Su Vytautu Daujočiu (skaityti ČIA) pasiginčyčiau tik dėl vieno – postkomunistinė Lietuva ne šiaip „šiek tiek“ pakeitė teismų sistemą. Kai kurie pakeitimai tapo lemiami.
Štai „prie ruso“ pirminių grandžių teisėjai buvo renkami. Taip, tie rinkimai buvo klastojami, neteisingi, okupacinės nelaisvės pseudodemokratinė imitacija, ir tiek.
Tačiau išsivadavus iš išorinės jėgos priklausomumo, užuot padarius apylinkių teisėjų rinkimus teisingus ir demokratiškus, tokia galimybė buvo iš viso panaikinta ir įvestas teisėjų skyrimas „iš aukščiau“.
Amerikietiško varianto atsisakyta argumentuojant tuo, kad renkami teisėjai taptų priklausomi nuo savo rinkėjų, pataikautų miniai, o ne laikytųsi įstatymo, ypač sudėtingose bylose.
Nors tokias tendencijas ir klaidas visada taiso kasacinė instancija – aukštesnieji, nerenkami teismai, tačiau į tai nebuvo atsižvelgta. Ir teismuose veikiai imta pataikauti politinei galiai, kuri teisėjus skiria, ir jie tapo faktiškai uždara, korumpuota kasta.
Teisėjų luomas paliktas praktiškai tas pats, tačiau priklausomas ir faktiškai atskaitingas ne rinkėjams, o valstybę perėmusioms politinėms ir finansinėms grupuotėms, paeiliui besidalinančioms valdžią.
Tokiomis sąlygomis kitaip ir negalėjo atsitikti – teisėjų bendruomenė tapo politinės sistemos dalimi ir kartu su teisėsauga dalyvauja politiniuose žaidimuose, kas kasdien matyti plika akimi.
Nors pagal Konstituciją to negali būti.
P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.
Parašyk komentarą
Komentarai
Nervuoja kvailiai ir melagiai rimtais veidais. Didžioji dabartinių teisėjų dalis sovietų laikais pradinėse mokyklose tesimokė, amžiaus vidurkis apie 35-40 metų, ne daugiau. 40 meciu teisės profesorių pilna. Sapalioja nesąmones ...
Prof. V. Radžvilo ir doktoranto V. Sinicos replikų prof. Daujočiui.
Niekur komunistai nedingo, tapo kapitalistais, visu buvusi turta suprichvatizavo.
Ką reiškia autoriaus minima sąvoka POSTKOMUNISTINĖ Lietuva? Kada Lietuva tokia tapo?
Tai blefas, to nebuvo. Netapo. Autorius klysta.
1988-1990 m. Lietuvoje nebuvo revoliucijos. Revoliucija yra tada, kai organizuotai ir greitai senoji valdžia nustumiama šiukšlynan, pasirūpinant kad ji nesugrįžtų. Lietuvoje to neįvyko – TSKPistai kaip valdė iki 1990 taip ir liko valdyti – niekas nesirūpino ir nesiekė, kad komunistams būtų uždrausta valdyti. 1988 m. bemastant apie Sąjūdžio Seimo Tarybos sudėtį man galvoje vis sukosi mintis: juk joje kas antras – TSKP narys – ar gali tokie padaryti revoliuciją?! Deja, mano baimės išsipildė: Sąjūdis revoliucijos nepadarė. Ir tauta tebesimaudo šūde, teisingumo ir materialinės gerovės NĖRA: emigracija, savižudybės, nedarbas, net dirbantys žmonės gyvena žemiau skurdo ribos. Kodėl? Nes REVOLIUCIJA NEBUVO PADARYTA, kolaborantai nebuvo nukenksminti.
Kas valdė šalį po Nepriklausomybės paskelbimo?
Net praėjus nemažai metų po 1990 – valdžioje buvo daug prezidentų, premjerų – TSKP narių: Brazauskas, Alg.Butkevičius, R.Paksas, G.Kirkilas, Grybauskaitė, L.M.Stankevičius, A.Šleževičius, K.Prunskienė.
Ministrai TSKP nariai:
J.Bernatonis, R.Šadžius, R.Šalaševičiūtė, A.Vinkus, Č.V.Stankevičius, Rimantas Sinkevičius, P.Kūris, V.Knašys, M.Misiukonis, B.Bradauskas, J.Prapiestis, Artūras Paulauskas, P.Gylys, A.Matulevičius, V.Domarkas, V.Einoris, V.Žiemelis, Algirdas Monkevičius, Sigitas Kaktys, Baguška, Brėdikis, A.Valionis, P.Papovas, Balčytis, R.Karazija, E.Gustas, Linas Linkevičius, Aleksandras Vasiliauskas ir daugybė kitų. Išvardinau tik dalį.
Generalinei Prokuratūrai vadovavo TSKPistas Artūras Paulauskas.
Konstituciniam Teismui – TSKPistas Egidijus Kūris.
VRK 20 metų vadovavo TSKPistas Z.Vaigauskas.
Nacionalinių premijų skyrimo komisijai vadovauja Daujotytė Pakerienė, komunistė nuo 1975 m.
Kodėl TSKPistai yra blogis? Todėl, kad tai bailiai kolaborantai, sunkiais tėvynei okupacijos metais tarnavę PRIEŠUI.
Kaniušnia.
A.Rusteika pamiršo pridėti pavyzdžius kuriais remiantis čia visi galėtume nuspręsti kiek jo mintys teisingos .Sąldžios kalbos manęs seniai nejaudina o ir tie pašukaliojimai apie post-komunistinės Lietuvos teismu sistemos pataisas kelia tik klausimus .Aš gal net priešingai itarčiau .. teismai Lietuvoje labiau vadovaujasi ne įstatymo raide o pataikauja tiems kurie moka garsiai šūkalioti ir dejuoti ..va Garliavos patvoriu “karalienė” ..šlaistosi kur papuola , kelia sumaišti visuomenėje ir nenustoja reikalauti sau išimčiu , prieita iki to jog imta šantažuoti teismu institucija .
komunistai moka užimti valdžią
prie lenino - per paštą, geležinkelį, telegrafą
prie putino: per teisinę sistemą, valdomą demokratiją
——-
rusteika bijo - ir nenori- įvardinti tikrus nusikaltėlius
Priežastis nustatyta , kitais atvejais -tai būtų pusė darbo atlikta, bet tik ne šiuop atveju:O kuri partija bent deklaruoja, kad ji atstatys prisiekusiujų teismą, kad teisėjus rinksime?