Kultūros, kalbos, istorijos politika

Algimantas Zolubas. Dvi lentos: atminimo ir užmaršties

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugsėjo 3 d. 20:56

22     

    

Algimantas Zolubas. Dvi lentos: atminimo ir užmaršties

Vilniuje Odminių gatvėje ant namo, pažymėto 10 numeriu, 2012 m. rugsėjo 23 d. buvo atidengta memorialinė lentą prelatui Mykolui Krupavičiui. Ant to paties namo, netoliese, 2015 m. liepos 17 d. atidengta lenta Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatui, Lietuvos kariuomenės vyriausiajam kapelionui monsinjorui Alfonsui Svarinskui, nes jie čia gyveno. Pirmosios lentos iniciatorius buvo monsinjoras A. Svarinskas, autorius architektas Mindaugas Kerys, antrosios iniciatorė – Signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė, autorė skulptorė Daliutė Ona Matulaitė.

Iškalbingos lentų nuotraukos: pirmosios bareljefas atitinka M. Krupavičiaus portretą, užrašai ryškūs, todėl lenta laikytina meno kūriniu. Iš antrosios žvelgia visiškai nepanašus į A. Svarinską asmuo, užrašus galima perskaityti tik palypėjus kopėčiomis: („Šiame name 1991–2014 m. gyveno monsinjoras Alfonsas Svarinskas. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatas, Lietuvos kariuomenės vyriausiasis kapelionas, politinis kalinys, Tikinčiųjų teisėms ginti katalikų komiteto narys“), todėl kurpinys laikytinas kūrybinės minties aborto išdava, skirta iškilios asmenybės užmarščiai.

Kodėl A. Svarinsko lentos sukūrimui nebuvo pasirinktas M. Kerys vien dėl profesionalumo ir pasiteisinusio kūrybos stiliaus, o D. O. Matulaitė, galima nesunkiai suvokti: pirmąjį projektą finansavo Vilniaus savivaldybė, antrąjį – Seimas, o čia jau suma „apvalesnė“.

Lentos A. Svarinskui atidengimo metu renginio dalyviai pastebėjo ir aptarinėjo akivaizdų lentos broką, o netrukus visuomeninės organizacijos, kadangi nei su velionio artimaisiais, nei su visuomeninėmis organizacijomis projektas nebuvo derintas, kreipėsi į Signatarų klubą ir Seimą dėl lentos pakeitimo, tačiau jau paminėtos ir antrosios monsinjoro mirties metinės, o lenta nepakeista. Labai panašu, kad užrašas neišryškintas sąmoningai, nes ištrynus vardą, ištrinama ir atmintis apie žmogų – monsinjoras nėjo į kompromisus dėl vertybinių dalykų nei su sovietais, nei su dabartine valdžia, todėl atminimo įamžinimas buvo tik suvaidintas, tik pademonstruota įamžinimo regimybė.

Norėdamas išsiaiškinti netoleruotiną padėtį, šių eilučių autorius telefonu kreipėsi į Signatarų klubo prezidentę B. Valionytę, tačiau pastaroji, neneigdama lentos prastos kokybės, tepaaiškino, kad lentą kūrusi tituluota skulptorė (tarsi jos titulas kompensuotų blogą kokybę), Seimas esąs lentos savininkas, todėl ji nuo tolimesnio lentos reikalo atsiribojanti.

Minimu reikalu susirūpino ir į atminimo lentos tvirtintojus kreipėsi vyskupas Jonas Kauneckas. Tikėtasi, kad titulų garbintojai į vyskupo kreipimąsi atsilieps, kad akibrokštui prilygstanti padėtis bus nedelsiant pakeista, tačiau niekaip nesureaguota.

Ar tokiu Signatarų klubo ir Seimo elgesiu neprovokuojamas monsinjoro artimųjų ir laisvės kovotojų nesankcionuotas žingsnis – esamą lentą pašalinti ir pritvirtinti naują? Elgesys negarbingas, nedoras.

P.S. Nuotraukos iš interneto.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ta valionytė       2016-09-4 15:41

parodė tikrąjį savo veidą

landsbergis bliaudavo pas Svarinską       2016-09-4 13:35

kažkur tai komunistai nepagerbė Landsbergio, net įžeidė
tai atbėgo landsbergis pas Svarinską pabliauti ir pasiskųsti.
A.Svarinskas ir sako jam:
- o ko tu nori iš komunistų? nereikia jiems tarnauti
——
(pats A.Svarinskas pasakojo)

dėl lentos estetinio vaizdo...       2016-09-4 13:27

pažiūrėkite kokiais medvarščiais ji prisukta - ir bus viskas aišku. Tikrai nepagarba Monsinjorui toks “kūrinys”.

Tarabilda       2016-09-4 12:02

Pagal Lietuvos BK ir administracinį teisės pažeidimų kodeksą A.Svarinskas turėjo būti teisiamas už nesankcionuotus susibūrimus maldai prie Prezidentūros be suderinto su savivaldybe leidimo. Nedrįso.

Pikasas Pinokiui       2016-09-4 11:55

Jūs esate visiškas naivuolis, jei manote, kad man labai rūpi mano “reitingai”. Juokas tik. Man daug kartų svarbiau tiesos kelio paieškos. Nėra nieko paprasčiau, kaip populistiškai pačiauškėti, prisitaikant prie atitinkamos publikos. Tą dažnai ir daro kandidatai į politikus. Man tai visai nebuvo ir nėra įdomu. Palyginau žymėjimus tik tam, kad atkreipti dėmesį į tai, kokia čia publika yra pati aktyviausia ir ko labiausiai siekianti.

Pinokiui       2016-09-4 11:47

Joooooo, “pas delfistus” tavo reitingai ohoho.
Svarus argumentas- vietelė prestyyyyžinė.
Elyyytinė.
Kur jau čia mūsų portalėliui ir lygiuotis…

Pikasas2       2016-09-4 11:14

Žemiau pateiktą komentarą patalpinau ir pas delfistus. Ten per valandą sulaukiau pritarimo santykiu 21/0. Tad čia R.Vanagaitės ir A.Tapino gerbėjams teks dar labai pasistengti, kad atsvara būtų. Kol kas tik 0/4.

Lentpjūvė       2016-09-4 10:44

Pilietinė akcija ” Nikto nezabyt, ničto nezabyto”.
Prie buvusios partškolos pastato prikalti atminimo lentą:
“Čia ir po Kovo 11 dirbo M. Burokevičiaus pavaduotoja, komunistė platformininkė D. Grybauckaitė”

variantas B       2016-09-4 10:35

Lietuvoje yra menininkų.
Yra ir gabių ir sąžiningų.
Yra ir patriotiškų.
Idėja:
Nueiti, išsimatuoti tą nevykusią “atminimo” lentą,
sukurti, padaryti naują, vertą Kunigo atminimo ir…
naktį seną paukšt, šlios į šiukšlių maišą, o vietoje tos nesąmonės prisukti naują.
Pinigų naujai atminimo lentai galima surinkti.
Ne tiek daug ir reikėtų.

Pikasas kindziukui       2016-09-4 10:34

Monsinjorui Alfonsui Svarinskui esu skyręs eilę pagarbių komentarų, todėl jūsų komentaro paistaliuką atmetu…

kindziukas       2016-09-4 10:30

...čia priėjo pikasius ir… nukreipė temą į pūdymus.
tokių sistemos bobikų tikslas ir yra- kad A. Svarinsko nebematytų, nebekalbėtų, neprisimintų.

puikus, tiesus buvo A.Svarinskas       2016-09-4 10:21

teisingus žodžius tiek apie stabuką poetą marcinkevičių sakė, tiek apie komunistų šuniukus konservatorius - netikėjo, nepasitikėjo jais, nes matė kas per žmogystos.

Pikasas       2016-09-4 10:14

Estetinį vaizdą paminklinė lenta gerbiamam A.Svarinskui, manau, turi. Pateiktos informacijos ryškumas - nykus. Kadangi prakalbome apie atminimus, siūlau atkreipti dėmesį ir į “Delfio” rašinį. Jame rašoma “Furorą Lietuvoje sukėlusi R. Vanagaitė rengiasi naujam etapui . Knyga „Mūsiškiai“, kurioje rašoma apie Holokaustą Lietuvoje, šalį supurčiusi ir apie lietuvių vykdytas žydų žudynes viešai kalbėti paskatinusi Rūta Vanagaitė rugsėjo 23 d. kviečia į pilietinę akciją „Čia guli mūsiškiai“.

MANO KOMENTARAS: Skaudi tema. Ir jokio “furoro” R.Vanagaitė savo knyga, kaip ir A.Tapinas savo rašiniu, nesukėlė. Gal greičiau nusistebėjimą, kad holokausto sumanytojai ir pagrindiniai vykdytojai primirštami ar visai nepaminimi. Pasaulio visuomenė gerai žino, kad XX amžiuje Europoje buvo du totalitariniai režimai - fašistinis ir bolševikinis, kurie išžudė milijonus žydų ir kitų tautų Žemės gyventojų. Stalininis režimas šia prasme pasireiškė dar daugiau, net “gulago” patirtimis su fašistais dalinosi, tad net nepadoru minėti tik vieną žydų tautą, kurią naciai žudė totaliai. Beje, kaip okupantai prievarta pasinaudoję ir vietiniais gyventojais. Ir Stalino gulaguose buvo prižiūrėtojų įvairių tautų asmenų, kaip ir žydų persekiojimuose Hitlerio kariaunos užimtose teritorijose. Net ir žydų tautos atstovai prievarta yra prie tokio smurto prisidėję. Kada pradėjau skaityti įį Vanagaitės rašinį, pamaniau, kad ji nori pagerbti ir nuo bolševizmo žuvusius. Tačiau čia pat aiškina, kad giedoti siūlo hebrajų kalba. Vadinasi, minėsim tik vienos tautos aukas. Kalbėsiu atvirai. Labai keistai atrodo, kad turtinga, didelę paramą gaunanti Izraelio valstybė nerodo didelio noro prižiūrėti savo tautiečių masinių kapaviečių vietas. Vienas kitas turtingas žydas yra paaukoję nemažas sumas žydų kapinių tvorai ar pan įrengti.Bet tai tik reti pavieniai atvejai Tik jei kur sostinės centre pradedami projektuoti svarbūs statiniai, su virgulėmis ieškoma žydų kapinių, kurios buvo uždarytos prieš porą šimtų metų. Vadinasi, norima pagerbti savo tautiečius, tačiau tai daroma tik pripuolamai. Lietuvoje žydų populiacija žiauriai apnaikinta. Tačiau ir “amžinojo įšalo žemėje” lietuvių palikuonių sunku rasti. Tačiau kasmet vykdomos ekspedicijos, randamos kapavietės ir jos tvarkomos mūsų piliečių, daugiausiai lietuvių rankomis. Tik dabar Rusija nusprendė nebeleisti statyti atminimo simbolius žuvusiems. Tad ir minimo pobūdžio ekspedicijos taps sunkiai įmanomos. Bet tai totalitarinė , demokratiją naikinanti valstybė. Manau, kad Pasaulio žydai galėtų skirti daugiau dėmesio savo tautiečių atminimui. Beje, R.Vanagaitė ir kiti jos mintims pritariantys nuolat primena žydų turėtą turtą. Bet kokie religiniai statiniai gražinti išlikusių žydų bendruomenei. Fašistai su begaliniu cinizmu atėmė iš nužudytų žydų viską, kas buvo vertingesnio. Net ir auksinius dantis. Likusių kokių baldų ar mantos nedegino. Gal tam dėmesio neskyrė. Taip, lietuviai priglaudė kokią spintą ar dar ką, žinodami, kad jų kaimynai išvežti sunaikinimui. Jei būtų grįžę, tai argi lietuviai tos spintos ar dar ko negražintų? Tikrai taip nemanau. Pasakysiu dar tiesiau. Turime suprasti, kokios jėgos inspiruoja visokias priešpriešas už Rusijos sienų. Imperijos kaimynai- potencialūs kasniai dabartiniam Kremliaus režimui. Galimai šiuo tikslu lėšų negailima…. Siūlau visiems, kurie išpažįsta bet kurią religiją, pasimelsti už nekaltas įvairių režimų aukas. Taip galėsime išvengti dirbtinio supriešinimo ir tarp tautų ir tarp religijų.

džeikai - kada lietuviškai išmoksi?       2016-09-4 8:34

o šiaip nepagarbą kitiems rodai, nerašydamas lietuviškai.
ir sau tuo pačiu…

Dzeikas       2016-09-4 8:01

Labai budinga Lietuvai - stumti i kelkrasti, o kita karta ir uz jo, labiausiai pasitarnavusius jai.Galima sakyt raudonu siulu per visa jos istorijos audekla.

Julius Puras       2016-09-4 4:22

Atsiprašau už lituanista sėdinti mano kompe. Turėjo būti prisidenginėti ne persirenginėti.

Julius Puras       2016-09-4 3:41

Ir dar šuniškas darbas yra žmonėmis persirenginėti tam kad demagogo Karbauskio demagogija demagoginti. Tiksliau platinti.

Julius Puras       2016-09-4 3:38

Jūs norite pasakyti kad Vaiškūnas taip padarė. Ištraukė Svarinska iš kontesto? O tiesos.lt darbininkai tik tuo pasinaudojo?

Marginalas       2016-09-4 2:09

Koks seimas, tokia ir lenta.

Juliui Purui       2016-09-4 1:32

šuniškas tamstos likimas - amsėti kiekviena proga…
dar šuniškiau viskas atrodo, kad apsimeti, jog rūpiniesi monsinjoro A. Svarinsko atminimu, nors jo net pavardę iškraipai, kad tik apsimestum kvaileliu beraščiu.
Tai žinoma garsaus fotografo Jono Vaiškūno iš alko.lt nuotrauka:
https://www.google.lt/search?hl=lt&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1002&bih=442&q=svarinskas&oq=svarinskas&gs_l=img.3..0i24k1l2.1976.9540.0.10105.12.11.1.0.0.0.159.1150.5j6.11.0….0…1ac.1.64.img..0.12.1151…0j0i19k1j0i5i30i19k1j0i5i10i30i19k1j0i10i19k1j0i30i19k1.m8sKb790nXg#imgrc=QfrHO_PAoLHUsM:
Negerbiamas tamsta, šmeiži žmones visiškai taip pat, kaip kad kažkada buvo šmeižiamas ir monsinjoras.
Kada atsiprašysi? Kada imsi atgailauti?

Julius Puras       2016-09-4 1:13

Lenta taip yra padaryta taip tyčia. Mano klausimas būtų kitas kuris iš tiesos.lt darbininkų apkarpe Svarincko ir taip nustūmė Svarincka iš kontesto.

pedofilų kerštas tikram krikščioniui       2016-09-3 23:12

nieko keisto - tokios žmogystos valdžioje, niekada neatleis Monsinjorui A.Svarinskui

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.