Algirdas Patackas: Greitai teistumą nešiosime kaip ordiną

Tiesos.lt redakcija   2014 m. gegužės 20 d. 22:30

12     

    

Algirdas Patackas: Greitai teistumą nešiosime kaip ordiną

Šių metų gegužės 14 dieną Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patenkino Vilniaus miesto pirmojo apylinkės teismo prašymą leisti suvaržyti kandidato į Europos Parlamentą tautininko Gintaro Songailos laisvę. Sprendimui pritarė 12 iš 13 komisijos narių. Neliečiamybės panaikinimui neprieštaravo ir pats G. Songaila, kuriam pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl prie Seimo vykdytos Laisvės ugnies akcijos, kuria reikalauta kartu su rinkimais surengti ir referendumą dėl žemės nepardavimo užsieniečiams. Už viešąją tvarką akcijos metu atsakingas vienas jos organizatorių G.Songaila gali sulaukti atsakomybės už tai, kad piketuotojai prie Seimo laužą degino ir po 22 valandos – LR Susirinkimų įstatymas to neleidžia. Apie šią situaciją savita perspektyva ir pastebėjimais dalinosi sovietmečio rezistentas, vėliau Sąjūdžio dalyvis ir signataras Algirdas Patackas.

Artėjančių Europos Parlamento rinkimų fone vienas tautininkų sąrašo lyderių Gintaras Songaila apkaltinamas susirinkimų įstatymo pažeidimais, o VRK kone vienbalsiai sutinka panaikinti jo neliečiamybę. Kaip vertinate šią situaciją?

Ši istorija apaugusi smulkmenomis. Pirmiausia toks yra pats susirinkimų įstatymo nuostatos, kad po 22 valandos negalima rengti piketų, pažeidimas. Povilas Urbšys yra pateikęs šio įstatymo pataisas, kurios reikalingos dėl dabartinio per didelių galių suteikimo policijai. Vis dėlto tai tėra daug juridinių smulkmenų, kurių pagrindu iš kandidatų į Europos Parlamentą gretų eliminuojamas, mano įsitikinimu, visiškai realus kandidatas. Tai, kad už Songailos neliečiamybės atėmimą balsavo visų sisteminių partijų kandidatai, rodo už šio sprendimo slypinčius politinius motyvus. Tačiau reikalas, manau, yra dar rimtesnis.

Ką turite galvoje?

Gintaras Songaila yra buvęs Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir Sąjūdžio Seimo narys. Pati Laisvės ugnies akcija, už kurios metu padarytus smulkius pažeidimus dabar kaltinamas G. Songaila, buvo suorganizuota signatarų Romualdo Ozolo, Algirdo Endriukaičio ir paties Gintaro. Šios akcijos rengimas atitiko visą jų mąstyseną ir pasaulėžiūrą, nes jie yra nuoseklūs laisvės, teisingumo ir valstybingumo gynėjai. Šiuo atveju siekta protestuoti prieš surinktų parašų už referendumą dėl žemės nepardavimo blokavimą. Kelių pagaliukų laužas ir simbolinis peršautas laisvės varpas niekam netrukdė, ir vis dėlto buvo suėmimas, o atpirkimo ožiu pasirinktas būtent į Europos Parlamentą kandidatuojantis G. Songaila.

Bet jis buvo oficialiai atsakingas asmuo už viešosios tvarkos palaikymą šios akcijos metu.

Gali būti, bet tai nekeičia esmės. Noriu pasakyti, kad ne pirmą kartą represuojami signatarai, Sąjūdžio žmonės, valstybės kūrėjai. Jie savo veiksmais elgiasi visiškai natūraliai, tęsdami tuos pačius laisvės reikalus, kaip ir prieš dvidešimt kelerius metus. Tačiau juos iš esmės dėl juridinio kabliuko, dėl visiškos smulkmenos areštuoja, teisia ir t.t. Šitas kontekstas ir yra pats svarbiausias. Galima daug aiškintis detales – ar sulaikyta po 22 valandos, ar galima buvo, ar negalima, kai savivaldybės leidimas piketuoti išduotas visam laikotarpiui nenurodant valandų. Tačiau pasinaudojant juridine smulkmena, dėl kurios galima ginčytis, sulyginami Gariūnų pardavėjai ir Lietuvą atkūrę žmonės. Visiems signatarams tai yra įžeidimas, ir labai skaudus. Matome, kad nesiskaitoma su priemonėmis.

Tačiau valstybėje turi galioti lygybė prieš įstatymą.

Jokiu būdu nesakau, kad signataras turi būti neliečiamas. Jei ką aiškiai pažeidė, jis turi būti baudžiamas lygiai kaip ir kiti piliečiai. Tačiau šis dažnas signatarų ir Sąjūdžio kūrėjų represavimas turi tam tikrą pažeminimo atspalvį ir tampa nepakenčiamas. Ir, kita vertus, jei galima pasinaudojus smulkmena politiškai eliminuoti visiškai realų kandidatą į Europos Parlamentą, tai valstybėje kažkas tikrai negerai.

Kalbant apie susidorojimą, reikia turėti galvoje, kad tokie sąjūdiečių teismai už pilietines akcijas vyksta ne tik rinkimų fone ir nebūtinai siekiant ką nors pašalinti. 2011 metais jau turėjome precedentą.

Taip, buvo byla už mitingų „Už teisingumą“ organizavimą kitiems Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariams Romualdui Ozolui, Alvydui Medalinskui ir Bronislovui Genzeliui. Buvo ir kitų atvejų. Pats valstybės kūrėjų žeminimas šioje istorijoje yra reikšmingesnis momentas nei rinkimų kontekstas. Nesakau, kad yra kokie nors ypatingi sąjūdiečių nuopelnai, tiesiog darėme, ką ir kaip galėjome, gal ne viską pavyko padaryti. Tačiau kai žeminami tokie žmonės, žeminama ir pati valstybė, nuo kurių jos neįmanoma atsieti.

Kalbate apie žeminimą. Kas konkrečiai labiausiai žemina šioje istorijoje?

Žmonės, kurie tai daro, kurie duoda įsakymus ir kabinėjasi prie smulkmenų, tokiu būdu ne tik rodo nepagarbą valstybei, bet ir skleidžia savo pasaulėžiūrą. Taip demonstruojama, ką jiems reiškia valstybė ir ką reiškia istorija. Juridiškai jie gal ir „išvynios“ šią istoriją, kaip jiems reikalinga, nes gal pats pareiškimas akcijai buvo blogai užpildytas – juridinių detalių nežinau. Tačiau esu įsitikinęs, kad teisė čia pasitelkiama siekiant eliminuoti žmones, kurie turi stuburą, vertybių sistemą ir nuosekliai jos laikosi.

Pažvelkime, kad ir toks Algirdas Endriukaitis. Politinis kalinys. Jaunas vaikinas, studentas, užuot baigęs mokslus, nukeliavo tiesiai į lagerį. Ozolas yra senas sąjūdietis, priklausantis tam pačiam Sąjūdžio viršūnių lygmeniui. Gintaras Songaila priklauso šiai žmonių grupei, o jos narių eliminavimas yra politinis veiksmas, žeminantis valstybės pradininkus, pačią valstybę ir tas idėjas, dėl kurių buvo atkuriama nepriklausoma Lietuva.

Svarbiausia yra nepriklausomybės metų konteksto nematymas. Visi sutinkame atsakyti prieš įstatymus, tačiau galiausiai baigsime tuo, jog bus gėda būti neteistam. Tam tikra prasme Lietuvoje kryptingai prie to artėjame. Lygiai kaip ir ankstesnėje santvarkoje. Jei dabar kas nors leistų rinktis tarp kokio ordino ir teistumo, renkuosi teistumą, jei tik už dorą reikalą. O reikia turėti galvoje, kad Laisvės ugnies akcijos iniciatorių intencijos buvo doros – jie tenorėjo, kad surinkti 300 000 parašų neprapultų ir tauta galėtų pareikšti savo valią.

Mano tėvas sėdėjo kalėjime prie Smetonos, prie vokiečių ir prie sovietų, nors ir tik dvi savaites, tad gal nesiskaito (šypsosi). Dabar aš pats jaučiuosi varomas į tokią situaciją. Greitai vietoje ordino reikės užsitarnauti teistumą, nes būtent teistumą Lietuvoje nešiosime kaip ordiną.

Minite, kad yra „jie, kurie nori eliminuoti, kurie nori pažeminti“. Kas, jūsų manymu, šį žeminimą per teisėsaugos institucijas organizuoja?

Tai veiksmai naujai atsiradusios nomenklatūros, susiformavusios pačiais naujausiais Lietuvos nepriklausomybės laikais. Jie pastaruoju laiku pradeda nebesivaržyti. Prisidengdami tuo, kad visi yra lygūs prieš įstatymą, kas yra savaime aišku, įtakingi asmenys naudojasi proga eliminuoti neparankius asmenis ir represuoja pilietines akcijas.

Žinoma, kartu iš dalies tai yra kerštas senosios nomenklatūros, kuri įsitvirtino ir pakėlė galvas, kuri suprato, kad po tiek metų jokios liustracijos jų jau nebepasieks. Tačiau kartu yra ir naujoji „chebra“, kuri atėjo ir siekia susireikšminti, parodyti, kas yra kas šioje valstybėje, siunčia žinutę, kad pensininkai tupėtų savo vietose. Veiksmų esmė yra žeminti, šis tikslas vienija skirtingų kartų nomenklatūras. Tačiau žeminant valstybę sukūrusius žmones neišvengiamai žeminama ir pati valstybė.

Kalbino Vytautas Sinica

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

sistema niršta,       2014-05-23 7:51

o persekiojami žmonės kyla mūsų akyse ir išlieka istorijoje, pavadinti garbingiausiais vardais. Pagarba tautininkams, jų vadams, visiems žaliesiems.

ogi        2014-05-22 9:24

blogai, kad Lietuvoje BVD (Bendras Vidaus Durnumas) viršija leistiną normą.
dėl ko taip yra?
ogi dėl to, kad vis dar tebetikime protėvių tradicija: DUOK DURNIUI KELIĄ.
nagi davėm. O jie ėmė ir suėjo visi į Seimą.
o mes likom durniaus vietoj.

bet egzistuoja ir paprastas aritmetikos dėsnis: sukeitus sėdmenis,  seimas nepasikeičia.smile

oj oj oj        2014-05-22 9:15

koks vargšelis. Įkliuvo su saulėgražom ir jau pretekstas lygiuotis su tokiu pat “nekaltu” Uspaskichu, kuris tik 25 milijonus mokesčių nesumokėjo. “Nuskriaustieji” mat, patys sulindo į Seimą, patys kuria įstatymus ir mat kažkas kaltas, kad jie patys jų nesilaiko. Signatarai, atsiprašant, kuriuos papirko Paulauskas, kuris per savo vadovavimą seimui pakėlė šių “privilegjuotųjų  rentas iki seimo nario algos, kad tik būtų lojalūs kgb sūnui ir toliau. Eina jie švilpt. Apgavikai.

Taigi       2014-05-21 21:45

Tai tik dar kartą įrodo, kad rinkėjams, išskyrus nesugebančius mąstyti, nereikalingi tokie išrinkti atstovai, kaip Puteikis, Patackas, kurie tik sugeba įvardinti viešai problemas, ką eiliniai žmonės ir taip žino ir tarpusavyje apie tai pasikalba, ir seime nieko nesugeba pasiūlyti. Kur Susirinkimų įstatymo pataisos, kur siūlymai?

tai tik dar karta irodo,        2014-05-21 20:05

kad valstybe yra uzvaldyta nomenklaturiniu-sisteminiu padugniu. Morale, saziningumas, padorumas- jiems yra ne sio pasaulio dimensijos.

Dzūkija       2014-05-21 10:35

Dažnai užklumpa mintis - ar išgyventų Sąjūdis šiandien,kai kaip gūdžiam sovietmetyje žmonės bijo kalbėti…Pamenu, pasiūliau pasirašyti pagyvenusiai moteriai ir ji atsisakė.Niekur nenoriu kištis - tepasakė...
O juk atstovėjom tą šaltą sausį prie seimo,televizijos,bokšto,spaudos rūmų...
Kodėl taip greitai pasidavėm netikrom vertybėm?.Dabar ne retai apsidžiaugiame,kad ne mano troba,o kaimyno dega…Kiek mūsų beliko,bet pykstamės,kapstomės praeityje įsikibę į pareigas,gardesnį duonos kąsnį - be galimybės pakilti iš naujo…
O pakilti reikės,jeigu norime išlikti…
Niekada nebūčiau patikėjusi,kad savi-išrinkti taip skaudžiai nuvils…
Manau,kad dabar ir yra tas laikas…

Geriausias pastebėjimas,kad esame        2014-05-21 7:09

žeminami.Žeminami jau pačia mažų algų būtimi.

Autorius turi siūlyti       2014-05-21 7:08

išeitį ,kovos būdus ar susitaikymo,prisitaikymo gal būdus.Diskusijai.

Kodėl        2014-05-21 5:59

neteisiami už kolaboravimą lansbergiai kubiliai grybauskaitės ir kiti prisidėjusieji prie Lietuvos skurdinimo išvagiant milijardus?

būk žmogus ir tave būtinai komunistai nuteis...       2014-05-21 5:31

2000 metų niekas nesikeičia - geriausius teisia ir naikina. Dabar tai daro komunistai, pritariant konservatoriams, liberalams ir kitiems “politikams”. Paradui vadovauja pusžydė polikarpovna.

Kritikas Pikčiurna       2014-05-21 3:43

Algirdas Patackas teisingai vertina padėtį, bet, manau, kiek per paviršutiniškai.
Kas yra valstybė ir Tauta? Tai visuomeninės struktūros, užtikrinančios mirtingų žmonių istorinį, kultūrinį ir politinį TĘSTINUMĄ. Įstatymais įtvirtinta, kad tą tęstinumą atgavome 1990 m. kovo 11 d. Signatarams pasirašius Aktą Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo.
Po dvidešimt ketverių metų antrai kadencijai į prezidentus savo kandidatūrą kelia okupacinės KPSS nepriklausomybei priešiškos Burokevičiaus partijos ideologė, o jos konkurentas į šį postą, tos pat partijos nepriklausomybę palaikiusio sparno atstovas. Vyriausybei vadovauja pastarojo partija. Teisėsaugoje su retomis išimtimis tebesėdi dar KPSS ir KGB leidimus studijuoti gavę teisininkai arba jų mokiniai, o kai kurie - stribų vaikai. Tuo tarpu Signatarai, kritikuojantys jų veiksmus traukiami baudžiamajai atsakomybei.
Tai koks tęstinumas vykdomas Lietuvoje? Sovietinis ar Signatarų atkurtas, nepriklausomas? Į šį retorinį klausimą atsakymo nereikia - jis akivaizdus.

Tačiau yra dar formalioji pusė. Kada žmonių buvimas viešoje erdvėje yra piketas, o kada ne? Jei dega laužas - piketas, pagal policiją. O kai dega gatvių apšvietimo lempos - ne, nors fizikiniai procesai yra labai panašūs - skleidžiama šviesa ir šiluma. Kur vertinimo kriterijai? Bet galima ir kita interpretacija - prie laužo vakare žmonės šildėsi, nes kitoks šildymas per brangus, o Vilniaus Meras A.Zuokas, su vyriausybės palaikymu organizavęs gatvių apšvietimą, demonstruoja ir piketuoja, taip reklamuodamas savo partiją su šūkiu “Viskas įmanoma”... Kodėl administracinei atsakomybei netraukiamas meras A.Zuokas ir A.Butkevičius? Gal tik todėl, kad jie dabar valdžioje?
Kodėl policija nesuiminėja Gedimino prospekte už originalias šukuosenas ar apsirengimą - juk čia galima įžiūrėti netradicinių madų, politinių bei lytinių pažiūrų demonstraciją? Koks siaubas - kiek pažeidimų, o policija miega!
Į šią ironiją atsakymas yra tik vienas - atrankinis teisingumas, vienareikšmiai nurodantis, kokį tęstinumą vykdo “atstovaujamoji” valdžia ir ką ji atstovauja.
Tikrai ne Nepriklausomybės Signatarų paskelbtą tęstinumą, nes jų pastangos kalbėti apie jį susilaukia administracinių teismų!
Ar reikia dar daugiau įrodymų, kad esame okupuoti, kaip anksčiau?
Tik bausmės už protestus švelnesnės, dar nešaudo ir netremia į Sibirą - yra kur “valdžiai” tobulėti.
Skubėkite balsuoti už spalvas pakeitusius chameleonus!

Taigi       2014-05-21 2:34

Tai nuo seimo nario Patacko priklauso, ar jis baigs pliurpti ir pradės dirbti seimo nario darbą, tai yra pradės tvarkyti nekokybiškus ir nedemokratinius įstatymus, ar ir toliau tik rašinėlius rašinės. Teismai, policija ir kitos teisinės institucijos vadovaujasi seimo priimtais įstatymais.


Rekomenduojame

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.