Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Algis Krupavičius. Elito demokratijos krizė

Tiesos.lt redakcija   2021 m. sausio 9 d. 6:58

13     

    

Algis Krupavičius. Elito demokratijos krizė

Sausio 6-oji. Trečiadienis. Popietė. Amerika turi patvirtinti prezidento rinkimų rezultatus. Kapitolijus. Kongresas. Minia. Vėliavos. Šūkiai. Plakatai. Trump-2020-Keep America Great! Trump Won! Fuck Biden! Stop the Steal! Tada minia į Kapitolijų. Senatoriai išvedami. Dūžtantys langai. Šūviai. Stumdymasis. Komendanto valanda… Keli žuvusieji. Yra sužeistų. Įtampos uždanga lėtai leidžiasi.

Reakcijos. Du Prezidentai. Bidenas. Teisinės valstybės užpuolimas, [...] maištas. Neapykanta ir chaosas. Tamsus istorijos momentas. Pasaulis žiūri. O čia jau Bidenas beveik pažodžiui: [Svarbiausias] kitų keturių metų darbas – demokratijos, padorumo, garbės, pagarbos, teisinės valstybės atkūrimas. Tiesiog paprastas padorumas. Amerika [yra] garbė, padorumas, pagarba, tolerancija. Tai, kas mes esame, tai, kas mes visada buvome. Demokratija yra trapi…

Trumpas. Pažodžiui: „Aš žinau jūsų skausmą. Žinau, kad esate įskaudinti. Turėjome rinkimus, kurie buvo pavogti iš mūsų. [....] Mes turime turėti taiką. Mes turime turėti įstatymą ir tvarką. [....] Mes nenorime nieko įskaudinti. Tai labai sunkus laikas. [....] Taigi eikite namo. Mes mylime jus. Jūs esate labai ypatingi. Jūs matėte, kas vyksta“.

Matyt, teisiausias tarp dviejų 2020 metų JAV prezidentų būtų Abraomas Linkolnas. Jis Amerikos pilietinio karo aušroje (apie 1861 m.) sakė: „Amerika niekada nebus sunaikinta dėl išorinės užsienio galios, jei ji bus sunaikinta ir jei mes prarasime savo laisvę, ji bus sunaikinta tik iš vidaus“. Linkolno įspėjimas, ko gero, galioja daugumai demokratijų. Bet labiausiai toms, kurios šlubuoja abiem kojomis.

Pasaulio reakcijos. Twitter diplomatija. Indijos premjeras Narendra Modi: „Tvarkingas ir taikus valdžios perdavimas turi būti tęsiamas. Negalima leisti, kad demokratinis procesas būtų sužlugdytas neteisėtais protestais“.

Politiškai korektiška Europa. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas: Mes tikime demokratija. Mes tikime Amerikos demokratijos galia. Kiek atviresnė ir mažiau diplomatiška Vokietijos kanclerė Angela Merkel: Labai apgailestauju, kad prezidentas D.Trumpas nuo lapkričio nepripažino pralaimėjimo… Pagrindinė demokratijos taisyklė yra tokia: po rinkimų yra nugalėtojai ir pralaimėtojai. Abu turi atlikti savo vaidmenis padoriai ir jausdami atsakomybę, kad pati demokratija liktų nugalėtoja.

Švedijos ministras pirmininkas Stefanas Lofvenas tai apibūdino kaip „demokratijos užpuolimą“, o „Prezidentas Trumpas ir keli Kongreso nariai prisiima didelę atsakomybę už įvykius. Turi būti gerbiamas demokratinis rinkimų procesas“. Ursula von der Leyen (Europos Komisija): „Aš tikiu JAV institucijų stiprumu ir demokratija. Esmė yra taikus valdžios perėjimas. @JoeBiden laimėjo rinkimus“. O Boris Johnson trumpai: „Gėdingos scenos J.V. Kongrese“.

Turkijos ir Irano ironija. Prezidentas Hassanas Rouhani sakė: „Tai, ką mes matėme praėjusią naktį Jungtinėse Valstijose, parodė Vakarų demokratijos sunaikinimą pasaulyje“ ir pridūrė: „Visi matė, ką populistas padarė savo šaliai ir kaip pakenkė savo šalies reputacijai tarptautinėje arenoje“. Turkijos parlamento pirmininkas Mustafa Sentopas parašė, kad Turkijoje „mes visada buvome už įstatymą ir demokratiją ir rekomenduojame tai visiems“.

Rusija ir Kinija pamoko ir paaiškina. Rusijos URM atstovė spaudai Marija Zacharova: „Įvykiai Vašingtone rodo, kad JAV rinkimų procesas yra archajiškas, neatitinka šiuolaikinių standartų ir yra linkęs į pažeidimus. Linkime, kad draugiški Amerikos žmonės oriai išgyventų šį dramatišką savo istorijos momentą“.

Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Hua Chunying per Global Times: „Kokį žodį jie vartojo apie #HK [Honkogą]? Kokius žodžius jie vartoja dabar? # JAV žiniasklaida smerkia įvykį JAV, pavadindama jį „smurtu“, „banditais“, „ekstremistais“ ir „gėda“. Kokiais žodžiais jie apibūdino riaušes #HK? „Gražus vaizdas“, „kovotojai už demokratiją“.

Nėra ką komentuoti. Visi žiūri iš savo varpinių. Ir kiekvienam savi marškiniai yra arčiau kūno.

Pamokos Amerikai ir visiems. Amerika yra suskilusi. New York Times 2016 ir 2020 m. sukūrė prezidento rinkimų rezultatų žemėlapį pagal rinkimų apygardas. 2016-ųjų kaimiška ir mažų miestelių Amerika balsavo už Trumpą (raudona). Dideli miestai buvo už Clinton, o dabar – už Bideną (mėlyna). 2020 metų poslinkiai tame žemėlapyje būtų nedideli.

Pav.1. 2016 m. JAV Prezidento rinkimų rezultatai pagal rinkimų apygardas (ČIA).

Demokratijose institucijos yra svarbiausios, arba normos ir taisyklės yra svarbiausia. Demokratija prasideda nuo pasitikėjimo, pagarbos, tolerancijos ir padorumo. Bidenas buvo velnioniškai teisus tą sakydamas. Demokratija genda nuo institucijų degeneracijos lygiai kaip žuvis nuo galvos. Dabar yra gili demokratijos institucijų krizė. Globali ir lokali.

Nors gal ir logiška krizė. Viskas turi pradžią ir pabaigą. Elito demokratija yra 20-ojo amžiaus pradžioje atsiradęs politikos ir visuomenės gyvenimo modelis. Labai gali būti, kad 21-ojo šimtmečio pradžioje stebime jo saulėlydį. Bet daugiau apie tai, kada nors kitą kartą.

Priežastys. Elito demokratijose svarbiausia sudėtinė dalis link demokratijos konvulsijų yra galios elito savanaudiškumas, veidmainiškumas ir nemokšiškumas. Bendras rezultatas čia yra nepasitikėjimas ir susipriešinimas. Visais lygiais ir visose įmanomose erdvėse.

Lietuvoje priešiškumo, savanaudiškumo, netolerancijos genas seniai yra sukėlęs socialinio ir politinio vėžio metastazes. Jos yra stipresnės nei Amerikoje. Kas netiki tuo, kas pasakyta, tegul pasižiūri demokratijos vertinimo indeksus Lietuvoje ir JAV. Visuomenė irgi suskilusi. Gal kiek kitaip. Bet suskilusi. Į dvi ar tris Lietuvas. „Runkelius“. Elitą. Socialiai. Politiškai. Kultūriškai. Psichologiškai. Ir taip toliau.

Nepasitikėjimas ir susipriešinimas mūsuose yra elito ir didelės visuomenės dalies gyvenimo norma. Taisyklė. Tiesiog alfa ir omega. Visur. Visose visuomenės organizacijose. Gali skirtis tik tų metastazių mastas. Bet galios elitas, arba tie, kas turėtų visuomenei parodyti tikslus ir vertybes, kaip tik labiausiai prisideda prie demokratinių institucijų degradacijos.

Trumpai. Gyvename elito demokratijos krizėje. Nors elito demokratija ir skamba kaip oksimoronas…. Bet jos esmė yra gana paprasta. Pradedant Vifredo Pareto, toliau sekant Haroldu Laswellu, Ralfu Dahrendorfu ir kitais elito teorijos atstovais, visi sutinka, kad demokratinėse valstybėse jų gyvenimą formuoja nedidelis galios [jei norite – valdžios] elitas. Kaip yra pastebėjęs amerikiečių politologas Harmonas Zeigler, išsivysčiusiose Vakarų šalyse demokratijos ironija yra ne tik tai, kad masės reaguoja į elito požiūrius, siūlymus ir elgesį, bet šie galios elitai turi protingai valdyti, kitaip – bent iš dalies klausyti visuomenės, kad „liaudies“ valdžia, arba demokratija, galėtų išlikti. Dabar net senose demokratijose tiems galios elitams tai sekasi daryti sunkiai. Amerika – tik vienas iš pavyzdžių. Bet ten kažkaip klibikščiuojama.

Tokiose visuomenėse kaip Lietuva su galios elito klausa visuomenės atžvilgiu yra daug blogiau. Apie politinės valdžios apkurtimą esu rašęs. Tad nėra ko ten begrįžti, o garbūs skaitytojai teatsidaro šią nuorodą (ČIA). Sapienti sat.

Deja, pas mus kurtumas turi viruso formą. Jis užkrečiamas. Iš politikos jis keliauja visur kitur. Ir dar kartą prisiminus Linkolną ir jį perfrazuojant, tas kurtumas veda į vertybių eroziją ir naikinimąsi iš vidaus….

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2021-01-16 9:00

vienintele izvada,kad lasas mazuto sugadina statine medaus.Juk iki ryzo apie tokius dalykus gal but net nebuvo tokiu idiotu,o vienas pridare betvarke pasaulyje,o savamae kraste tiesiog apsi—-ko iki ausu,Baidenui taks visa sia makalyne srebti.Nemanau,kad tai ilgai tesis,bereikia zmonems parodyti labai nedaug pagarbos,jiems tas Kapitolijus ir uz dyka nereikejo,bet ten buvo ir tie patys ilganosiai rusai,kurie vis lieka nenubausti.Gaila,bet turime ir mes idiotu,kurie gyvenime taip nieko ir nesukure be feiku.Pasibaigs ir pas mus skaldymas i + ir - neliks net KGB myletoju,o paliks tik buve ir plusantis del visu geroves.

Mažumą kitaip - 6       2021-01-15 23:02

Autorius pats ir autoritetais remdamasis supeikė formulę “Elito demokratija”. Taisome terminą. Demokratiją paliekame, o elitą nubraukiame. Ką turime? Lieka ... liaudis?! Kad labai girdėtas terminas. Gugliname.
Yra dar jų, pora išlikusių dinozaurų: Laoso Liaudies Demokratinė Respublika ir Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika (Šiaurės Korėja)... Triskart sviestas sviestuotas: liaudis + demos + publika… Netinka!
Matyt, tiek jau to, tebūnie ta “Elito demokratija”. Pataisykime ją: reikia išsilavinusio elito (išprusimo prasme),  socialinio lifto ir atsakomybės. Gal veikti pradės?

štaziui       2021-01-9 23:38

stasele, jukš iš čia… Šeimininkai laukia. Ne veltui juk trisdešimt norveginių gauni.

Dar vienas chalujus       2021-01-9 23:11

Kai per seimo rinkimus per LRT prabildavo tas Krupavičius, tai galojau, kad įkūrė Laisvės partiją 2. Neįtikėtinai šlykštus tipelis.

Žodžio laisvė...       2021-01-9 18:12

Nedidelis galios elitas (valdžia) Lietuvoje visiškai negirdi ir nepaiso visuomenės
norų ir nuomonės.Dabar atėjęs į Seimą jaunimėlis išdarinėja nesąmones.Jiems nuo
pirmų dienų,tik įžengus Seiman,rūpi herojinas,tualetai,kitokios nesąmonės.O kada
pradės rūpintis Lietuvos saugumu,jos ekonominiu klestėjimu,piliečių turtėjimu,
gamtos apsauga,miškų tausojimu,vadens telkinių švara,emigrazijos mažinimu,sveikatos
apsaugos gerinimu,mokslo ir švietimo tobulinimu,kultūros reikalais???
Autoriau,esate teisus savo tekste.Rašykite dažniau,kelkite viešumon negeroves,siūlykite būdus jų mažinimui.

Balamutas       2021-01-9 17:33

Labai žaviuosi apsiskaičiusiais, sugebančiais cituot kitų sąmojį, mintis išreikštas vadovėliuose, pamokymus. Neabejoju Algis skaitė Lenino, Stalino, Markso veikalus. Dabar gėdinasi juos cituot. Kaip ir Aš. Bet geriausia yra ne cituot kitų mintis, bet galvot sava galva. Galvos smegenimis, o ne stuburo, kaip kad dabar aplink girdėt. O ypač iš ,,elito” pusės, iš taip, paprastai sakant iš vierchų. Pritariu šiam Stasio išsakytam požiūriui.  Skaitai jų rašinius, apmąstymus ir juokas ima ir iš gailesčio ašarą nubrauki.

Suklestejimas       2021-01-9 11:17

Demokratija uz lango -  iteisinti narkotikai .

Pirmiausia tai       2021-01-9 10:02

milijardierių demagogijos ir pseudo mokslo krizė, o Lietuvoje - neosovietikų, ypač jaunų neosovietikų. Kiek procentų rinkėjų balsų surinko LR Seimo Prezidentė, nežinot? Negalit pasiskaičiuoti? Tada dar ir aritmetikos krizė. O šiaip, ko norėt, jei Kapsukės docentai negeba iš šešių tris atimti. Jie puikiai žino, ką aš čia turėjau omenyje. Parlamento prezidento postas yra pats aukščiausias valstybėje, jei jis atstovauja daugumai, o ne mafijai. Tschüß!

Tvankstas       2021-01-9 9:52

Skaitome CNN gaminamų propagandoninių dešrelių vartotojo tieseles.

stasys       2021-01-9 9:45

Nematau dideliu prieštaravimų autoriaus tekstui .Jei valdžia tampa Elitu , kodėl ji turėtu įsiklausyti ? Pats savaime Elitas neatsiranda o ir kas po tuo žodžiu slepiasi ? dirbantis politikas premjeru ? vargu bau ..greičiau tai ore skrajojantis įvaizdis po kuriuo nepatenkinti ar konkuruojantis ,labiau sėkmimgiems ,sudeda savo nuoskaudas . Nėra jokio Lietuvoje ‘elito’ baika ir išmislas tu kurie labai norėtu tokiais būti ..ar tapti . Jei Lietuva toki elita turėtu , mes neturėtume tu problemu kurias turime ..žmonės žinotu iš anksto kuo verta pasitikėti deleguojant konstitucini pasitikėjimą rinkimuose . Rezultatai tu rinkimu rodo butent ta problema . Kai nėra kompetetingos ir gerbtinos nuomonės ,valstybė priversta pati su savimi kovoti ..
p.s. taip taip žinau tai stasio dar viena demagogija , galima to ir nebekartoti .

koks "kurtumas" ?       2021-01-9 8:28

komunistas ar kgbistas pavogė milijoną - iš valstybės, iš mūsų.
a - čia vsio zakonno.
iš bado žmogelis pavogė komunisto vištą:
čia baisus nusikaltimas - žmogelis 5 metus į kalėjimą
žmogelis nesumokėjo 10 litų mokesčių.
- anstoliai atima visus pinigus ir butą.
——-
komunistai (elitas vadinamas - o teisingiau - nusikaltėliai) labai viską girdi ir viską mato - neapsigaukite.

"demokratija" - valdoma demokratija       2021-01-9 8:17

puikų išradimą padarė kgbistas putinas: valdoma demokratija.
rusija, baltarusija, turkmėnija, Lietuva ir net JAV…

dina       2021-01-9 7:46

Dėkoju autoriui už įžvalgumą. Perskaičiusi prisiminiau, kaip mūsų žalieji - valstiečiai teisėsaugos duobes užsimojo pridengti Omono prievarta. Dar kurtumas Seime ir demokratijos nebeliko.


Rekomenduojame

Ramūnas Karbauskis atviru laišku kreipėsi į Seimo narius dėl tradicinės šeimos išsaugojimo

Verta prisiminti. Rein Raud. Lietuva: politinio vystymosi modelis

Brolio Pauliaus Vaineikio, OFM, liudijimas: „Dvasinis sukilimas prasidėjo: Už Kristų, už šeimą, už Lietuvą!“

ES vyskupų konferencija dėl EP rezoliucijos apie teisę į abortą Lenkijoje: nėra tokios teisės

Nida Vasiliauskaitė. Apie begalinio naivumo tikėjimą transformuojančia „švietimo“, mokyklos galia

Tomas Viluckas. Išskirtinis br. Pauliaus Vaineikio, OFM, vaizdo interviu: „Mes kovojame ne su žmonėmis“

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Lietuva Europos Sąjungoje

10 faktų apie Stambulo konvenciją

Audrius Bačiulis. Kodėl kai kas taip kovoja už Stambulo konvencijos pasirašymą

Vidas Rachlevičius. Po tokių parlamento pirmininkės veiksmų civilizuotoje šalyje pakviptų arba jos apkalta, arba pirmalaikiais rinkimais

Lionginas Baliukevičius-Dzūkas. „Tokios niekšybės, tokio velniško išdavimo dar nebuvo partizanų istorijoje. Judas šiuo atveju būtų toli pralenktas“

Liudvikas Jakimavičius. Keli klausimai, kylantys stebint viešąją diskusiją

Arkivysk. Kęstutis Kėvalas kunigams: Drąsinkime vieni kitus būti aktyvius ir nebijoti tų, kurie prieštarauja prieš teisę pasisakyti

Irena Vasinauskaitė.  Vergvaldžiai pastatys paminklą „Tautos laisvei“? Nejuokinkite!

Geroji Naujiena: Jo klausykime!

Artūras Grigas. Išlikti žmogumi

Kunigo Toliato atvejis, arba Ką Lietuvoje nuo šiol sakyti draudžiama

Dainius Rudzevičius. Stambulo konvencija ir jos ryšys su socialinės lyties ideologija

Ligita Sinušienė. Ar Stambulo konvencijai bebus ką pražudyti Kretingos pranciškonų gimnazijoje?

Rasa Čepaitienė. Kaukių kritimo metas

Brolis Paulius Vaineikis OFM. Šaukiu aš tautą nuodėmės užguitą

Lietuvos gyventojų nuomonių apklausa

Dovydas Norkūnas. Kaip iš tikrųjų atrodo LYTINIS ŠVIETIMAS? Kam iš tiesų reikia Stambulo konvencijos?

Brolis išsižadėjo brolio ar direktorius – pavaldinio?

Alvydas Jokubaitis. Ar Europos Sąjungai reikia šeimos? – Taip ir ne

Algimantas Rusteika. Iliuzijų pabaigos metai

Andrius Švarplys. „Influenceriai-garsenybės“ gali viešai kalbėti apie politiką, o Bažnyčia nebe?

Nuo bačkos. Andrius Kubilius: Tomai, neišsigąsk šios atakos! Tomas Raskevičius: Dėkoju TS-LKD už palaikymą. Pažadu nepasiduoti!

Konstantinas Bogomolovas. Europos pagrobimas 2.0. Režisieriaus manifestas

Pozicija, kurios nenori girdėti LGBT lyderiai. Dovilo Petkaus pokalbis su Eimantu Gudu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.