Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Geopolitika

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Pol Pot Kambodža – didysis šuolis į bedugnę

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugpjūčio 18 d. 18:52

7     

    

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Pol Pot Kambodža – didysis šuolis į bedugnę

Tai be galo kruvina žiauri, tačiau pamokanti istorija. Vos per 4 metus – nuo 1975 iki 1979 metų – Kambodža neteko, skirtingais duomenimis, nuo ketvirtadalio iki trečdalio savo gyventojų, t.y. per 2 milijonus žmonių. 

Ir šalį krauju užliejo ne užsienio priešai ir ne kokie mažaraščiai banditai, o kone geriausią to meto išsilavinimą turėjusio mokytojo suburti jaunuolių, o tiksliau –  dar berniukų būriai.

Tačiau tai toli gražu ne visa tiesa apie to meto įvykius. Pol Pot diktatūra būtų buvusi neįmanoma, jei ne aibė aplinkybių, tarp kurių – ir užsienio įtakos ir ideologiniai buvusių studentų-komunistų ieškojimai bei vietos elito tarpusavio kovos.

Dabar Vakaruose, o ir ne tik Vakaruose įprasta visą kaltę dėl teroro suversti vien Pol Potui, tačiau milijonų žmonių krauju suteptos ir jo netiesioginių bei netiesioginių pagalbininkų rankos.

Šioje laidoje bus daug mažai girdėtų dalykų. Jos dalyvis – buvęs JAV diplomatas Algis Avižienis, kelis metus pagal savo darbo pobūdį turėjęs dirbti su Kambodžos klausimais.

Nors laida ir netrumpa, tačiau visko aptarti nespėta, tad ir kitose laidose mes vienaip ar kitaip dar kalbėsime apie Kambodžą.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2019-08-20 23:23

Kominterno pažangiečiai, tame tarpe ir ES, galėtų pasimokyti iki ko priveda socialinės inžinerijos bandymai. Bet kažin ar pasimokys.

stasys        2019-08-20 8:21

Reigardui ..delfi.lt/multimedija/30-metu-po-baltijos-kelio/alvydas-jokubaitis-didziausias-musu-pralaimejimas.d?id=82017241 ,..paskaityk apie ka svajoja kiti žmonės ir kalba apie idėjų Lietuvai būtinumą .

stasys        2019-08-20 7:48

Reigardui ...Kritika nėra blogas dalykas jei ji teisingai argumentuota . Butu gerai jei ta darytume ne V.Rubavičiaus noriu ,noriu ,noriu . G.Nausėda išmintingai neįsikišą į diskusijas to kas kaip turėtu Lietuvoje keistis pasikeitus Prezidentui , nesikiša netgi tada kai aukščiausio teismo sprendimus bandoma nuginčyti keliomis iniciatyvomis Seimunu dėl Druskininku mero gryčios .Laikinas trukumas lyderystės politikoje Jus neturėtu gąsdinti , o Lietuvos politiku ‚slystelėjimai‘ rodo kokios jėgos čia dominuoja tyliai iš po skverno . Nėra blogai pasiklausyti apie ka kalba žmonės ..ir ko jie tikisi iš naujos valdžios .Sakote Seime chaosas ..sutinku , destrukcija politiniuose sandoriuose jungiantis politiniams ir verslo interesams daugiau nei keisti .Ir vėl sutinku . Sava varpinė gilinasi o kas tie nauji patarėjai G.Nausėdos ir randa trukumu todėl kad elgiamasi ne pagal sena tvarka , kai reikia tu savu su senais švogeristės įpročiais išgyventi . Reigardai Lietuvai reikia pirmiau patikėti kad ji gali gaminti el. pati ir ja pirkti brangiai o kiek trūksta už mažiausia kaina pas kitus… bet čia turi būti panaudota sena šalies energetinio saugumo formulė kuri nenumato galimybės pasikliauti svetimais interesais . Ar ir po šiai dienai dar nesu viešai skaitęs apie kokia Lietuva svajoja naujai renkami Lietuvoje politikai . Vakarietiška ? socialiai atsakinga ? demokratiška ir su tarptautinėmis saugumo garantijomis ..visa mes ta turime su tam tikrais trukumais . Nereikia žiūrėti į Putina kaip į išimti .. valdžia tik visuomenės atspindys (sena stasio maldelė) , jei šalis renka Prezidentą tiek metu o tas Prezidentas duodasi renkamas tai jau rodo problemos mastą  kurios reikia saugotis . Mūsų politikoje (te nepyksta buvusieji) retas atsakingas asmuo geba nepulti nosimi į bala, dvi kadencijas .. o išėjus nustoti kariauti su ji –ja pakeitusiais valdžioje . Asmeniniai karai turi baigtis, kiek suprantu G.Nausėta galėtu tam padėti . Tas pats ‘ponas’ Šimašius akivaizdus pavyzdys to kas nutinka kai pratrūksta ilgai užspausti politiku įsitikinimai . ..tas trumpas valdžiu pereinamojo laikotarpis galėtu būti naudingas ir nuolat opozicijoje sėdintiems ..jei jie turi idėju Lietuvai o ne Lukašenkai Lietuvoje ..

Raigerdas>stasiui       2019-08-19 19:33

Tu sapnuoji, stasy. Kalba eina apie Pol Potą, bet neina apie tai, kiek pamišėlių ateina į politiką. Štai apie ką reikia kalbėti. Tavo pasvarstymai baigsis tuo, kad tu sudegsi po to, kai bus paleistos atominės bombos. Yra toks kriminalas Putinas. Ar tu vaikeli supranti, kuo tai gali baigtis, jeigu jis nepasieks savo tikslų? Ką daro tokiu atveju tokie maniakai? Nežinai? Geriausiu atveju nusižudo patys, bet dažniau jiems knieti sunaikinti viską aplinkui. Ir Putinas apie tai yra pareiškęs:“Jeigu nebus Rusijos, tai kodėl turi likti kitos šalys”. Tu nesupranti apie ką jis kalba? Iš kur atsiranda tie Hitleriai, Pol Potai, Stalinai ir kitokio plauko pamišėliai? Jie atsiranda tik todėl, kad yra stasys ir didžiulė armija panaši į stasį, kurie šaukia:“Hi Hitler”, “Da zdravstvuyet Stalin” ir t.t. Kodėl susikuria tokios valdžios struktūros, kaip Seimas, kur nėra dirbama, bet yra riejamasi ir visa šalis klauso jų riejimosi. Kam reikalinga tokia neefektyvi organizacija? Kad apsaugoti visuomenę nuo eilinio tirono atėjimo. Bet ar tai apsaugos visuomenę? Ne, neapsaugos, nes ateis x valanda, kai visuomenei tas riejimasis įkyrės iki gyvo kaulo. Ir tada atsiras JIS, kuris pasakys, kad “aš sutvarkysiu tuos besiriejančius, kurie nenori dirbti, bet nori rietis”. Ir liaudis pasakys:“Išgelbėk tautą nuo šitų besiriejančių parazitų”. Ir taip vėl atgims tas pats šūkis: “Šalina Drakoną” - “Tegyvuoja naujas Lancelotas”. Kas dėl kiniečių, tai jie pasieks labai gerų rezultatų. Kokia bebūtų jų bloga sistema, bet ji yra vieninga. Todėl neišvengiamai jie taps vedančiąja ekonomika pasaulyje. Kodėl Hitleris padarė ekonominį stebuklą? Fašizmas, koks bebūtų blogas, bet jis vėl gi sukuria vieningą sistemą. Taigi, kol kas visuomenės didesnė dalis nesupranta, kad demokratija nėra demokratija, nes ten daugiau chaoso ir anarchijos, kuria naudojasi įvairūs parazitai, mintantys iš valstybės kišenės. Nėra kontrolės dėl mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimo ir investavimo. Neegzistuoja tokios funkcijos. Todėl tokia valstybė neišvengiamai priklausys nuo tų, kurie gamina ir kontroliuoja tarptautines valiutas. Čia yra ABC dalykai, kurių V. Balkus nesugeba įvertinti. Todėl šita laidelė tinka daugiau 5-6 klasių moksleiviams.

stasys        2019-08-19 15:56

Reigardui ..Tu kažko nesupratai : 
copy ..stasys staselis : Kodėl laida apie kambodža ? ka tai bendro turi su Lietuvai aktualiomis temomis .?
Algis Avižienis :
Lietuva yra įjungta į pasaulio įvykių eigą, tad procesai užsienyje gali ir Lietuvą paveikti. Čia kalbama apie radikalių marksistų žlugimą. Šis žlugimas kai kurių ekspertų manymu turėjo ir reikšmingą poveikį Kinijos elito sprendimui pasukti į pragmatinę pusę. O dabar visas pasaulis turi daug reikalų ir rūpesčių su vis stiprėjančia Kinija. Kaip atsirado ekonomiškai šuoliuojanti Kinija yra procesas, kurį svarbu pažinti nuo jo ištakų. Iš viso Pol Pot pavyzdys veikia kaip įspėjimas. Kas atsitinka, kai intelektualai bando radikaliai įgyvendinti savo vizijas ir jiems trūksta lankstumo atsižvelgti į jų veiksmų pasekmes paprastiems žmonėms. Pagaliau, Lietuva irgi turėjo patirtį su Stalino radikaliu kursu, kurį garbino ir Pol Pot. Lietuva irgi patyrė komunistų “socialinę inžineriją,” forsuotą kolūkių kūrimą, lietuvius irgi trėmė kaip Pol Pot trėmė savuosius. Potencialūs režimo priešininkai buvo ir Stalino ir Pol Pot naikinami masiškai. Verta palyginti ir suprasti, ko lauktų mūsų jei radikalūs marksistai vėl keltų galvas. O jų dar yra, net ir tarp mūsų. Man šitie procesai, iš pirmo žvilgsnio atskiri nuo Lietuvos, yra bent tiek įdomūs kaip eiliniai mūsų ministrų apsilankymai pas Prezidentą, kalbos apie įvairias koalicijas, kurios gamina lygiai tą patį produktą kaip ir ankstesnės koalicijos. Kiek tų kalbų apie Skvernelio galimą pasitraukimą iš Vyriausybės šį pavasarį ir vasarą galima klausytis ir komentuoti neužmiegant?

ir t.t.

Raigerdas        2019-08-19 12:50

Yra nemažai žmonių Rusijoje, kurie bando pateisinti kraugeriškus Stalino darbus. Dabar atsiranda Vitalijus Balkus, kuris bando pateisinti Pol Poto kraugeriškumą. “Koks malonus tas Pol Potas…”, “Koks inteligentiškas tas Pol Potas…” ir t.t. Aš nežinau, ar matė kokius nors filmus apie fašistinius sadistus Vitalijus Balkus, o gal skaitė knygas apie tai, kaip koks nors gestapininkas užsiima žmonių kankinimais, bet tie, kurie su tuo buvo susidūrę, tai aprašo, kad jie po kankinimų įsijungdavo klasikinę muziką ir klausydavosi. Be abejonės, Vitalijus Balkus nėra tas žmogus, kuris analizuotų tokių budelių charakterius. Šito, praktiškai nedaro niekas. O būtent šitų budelių charakteriams ir reikalingas skrodimas arba detali analizė. Nors šitos laidos metu Algis Avižienis ir mestelėjo frazę, kad tai buvo “paranoja” tų Pol Poto valdymo žmonių, ir netgi “pusiau beprotiškas” valdymas. Tiesiog belieka tik užjausti tiek Vitalijų Balkų, tiek Algį Avižienį, kad jie taip ir nesugebėjo suvokti, kas yra tas VEIDMAINIS žmogus. Abu pasakotojai šioje laidoje bando įrodyti, kad komunistas Pol Potas skiriasi nuo komunisto Stalino, nuo komunisto Mao ir t.t. Deja, yra ne taip, nes bet kurioje šalyje veidmainio elgesys yra pagal tam tikrus šablonus, kuris yra būdingas veidmainiui, nesvarbu, kokiame amžiuje ar kokioje šalyje jis gyveno ar gyvena. Todėl visa Pol Poto analizė yra padaryta, vadovaujantis XIX a. arba XX a. pradžios žinojimo apie žmogų kriterijus. Matomai, Vitalijus Balkus turėtų kažkokiu tai būdu pabendrauti su pamišusiais žmonėmis, o geriausiai su žmogžudžiais, nes tada nors truputėli aiškiau pradėtų suprasti, kad tarp žmogžudžio ir padoraus žmogaus yra bedugnė. Kas yra blogai šitoje laidoje? Joje pasakojama tokia pasakaitė, kad jie, neva, yra tokie ideologijai paklūstantys žmonės, kaip ir pasiklydę arba suklydę. Deja, yra ne taip, nes jie nepaklūsta jokiai ideologijai, bet jie paklūsta savo impulsams, kurie diktuoja jiems kaip elgtis. Ir gaunasi, kad tas “nekaltas komunistas” Pol Potas nieko blogo nenorėjo, nes jis norėjo tik PRIVERSTI žmones dirbti VALSTYBEI. Vitalijus Balkus taip ir nesuprato, kad šitokia idėja gali gimti tik bepročio galvoje, nes padoraus žmogaus galvoje tokių idėjų nebūna iš vis. Komunistu-veidmainiu tampama ne šiaip sau dėl neturėjimo, ką veikti, o tik tada, kai tas žmogus PAKLŪSTA ŠITOMS IDĖJOMS FIX, KURIOS NĖRA TIESA. BET BEPROTYSTĖ IR YRA TAME, KAD JIE TAI PRIIMA UŽ TIESĄ. Beprotis niekada neabejoja savo idėjomis FIX. Tai yra susiję ir su jų viena iš baisiausių ydų - tai fanatizmu, kurio pagrindas dažniausiai būna susijęs su manija. Todėl jie manikaliai siekia savo tikslų įgyvendinimo, kaip tai darė Pol Potas ir kiti panašūs į jį diktatoriai.

stasys        2019-08-18 20:08

youtube.com/watch?v=35DTF95GWfI   ...Antras pasaulinis vokiečio tankisto atsiminimai apie Lietuva .

Rekomenduojame

Krescencijus Stoškus. Esu apimtas sunkaus nerimo ir skausmo

Virdžinija – sektinas pavyzdys

Dominykas Vanhara. Labai tikėtina valdančiosios koalicijos sudėties kaita

Vygantas Malinauskas. Žmogaus teisių komitetas siūlo ideologizuoti smurto problemą

Privalomi skiepai gali sukelti sveikatos sistemos griūtį

Kęstutis Girnius. Konfliktas su Kinija – strateginė, ne taktinė ar komunikacijos klaida

Vokietijoje mokesčių mokėtojų pinigais remiami filmai atitinkantys „įvairovės sąrašą“

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos atnašavimas

Ar iš tikrųjų Seimo nariai patvirtino buvusių Lietuvos okupacinių režimų teisėtumą?

ES „žalioji darbotvarkė“ nebus taikoma privatiems lėktuvams ir jachtoms

Visuomenininkai lietuvių kalbos naikintojus įamžins knygoje „Valstybinės lietuvių kalbos išdavikai“

Draudikas atsisako padengti mirtį dėl vakcinos, nes mirusysis neva dalyvavo eksperimente pats prisiimdamas riziką

Vytautas Sinica. Vyriausybės veiklos apžvalga

Jonas Vaiškūnas. Kalba ne apie kalbą – o apie tai, kur eis demarkacinė linija

Eugenijus Jovaiša. Kalbos išniekinimo projekto autoriai įteisins okupacinių režimų primestą rašybą

Pareigose pažemintas arkivyskupas, susijęs su dokumentu, draudžiančiu laiminti tos pačios lyties poras

Sigitas Besagirskas. Kiek mums kainuos kova su Kinija?

Loreta Strom. Norvegijos visuomenės sveikatos institutas (FHI) nerekomenduoja naudoti koronos sertifikato kaip prevencinės priemonės

Peter Kwasniewski. Kodėl gitarų muzika neturėtų skambėti katalikiškose Mišiose

Etikos dalyko mokymas Vokietijoje sumažino religingumą

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jėzus Kanos vestuvėse – II eilinis sekmadienis

Arnas Simutis. Lietuva yra šaltojo pilietinio karo būklėje

Dovilas Petkus. Mažosios Lietuvos diena – nacionalistinė šventė

Mindaugas Karalius. Lietuvių kalbos naikintojai bus įamžinti knygoje

Tautvydas Galinis. Svetimvardžiai asmens dokumentuose, arba apie projektą atšaukti valstybinę lietuvių kalbą

Daugiau nei pusė Airijos katalikų dėl pandemijos pasirinko neiti į šv. Mišias

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Vytautas Radžvilas. Autonomininkų svajonės tampa tikrove

Kuriamas precedentas: Kvebeko teisėjas apribojo neskiepyto tėvo teisę lankyti vaiką

Asta Katutė. Ideologinė politika: nuo asmenvardžių keitimo iki vėl grąžintos Stambulo konvencijos

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.