Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida

Algimantas Zolubas. Zombinimas ne tik svetur

Tiesos.lt redakcija   2016 m. vasario 21 d. 19:06

9     

    

Algimantas Zolubas. Zombinimas ne tik svetur

Vasario 2 d. per LRT televiziją buvo parodytas dokumentinis filmas „Zombiai. Kaip veikia melas“ – ar balta gali būti juoda? Manipuliacijos metodai ir tai atskleidžiantys būdai. Filme vaizdžiai parodyta kaip individą lengvai paveikia neteisinga, tačiau daugumos nuomonė (žr. ČIA). Toks reiškinys dar vadinamas minios sindromu.

Filme demonstruojami eksperimentai gali būti kaip papildomas patvirtinimas fenomeno, vadinamo „socialiniu įrodymu“. Knygos, skirtos tirti poveikį žmonėms, autorius Robertas Čaldini tokį reiškinį paaiškina taip: Gerokai didesnė tikimybė, kad žmonės atsakys į jūsų prašymą sutikimu, jei sugebėsite juos įtikinti, kad tokie patys žmonės, kaip jie patys, taip pat davė savo sutikimą tuo klausimu. Ir pats lengviausias būdas įtikinti žmogų pakeisti savo elgesį ar mąstymą – pasinaudoti šia jo silpnybe.

To taip pat siekiama pateikiant visokių neva „apklausų“ duomenis MIP, formuojant visuomenės nuomonę svarbiais jai klausimais. Pavyzdžiui, kalbant apie politikų ar partijų reitingus. Kai siekiant didesnio tam tikrų politikų ar partijų populiarumo rinkimuose, teigiama, jog tą politiką ar partiją, apklausos duomenimis, palaiko daugiau žmonių nei visas kitas partijas ar kitus politikus.

Visuomenės savijauta šalyje priklauso nuo daugelio veiksnių, tačiau itin reikšminga yra jos savivertė. Savivertė – tai apibendrinta visuomenės nuomonė apie save ir apie tai, kiek ji vertinga. Pasirodo, visuomenės saviverte galima itin lengvai manipuliuoti, ja naudotis nebūtinai geriems tikslams pasiekti. Realiai veikiantį zombinimo arba minios sindromo reiškinį dabar stebime artimose šalyse –  Rusijoje ir Vokietijoje.

Antai Vokietijoje prieš Antrąjį pasaulinį karą nacių visuomenės savivertė buvo iškelta iki tokio aukščio, kad buvo „über alles“ (aukščiau visų), o kitas tautas žemino, naikino fiziškai.

Panaši padėtis dabartinėje Rusijoje; nors jos ekonomika smunka, dėl agresijos veiksmų kaimynų atžvilgiu pasaulis ją smerkia, tačiau Putino reitingai aukšti, rusai, nors alkani, bet išdidūs, pasiduoda tolesniam zombinimui.

Vokietija dėl nacionalsocialistinės politikos ir tautų genocido plakama, niekinama ir, žinoma, zombinama, savo savivertę tiek nužemino, kad net nebebando savo orumą ginti. Už žydų genocidą ne kartą atsiprašė, kompensacijas mokėjo, galiausiai, neva nepanaikinamos kaltės kupra nešina, atvėrė plačiai duris į savo šalį įvairiems imigrantams, pati tarsi sutiktų eiti į vokišką rezervatą. Blogiausia, kad būdama ekonomiškai tvirta, politiškai įtakinga, blogą pavyzdį parodė kitoms Europos valstybėms, kurios didesnio kiekio imigrantų priimti nepajėgios. Zombinimo reiškinys, pasirodo, neaplenkia ir Lietuvos, ypač iš nedraugiškos šalies žiniasklaidos, tačiau pasitaiko ir savų akibrokštų.

Pasirodžiusią Rūtos Vanagaitės knygą „Mūsiškiai“ drąsiai galima vertinti kaip tautos zombinimo šaltinį, savivertės žeminimo kurpinį. Galima tik nujausti, kad tokios knygos projektą, autorei materialiai naudingą, tautai žalingą galėjo pasiūlyti mūsų nedraugai.

Rūta Vanagaitė visuomenei jau pažįstama kaip nevykusių projektų autorė ir vykdytoja. Ji viešumoje išgarsėjo kaip teatro festivalio LIFE sumanytoja ir direktorė. Festivaliui vadovavo nuo 1991-ųjų iki 1998-tų metų. Tačiau dėl patirtų didžiulių nuostolių, palikdama skolas ir vadovavimą kitiems, iš direktorės pareigų pasitraukė. 2001-aisiais LIFE, taip ir nesugebėjęs išbristi iš skolų, likviduotas. 2005-aisiais didžiausias Skandinavijos žiniasklaidos koncernas „Schibsted“ perėmė bulvarinio dienraščio „Ekstra žinios“ valdymą ir pervadino jį į „Laikraštį tau“. Bendrovės direktore buvo paskirta R.Vanagaitė. Ji žadėjo, kad naujasis leidinys bus laikraštis šeimai. Tačiau „šeimos laikraščiu“ jis pabuvo labai neilgai ir tapo dar brutalesniu bulvariniu dienraščiu už savo pirmtaką „Ekstra žinios“. 2006-ųjų rudenį bendrovės akcininkai nusprendė, kad R.Vanagaitė netinkama vadovauti ir ją atleido. Didelio skaitytojų susidomėjimo taip ir nesulaukęs laikraštis 2008-aisiais buvo likviduotas. R.Vanagaitei teko ieškotis kito darbo. Rado. Įsidarbino „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) vykdomąja direktore. Būtent jos vadovavimo laikais buvo parengtas skandalingasis VEKS programos projektas. Ji dirbo ir VEKS tarybos pirmininko Artūro Zuoko pavaduotoja. Apie VEKS skandalus prirašyta pakankamai, nebent galima priminti, kad programoje buvo įrašytas ir komercinis Islandijos dainininkės Bjork koncertas, kuriam vien VEKS skyrė 800 tūkst. litų.

R.Vanagaitės projektas „Mūsiškiai“ vien iš komentarų žiniasklaidoje matyti, kad taip pat patiria nesėkmę, nes argi gali du brakonieriams prilygstantys, medžiotojai, net ir pasitelkę žydšaudžių ieškotojus aistruolius varovais, ką naujo sumedžioti plotuose, kur skersai ir išilgai praėjo etatiniai kagėbistai, sovietinė kariuomenė, slapti agentai, stribai, kolaborantai, visa komunistinė nomenklatūra. Regis, tai kur gi šuo pakastas, jei pakastas?

Iš tikrųjų, jis net nebandomas nuslėpti, tai rašinio pradžioje aptartas reiškinys – zombinimas. Ir nebereikia kokiam žydšaudžių medžiotojui iš svetur užsiimti zombinimo verslu Lietuvoje, reikalauti naujų atsiprašymų, turtinių kompensacijų, čia, jo nuomone, dabar jau paleistas savivertės menkinimo pačių lietuvių rankomis mechanizmas; tegul tauta lieka kaltės jausmo sugniuždyta, tegul būna apkaltinta žydšaudyste.

Deja, iš neigiamų komentarų prie skelbiamų knygos ištraukų matyti, kad mechanizmas neveikia ir autorės paskutinis projektas patiria nesėkmę.

Teuždengia jį užmaršties šešėlis, kaip kad jau uždengė ir kitus autorės nesėkmės projektus.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Detale is Vanagaites interviu       2016-02-23 16:15

TV interviu ji pasake,kad jos senelis ,vokieciu paprasytas, sudarinejo savo miestelio zydu sarasa.Mat-,,nezinojo” kam jo reikia.Jau visa Europa zinojo,kam naciams ju reikejo.Jis ka-atsilikusio proto buvo ,ar Ruta tiesiog meluoja ?Zodziu-teisu tie,kurie siule jai knyga pavadinti ,,Maniskiai”.

rutai        2016-02-23 10:31

na, prieš carizmą buvo sukilę ne tik žydai, bet ir daugelis engiamų tautų.
Taip jau atsitiko, kad kitos tautos nukreipė dėmesį į savo valstybių nepriklausomybę, o žydai, savos neturėdami, aktyviau sudalyvavo Rusjos revoliucijoj. Bet Stalinas juos priskyrė prie trockistų ir irgi vėliau persekiojo… Matyt todėl ir persistengdavo tardymuose, bandydami įrodyt savo lojalumą..

ruta       2016-02-23 7:48

p.s. Kas domejosi bolseviku -NKVD -tu ‘veikla’ , skaite archyvine medziaga , kuri pasirode Jelcino valdymo laikotarpiu / deja, trumpam/ , tai suzinojo kokiais kankinimais buvo isgauti ‘prisipazinimai’ ir saves apkalbejimai . O raudonam marui reikejo kuo daugiau parodyti Voketijos naciu nusikaltimu , kad patiems neatrodyti taip baisiai , nes nacistai zude svetimas tautas , o Rusijos raudoni sadistai - SAVA tauta !VISI ir kalti ir nekalti senai nuteisti ir susaudyti .O stai vieso, komunistinio - bolsevikinio terororo nusikaltimu tyrimo, taip ir nesulaukiame , tai gal jau atejo laikas ji inicijuoti ir ne tik vykdytojus ivardinti ir nuteisti , bet ir ideologus , marksizmo -leninizmo uzkrato platintojus taip pat !

ruta       2016-02-23 7:35

Idomu , o Vanagaites giminiu tarpe nera kruvino bolseviku teroro vykdytoju ?
‘Raudono teroro metais / Solzenicinas/ bolseviku baudziamju organu centriniuose aparatuose zydai sudare 50 % tarnautoju , o atsakingose pareigose net 70 % . Butent zydai daugiausiai dirbo komisarais ir tardytojais . Kone visa GULAGo valdyba buo sudaryta is zydu . Tarsi slepiami savo tapatybe dauglis zydu buvo pakeite savo pavardes ..’

tetravaal       2016-02-22 12:42

gal ir patiria nesėkmę, bet kažkodėl jos dabar daugiau eterį nei skalbimo miltelių reklamos. kas už tą piarą moka, būtų įdomu sužinot.

internauts       2016-02-22 10:36

Visokių minčių sukėlė vakarykščia Tapinienės laida “Diagnozė - valdžia”.
Jei Genocido centras yra paruošęs apie du tūkstančius tris šimtus žydšaudžių sąrašą, kaip buvo minėta per Tapinienės “Diagnozė - Valdžia”, tai jis turi būti ir teismo išnagrinėtas ir paviešintas.
Kurgi jis pradingo?

Kodėl slepiamas? Juk pristatytas buvo rods dar Kirkilo vyriausybei.
Jei slepiamas, tai tik dar labiau didina įtarimą, kad dalyvavę šaudyme ar jiems artimi giminės gali būti KGB užangažuoti ir slapta dirbti Kremliui.
Vanagaitė pati prisipažino, kad tokių giminių turi.
Ar kaltės jausmas verčia ją kaltinti visą tautą?
.
Kodėl tyli žydų bendruomenė šiuo klausimu? Ar tikrai jie nutildyti pinigais, kaip prasitarė žydų kariškis iš Izraelio? 
Pritariu Tomui Dapkui, sakiusiam, kad tai mūsų piliečių klausimas ir mes patys turime jį spręsti, o ne kažkas iš Izraelio ar Rusijos. Tik nepritariu jo teiginiui, kad tie, kas abejoja oficialiu Žydų kongreso pateiktu skaičiumi - lygiai du šimtai tūkstančių, yra Holokausto neigėjai. Nes tuomet ir L.Donskis yra Holokausto neigėjas, nes šį skaičių padidino iki dvejų šimtų dvidešimt tūkstančių.
Taip pat reikia paviešinti ir aukų pavardes. Argi jie nėra verti atminimo?

Rūta Vanagaitė nepratusi dirbti iš idėjos       2016-02-21 22:47
projektas pavyko       2016-02-21 22:22

prokurorai jau buvo nusprendę suimti vieną labai didelį daugiamilijoninį aferistą, bet po knygos pasirodymo nuleido rankas smile

grumstas       2016-02-21 20:25

Jeigu neturi imuniteto - būsi užzombintas ir iš dešinės ir iš kairės. Imunitetą suteikia išprusimas, , domėjimasis ir paieška įvairių šaltinių skleidžiama informacija ir dezinformacija, domėjimais praities įvykliais ir istorija, kurie yra dabar vykstančių politinių ir socialinių  įvykių projekcija. Tai yra tie buvę įvykiai atsiliepia į ateitį. Tada galima išvengti daughiau ar mažiau apgavysčių, išvengti nesuvokimo , leidžia suprasti atsakant į klausimą : o kam tai naudinga?


Rekomenduojame

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Algimantas Rusteika. Kelios pastabos „vaiko ėmimo“ įrašo paraštėje

Aštuntosioms Garliavos antpuolio metinėms artėjant Neringa Venckienė klausia: Kodėl? Už ką?..

Fatima – pasaulinė Marijos sostinė, arba Popiežiaus Jono Pauliaus II galybės paslaptis

Kardinolas Joseph Ratzinger. Fatimos žinios teologiniai komentarai

Liudvikas Jakimavičius. Politinės stumdynės

Ramūnas Aušrotas. Ar nebus apribota tėvų teisė skųsti institucijų veiksmus?

Liudvikas Jakimavičius. „Amicus est Girnius, set magis amicus veritas“

Valdas Vasiliauskas. Lietuviško parlamentarizmo aukštumos

Nuo bačkos: „Freedom House“ politologas: Lietuva pagal demokratijos reitingą lieka stabilumo sala Vidurio Europoje

Andrius Švarplys. Apie politinę (ne partinę) kovą tarp laisvės ir karantino Amerikoje

Algirdas Endriukaitis. Retorinis klausimas: esame istoriniame kelyje ar dykumoje?

2020-ieji – Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečio metai

Liudvikas Jakimavičius. Visų atsiprašau, kad negaliu nieko pakeisti

Tomas Čyvas „Iš savo varpinės“: „Prasidėjo rinkiminė ruja“

Ramūnas Aušrotas. Atsitiktinumas? Abejoju

Audrius Bačiulis. Pamenat, kaip kaltinot ministrą Verygą dėl pirkimų?

Liudvikas Jakimavičius. „Reikia lietuviams išmokti mąstyti švediškai“

Tomas Baranauskas. Ar Tapinas padarys skandalą ant visos Lietuvos?

Kas yra geriausias neteisingumo ir privilegijuotos nomenklatūros Lietuvoje simbolis? Vytautas Sinica klausia ir atsako

Nida Vasiliauskaitė. Apie senus lietuviškus posakius ir naujuosius kultūrininkus

Vytautas Sinica. Mariui Ivaškevičiui reikia skirti Nacionalinę demagogijos premiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.