Visuomenės pokyčių analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Partijos

Algis Krupavičius. Keli pastebėjimai apie lietuviškos politikos Augijo arklides

Tiesos.lt redakcija   2018 m. gegužės 12 d. 12:12

7     

    

Algis Krupavičius. Keli pastebėjimai apie lietuviškos politikos Augijo arklides

Kelios pastarosios savaitės su Masiulio laiškais, „tulpių“ el. paštu, MG Baltic įtakos šokiais politikoje, VSD pažymomis kiek praskleidė lietuviškos politinės virtuvės užkulisius.

Nors šalia politikos ar joje esantiems nebuvo didelės nuostabos, kad čia vietoj virtuvės pamatysime Augijo arklides, tai taip ir atsitiko.

Premjeras Skvernelis, daugumos frakcijos lyderis Karbauskis, NSGK pirmininkas Bakas žada, kad bus dar įdomiau ir, matyt, ne vienas veiksmas. Ir kad bus įspūdinga, tai tuo būtų sunku nepatikėti. Bent kiek nors informuotiems lietuviškoje politikoje…

Kažkada Otto von Bismarckas yra sakęs, kad dviejų dalykų geriau nematyti, t. y. kaip kemšamos dešros ir kaip priimami įstatymai. Tad lietuviškų politikos arklidžių kvapas labai pasirodė nekoks. Ir ne tik kvapas, nes politikai ir po tikrą politikos mėšlą braido.

Tą politikos mėšlą, beje, pirmiausia kuria politikos ir verslo santykiai, o jiems civilizuoti jokių rimtų instrumentų politikos lauke nėra.

Kita vertus, visiems mums būdinga kiek pervertinti naujausius įvykius. Tad šiandien didžiojo demono įsikūnijimas yra MG Baltic. Kad anie iš MG yra cinikai ir jiems visos jūros iki kelių, tai ilgų įrodinėjimų nereikia. Deja, tie įtakos šokiai tarp verslo ir politikos atsirado gerokai anksčiau nei MG Baltic politiniai projektai.

Kažkada buvo Lietuvos verslo darbdavių konfederacija ir Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacija, kurios kaip politinis anstatas (galima sakyti ir „stogas“) buvo sukurta Darbo partija. Ji atvedė į politiką visą būrį verslininkų. Rimtų ir nemažai versle pasiekusių. Kad tą anie darė atvirai, tai yra aiškus pliusas.

Paskui buvo R. Pakso ir jam artimų verslo grupių epopėja.

Čia jau daugelis dalykų buvo šešėlyje. Bet Pakso apkalta pasinaudojo kitos verslo grupės savo įtakai politikos lauke sustiprinti. Tuose laikuose slypi Maximos Leo LT ištakos. Tas projektas žlugo, bet verslui atsipirko su kaupu mokesčių mokėtojų pinigais.

Lietuvos pramoninkų konfederacija atskiros partijos nekūrė, bet 1996 m. pasirašė rinkimų paktą su konservatoriais, nors vėliau, bet dar B. Lubio laikais pradėjo remti finansiškai visas pagrindines politines partijas. Ir čia, beje, yra vienas civilizuotesnių verslo ir politikos santykių pavyzdžių, nors lobizmą ir vadino Lietuvoje kurį laiką „lubizmu“.

Dabartinė VSD pažyma atskleidė, kad liberalų projektą MG Baltic vysto nuo 2006 m. Tam ji sukūrė politinę partiją... Savą ir, o kaip netikėta, kišeninę. Ironizuoju. Žinoma.

Dalis tų kišenėje esančių net nesuprato, kad ten sėdi. Ir visai taip gali būti. Nes veiksmai plėtojosi užkulisiuose. Apie juos žinojo keliolika. O viešai liberalai save rodė dar gi kaip vakarietišką vertybinę ir programinę partiją.

Nes anie jokie populistai nesą. Deja, po naujausių istorijos vingių liberalų sąjūdį, matyt, teks uždaryti. Kitaip labai jau MG Baltic politiniu filialu visuomenės akyse liktų.

Bet pabandykime nepaskęsti detalių ir faktų sūkuryje. Ar galime ką nors apibendrinti iš to, ką jau žinome.

Nors įtarėme ir jau bent kurį laiką manėme, bet naujausi įvykiai tik sutvirtino susivokimą, kad gyvename valdomoje oligarchinėje demokratijoje.

Čia verslas, politika ir žiniasklaida yra beveik į kelias grupes susibūrę. Bet ne konkuruoja, o įtakomis ir poveikiais pasidalija ir bent jau daugumai yra gerai.

Tik visuomenei nuo to nėra gerai. Jaunimas ir vidurinioji karta iš čia sparčiai bėga. Lieka senstanti Lietuva. Be perspektyvos. Bet tas oligarchinis aštuonkojis to nesupranta. Kartais kokios nors „švęsto“ vandens à la emigracijos sulaikymo strategijomis pamojuoja ir ç‘est la vie tęsiasi.

Procedūriškai „demokratija“ yra. Vyksta rinkimai. Reguliariai. Pusę Seimo ir visas savivaldybes išrenkame pagal partijų sąrašus. Nors ši tvarka yra gerokai ydinga. Kad anie mažai atsinaujina, tai bėda maža. Partijų pasiūla irgi yra.

Viena ar kita būna nauja. Kiekvienuose rinkimuose. Vietos savivaldoje dar koks visuomeninis komitetas atsiranda. Vienus išrinktus laikas nuo laiko pakeičia kiti. Lyg ir beveik tvarkoje, bet ir gerokai netvarkoje.

Čia tokia klinikinė atskaitingos ir piliečių demokratijos mirtis. Jai atgaivinti politinės sistemos perkrovos, kai ateina nauji veidai, jau nebeužtenka. Politinei sistemai reikia performatavimo arba pamatinės rekonstrukcijos. Ir gerokai iš esmės. Ne fasadinės.

Ką aiškiai ir pirmiausia verta keisti? Pradžiai reikia sutarimo. Dėl atskaitingos ir piliečių demokratijos. Dėl parlamentinės respublikos. Atstovavimas arba rinkimų sistemose tiek vietos valdžios rinkimuose, tiek rinkimuose į Seimą reikia vietoje partijų sąrašų sudaryti daugiau galimybių balsuoti už atskirus kandidatus.

Čia švelniai kalbant. Nebūtinai vienmandatėse, bet kelių mandatų apygardose. Stabdžių ir atsvarų sistema turi veikti realiai, o prezidento, vyriausybės ir Seimo santykiams reikia Suomijos konstitucinių pataisų, kad prezidentas nebebūtų politinės sistemos zuikis be bilieto (angl. free rider), o valdžios veikėjų galios būtų pusiausviros.

Teismų sistemoje, o ir apskritai, reikia, kad veiktų įstatymo viršenybė.

Jei taip yra dabar, tai, matyt, reikia pagalvoti iš naujo. Kad būtų išgyvendinta oligarchinė demokratija, reikia, kad žiniasklaidos verslas būtų atskirtas nuo kitų verslų. Čia yra itin svarbi sąlyga. Jos šiandien nėra tikrovėje.

Ar oligarchinės demokratijos Augijo arklides pavyks išvalyti? Tai klausimas lieka atviras. Esmė tame, kad nei Heraklio, nei upės srovės aplink nematyti. Bet gal atsiras. Sąjūdžio trisdešimtmečio proga…

P.S. Kadangi kartais diskutuojama kurį posakį „Augijo arklidės“ ar „Augėjo arklidės“ naudoti, tai reikia pastebėti, kad lietuvių kalboje vartojami abu posakymo variantai. Dar daugiau – „arklidės“ neretai pakeičiamos ir „tvartais“. Vėlgi abu pasirinkimai yra vartojami. Galiausiai dabartinės lietuviškos politikos įvardijimas „arklidėmis“ ar „tvartais“ jos turinio nekeičia.

P. P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

pagal patiktukus       2018-05-12 17:15

Vytautas Vyšniauskas apie baimę. Kalbėjau ir už tuos, kuriuos jau įbaugino, kurie net tam, ką pasakiau, viešai pritarti neišdrįs
Tiesos.lt redakcija   2018 m. balandžio 27 d. 14:14

“Kelios pastabos apie ta, kas ir kodėl kalbėta mitinge Simono Daukanto aikštėje, Vilniuje, balandžio 25 dieną.
Kalbėjau už pažįstamus žmones – pradedant studentais ir baigiant dėstytojais, – kurie dažnai bijo viešai pasakyti tai, ką sako privačiai, bijo viešai paremti (nors privačiai palaiko), bijo būti pasmerkti savo akademinių „draugų“ ir „klanų“, bijo būti su kuo nors supriešinti, bijo netekti darbo, netekti galimybės toliau studijuoti.
Įtampa, spaudimas, subtilios užuominos, užmaskuotos sankcijos ir panašūs dalykai seniai tapo kasdienybe. Daugybė žmonių dažnai net bijo ar nenori socialiniuose tinkluose spustelėti mygtuko „patinka“ ties tuo, kas jiems patinka, jei tik tai gali turėti nors menkiausių padarinių. O jų turi – pagal patiktukus žmonės yra blokuojami, atfiltruojami, sekami, teko girdėti net apie iškvietimus pasiaiškinti dėl tokios virtualios paramos tam, ko galios pozicijoje esančiųjų požiūriu remti nederėtų. Pagal patiktukus žmonės nustoja sveikinęsi.”

Turime Augijo arklides, o       2018-05-12 16:31

“nei Heraklio, nei upės srovės aplink nematyti”

Al.       2018-05-12 15:58

Kartais atsakymas ne tame, kas sakoma, o tame, kas nutylima - nė žodžio apie tai, kad Lietuvą užvaldė okupantų paliktas kgb rezervas. Tokie rašinėjimai yra svarstymai ką būtų galima padaryti šalies užgrobimo fakto nekeičiant iš esmės.

tai tebuvo iliuzija       2018-05-12 15:49

“Kadangi valdžios gėrybių kiekis ribotas, šis elitas negali būti didelis ir pernelyg greitai atsinaujinantis. Tie patys žmonės, pradėję karjeras dar okupacijos metais ir naujųjų laikų išvakarėse užėmę geriausias starto pozicijas, ištisus nepriklausomybės dešimtmečius priiminėjo svarbiausius nacionalinės politikos ir valstybės sprendimus, dažnai lydimi – ypač iš dešiniosios pusės – nepagrįstų įtarimų dėl slaptų kėslų restauruoti senąjį režimą ar net sugrįžti į Maskvos glėbį. Bet kam elitui dar vienas šeimininkas, jeigu jis pats šeimininkas?
Žinoma, laisvi demokratiniai rinkimai vyko reguliariai, bet politiniam elitui jie pavojaus nekeldavo, tik pasikeisdavo vietomis valdantysis ir opozicijos elitai. Kaip teisingai sako V.Radžvilas, tai tebuvo demokratijos iliuzija, nes prie valdžios vairo (ir lovio) stodavo tos pačios „partijos“ kita frakcija. Tokia pati demokratijos iliuzija, kad valdo rinkimus laimėjusi dauguma. Iš tikrųjų valdė ir valdo mažuma – uždara kompaktiška privilegijuota grupė, kuri negali pralaimėti, nes žaidžia žymėtomis kortomis. Ir tai nėra koks sąmokslininkų ratelis ar dar viena konspiracinė teorija. Tai nerenkami išrinktieji. Arba atrinktieji, įveikę atranką į politinį elitą visiems laikams tik jiems vieniems žinomais būdais ir kriterijais.”

$+$       2018-05-12 14:35

Iš tuščio į kiaurą arba dar vienas “reikėtojas”. Kas darys tai, ką reikia daryti?

Raigerdas        2018-05-12 14:07

Straipsnis kaip ir neblogas, bet vien pastebėjimų apie Augėjaus arklides neužtenka. Dar iki 2000 metų reikėjo surasti Heraklį, bet jo Lietuvoje nėra, galimas dalykas, kad emigravo. Dabar atsakykime į klausimą:kodėl tie tvartai taip gausiai augina tą mėšlą, kad jis jau tvinsta ir per Seimo langus. Įdomiausias yra tas momentas, kad Seimo nariams (bent jau iki šiol) buvo patogu sėdėti tame mėšle ir kvėpuoti tuo “aromatu”. Jiems buvo dzin dėl to mėšlo, nes jie skubėjo gauti kuo daugiau naudos sau. Negi Nedzvinskas ir tas norėtų grįžti “dirbti” į Seimą. O kiek tokių seilę varvinančių už Seimo durų, kaip Nedzvinskas? Jeigu juos sustatyti į eilę, tai aišku, ji būtų trumpesnė, nei žmonės susikibę Baltijos kelyje, bet, manau, vis tiek įspūdinga. Tai, kas negerai yra su tomis Augėjaus arklidėmis? Vis gi ta problema su valdžia nėra šiandieninė. Tai Senovės Graikija ir tai yra tvarkos nedariusio Elidos karaliaus Augėjo veiklos rezultatai. Reiškia, tai yra problema, kai valdžią gavę netikę vadovai, sukelia dar daugiau betvarkės, todėl problemos pradeda dauginti labai dideliais kiekiais. Bet ten buvo vienas karalius, o Seime mes turime tokių karaliukų ne vieną. O kokia yra tikroji problema? Nėra ne tik tvarkos, bet nėra atitinkančių kontrolės mechanizmų. Yra kontrolės mechanizmai, kad surinkti iš mokesčių mokėtojų pinigus. O kaip jie bus panaudoti? Tokio kontrolės mechanizmo nėra, todėl MG Baltic ir pasinaudojo tokia blogai kontroliuojama sistema ir išnaudojo savo tikslais liberalų partiją. “Liberalų kariuomenė išrikiuota” - giriasi Lietuvos Prezidentei Eligijus Masiulis, išdūręs visus liberalus, tame tarpe ir E. Gentvilą, kuris gyrė ir džiaugėsi E. Masiuliu dar Klaipėdos savivaldybėje. E. Gentvilas, kaip ir jo sūnus Simonas Gentvilas, būdami nelabai aukšto intelekto žmonėmis, “nepagavo kampo” ir nesuprato, kad čia, galimai yra “didysis kombinatorius”, kuris vadovaus ir pačiam E. Gentvilui. Bet silpnas intelektas, kuris persidavė ir sūnui, nors anas mokėsi ir Danijoje, nepajėgė pagauti tikrų “didžiojo kombinatoriaus” ketinimų. Mockus, be abejonės, yra labai kietas strategas, pranokstantis daugybę politikų, bet, deja, pasižymintis amoralumu, subūrė gana stiprią grupę iš tokių pat nekvailų, bet su morale nedraugaujančių tipelių. Taigi, jeigu būtų efektyvi kontrolė, kuri atgrasytų tokių “gudragalvių” grupių susikūrimus, tai nereikėtų nei Heraklio ieškoti, nes tas Heraklis būtų efektyvus kontrolės mechanizmas. Ir tol, kol nebus sukurtas toks efektyvus kontrolės mechanizmas, tol bus ne viena tokia “gudragalvių” grupė. Juk jų yra ne viena. Buvo dar “valstybininkų” grupė, “urėdų partija” ir kt., ar jos jau išnyko? Jeigu vietoj sutriuškintų nusikaltėlių grupuočių netrukus atsiranda kitos, tai čia bus tas pats variantas. Augėjaus tvartai atsiranda nuo kažkieno idėjos. Nors nepretenduoju į Heraklio žygdarbius ir Augėjaus tvarto išmėžimą, bet XXI amžiuje naudojamos efektyvesnės technologijos, nei tos, kurias naudojo Heraklis. Patikrinkite idėjas dėl valdžios, nes ten yra klaidos, kurias galima ištaisyti. Tai vadinasi false data, kurios priimamos už tiesą.

o bet tačiau       2018-05-12 12:58

“...tiek vietos valdžios rinkimuose, tiek rinkimuose į Seimą reikia vietoje partijų sąrašų sudaryti daugiau galimybių balsuoti už atskirus kandidatus. “
/
kol nebus sukurti veiksmingi valdžių kontrolės mechanizmai ir kol visuomenė nepradės jų aktyviai naudoti, tol visi liks tik cirkais.
/
“Teismų sistemoje, o ir apskritai, reikia, kad veiktų įstatymo viršenybė.”
/
seno kliedesio kartoimas.
privalo būti Tiesos ir Teisingumo viršenybė.
nes įstatymai labai dažnai būna/yra falšyvi,t.y. paminantys Tiesą ir Teisingumą iš principo.


Rekomenduojame

Seime – paroda „2018 metų Laisvės premija“

Linas V. Medelis. Liudininkė iš skrynios, arba Ką gali papasakoti septyniasdešimt aštuonerių metų amžiaus knygelė

Aušra Maldeikienė. #debatai2019Laidotuvės, arba Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

Liutauras Stoškus. Mintys po „Pažadų koncerte“ Balsiuose

Arvydas Juozaitis. Ateina laikas inicijuoti Konstitucinio Teismo reformą

Algimantas Rusteika. Koks galutinis Konstitucinio Teismo „išaiškinimų“ tikslas?

Laisvos visuomenės institutas: nesutinkame su tokiu Konstitucijos aiškinimu – jis prieštarauja žmogaus prigimčiai

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimams artėjant: pirmieji debatai

Algimantas Rusteika. Zonos žiobienės, slušniai ir miliūtės prieš Saulių Dambrauską

Oksfordo studentai dėl „homofobijos“ reikalauja atleisti pasaulinio lygio profesorių

Arvydas Juozaitis. Lietuvos šeimoms — socialinę inžineriją?

Andrius Švarplys. Ir naujosios Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos problemos nesprendžia

Vytautas Radžvilas. Lietuvos jaunimo mankurtinimas

Kruvinas išpuolis prieš vokiečių parlamentarą – smūgis Europos demokratijai

Justas Mundeikis. Ekonomisto komentaras – Ar bankai sukuria pinigus „iš oro“?

Vladas Vilimas, Rytas Kupčinskas. Nacionalinė teismų administracija – parama teisminei valdžiai, kuo ji pasireiškia?

Andrius Švarplys. Po R. Miliūtės „Dienos temos“ šįvakar

Saulius Arlauskas. Tai būtų per didelė našta ir atsakomybė Konstituciniam Teismui

Vytautas Sinica. Marksizmas, bolševizmas ir šeimos panaikinimas

Pilietinė savivalda: mes tai galime – surinkime 300 000 parašų ir referendumu susigrąžinkime savo konstitucines galias (papildyta)

Visuomeninių organizacijų pareiškimas dėl Nacionalinės premijos skyrimo Mariui Ivaškevičiui

Algimantas Rusteika. Ką dar padaryti, kad nieko daryti nereikėtų ir emigrantai sugrįžtų?

Vidmantas Valiusaitis. Žmogus sensta, kai netenka idealų

Arvydas Jockus. Bankai ir „Sodra“ suvienijo pajėgas: pataria nenutraukti pensijų kaupimo sutarčių

Romas Lazutka. Pensijų skaičiuotė: vienas, du, trys… ir lieki kvailys

Nuo bačkos. Rasa Juknevičiene: Šiandien taip apsidžiaugiau, pamačiusi neužmirštuolę ant LRT žurnalistų krūtinių

Vilniaus forumas kviečia į konferenciją „Kaip išsaugoti Europą? Europos Sąjunga jos parlamento rinkimų išvakarėse“

Raimondas Navickas. Feisbukistane galioja kitokie principai

Povilas Gylys: „Šeimininkai mums parinko ir paskyrė savo kandidatus į prezidentus“

Stasys Jakeliūnas. Ar tai, ką jie daro, yra žurnalistika?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.