Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Algirdas Endriukaitis. „Šiandien praktiškai patys atsisakome valstybingumo“

Tiesos.lt siūlo   2018 m. sausio 25 d. 21:48

45     

    

Algirdas Endriukaitis. „Šiandien praktiškai patys atsisakome valstybingumo“

Pro Patria

Artėjant valstybės atkūrimo šimtmečiui vis dažniau girdėti klausimas, kas laukia Lietuvos artėjantį šimtmetį ir ką nuveikėme su turimu valstybingumu. Stipriname valstybę ar lėtai jos atsisakome? Pokalbis apie tai su rezistentu, Kovo 11-osios signataru Algirdu Endriukaičiu.

Gerbiamas Algirdai, jūs konferencijose ir kituose pasisakymuose dažnai sakote, kad svarbiausias Lietuvai šiandien yra suverenumo išsaugojimo klausimas, o visi kiti klausimai jo fone – tik antraeiliai. Galite pakomentuoti plačiau?

Iš tiesų taip ir manau. Jeigu valstybės nelieka, visi kiti klausimai…, negaliu sakyti, kad nereikšmingi ir nereikalinga prie jų dirbti, bet reikia suvokti, kad jei netenkame galvos, nebėra reikalo verkti dėl slenkančių plaukų. Jeigu nebus valstybės, kitos problemos neteks reikšmės.

Kalbame apie suverenumo išsaugojimą ne tik nuo okupacijos?

Ir nuo federacijos. Rusija yra tokia, kokia buvo visada. Mes žinome Krymo, Dombaso ir kitas situacijas. Bet kol ateis Rusija (ir tam reikia ruoštis), jau šiandien patys praktiškai atsisakome valstybingumo. Reikia matyti nuostatas, atskirus simptomus. Lėta valstybės mirtis daug pavojingesnė už okupaciją ta prasme, kad jos dažniausiai dauguma net nepastebi, taigi ir nebando priešintis. Pažiūrėkime į „politinio elito“ vertybes. Valstybinė kalba, istorinė atmintis, Vytis nebereikalingi.

Jūsu manymu, liberali kalbos politika ir valstybės simbolių įamžinimo viešose erdvėse vengimas yra susijęs su nuostata greičiau federalizuotis?

Neabejoju. Jų galvose valstybė nebereikalinga, pereitas etapas. Kam tada laikytis „atgyvenusios“ valstybės pagrindinių atributų: kalbos, istorijos, simbolių? Greičiau neliks, greičiau susitvarkysime…

Tikriausiai skaitėte Europos inteligentijos paskelbtą „Paryžiaus manifestą“ dėl Europos būklės ir ateities.

Skaičiau ir vertinu labai teigiamai. Jis ir turinio prasme, ir struktūriškai labai gerai parengtas, metodiškai, „mažais kąsneliais“. Tvirtas. Besąlygiškai po juo pasirašyčiau. Bet iš tiesų ir mums patiems reikėtų parengti savo pareiškimą dėl Europos. Mūsų lietuviškame kontekste ir lietuvišku žvilgsniu. Vienas kitam netrukdo. Būtų gerai tą padaryti iki Kovo 11-osios.

Jūs neprieštaravote narystei Europos Sąjungoje?

Prieštaravau. Seime balsavau dar prieš Lietuvos priėmimą asociacijos teisėmis. Suprantu ES naudą, tačiau jau tada matėsi, kad esame savo sąmone nepasiruošę jokiai narystei. Kaip mes dėrėjomės! Atidavėme viską ir be derybų. Labai rūpėjo bet kokia kaina pasivyti kitus kartu stojančio „dešimtuko“ narius. Uždarėme elektrinę, nusileidome dėl visko, atiduota tikrai per daug. Suomiai po kelių metų pastatė tokią  pat elektrinę, kokią mes sugriovėme. Tas požiūris buvo matyti iš karto. Ir jis išlieka iki dabar.

Tačiau yra kažkokia riba, kiek suverenumo atiduoti dar nelaikytumėte esant per daug?

Manau, mūsų interesus atitiko bendra rinka ir bendradarbiavimas tik ekonominiais klausimais. Galiausiai tai ir yra Europos Sąjungos pirminis tikslas ir pateisinimas.

Valstybės šimtmečio minėjimo renginių negausu, daug kalbama apie tai, kad deramai nepasiruošta. Kaip jūs matote šias šimtmečio sutiktuves?

Sakyčiau, problema ne renginiai. Pradėta kampanija surastą Vasario 16-osios Aktą pateikti kaip tariamą absoliutaus mūsų suverenumo patvirtinimą. Tarytum jo buvimas ką nors laiduoja šiandien. Tas dokumentas turi tik istorinę reikšmę. Gerai, kad tiriamos pasirašymo aplinkybės ir kita. Tačiau šiandien jis pateikiamas kaip politinis faktas. Tarytum būtų politinis apsisprendimas būti valstybe. Tokio apsisprendimo šiandien nėra. Mes savo istorija tušuojame šiandienos pasirinkimus. Nutylime tai, kas vyksta šiandien, ir mušame būgnus apie darbą, kurį iš tiesų iškilūs vyrai nudirbo prieš šimtą metų. Neva viskas gerai ir einame ta pačia Vasario 16-osios linija. Bet neiname, to nėra.

Kai viešai miniu demografines tendencijas Europoje, primenu, kad laiko klausimas, kada musulmonai taps dauguma Vokietijoje ir panašius dalykus, tarkime, Andrius Kubilius tik juokiasi, kad apokaliptinės teorijos yra seniai girdimos ir žinomos. Galima numoti ranka. Tai toks požiūris, esame pasiruošę išnykti ir nematome problemos.

Konservatorių partijoje nuo Vytauto Landsbergio lyderystės laikų vyrauja naratyvas, kad iš SSRS išėjome ne tam, kad būtume savarankiški, o kad taptume ES dalimi. Esą nebuvo jokio kito kelio ir pasirinkimų. Kovo 11-oji buvo tik pusiaukelė, o kelio į nepriklausomybę pabaiga – 2004-ųjų gegužė.

Taip mąstant, kyla klausimas, kam apskritai reikia minėti tą valstybingumo šimtmetį? Ir dar su tokia pompastika. Šiandien mums reikėtų pasižiūrėti, kaip tas pačias problemas sprendžia visos aplinkinės Vidurio Rytų Europos šalys. Vis kartojame, kad Lenkija mūsų partneris. Ar palaikysime jos reformas ir laikyseną ES atžvilgiu?

Ne taip seniai pernai Seime vyko parlamentarų susitikimas su Latvijos Saeimos atstovais. Buvo Kęstutis Masiulis, kiti Seimo nariai. Renginyje pacitavau Latvijos parlamento pirmininkės Inaros Murniecės reakciją į Lietuvos pasirinktą šimtmečio šventimo šūkį „įkvėpti ateities“. Ji juokėsi: kokia būtent ateitis įkvepia labiausiai nykstančią Europos valstybę? Kai tą pacitavau Kęstutis Masiulis tiesiog pašoko iš pasipiktinimo. Bet klausimas reikalauja dėmesio: kokia ateitis mus įkvepia?

Iš tiesų rimtas klausimas. Vyriausybė įkvėpta ateities, o didelė dalis inteligentijos kalba, kad tai galimai paskutinis mūsų šimtmetis, pirmiausiai, dėl demografinių priežasčių ir noro federalizuotis. Ar jūs pats sutiktumėte, kad šimtmečio šventė yra valstybės laidotuvės, tik niekas nedrįsta to pasakyti?

Tendencijos laidotuvių link yra akivaizdžios. Žinoma, to galima išvengti. Gali įvykti koks nors stebuklas, gali kilti kažkoks masinis pokyčių reikalavimas pačioje visuomenėje. Didelė bėda yra politikų susitelkimas į einamuosius reikalus, į technines smulkmenas. Netrukdykite mūsų savo valstybės ateities scenarijais, mums dabar reguliavimus priiminėti reikia. Reikia, bet kas svarbiau? Labai vertas dėmesio buvo nesenas prof. Alvydo Jokubaičio straipsnis apie tautinės valstybės likimą. Daug kas kalbame, bet nesusitelkiame ir nepadarome jokio veiksmo. Bent „Paryžiaus pareiškimo“ pobūdžio.

Kalbino Vytautas Sinica

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nesuprantu       2018-02-8 9:09

...“bet kol ateis Rusija”... Algirdai visai nereikia minėti tokios frazės -+ tai jūs manot kad ji užims Lietuvą? Jeigu su tokiom mintimis gyvensime ir jas kitiems skleisime, tikrai prisikalbėsime. Ir mažiau reikia padėti kitiem - jie mūsų negelbės!!

Marginalas dėl mokslų daktarės       2018-01-31 17:40

Supyko pagaliau, tik deja nieko nepapasakojo apie savo bandymus ir kuri jos pusė susijusi su НЕМЕЦКОГО происхождения “ruso” Artūro Vagnerio vakarietiškos kultūros ingrų žemėje sunaikinimu. Įdomu, kada buvau paneigęs tokią tautybę? O iš kur mokslų daktarės tikybos mygtukas, tai ji pati paaiškino - iš Belzebubo ordininko Klimovo.

vyrukas        2018-01-30 14:10

iš Bažnyčios organo Pro Patrijos klausinėjo šio ir to, bet “užmiršo” paklausti svarbesnių dalykų:
Kas išrado cenzūrą? 
Kas ir kaip nuo 1569 naikino Lietuvos valstybę? [1795 Lietuva išnyko].
Kas 1918 atkurtą Lietuvą paliko bažnytiniame Lenkijos pavaldume?
 

eijūsui       2018-01-29 23:29

nepainiok daikto su pirštu, gerai? Tauta 1918-tais skelbė nepriklausomybę, atsargiai ir gudriai laviruodami tarp pagatavų parduoti vakarėnų, tauta kovėsi ir su bolševikais, ir vėliau su lenkais prie Širvintų, prie Giedraičių, tauta -iolika metų kovėsi su ginklu rankoje, nors kova buvo pasmerkta pralaimėjimui, tauta per 50 metų nenukacapėjo, neprasigėrė, nesusikergė su kitom ordos nacijom, tauta 1990-aisiais stebuklus darė gindama tuos, kurie vėliau tautą išduos, tauta, ginkluota armatūros galiukais iš technikumo statybos šalia Mažvydo aikštės ir pagaliais gatava buvo pasitikt okupanto tankus iš Šiaurės miestelio…
O tie kur mąsto ne galva, o bambaliais-kašiais-cepelinais-durnovizijom, - deja, tauta vadintis negali. Jei per kietai skamba Juozapo “buratinai”, paminkštykite kožnas sau į pėvėzė “tešlagalvius”.
Tiek žinių valgytojui, pasijutusiam itin nutautintu.

StasysG       2018-01-29 23:19

Geri ne tik atsakymai, bet parengti V Sinicos klausimai. Kad ir apie tai, kokios pozicijos Lenkijos atžvilgiu jos santykiuose su ES laikysis Lietuva.

Ei jūs,        2018-01-29 20:06

nuolatiniai komentarų entuziastai. Lenktyniaujat, kas šlykščiau išsityčios ir visaip apkeiks. Ką puldinėjat? Ogi savo artimą. Savo tautą. Patarimas toks. Kam nepatinka, gali keliauti kitur.

Al.       2018-01-29 2:07

Deja,  šalį užgrobęs komunočekistinis kolaborantų luomas valstybės atkūrimo šimtmetį naudoja kaip priedangą savo griaunamajai veiklai.Ir, tuo pačiu - kaip dar vieną to griovimo instrumentą -  mušdamiesi į krūtinę kokie jie patriotai, tuo pat metu rėkia,kad tautiškumas ir valstybingumas jau atgyveno. Kad laisva Lietuva reiškia, kad ,,išsikovojom teisę emigruoti”.

Netapatinkim tautos su jos duobkasiais -Mms jokio valstybingumo neatsisakom, tiesiog kol kas nepajėgiam pasipriešinti.

J---Liepai       2018-01-28 23:30

Sveika gyva vėlų vakarą.
“Nesėtų rugių duonos valgytojai” - labai stripru ir taiklu.
Iliuzijų plutagraužių- dvasios ubagų puota, žiurkių balius tuščiuose Tėvynės aruoduose.
Aruodai, taip- tušti.
Bet žiurkės storos, įsiganę ir nusiteikę veistis.
Tik kad scenoje nesimato Fleitininko, kurs sugrotų melodiją galinčią nuvesti žiurkiagalvius graužikus vandeniop ir paskandinti.
Deja, politinė scena tuščia. Anei dūdos anei skripkos, anei pyragėlio.
Aplink sceną išsirikiavę beveik 3 limonai buratinų. Bet jie tik statistai.
Jie moka tik ploti. Groti nesugeba. O ir nenori.
Bilietus į cirką pirko juk ne tam, kad patys stebuklus darytų.
Tam yra fokusininkai, klounai ir žonglieriai.
- Sekantis numeris ; ezidento rrrrrinkimai!, skelbia konferancje.
Medinukų publika klykia iš džiaugsmo.
Orkestrui grojant trankius maršus, ovacijų triukšme nesigirdi krebždėjimo pasuolėse:
Šur šur šur, šmirinėja žiurkės. Chrum chrum chrum- pacai graužia visuose kampuose. Trupa skiedros, byra pjuvenos- žiurkių armija apetitingai doroja buratinų kulnus.
Karo metu buratinai būna patrankų mėsa. Taikos metu ne tokie sultingi.
Negi žiurkagalviai amžinai tenkinsis sausais pusryčiais?
Suorganizuos kepsnių sultingesnių, su krauju.
Juk ne veltui “rūsajpuooola”.
Tai valgiarasčio anonsas.
Belieka atsivilioti mešką-sulčiaspaudę iš matuškos.
Tam reikia dar energingesnio Rezidento.
Tokio kuris ne tik spjaudytų meškai į snukį, bet ir suvarytų šakutę medvediuj į nosį.
Tada jau tikrai rusai pagaliau pultų.
Ir būtų šakutės.
Nes kai vietoje to, kad sėtume ir augintume rugius, yra tik šikama ražienoje virš bedugnės. O tokiu atveju suveikia paprastas banalus gravitacios dėsnis.
Tarpeklio dugne labai sunku atskirti -kur ištiškęs šūdukas, o kur kakotojas.
Abu atrodo vienodai. Bet žiurkėms nesvarbu.
Nugramdys viską ir dar paprašys.
Va toks jobi’lėlinis Šimtmečio kulinarinis šou.
Daroma viskas kad jobiliejus taptųų nepakartojamas.
Ta prasme- kad antro Vasario 16-sios šimtmečio sukakties nebūtų kur ir neliktų kam švęsti.
Tai ir yra tas taip vadinamas “šęskime sumaniai ir išradingai”, už ką labiausiai pasistengusiems Dirigentė įteiks prizą- “trispalvę” nuo Rodinos.
Baltai mėlynai raudoną.
Nu be abejo ir Nezabudkę atlape prisegs.
Šalia kolorado juostelės:)

 

 

Liepa       2018-01-28 21:44

A.Endriukaitis turi ir protą, ir savigarbą, ko nepasakysi apie sistemines kiauliasnukių gaujas: šios, nepriklausomai nuo to, kokios bebūtų veislės -“koncervatoriškos”, “liberalios” ar “valstietiškos”, sugeba tik vieną dalyką,- uoliai draskytis dėl pagerintos sudėties kombikormos Lovio.// Jokio poslinkio, jokio ženklo, kad nors kas nors būtų pradėta daryti dėl Tautos, dėl Lietuvos Valstybės nėra. Švęsti “džiugią ateitį” gali tik durniai, nes logikos tame yra tiek pat, kiek jausti sotumą valgant duoną, kuriai iškepti reikalingų grūdų niekas net nežada pasėti…//

vienaklausiui       2018-01-28 19:34

Kokį čia “vandenį” pilstai tamsta? Labai panašu į kontorinį metodą:
Kuomet paliečiami sistemai pavojingų temų gvildenimai, papilama “kritikos”, ( suprantama, be jokių argumentų ). Svarbiausia- pasėti abejonių šešėlių kritikuotojų atžvilgiu!
Tad kokie gi “baubai” tūno tose baisiose diplomatų nutylėtoje šveicarijose?
Tikriausiai ten kasdien vyksta garliavos tipo pagromai, kurių metu šveicariški robokopai paryčiais laužiasi į žmonių namus ir pagrobę vaikus išveža nežinia kur? Ne?
Aaaaa, gal tuomet tose šveicarijose pulkininkai masiškai laipioja į devintus aukštus pamyžti nuo palangės? Ne?
O gal šveicarijose valdžioje sulindę partškolų absolventai ir kegebistai?
Ne?
O gal šveicarų valdžia niekina savo valstybės simbolius ir keičia juos nezabudkėmis?
Irgi ne?
Viskas aišku- šveicarai vagia sūrį. Todėl tas sūris pilnas skylių.
Neveltui pasaulyje šios žulikystės dėka tas sūris ir vadinamas šveicarišku.
Uch, svoločiai. Gerai kad mūsų doblestnogovo saugūmo agentas Vienklausys demaskavo niekšų šveicarų samokslą. Na ir šveicarų mafijos pakalikus visokius juozapus su dzeikais.
Reikia perspėti popiežių- Jo Šventenybė dideliame pavojuje. Šveicarų mafija jau pačioje Vatikano širdyje apsupusi Ganytoją. Bet kada gali užmėtyti Šv. Tėvelį sūriais. Reikia tikėtis jog mūsų Švarkelis vizito metu perspėjo Eminenciją:)

Vienas klausė       2018-01-28 14:08

Kodėl didelės šalys svarbios, o mažos - ne? Yra patarlė: jei nuo didumo pareitų, karvė kiškį pralenktų. Kitas siūlė palyginti šveicarų ir rusų valstybes. Tikėjosi diskusijos? Ne. Pasitikrino ir nurimo: apie Šveicariją lietuviai viss dar nežino NIEKO. Apie ją nežino, arba sąmoningai tyli ten darbavęsi Valdžios pasiųsti ambasadoriai. O ką žinome apie Islandų tautą, apie švedus, olandus? NIEKO.  Išskyrus žinoma pačius šlykščiausius prasimanymus bei patyčias. Nustebtumėt sužinoję, kas nuolat ir atkakliai formuoja būtent “tokį žinojimą”.

Juozapai ir Dzeikai       2018-01-28 9:08

Jeigu sudėjus jūsų abiejų komentarus į puodą ir gerai pakratus gautusi tikras opusas. Jūs abu teisūs, bet rašote apie skirtingus dalykus ir vedate perepalką neaišku dėl ko.

Dzeikas       2018-01-27 23:51

Kalbu ne apie tai KAS parenka kandidatus.
Kalbu apie kandidatu atrankos filtrus.Tai va, bolshevikai Tarybu Rusijoje ant to kanto Lietuva subinej palike.Kokie jie ten nuokrushos bebuvo, turejo supratima kiek ir kur verzles uzsukt ir iki kokio laipsnio dusinti oponentus. Mes net pries tuos bolshevikus (as apie carines Rusijos administracija kalbet net neverta) valstybes kurime pitekantropai. Manieringi pitekantropai, mana(n) ,kad jeigu mazyli pirsta atstatom taurele imdami, tai jau esam salonu liutai.
Europa sunkiai juoka nulaiko, jiems tai britu jumoras. O jankiams - atsarginis aerodromas jei lenkai perdaug keltis imtu.Na toks geopolitinis saugiklis. Izraelio vaidmens - mazo , bet patikimo sarginio sunies mums nenumatyta.Aiksiai per durni, per bailus ir lengvai nuperkami.

misteriui Pretenzijui       2018-01-27 23:19

Tamsta esi unikalus savo kvailumu kurį “n” tuoju laipsniu pakelia tamstos aktyvumas visur rašinėjant lozunginius niekalus, iki šleikštulio kičinis pseudo “dvasingumas” bei šarikovo lygio “siūlymai- sprendimams” tuose dalykuose kuriuose tamsta nieko nenurauki. Plius dar ubagišku kumečio mentalitetu persunkta prasčioko pompastika. Tai kas gi dar daugiau esi, jeigu ne buratinas?
Esi tiesiog herbiniė runkelizmo signatūra- “buratinas-logotipas”. Primityviausios paraščių gaivalo simbolis. Misteris Pusgalvis.

to Džeikas       2018-01-27 22:20

O dabar kandidatus parenka Bankas Trockis ne po vieną, bet po kelis - tik savus, žinoma. Svetimas nepateksi, nebent kokiu klounu dėl runkeliukų akelių.

Misteris       2018-01-27 21:30

Juozapai,ar ne Tamsta mane pavadinote BURATINU?
Juk niekas kitas čia tokiais debiliškais išsireiškimais nesimėto?
Tu toks pat kaip ir tavo motina.

Jzp--Dzeikui       2018-01-27 19:57

Apie jokius “rinkimus” SSSR laikais nekalbėjau. Dalį gyvenimo turėjau “progą” pagyventi sovietijos lageryje ir nelabai suvokiu, kokiu pagrindu aiškini man lyg kokiam amerikonui liumpenui kas yra sovietizmas. Labai ačiū, bet švelniai tariant nereikia. Dar ir patį galėčiau pamokyti.
Kalbėjau apie dabartines aktualijas Lietuvoje bei požiūrio į valdžią skirtumus. Nesuprantu apie kokius makaronus tamsta kalbi.
Gal “po čierkos” rašinėji?:)

Dzeikas       2018-01-27 19:22

Juozapai, TSRS rinimai buvo “rinkimai” - ta mes zinome. Iskeliamas kandidatas aprobuotas virsuj, o tauta zinojo, kad turi nueiti ir omesti popieriuka i urna. Bet ko neiskeldavo.Ir be ideologiniu nuostatu, kandidatas turejo atatikti tam tikrus isorinio padorumo kriterijus.Nes nors AT buvo iskaba, o ne realus valdymo “organas” - taciau “bileko” ten neleisdavo.Nes patvarkyti jei ka deputata milicija negalejo.Tik KGB. Be to “valdantieji” buvo ne tik AT ar Vykdomasis komitetas(tie tik darydavo ka liepia partkomas), bet ir, pirmoj eilej, partkomas ir sventove sventoveje - politinis biuras. Tai va, ten patekt BET KAS, negalejo.Moraliniai kriterijai ir filtrai buvo taipogi.
Kas jusu manymu buvo Komjaunimo komitetas istaigose, mieste , rajone, respublikoje? “Partijos kadru kalve”?
Klystate. Nusiimkite makaronus nuo ausu kur jums partija pakabino. Komjaunimo komitetai buvo PADUGNIU nusodinimo mechanizmai. Tos padugnes buvo savos iki kaulu ciulpu todel ju neskriausdavo, TACIAU valdymo strukturose ju (personbaliju) nelikdavo. Atitriubija tokie jaunieji karjeristai alkunemis praskyne sau kelia i KOMJAUNIMO olimpa, ismpoke draudziamu ir ne budu konkurentus salinti ir valdzios siekti, o is ten sast - ir…ne , ne i Sibira. I sinekura.Dulkes nuo veliavos valyti. su geru atlyginimu, nomenklaturinemis privelegijomis. Sedek, megaukis gyvenimu, bet tu NIEKO nespresi.
Pastebekit, NE VIENAS komjaunimo veikejas neuzeme jokiu reiksmingu pareigu isejes is komjaunuolisko amziaus. Michailas Gorbaciovas isimtis patvirtinusi nerasyta partijos taisykle draudusia rekrutuoti i auksciausiaja nomenklatura asmenis is Komjaunimo lyderiu. Na ir TSRS jam valdant uzbaige savo besloves dienas.Ka ir reikejo irodyti.

Jzp- Dzeikui       2018-01-27 10:24

Sisteminė mąstymo klaida:
“Lietuva, tauta nesugeba iskelt asmenu tinkamu valdyti.”
Viename teiginyje netgi dvi esminiai ydingos nuostatos.
Pirma- ne “kandidatų” iškėlimas neveikia. Neveikia nes nėra jpkių “išrinktųjų”
kontroliavimo mechanizmų ir svertų. “Kelk” ir “rink” ką nori- anie po to darys ką nori, o ne kas priklausytų. Visuomenė, piliečiai negali, neturi priemonių nubausti “išrinktųjų”, negali atšaukti jų mandatų, o itin prisidirbę “atstovai” lipa sausi iš balų ir sėkmingai persėda į kitaus krėslus arba mēgaujasi ” išeitinėmis”.
Antra- “valyti”. Pats remiesi rytietiška, bizantiška, o t.y. azijietiška- burliokiška valdžios esmės paradigmos samprata.
Tai maskoliška, ordos tradicija ” valdyti” deržavą ar sultonatą.
Civilizuotoje valstybėje valdžios paskirtis yra vadovauti- formuluoti ir įgyvendinti valstybės kūrybos tikslus, organizuoti ir vykdyti piliečių inicijuotas reformas, lyderystės pagrindu vesti kraštą saugumo, klestėjimo kryptimi.
Valdanti valdžia savo egoistinius siekius realizuoja totalitarine diktatūros forma, įvedant visišką piliečių ir visuomenės kontrolę.
Vadovaujanti valdžia remesi bendruomenių iniciatyvų įgyvendinimo prioritetais per savo gebėjimais ir pasitikėjimu/patikimumu iškilusius lyderius.
Du chrestomatiniai pavyzdžiai: putino ruskija ir Šveicarija.
Lietuva tikrai ne Šveicarija. Mes net nerodom teorinių tendencijų link šveicariško tipo santvarkos.
Tad kas esame ir kur link baigiame nugrimzti atsakymo daug spėlioti netenka.
Lietuva yra tas pats ordos tipo burliokynas, tik po kitokia vėliavyte.
Ir toliau svaikite apie “tinkamų” “geresnių” kandidatų iškėlimus bei jų “rinkimus”.
Tik gerai apsvaikite. Gal tuomet narkozės dėka nereikės kentėti kracho agonijos skausmų.

Dzeikas       2018-01-27 8:59

manau’sui:
Nereikia kalbet apie TSRS ar ES.Ne sios temos objektai.
Lietuva, tauta nesugeba iskelt asmenu tinkamu valdyti.Iskelia koki tai bruda ir situacija(del gebos rekrutuoti zmones i valdancias strukturas) istrukus is TSRS okupacijos , paradoksalu - blogeja.
Kokios isvados persasi: Kol lietuviai turejo prievaizda kuris turejo suopratima apie valstybinguma ir supratima ,kad teisinguma, tvarka , istatymu veikima, prievartos monopoli privalai islaikyti - tol Lietuva net ir supanciota kazkaip laikesi. Niekas debilu ir “bezpredielsciku” i nomenklatura neleisdavo. Tam tikrose srityse Kremlius reikalavo rodyti ne simuliakra , ivaizdi, ar regimybe - o rezultatus. Kremlius netgi sukandes dantis pakesdavo savivaliavima ideologiniu klausimu, jeigu zmogus, specialistas tikrai vertingas budavo
Tauta nutruko nuo grandines. Koks motto buvo iskeltas pradzioj? nagi prieiminkim - teisingai: “Pirmas milijonas visada vogtas”.Tai tokiems kilbukams tos Kremliaus islygos visiskai nesuprantamos buvo.O kam riboti savivale kai “be ribu” zymiai efektyviau ir greiciau? Kokia valdzia ir kokius zmones i valdzia atves toks mentalitetas?
Todel Lietuvos dabartini valstybinguma isverst i tikra valstybe toks pat zygdarbis kaip paverst shuda(n) myra.Chemija nezino kito budo kaip dezintegruoti ismatas iki molekulinio lygio ir is ju performuot mase i vaska. Lietuva paverst valstybe tokio pat lygio ir formato uzduotis sociologijoje.
Toks variantas netinka? As kitokio nezinau. Jus zinote atsakyma kaip paversti nieka kazkuo? Tada zinote atsakyma kaip paverst Lietuva valstybe.

manau       2018-01-26 23:07

Nes valdžiažmogiai nemoka valdyti - nemokėjo TSRS-e, nemoka nei ES-e, sugriuvo TSRS-a sugrius ir ESa, kai žinosim kodėl valdžia nemoka valdyti bus įmanoma mastyti kokiu būdu pašalinti priežastį, manau

Būkim nuoseklūs, gerb. Marginale       2018-01-26 19:28

Marginalas sako, Marginalas žino.
Patirtis kalba jo lūpomis.
Kelios tautybės ir kelios tikybos jau pabandytos.
Ženkite ir jūs tą ryžtingą paskutinį(?) žingsnį į ateitį.
O mes jau kaip tas žydų choras: “My kak odin poidiom, i my za Vami ...”
Toliau - patys žinote.
-
“Артур Вагнер, немец русского происхождения”
Kur jo mygtukas, aiškinti nereikia?

Marginalas       2018-01-26 15:47

Pasaulio žinios galutinai dingo iš tiesos.lt. Atsiprašydamas Autoriaus, drįstu vėl nurodyti savo mėgstamą resursą:
http://www.kavkazcenter.com/russ/content/2018/01/25/116220/germaniya—izvestnyj-ultrapravyj-nemetskij-natsionalist-vystupavshij-s-napadkami-na-islam-i-musulman-neozhidanno-prinyal-islam.shtml
Taigi faktas, ponia mokslų daktare, nors ir šimtą “minusiukų” čia prirašytum! Ne minusiukus su pliusiukais reikia dėlioti, bet mąstyti, iš kur tokie faktai. Minusiukų dėjimas, kaip “pareiga ir darbas”, yra nieko nesugebančių pasakyti kvailių reikalas.

Marginalas       2018-01-26 15:29

“Noras federalizuotis” iš tikrųjų yra primesta ES diktatūra - abejotina, ar lietuviai “patys” atsisako nuo valstybingumo. “Federalizavimas”, jei jis nebūtų ideologinis, pats iš savęs gali turėti aibes formų, o tarp jų ir tokias, kurios leistų išlaikyti tradicines kultūras ir tautas, jei tautos pačios to nori (jei tautos norai priklauso nuo valdžios, tokia tauta verta savo likimo - bet plg. žydų tvirtumą).
Globalizacija yra neišvengiamas procesas, skirtingai nuo globalizmo, kuris yra pasaulinio konclagerio kūrimas. Ideali krikščionybė irgi numato “federalizavimą” D-vo tautoje, tik deja, D-vo tauta pasiskelbė brutali Romos Imperija, kurios paveldėtojai ir yra dabartiniai Vakarai.
Verta kalbėti apie ideologinį federalizavimą. Nors kitokio negalėjo ir būti - kadaise pats Autorius perspėdavo.

Arvydas       2018-01-26 14:09

Gerbiamieji, jei manome, kad kalba, tauta, bendrasis gėris, valstybė ir jos simboliai yra vertybės, tai tikrai nenusipelnėme garbingai švęsti Vasario 16-ąją, o tik tyliai sukalbėti"Amžiną atilsį”. Tuo tarpu visokio plauko ir pakraipų liberalai: konservatoriai, socdemai ir , aišku, patys libiausi su visais prielipais, tikrai nusipelnė nes tai jie sugebėjo sustabdyti J.Basanavičiaus paminklo, žuvusių už Lietuvos laisvę memorialo statybą, naikina kalbą ir šeimą ir galės džiaugsmingai sušokti kankaną ant valstybės griuvėsių. O visa tai dėl to, kad nepasirinkome ne tik disidento kelio, kaip gerb. A. Endriukaitis, bet ir nestojome muru už tuos simbolius, nei karto tikrai masiškai neišėjome į gatves, nors priežasčių buvo ne viena.

misteriui       2018-01-26 13:07

reikia ne įsižeidus pūsti žandus, kai kas pavadina buratinu-
reikia nebūti buratinu, o būti sąmoningu ir oriu piliečiu, tuomet niekas ir nesišaipys.

$+$       2018-01-26 11:55

Norint atsisakyti valstybingumo, pirmiau, jį reikia turėti. Skuosti 7 valandą ryto prie balsadėžės ir balsuoti už šieno ravėtoją dar nereiškia valstybės kūrimo.

Balsuotojui svarbu balsuoti, tai gyvybės ir mirties klausimas. Jei sąraše būtų  trys milicininkai, o ne du, gyvenimas iš karto palengvėtų, nereikėtų jaustis kaip kokiam aborto aukai ir klausinėti už ką balsuoti.

Iš karto žinotum, kad valstybės valdymo svarbiausių dalykų sąraše bus visi klausimai: ir atominės elektrinės statyba, ir kalafiorų kainos nustatymo svarstymas, ir tautinio kostiumo siuvimo bei klumpių skaptavimo ypatumai.

P.S.  Latvijos parlamento pirmininkė Inara Murniecė vasario 16 turėtų būti paskelbta Persona non grata.

Madame Skirmante,       2018-01-26 11:32

Sovietiją sugriovė tie, kas ją ir sukūrė, nežinai? Išvažiuojantieji iš Sovietijos Valakampių pliažų miškeliuose Vilniuje jau 1980 metais tai gerai žinojo. Mąstantiems lietuviams sakydavo, kad mes ją sukūrėme - mes ją ir sugriausime.

Per tokius       2018-01-26 11:27

kaip tie abu Masiuliai Lietuva nebeturi ateities.

StasysG       2018-01-26 11:06

> 2018-01-26 6:02
Prisidedu prie tų, kurie prašo ne tik kažkokį kad ir labai gerą  straipsnį paminėti, bet būtinai to straipsnio (ių) SANTRAUKĄ (1) pridėti. Tik iš jos skaitytojai nusprendžia verta visą straipsnį skaityti ra ne.——1)“Santrauka – trumpa mokslinio straipsnio charakteristika, atsižvelgiant į jo paskirtį, turinį, tipą, formą ir kitus ypatumus. Ji rašoma, pabaigus rašyti pagrindinį straipsnio tekstą. Santraukos tikslas – supažindinti skaitytoją su straipsnio turiniu.”

Misteris       2018-01-26 10:32

Kodėl smulkūs niekšeliai visada progai pasitaikius stengiasi menkinti LIETUVIŲ Tautą?
Kas per motinos tokius pagimdė?
Norėtųsi ,kad tie išsižiojėliai kalbėtų tik už save.

Kol Lietuvoje bus bent vienas konservatorius ir li       2018-01-26 9:58

Lietuvos greit nebus. Vienas žemes parduos užsieniečiams, o savas persikels į įvairias užsienio šalis.

Kaip valiuta buna       2018-01-26 9:32

pririšta su kokia nors kita valiuta,taip ir Lietuvai kuriam laikui reiktų susisaistyti su artima dvasia šalimi.Tada rusai nepultų.

genetiniai vektoriai       2018-01-26 8:23

Izraelitai turi ryžto ir išminties genus, turi tikslą.
Lietuvisai irgi genetiškai ryškūs-
Kumečių baudžiauninkų mentaliteto neištrinsi nei ryžtu, nei protu.
Todėl vietoje tikslų yra tik nuolankumas arba bilietai į dublinus.

šoferis       2018-01-26 8:16

Kam man ta mašina
Ir vargas vairuoti?
Geriausia atsistojus
Šalia plento
Ištiesus ranką
“Balsuoti!”

Eilės tvarka       2018-01-26 8:11

Balsuoti.
Laukti.
Išsiblaivyti
Ir kaukti:)

Ką daryti       2018-01-26 8:08

Svarbiausia- “balsuoti” smile
Už Kalėdų Senelį.

Izraelis turi       2018-01-26 8:02

tik trečdalį Lietuvos teritorijos ,o jame gyvena 8 mil.gyventojų.Tokia logika sekant ,Lietuvoje galėtų gyventi 24 mil.gyventojų.Ten žmonės karingi.Lietuviai jau turi baudžiaunininko geną.Todėl kuriam laikui patys galėtų prisijungti prie Vokietijos,Amerikos ar Izraelio.Tada išliktų,nes būtų saugomi.O dabar niekaip.Nes tūkstančiai nusižudė,negavo gydymo,mirė per anksti.Juk tai nusikaltimai?Žmoniškumui.Jei patys nenusiteisim,kaip liepia Landsbergis,nuteisia istorija.

Ką Endriukaitis patartų       2018-01-26 7:58

daryti?laukti ir melstis?Už ką balsuoti?

Anglija įžūliai       2018-01-26 7:57

grobia daktarus iš kitų šalių,nes kovoja už savo piliečius ,jų sveikatą,o mūsų Veryga kvaila šypsena atiduoda daktarus ir dar uždaro ligonines,kad žmonės išmirtų.Kaip vadinti tokią logiką?Kaip koncentracijos stovyklose?Vokietijoje visa sveikatos sistema dirba žmogui,gydytojas paskambina ligoniui ir nelaiko to pažeminimu.Tai nusirašykim nuo vokiečių sveikatos sistemą.Juk su vokiečiais turėjom bendrą istoriją,esam artimi prūsams.Darykim ką nors.

Kol svaigstama apie       2018-01-26 7:35

globalią konkurenciją ir proveržius,derėtų ramiai sau kurti pagal esamas galimybes ir žinoti,kad laimė ir konkurencija neturi nieko bendro.Aplamai laimė ir tobulumas nederančios sąvokos.Tai kas jiems svarbu-laimingas lietuvis ar nepaliaujančios “žiurkių lenktynės”,mūsų nykimo sąskaita.Puikybės užvaldyti.Ir nėra kam pasipriešnti.Jau nėra.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-01-26 5:02

2017-03-11 straipsnis “Okupuota nepriklausomybė”

http://www.ekspertai.eu/okupuota-nepriklausomybe91670

Skirmantė       2018-01-26 1:33

EU yra civilizacija, kaip bebūtų. o jei juokais: sugriovėm aną, sugriausim ir tą.  smile Iš tikrųjų sovietų sąjunga žlugo dėl išvogtų ir negeneruotų pinigų. jau 10 o gal dar daugiau metų iki sov. sąjungos žlugimo, sovietų ekonomistai tikrai žinojo, - galas laukia.ėjo prieš privatinę (žmonių) nuosavybę ,o tai yra ėjimas prieš žmogaus ir net pelės prigimtį (juk ir pelė į savo urvelį visokio gėrio tempiasi). išsisėmė plėšikas kalėjimo prižiūrėtojas. Ši EU kvailioja, turi visokių kompleksų, ir kada nors vis tiek žlugs. žinoma liūdna, kad ji diskriminacinė - didelės šalys joje svarbios, o mažos - ne. taigi anksčiau ar vėliau žlugs. Ims reikalauti daugiau lėšų iš visų narių, o kam mokėti lėšas į biudžetą, kurio nereguliuoji, nelemi sprendimų? Galas aiškus

Stasys       2018-01-26 1:11

Striboko išrinkimas prezidentu būtų dar viena nelaimė L
ietuvai.

"teisingumo" vėžys suės Lietuvą       2018-01-26 0:55

kgbistinė-stribinė “teisėsauga” valdo absoliučiai Lietuvą.
ėda, ėda, griaužia apsiputojusi - visiems gerai….


Rekomenduojame

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.