Įžvalgos, Istorija, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Tiesos.lt redakcija   2022 m. rugpjūčio 8 d. 20:40

10     

    

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Šeštadienį Ariogaloje vyko Lietuvos tremtinių, politinių kalinių, Laisvės kovų dalyvių sąskrydis (jau 32 kartą). Ta proga keletas minčių.

Kaip taip atsitiko, kad dabartinė Lietuvoje visuomenė neskiria politinių kalinių nuo tremtinių? Kodėl nuteisti ir kalėję lietuviai ignoruojami, o šnekama tik apie Sibiro tremtinius? Tikros situacijos nesuvokimas, ar sąmoninga ideloginė konstrukcija?

Kas gali paneigti, kad naujų laikų istorinę tiesą (jeigu tokia yra iš viso) rašo tie, kurie turi specifinį požiūrį į pokario ginkluotą rezistenciją. Tiksliau, jiems GULAG‘o istorijos nereikia, nes ji, iš esmės, yra priekaištas visiems, pasirinkusiems totalitarinės partijos gretas. Tokie bijo situacijos, kurią aprašė K. Girnius:

„Kadaise JAV buvo klausiama: „Tėveli, ką veikei per karą?“. Išdidus buvo tėvas, kuris galėjo sūnui pasakyti, kad jis atliko savo pilietinę pareigą, kovojo su vokiečiais ar japonais, dalyvavo sausumos mūšiuose ar bombardavo priešo miestus. Keblesnėje padėtyje atsiranda tėvas, kuris turėjo pasakoti, kad jis išvengė karinės prievolės ar per visą karą saugiau dirbo biure, kai jo bendramečiai rizikavo savo gyvybe.

Kaip atsakytų žmogus į klausimą: „Seneli, ką veikei per okupaciją?“. Jis nebūtinai skubėtų pranešti, kad buvo komsorgas, partinės organizacijos sekretorius ar aktyvistas, komjaunimo organizatorius, prokuroras, teisėjas, valdžios ramstis ar numylėtinis. Ne taip lengva didžiuotis ir ekonomine karjera. Juk kaip smalsiam vaikaičiui ar proanūkei paaiškinsi savo sėkmes, jei per okupaciją karjera priklauso nuo okupanto malonės, nuo tavo gebėjimo jį patenkinti“.

K. Girnius tiesiai sakė, kad tautinė amnezija buvo sąmoninga, nes kontroversiškas laikotarpis buvo jautri tema. Pagrindinė priežastis – tai valdančiųjų nenoras pripažinti, kad buvo ir kitas kelias – ne tik dirbti Lietuvai pagal Maskvos nurodymus ir nenoras pripažinti, kad buvo ir didvyriškumo, ir žmonių, kurie buvo pasiryžę aukotis ir kovoti dėl Lietuvos nepriklausomybės.

Paprasčiau pasakius, buvo nutildyta kolaboravimo ir išdavystės tema. Kolaborantų, išdavikų palikuonys ne tik išvengė socialinės diskusijos apie Lietuvos okupacijos priežastis ir pakreipė diskursą sau naudinga linkme, bet netgi pradėjo šmeižti laisvės kovų dalyvius (J. Noreikos-generolo Vėtros, K. Škirpos, J. Lukša-Daumantas ir kiti atvejai).

Tai reiškia, kad turime reikalą su naujo tipo lietuviu, t. y. su nauju antropologiniu tipu, kuris save vadina lietuviu, bet savo pasaulėžiūrą pozicionuoja šalia krašto kultūrinės tradicijos ir susiklosčiusių moralės normų. Būtent toks yra socialinis politinis elitas, susiformavęs sovietinės okupacijos metais.

Su išorinės jėgos pagalba dirbtinai suformuotas naujas politinis elitas praktiškai iš nieko, tiksliau iš vagių, nusikaltėlių ir kitokio plauko niekšų. Kaip sakė F. A. fon Hajekas, tai nereiškia, kad dauguma laikosi žemų moralinių standartų; tai tik reiškia, kad didžiausia grupė žmonių, kurių vertybės labai panašios, yra žmonės su žemais moraliniais standartais. Tai yra žemiausias bendras vardiklis, kuris apima didžiausią žmonių skaičių.

Reikia įvertinti faktą, kad iki 1960-tųjų metų Lietuvos socialiniame politiniame gyvenime dominavo tas socialinis segmentas, kuris iš esmės nedalyvavo rezistencijoje. Netgi atvirkščiai – šita biosocialinė masė atvirai kolaboravo. Dabar tai vadinama prisitaikymu, bet iš esmės tai yra fizinė būsena, kurią V. Kudirka tiksliai įvardina – „kinkų drebinimas“. Tai reiškia, kad šiam socialiniam sluoksniui ir jo palikuonims gėda pripažinti savo bailumą, todėl jie vengia diskusijos apie GULAG‘ą ir t.t.

Todėl, kai sovietinių laikų kultūrinis elitas ir jo palikuonys, užsiėmę dominuojančias socialines pozicijas, sako, kad lietuvių tauta turi saviidentifikacijos problemų, iš tikrųjų reiškia, kad jie patys turi tas problemas. Problema rimta – kaip komentuoti rezistenciją, kartu vengiant apie ją užsiminti? Sugalvota selektyvinės istorinės atminties koncepcija – tremtiniai ir kultūriniai „tyliosios rezistencijos“ veikėjai.

Ar šioje schemoje yra vietos Laisvės kovotojams? Ko gero NE. Kodėl toks atsakymas? Tiesiog reikia pažiūrėti į paminklo Lukiškių aikštėje statymo peripetijas ir tampa aišku, kad kitoks atsakymas vargiai įmanomas.

P.S. Paminklai žymiausiems partizanų kovotojams (A. Ramanauskas – Vanagas, J. Lukša – Daumantas ir kt.) esmės nekeičia, nes kalbame apie rezistencijos reiškinį, o ne atskiras personalijas.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

erialis       2022-08-10 20:15

citata: “...bet netgi pradėjo šmeižti laisvės kovų dalyvius (J. Noreikos-generolo Vėtros, K. Škirpos, J. Lukša-Daumantas ir kiti atvejai).”
Kartoju: tai nusikalteliai. Tai kas, kad paskui kovojo pries sovietus. Jie juk spruko i miskus tik tam, kad nebuti nubaustais uz nusikaltimus…
tik in Lithuenia nusikaltelis tampa didvyriu. Paziurekit i veidrodi ir pasakykit tiesa sau.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2022-08-10 11:09

– Dabar, geriausias laikas padaryti liustraciją – išjungti neišjungtuosius komunistus (kgb’istus, stribvaikius, …). _
– Kas “už”?

nusibodot       2022-08-10 1:47

Ai, baikit, renkat kgb grybus ir dar moralizuojat.

Dzeikas       2022-08-9 18:58

Tai reiškia, kad turime reikalą su naujo tipo lietuviu, t. y. su nauju antropologiniu tipu, kuris save vadina lietuviu, bet savo pasaulėžiūrą pozicionuoja šalia krašto kultūrinės tradicijos ir susiklosčiusių moralės normų. Būtent toks yra socialinis politinis elitas, susiformavęs sovietinės okupacijos metais.”
....Isskyriau sia pastraipa.Joje reiktu padaryt pakitimus, po kuriu sutiktau su straipsniu 100%.
1) Turime reikala ne su naujo tipo lietuviais, o su naujo tipo Lietuva, kurioje vadovauja tie mineti “naujo tipo lietuviai”.Atatinkama ir valstybe - ismatu bandinys pasmeigtas ant smeigtuko ir pakeltas akiu lygyje demonstruojant urbis et orbis.
2) Pridetinis sakinys originale prasidedans su t.y., turetu buti: ...”,kuria sudaro nauji antropologiniai tipai save vadinantys lietuviais,”... .Toliau kaip straipsnio tekste.
Apie pati straipsni galima butu pasakyti, tai ka visi jauteme, bet bijojome paklausti.
Todel tauta ir dejo i kojas po Sovietijos zlugimo, todel ir emigracija ant penio sukineja tos valstybes vadovus ir pacia “nepriklausoma LTSR”.
Kovo 11d Akte yra melas kuri daug kas neiskart suprato - Vasario 16 respublikos atstatymas.
Is tiesu,formaliai atstatyta Paleckio (senior) Lietuva.Iki 1940m rugpjucio 3d egzistavusi.Tik enkavedistu, neismokusius lietuviu kalbos neprieme i ta Kovo 11d Lietuva.

Nuomonė       2022-08-9 15:19

Noriu pasakyti atvirai, be politikų kalbų neapsieina net bažnyčių atlaidai ir tai yra normalu, nes jų pagalba dažnai yra daromi dideli infrastruktūriniai darbai. Atsisakau skaldyti visuomenę, nepradėsiu skirstyti žmonių, nei klausytojų, nei rėmėjų. Gerbsiu visų jų nuomones taip, kaip kartą yra pasakęs Volteras: „niekada nesutiksiu su jūsų nuomone, bet padarysiu viską, kad galėtumėte ją reikšti“.

Taip,       2022-08-9 5:48

jiems padeda Blogio imperijos sąjungininkai. Stalino Rusijos sąjungininkai.

Pseudorealistui       2022-08-9 3:29

kazi kas yra ‘lituanofobiskas’...Parekomenduociau konsultacijas su pilieciu Vaclovu..

Al.       2022-08-9 0:50

Visose okupuotose ir aneksuotose šalyse susidaro kolaborantų luomas. Ne tik Lietuvoj. Dauguma jų, žinoma, bando save ir savo luomą pateisinti. Ir jiems tai gerai sekasi, nes jie užėmė finansus, informacijos priemones, teismus, saugumą ir politinę valdžią. Jie kontroliuoja ir mokyklas. Jiems padeda buvę šeimininkai ir jų komunočekistiniai broliai Vakaruose. Ir, nepaisant visko, būtina visais įmanomais būdais siekti, kad naujos kartos pereitų tiesos pusėn.

Ayn Rand       2022-08-8 23:49

Perskaičiau dukart. Nesupratau kur kampas - tremtiniai cf. partizanai, kurie visi dar tebeesantys beretiškai Anūką išrinko ir dabar burbuliuoja? Skirtumo tarp berečių raukšlių nematau, tačiau - kaip jau rašiau - nesupratau straipsnelio esmės. Padrikos mintys teisingos (pvz., apie iš užsienio paskirtą butaforijos vadovybę), tačiau trūksta Autoriaus paskaitymo antrą kartą po petraukos po parašymo, prieš skelbiant. Gal galima kitais žodžiais, ir ne sau rašant, išdėstyti?

realistas       2022-08-8 23:01

Čia pats didžiausias lituanofobiškas straipsnis kol kas teko skaityti. “biosocialinė masė”. Įdomu, o kur buvo autoriaus tėvai ar seneliai? Ta pati biosocialinė masė?

Rekomenduojame

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

„Demografija yra mūsų pusėje“ – švedų repo atlikėjas sako juodaodžiams ir rudaodžiams, kad jie laimės prieš dešiniuosius

Ramūnas Aušrotas. Vaiko institucinės globos pertvarka Lietuvoje patiria fiasko?

Ką Europai reiškia dešiniųjų pergalė Švedijoje?

Likimo valiai paliktos lietuviškos mokyklos Lenkijoje: vadovėliai lenkų kalba, finansavimo trūkumas ir kova dėl išlikimo

Tos pačios lyties asmenų civilinė sąjunga bus lygi šeimos teisiniams santykiams – teisininkai

Civilinė sąjunga ruošiama už akių

Vengrija rizikuoja netekti 7,5 milijardų eurų ES lėšų

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.