Socialinė politika, Ekonominė politika

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Tiesos.lt redakcija   2022 m. rugpjūčio 3 d. 20:19

23     

    

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Neseniai rašiau apie protu nesuvokiamą 2,5 EUR/kWh įskaitant PVM kainą Nord Pool biržoje Lietuvoje. Šis mano įrašas su papildomais svarbiais komentarais yra čia: https://www.facebook.com/almantas.stankunas/posts/

Kitą dieną sekė labai keistas Valstybinė energetikos reguliavimo taryba pirmininko Renato Pociaus pasisakymas apie tai, kad reikia riboti elektros gamybos iš saulės jėgainių plėtrą, kad nenukristų elektros kainos biržoje: https://www.facebook.com/almantas.stankunas/posts

Minėta rekordinė kaina Lietuvoje ir Latvijoje susiformavo, kai buvo apriboti energijos srautai per jungtis su Lenkija, Švedija ir Estija. Panašu, kad tuo metu energijos netiekė ir Kruonio HAE, kuri privalo ją tiekti maksimalių kainų laikotarpiu, nes tik tam ir yra pastatyta.

Taip ir nesulaukėme dėl to jokių paaiškinimų iš Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos, Dainiaus Kreivio, Ignitis grupės Litgrid bei minėtos VERT.

Tuo tarpu šiandien turime vėl ne tik įspūdingą, 53 cnt/kWh įskaitant PVM elektros kainą, bet ir dar įspūdingesnius kainų skirtumus lyginant su kaimynais – lyginant su Švedijos pietine dalimi, kur kainos paprastai yra pakankamai aukštos, kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Tai kas čia vyksta?

Kur taip vadinama laisvoji elektros rinka?

Juk neteko skaityti apie remontuojamas jungtis su kaimynais.

Tai gal mūsų kaimynai, spjovė į taip vadinamąją laisvąją rinką, kurioje kainos nustatomos pagal brangiausią gamintoją, ir pradėjo dirbtinai riboti jungčių pralaidumą su turbūt vienu brangiausių elektros kainų regionu – Lietuva, Latvija ir šiuo atveju dar ir Estija?!

Tai gal ir Lietuvai laikas baigti šiuos žaidimus su neveikiančia rinka pradėti rimtas derybas ES lygmeniu?!

O tuo tarpu, nieko nelaukiant juk galima įvesti progresinius pelno mokesčius fantastinius viršpelnius gaunantiems elektros gamintojams ir nukreipti surinktas lėšas kainų kompensavimui vartotojams?

Tai kur visų mano minėtų institucijų išsamūs komentarai apie situaciją elektros rinkoje?

Ar pradėsite galų gale juos skelbti su detaliais paaiškinimais kaip formuojamos kainos, kodėl jos negali būti mažesnės, kodėl galima kokiam nors gamintojui nustatyti jokiais kaštais nepagrįstą 2,5 EUR/kWh (visgi tai kas ją nustatė?), kodėl ne visada kai to labiausia reikia energiją gamina KHAE ir pan?!

Ar dabar patylėsite, o rudenį paskelbsite apie būtinybę visuomeniniam tiekėjui Ignitis vėl kompensuoti patirtus nuostolius ir visus vartotojus išvarysite taip vadinamų nepriklausomų elektros tiekėjų sudorojimui?

Jeigu specialistai tyli, kai turėtų kalbėti, nes jiems draudžia politikai, tai galų gale išmuša valanda, kai už pasekmes tenka atsakyti politikams. Ar ne taip, Dainiau Kreivy ir Ingrida Šimonyte?!

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

T0mas J. -> Dar šiaip       2022-08-6 11:44

Noriu kad būtų paviešinta portalo REDAKCIJA,
o ne publikuojamų straipsnių autoriu
partinė priklausomybė.
Juk tai atskiri dalykai, ar suvoki tai?

Dar šiaip       2022-08-6 11:28

Dailiai čia patrolino toks Tomas.J! Aštrius atsiliepimus pakeitė santykių aiškinimasis…
Man tai juk dzin, po kokia kepure slepiasi faktus dėstantys autoriai! Svarbu KĄ rašo (kokią info pateikia), o rašytojo partinė pakraipa yra jau “iš kitos dainos”, tiesa? smile

T0mas J. -> 19:02       2022-08-6 7:47

Ar tamsta teigi, kad tiesos lt ir NS yra tas pats?
Gal… įrodymų?

Tomai       2022-08-5 19:02

..a neatrodo,kad NS ,sakydamas teisingus zodzius,elgiasi visa laika neteisingai..Gal teorija,kad NS yra koncervu produktas nusiurbt teisingus zmones,mintis,veiksmus,yra ne ismislas.JU elgesys marsistu atzvilgiu kelia keistu minciu..Vasiliauskaite irgi i juos ziuri negatyviai.

T0mas J.       2022-08-5 16:42

Tinklapio viršuje yra mygtukas REDAKCIJA. Nuoroda neatsidaro.
Nenormalu.
Juk dar neseniai veikė. Kam slėpti nuo skaitytojų, kas ta “redakcija”?

Šiaip       2022-08-5 15:52

Tikriausiai stebite, kaip toks Pu žaidžia ping-pongą prieš vokiečius su Siemens Energy turbina vietoj kamuoliuko… O ką, dujų parduoda mažiau - jų kaina didesnė ir nič nieko nereikia daryti - pajamos ne ką mažesnės!
Žinia, blogis plinta daug greičiau už jį tramdančius prokurorus. Nebūtų sudėtinga energetikų veiksmuose įžvelgti Pu mėgdžiojimą, tiesa?
Mus mokino apie tvarką darančią “Nematomą rinkos ranką”. Gal jau laikas gerokai pliaukštelėti tai “Rankai” per nagus? smile

Al.       2022-08-5 11:18

Kaip prie prezidentūros žmonės klausdavo Kur Deimantė ?, taip panašiai reiktų išeit kas mėnesį ir klausti Kaip sekasi kurti Gerovės valstybę, Prezidente ?

Autoriui       2022-08-5 2:39

Kapitalizme nėra tokio dalyko, kaip tamstos “virspelnis”. Tamstos mokamas “virspelnis” moka už mano vaikų Ferrari.

Alegorija apie energetikų ir politiikų sąžiines       2022-08-4 18:39

Atsižadėjo kartą kiaulė arkliašūdį ėsti. Po 5 minučių bėga per pievą, o čia jo dvi didelės krūvos pūpso - karštos, šviežios,garuoja…

Stebėtis nėra ko       2022-08-4 17:28

Nežaboti sukčių apetitai visada būna 100 kartų didesni nei normalių žmonių...Gerai yra pasakęs toks Josifas Brodskis: “Nevadinkime savęs aukomis,nesuteikime malonumo savo budeliams.” Netylėkime. Nemalkime liežuviais, o priešinkimės, remdamiesi savo Konstitucija ir įstatymais, jeigu jau valdžia ant mųsų padėjo skersą...

..kalbekit visi ka norit       2022-08-4 15:57

..varinekit kalbas,bet mokesit ir mokesit.Kiek ir bet kiek.Niekas o niekas niekam nepades.Mafija laimejo jau seniai.Ruoskit kratyt kisenes.Nereikejo gulet kaip ruoniams sofkese.Tereikejo perniai,geguzes 15 iseit ir paprasciausiai pastovet pora dienu.Ne kariaut,ne kentet,ne mirt…Tik pastovet.Tingejot.Dabar nebliaukit.

habilitâs       2022-08-4 14:25

Kai šalies vadovo veiklos išskirtinis bruožas yra buvimas balastu mokesčių mokėtojų kišenėje, tai ir vyriausybei nieko kito nelieka, - tik pasiekimai šieno ravėjimo dirvonuose. 

Premjerės ir ministrų nekompetencija akis bado, o šalies vadovas apsimeta, kad kuriama per rinkiminę kampanija jo išreklamuota gerovės valstybė.

Mums kala į smegenis propagandą apie elektros energijos tiekimo rinkos liberalizavimą, tačiau ar kas nors girdėjo kaip tie nepriklausomi elektros energijos „tiekėjai“ buvo atrinkti? Ar buvo rengtas konkursas, kokie reikalavimai buvo nustatyti pretendentams, kas buvo vertinimo komisijos nariais ir t. t. Štai UAB „EGTO“ ir UAB „Perlas Energija“ susikūrė tik 2020 metais, kai jau buvo priimtas sprendimas atimti iš UAB „Ignitis“ sąskaitų išrašinėjimo gyventojams monopolį. Ar kas nors vertino ar tos prieš du metus savo veiklą pradėjusios kontoros atitinka nepriklausomo elektros energijos tiekėjo kvalifikacinius reikalavimus? Panašu, kad ne, nes jos nieko netieks, tik padės UAB „Ignitis“ plaut pinigus elektros biržoje ir tiek. 

Tada kas jie tokie yra? Nepriklausomi elektros energijos tiekėjai ar spekuliantai-perpardavinėtojai, melžiantys šalies gyventojus, kitaip tariant, vertelgos, kuriems kelią atvėrė ministras, premjerė, seimas, ir pats jo ekscelencija.

sunku suprast       2022-08-4 13:31

del ko tokios kainos, pasiteisinimas del karo.

Taigi kreivys       2022-08-4 13:23

prisizdejo prezidentui daugiau nevogti,bet…vienakart pabandes ,negali sustoti.

Vaclovas       2022-08-4 10:38

Aplankykite rašinį apie atsinaujinančius šaltinius, esantį žemiau, ten po juo manau įdomių vertinimų įkėliau smile

Vaclovas ing Stasys       2022-08-4 10:27

“ Gal taip valdžia siekia pritraukti daugiau investicijų į ta ūkio šaką .. ir po kokiu dvidešimt metų mes jau tapsime pavyzdžiu regione kaip reikia tvarkytis su žaliąją energija , o gal iki to laiko atsiras nauju technologijų energijai gaminti ..spėlioju ( viltis durnių motina) .”
——-
Taip, dabar tai turi būti mūsų kelias.

Vaclovas ing Jurgis       2022-08-4 10:11

Priminki, kiek Lietuva turėjo uždirbti iš skalūninių dujų ištiekimo per kelis dešimtmečius, per tą laiką sunaikinus Žemaitijos kraštovaizdį ir gamtiškumą, atkreipiant dėmesį ir į vyksmo tiesioginį triukšmą.

stasys        2022-08-4 10:04

Visagino AE projektas jau praeitis . Šiame regione per daug AE stovi pastatytų todėl rizika tampa nepalanki Lietuvai . Reikėjo savo laiku galvoti apie statybas ..o dabar mes vartotojai ant kuriu lengva kitiems uždirbti su labai gera perspektyvą pelno maržos . Gal taip valdžia siekia pritraukti daugiau investicijų į ta ūkio šaką .. ir po kokiu dvidešimt metų mes jau tapsime pavyzdžiu regione kaip reikia tvarkytis su žaliąją energija , o gal iki to laiko atsiras nauju technologijų energijai gaminti ..spėlioju ( viltis durnių motina) . Bet kad rinkos dėsniai veikia nereikia tuo abejoti ,.. kaip kas nori taip tas ta energija gamina ir už kokia kainą norį ją pardavinėja .. Sutinku jog nemalonus jausmas apima tapus to eksperimento dalimi , aš tai siūlyčiau ne inkšti čia o imtis priemonių apsisaugant nuo siurprizų siūlomų mums tos rinkos . pav. mini dviratį rytais namuose ? prijunk dinamą M.Faradėjaus su akumuliatoriumi ir t.t. smile)))

kaimo Jurgis       2022-08-4 9:28

    Štai ir turime rezultatus:
    -referendumu uždraudėme japonams statyti patikimą šiuolaikinę atominę elektrinę
    -neleidome Lietuvoje išgauti skalūnines dujas
  Ačiū tik tiems, kurių rūpesčiu buvo pastatyta INDEPENDENS, nors daug profesorių burnojo kaip brangiai ji Lietuvai kainuoja.
  Ir kaip skaudu, kad rinkimus lemia dauguma galvojančių, kad iki šiol saulė sukasi apie žemę
  Ramybės ir vilties mano brangi Lietuva. Ištversim ir elektros problemą, ne tiek ištvėrėm

DD plius DD       2022-08-4 8:34

Šiaip jau, verta būtų atnaujinti Visagino atominės projektą, nelaidojant vėjo, saulės ir biokuro. Vistiek šiai dienai naftai dujoms ir anglims rimčiausia alternatyva yra atominė Tik gaila, dabar ne tokia palanki situacija kaip savo metu prie (koks jau ten bebūtų) Kubiliaus. Tada Lietuvai aplinkybės buvo kaip aklai vištai grūdas- šiaip kieti derybininkai japonai tuomet buvo šilkiniai minkštučiai ir geručiai. Jų vyriausybė netgi neprocentinį kreditą siūlė. Na, bet atsitiko kas atsitiko.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2022-08-4 7:42

- Taip Almantai, kai gyventojai (buvo priversti bei) sudarė sutartis, kainų kompensavimas vartotojams - vienintelė išeitis, dabar. Kompensacija ne 9-iais cnt/kwh, o 40 cnt/kwh.
- Kas padarys tokį gerą darbą Lietuvos gyventojams?
- NS?

energetika visada buvo KGB naguose       2022-08-4 5:53

jie nusipelnė gyventi geriau (visi KGBistai, įskaitant VSDišnikus)
VOT !!!

realistas       2022-08-3 21:04

Jokios laisvosios rinkos nėra. Tai simuliakras, demagogų suformuota iliuzija skirta mulkinti žmonėms ir taip užsidirbti milžiniškus pelnus. Nėra laisvosios rinkos! Įrodymų? Aš, ir ne tik aš, norėčiau pirkti elektrą iš Baltarusijos, Astravo elektrinės. Visos galimybės yra, elektros linijos yra, bet negalima! Lietuvos politikai draudžia. Viskas. Kokių dar įrodymų? Kaip laisvoje rinkoje galima nurodinėti iš ko galima pirkti ir iš ko negalima? Tad baikit sekti pasakas apie laisvąją rinką kuri pati save reguliuoja. Reguliuoja politikai. Ir baikit sekti pasakas girdi Baltarusijoje pasatyta atominė yra nesaugi. Aha, supratau ten savižudžiai kurie sau pasistatė bombą.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.