, 100 proc. akcijų valstybės turimai įmonei. Šiai įmonei kaip ir kitiems nepriklausomiems tiekėjams turi būti suteiktos tokios pačios galimybės nustatyti elektros kainą vartotojams ne tik pagal biržos kainą, bet ir sudarant tiesiogines sutartis su gamintojais ir konkuruoti su jais dėl vartotojų pritraukimo.

8. Visiems vartotojams, įskaitant ir tuos, kuriems elektra jau tiekiama nepriklausomų elektros tiekėjų, turi būti suteikta galimybė sudaryti sutartis tiek su nepriklausomais, tiek su visuomeniniu tiekėju.

9. Energijos kainas kompensuoti tik mažas ir vidutines pajamas gaunantiems vartotojams.

Padėkite tai viešinti ir skleisti. Padėkite, kad būtų vis sunkiau ignoruoti Nacionalinį susivienijimą.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Šiaip       2022-08-10 17:54

Karšto pirmadienio būta! Parankiojau antraščių. Per BNS metė intrigėlę:
Ignitis meta gelbėjimosi ratą “Perlo energijos” klientams: siūlo 40 mėnesių sutartis
Alfa.lt iš BNS 2022-08-08 12:10:00
Ir prasidėjo:
Skandalas dėl elektros: ekspertai perspėja, kad šįkart valdantiesiems nepavyks nusiplauti .
Indrė Jurčenkaitė, http://www.DELFI.lt 2022 m. rugpjūčio 8 d. 12:24 [po 14 min.]
Ir lyg patvirtino esant tos intrigos:
Energetikos ministerija prašo institucijų ištirti „Perlas energijos“ veiksmus
Giedrius Gaidamavičius, BNS 2022 m. rugpjūčio 8 d. 13:17 [po 1 val. 7 min.]
VERT: „Perlas energijos“ veiksmai neteisėti, gresia nemažos sankcijos ir leidimo netekimas
BNS, Aurimas Perednis, Žinių radijas, http://www.DELFI.lt 2022 m. rugpjūčio 8 d. 13:57 [po 1 val. 47 min.]
Paskaitė, ką pridirbę ir sureagavo?
Energetikos ministerija siūlys griežtint elektros tiekėjų reguliavimą
BNS 2022 m. rugpjūčio 8 d. 14:05 [po 1 val. 55 min.]
(c) „...Reguliavimas, kuris yra šiandien, aiškiai rodo, kad jis yra nepakankamas, todėl ministerija ketina artimiausiu metu, per kelias savaites, pateikti įstatymo pataisas, kurios padidins finansinius įsipareigojimus ir kapitalo reikalavimus tokioms įmonėms bei atitinkamai reikalavimus turėti aukštas kompetencijas energetikos srityje“, – pirmadienį spaudos konferencijoje sakė D. Kreivys, komentuodamas fiksuotos kainos sutartis su klientais nutraukiančios nepriklausomos elektros tiekėjos „Perlas energija“ veiksmus…“
Sureagavo ir Alfa.lt: 15:30 [po ~3,5 val.]
[Antraštė buvo] Ignitis meta gelbėjimosi ratą “Perlo energijos” klientams: siūlo 40 mėnesių sutartis
[Antraštė tapo] Nepriklausomi elektros tiekėjai meta gelbėjimosi ratą „Perlo energijos“ klientams?
[atnaujintas tekstas]: (c) „...Nepriklausomos tiekėjos „Elektrum Lietuva“ komunikacijos projektų vadovė Jūratė Rupšienė BNS teigė, jog „Perlas energijos“ vartotojams siūlomas planas „Elektrum Stabilus 36“... (Kiek ten mėnesių trukmės sutartys?)
Ir dar situacijos apibūdinimas: [kitą dieną]
Lietuvos energetikos agentūra: elektros energijos rinkoje susiklostė išskirtinė situacija
ELTA 2022 m. rugpjūčio 9 d. 10:25
(c) “...Lietuva turi itin mažai vietinės elektros generacijos – ji siekia vos 30-40 proc. viso poreikio…‘
Moralas: jei Lietuva teturi tik „30-40 proc. viso poreikio“ tai juk atsidūrė Vokietijos padėtyje – išorės tiekėjai šokdina lietuvaičius kaip ir „Vova ant vamzdžio“ vokiečius dėl dujų kainų... Gal žodynuose žodžio „monopolis“ nebėra?! smile

Dalia       2022-08-10 16:20

Perskaiciau ir supratau,kad musu vyriausybei laikas pradeti rimtai dirbti

3 punktas       2022-08-9 19:08

//Žaliosios energijos tarifus taikantys namų ūkiai, kurie manė, kad jų nepaveiks sparčiai augančios dujų kainos, buvo šokiruoti, kai jiems buvo pranešta, kad jų sąskaitos už elektrą auga, nepaisant to, kad jie yra prisijungę prie atsinaujinančios energijos tiekimo. Suzanne Taylor buvo pranešta, kad jos fiksuotas dienos tarifas su atsinaujinančios energijos tiekėju „So“ padvigubės nuo 16 pensų iki 32 pensų už vienetą. Suzanne elektros tiekėjo svetainėje rašoma, kad 100 % elektros energijos tiekiama iš atsinaujinančių šaltinių, tai kodėl elektros tiekimui turi įtakos dujų kainos?

Daugiau nei pusė naujų energijos tarifų dabar parduodami kaip „žali“, o 9 milijonai klientų perėjo prie sandorių, kuriuose žadama tiekti iš atsinaujinančių šaltinių. Tačiau daugelis nežino, kad tiekėjai, skirstydami elektrą, pasikliauja nacionaliniu tinklu, jie negali kontroliuoti jos šaltinio. Energija sujungiama tinkle, o kai paklausa viršija atsinaujinančių energijos šaltinių prieinamumą, tinklas papildo tiekimą dujomis. Vidutiniškai tik apie trečdalį elektros energijos iš tinklo gaunama iš atsinaujinančių šaltinių, o daugiau nei trečdalis – gamtinėmis dujomis. Likusi dalis gaunama iš kitų šaltinių, pavyzdžiui, branduolinių. Žaliuosius tarifus siūlančios įmonės pajamas paprastai investuoja į atsinaujinančius energijos šaltinius, padengdamos savo klientų suvartojamų kilovatvalandžių ekvivalentą.Tačiau šioms kainoms įtakos turi ir dujų kaina, nes atsinaujinančių energijos šaltinių tiekėjai padidina arba sumažina savo mokesčius, atsižvelgdami į platesnę energijos rinką, kurioje iškastinis kuras išlieka pagrindiniu varikliu.

Taigi „Energy“, kurios specializacija yra atsinaujinančių energijos šaltinių tarifų siūlymas, „Guardian Money“ teigia, kad jos elektros kainas lemia dujų kaina, tačiau ji yra sudariusi išankstines pirkimo sutartis su daugybe atsinaujinančių energijos šaltinių, kad padidintų žaliosios energijos gamybą. Ji taip pat moka gamykloms sumą, kuri atspindi kiekvieną jos klientų sunaudotą megavatvalandę.

„Tokiu būdu mes naudojame esamą tinklą ir pamažu keičiame jo įvestį iš neatsinaujinančių šaltinių į atsinaujinančius šaltinius, o tai yra geriausia, ką galime padaryti nesukūrę konkuruojančio nacionalinio tinklo“, – sakoma pranešime.Kainas, kurias mokame gamintojams, įtakoja platesnė rinka.Klientų paklausą kuo daugiau laiko deriname su atsinaujinančia energija ir, žinoma, 100 % per metus, tačiau kai yra trūkumai, mūsų prekybos komanda turi žiūrėti į didmeninę rinką“, – sakoma pranešime.

Kampanijos dalyviai perspėjo, kad žmones gali suklaidinti kalbos apie pardavimus, kurios neatspindi žaliosios energijos rinkos sudėtingumo.Iš esmės turėtumėte atsižvelgti į tai, kad jūsų elektra turi tokį patį anglies dioksido pėdsaką kaip ir visi kiti, nesvarbu, kokį tarifą taikote“, – sako Josie Wexler, „Ethical Consumer“ tyrėja https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://amp.theguardian.com/money/2022/jan/22/energy-bills-i-got-a-green-deal-so-why-am-i-paying-eye-watering-sums&ved=2ahUKEwiitZbVmLr5AhXBnVwKHfngDfYQFnoECAoQAQ&usg=AOvVaw36qlTUalOUSCLCwvXZMdPA

 

Egzpeerdui       2022-08-9 13:33

manding,tamista busite lezbietis.

stasys       2022-08-9 9:45

xuilo speni čiulpiantis ekspertas turi kitą nuomonę. Lietuva xuilososija gali nugalėti tik prisidėjusi xuilo rubliais nukanalizuojant infliacija į tą pačią dievo pamiršta šalį. Planas toks kulverstuko , ‘jei žemės rutulys per lėtai sukasi kodėl jo nepagreitinus patiems kojomis’. Išmatų duobėn tą spicilista.

Ekspertas       2022-08-9 9:29

Pasiūlymai į gerą pusę, tačiau labai pusėtini t.y. iš durniaus galime tapti tik pusdurniais. O trūksta esminio dalyko - būtina sudaryti ilgalaikes energijos tiekimo sutartis su Rusija ir Baltarusija, nes:
1. Už vertingą daiktą mokėsime be proto emituojamais, todėl beverčiais eurais ir doleriais, kas leis nuleidinėti infliaciją į Rusiją.
2. Rusija šių pinigų nepanaudos karui finansuoti, nes juk sakcijos veikia.
3. Jei vakarai nepirks energetinių išteklių iš Rusijos, juos pirks diktatūrinės šalys įgydamos konkurencinį pranašumą prieš demokratines.
4. Jei Vokietija nepirks dujų iš Rusijos, bankrutuos Vokietijos pramonė, žlugs euras, subyrės ES, baigsis pašalpos Lietuvai, Lansbergfašistinis režimas bus nuverstas, Lietuva bus denacifikuoti ir prijungt prie Rusijos, bet jau ne kaip autonominė respublika, bet kaip dalis šiaurės-vakarų srities.
Taip kad NS jūs ten galvokite stipriau, nes nedaug čia skiriatės anūko-lesbietės administruojamo režimo.

stasys        2022-08-9 6:44

Rinkos dėsniuose ‘bankrotas’ labai svarbus procesas . Nesuprantu ko čia jaudintis . Na užsilenkė tas ‘perlas’ dalis jo klientu grįš prie nacionalinio tiekėjo paslaugų ir rinka apsivalys . Mes kartais pamirštame jog rinkos liberalizavimas veikia pagal tam tikrus dėsnius ir taisykles kurias kuriame mes patys . Didesnė pasiūlą sukuria tu paslaugų įvairovę bet jokiu būdų čia neina kalba apie tu paslaugu mažiausia kaina . Na baikite mąstyti turgelio verslo modeliu , kai ‘babulkos’ ant suoliuko konkuruoja ne tik liežuviu bet ir alkūnėmis . Gerai kad tas Perlas tapo pirma auka toje rinkoje ilgai neužtrukus , beje kas žino gal ji dar išplauks ..radusi savo nišą .. kuri bus per maža - nišinė nacionaliniam tiekėjui .

slava       2022-08-8 22:50

kulkosvaidžiui

ELEKTROS TIEKIMAS – KORUPCIJOS VIRŠŪNĖ       2022-08-8 21:41

VIENINTELIS ELEKTROS ENERGIJOS ŠALTINIS DALINAMAS PER 10 “NEPRIKLAUSOMŲ ELEKTROS TIEKĖJŲ“, KURIE UŽKELIA KAINAS IR NEŠA DIDŽIULIUS „OTKATUS“ KONSERVŲ GAUJAI.

aS zinau ka daryt       2022-08-8 21:31

.....reik elektrikus priverst susimoket perlais.Is ju susivert karolius ir nesiot.Taip matysis,kad kazkada buvai durnas.Ka ir tvirtina sikmonkyte.

Rekomenduojame

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

„Demografija yra mūsų pusėje“ – švedų repo atlikėjas sako juodaodžiams ir rudaodžiams, kad jie laimės prieš dešiniuosius

Ramūnas Aušrotas. Vaiko institucinės globos pertvarka Lietuvoje patiria fiasko?

Ką Europai reiškia dešiniųjų pergalė Švedijoje?

Likimo valiai paliktos lietuviškos mokyklos Lenkijoje: vadovėliai lenkų kalba, finansavimo trūkumas ir kova dėl išlikimo

Tos pačios lyties asmenų civilinė sąjunga bus lygi šeimos teisiniams santykiams – teisininkai

Civilinė sąjunga ruošiama už akių

Vengrija rizikuoja netekti 7,5 milijardų eurų ES lėšų

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.