Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Visuomenės savigarbos likučių ir mūsų laisvės klausimas

Tiesos.lt redakcija   2019 m. sausio 29 d. 10:24

14     

    

Algimantas Rusteika. Visuomenės savigarbos likučių ir mūsų laisvės klausimas

Mechanikoje, medžiagų atsparumo moksle yra terminas „metalo nuovargis“. Detalė nesurūdijusi, nepažeista, gerai suprojektuota, pagaminta ir laiko apkrovą. Tačiau per labai ilgą laiką lūžta, nors nei surūdijo, nei krūvis pasikeitė – tiesiog „metalas pavargo“.

Žmogiškumo nuovargis įvyksta greičiau, ieškant būdų prisitaikyti prie nuolatinio dirgiklio ir stresui tapus įprasta kasdienybe.

Kada pavojus tikras, niekaip neišvengiamas, realiai vyksta dabar ir nuolat – į jį pradedi emociškai nereaguoti ir tiesiog ieškai būdų išgyventi. Tai tikslinga apsauginė, išlikimo reakcija, padedanti išvengti nelaimės ir elgtis adekvačiai, gerai žinoma patekusiems į kalėjimą, susirgusiems vėžiu ar kariams, dalyvavusiems tikrame kare.

Panašiai veikia, bet kitokius sprendimus priima sąmonė, kai pavojus realus ir protas tą supranta, tačiau yra tikimybė jo išvengti. Tada, jeigu situacija gali duoti naudos ir esant atitinkamai moralinei nuostatai, neretai įsijungia malonumo ar naudos siekimas ir būdų pavojui išvengti paieška, gerai žinoma visiems – nuo svetimautojo, kelių gaidelio iki biudžeto vagies. Tikslinga apsauginė reakciją, kuria siekiama išvengti sąžinės priekaištų ir bausmės.

Kai situacija naudos neduoda ir pavojus realus, bet ne šimtaprocentinis, kartu su veiksmo vengimu įsijungia pavojaus neigimas ir argumentų savo elgsenai pateisinti paieška. Pasileidžia programėlės „manęs tai neliečia“, „gal manęs tas nepalies“, „tai ne mano reikalas“, „o aš čia prie ko“, „ne tokių nesąmonių matėm ir išgyvenom“ ir t.t. Apsauginė reakcija, kuria siekiama išvengti atsakomybės ir veikimo.

Dabar stebime klasikinę tokio nuovargio situaciją, kurią valdžia sėkmingai naudoja, plėsdama žmonių pakantumo ribas. Ir mažai kas susimąsto, jog būna rubikonų, kuriuos peržengus kelio atgal nėra, nes perėjus į kitą lygmenį bus galutinai išplautas visuomenės protas ir savisaugos instinktai. Tai išbandymas, kurį visada suvoki po to.

Su šeimų persekiojimu mums nejučia taikomas testas ir laikom egzaminą. Jei nuovargis, kuris ateina, nugalės, išbandymo nepraeisime, jie supras – gali daryti ką tik nori ir tą darys. Tai ne vaikų atiminėjimo, o visuomenės savigarbos likučių ir mūsų laisvės klausimas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Letas Palmaitis p. Rusteikai ir kt.       2019-02-4 4:50

Gerbiamieji,
neskiriate nelaisvės pakopų. Nėra jokio “pasikėsinimo” į šeimą, yra DRAUDIMAS vergui turėti SAVO, bet ne vergvaldinės sistemos vaikus. Tai ne iššūkis laisvei, bet jau nelaisvė, nuvesta iki visiško pavergimo. Tai REZULTATAS visos pavergimo raidos, pradėtos dar tada, kada seimas vieningai nubalsavo už EP direktyvą 2006/24/EC, kuria Europos Sąjungoje paskui JAV įvesta legali spectarnybų savivalė braunantis į asmeninius ryšius susirašinėjant ar kalbant telefonais, perkant bilietus į tarptautinius reisus, pervedant pinigines perlaidas ir lankant interneto svetaines (“slapukų politika”). Šitokių galimybių neturėjo nei KGB, nei gestapas. Viskas pradėta “kovai prieš tarptautinį islamo terorizmą” suvaidinus iš pradžių Maskvoje (“Riazanės cukrus”), o paskui, 911, ir Niujorke (kada “pricukrino” ne tik skylę pentagone, neatitinkančią Boingo sparnų dydžio, bet ir to paties TPC 7-tą pastatą, į kurį JOKS lėktuvas nebuvo įsirėžęs, bet kuriame, pagal vieną iš versijų kvailiams, nuo gretimo karščio sprogo vandens šildymo radiatoriai… - mat supainiojo vandens garus su dujų sprogimu dujotiekyje - OGI DURNIAMS TAS PATS, GAL IR PATS ORAS SPROGO!).
Na ir kaip dabar su tuo terorizmu? Pavargo dalyti kalašnikovus nesunkiai randamiems pamišėliams iš šimtų tūkstančių tyčia įleistų rytiečių ir nuo pat Berlyno kalėdinės mugės nutarė, kad “ISIS” dabar traiškys žmones sunkvežimiais. Bet atšlijo ir čia: jau spectarnybiškas islamo terorizmas pamirštas (išskyrus Izraelį, kur jis kartais dar tikras, o Lietuvoje nieko taip ir nesusprogdino dėl sprogusio muilo burbulo su Kusaite). O kadangi nebereikia to terorizmo - visi jau žino, kad “laikinas” laisvės apribojimas visai normalus, nes vyksta pagal “teisės aktus”, tai privarė ir kiekvienam privalomus bankus, ir bankinio indėlio paslapties likvidavimą, ir net atkūrė sovietinius ŽEK’us - butų tarnyboms pavedus dalį sekimo ir skundimo “kam reikia” (iki pat mokumo sekimo) funkcijas. Manote, kad turite “nuosavybę”? Ne, vergai nieko savo neturi. Jūsų pinigai nebe jūsų, nes reikalaujama asiskaityti, kam išleista, o nuosavybė - priemonė šantažui, kad jei laiku nesumokėsi duoklės, atims ir taškas. Vergas nieko neturi ir jo VAIKAI NEBE JO. Jam tik pavesta “auklėti” juos sodomodermokratine dvasia pas save namie, nes taip paprasčiau. O “kada reikia” - atims ir perduos arba sodomitų “šeimoms” užsienyje, arba papjaus organų implantantams.
Tai ko jūs, rusteikos nelaimingosios, tylėjote, kai seimas leido naikinti asmens laisvę dar 2006 m? Rezultatas (ne priežastis!): likote be šeimos ir be vaikų, kaip ir dera vergams. Ir nesitikėkit pagalbos iš Aukščiausiojo, kada bent pusė Lietuvos greit sveikins pseudopagoniško satanizmo paskelbimą valstybine religija: tada ateis galas ir gryniems pinigams, liks tik bet kada užblokuojamas priėjimas prie maisto mikročipo kortelėje.

Taip       2019-01-29 23:36

Tik taip!

ahui       2019-01-29 22:53

Sistemą ne lopyti reikia, o demontuoti ir keisti efektyvesne. Teisinga.
Demontažas t.y. likvidavimas niekada nedaromas pagal utilizuojamų šiukšlių taisykles. Reikia naujų taisyklių.
Režimas nei už ką nesutiks keisti savo taisyklių.
Taisykles režimui galima tik primesti.
O tam reikia režimą palkti be manevro laisvės- patodyti jog režimobtvarka, jėga ir jų taisyklės yra niekam nebeįdomios.
Tačiau, kadangi lietuviai yra inertiški burliokai-slunkiai, kadangi visuomenė visiškai nesolidari, nėra jokių prielaidų rastis situacijoms kurios leistų demontuoti režimą.
Pasiūlymų nebus, nes nėra kam jų adresuoti.
Nes visuotinai yra trokštama, kad pasiūlymų teikėjai dar ir padarytų viską patys.
Kol kiti lauka nachaliavos.
Vien žo, apsiraminkite. Eikite į savo rinkmų cirką ir balsuokite.
Nes anonizmas yra neįgaliukų džiaugsmas.

ah1> ahui       2019-01-29 22:38

jei nesutinkate - siųlykite kitą variantą, nesutinki - prieštarauk, prieštarauji - siųlyk.

ahui       2019-01-29 22:15

Na, gausite “teisę” pasiskųsti tititiuciniam teismui. Ir ką?
Lygiai taip, o gal ir veiksmingiau būtų pasiskųsti mamytei.
Dvasių aiškintojai niekada neaiškins taip, kad paprastam eiliniam žmogui būtų gerai.
Šioje santvarkoje žaidžiama tik viena partija- kai režimas visada laimi.

ah1       2019-01-29 21:59

Kol žmogus negalės tiesiogiai kreiptis į LR Konstitucinį teismą dėl biudžetininkų antikonstitucinių veiksmų,dėl antikonstitucinių sprendimų, nutarčių panaikinimo pagal LR Konstitucijos 7str. ” Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas priešingas konstitucijai”, tol nesibaigs ir tęsis biudžetininkų antikonstituciniai veiksmai, aukos bus daromos nusikaltėliais be teismo sprendimo, o teismo sprendimai prieštraus LR Konstitucijai.
Vienintelis vaistas - leidimas žmogui tiesiogiai apskūsti antikonstitucinius biudžetininkų veiksmus LR Konstituciniam teismui. Kodėl to nėra iki šiol? Todėl kad biudžetininkai ir teisėjai galįtų naudoti antikonstitucinius veiksmus pirmiausia prieš skurdžius.

misija neįmanoma       2019-01-29 20:52

Savigarbos ir laisvės tarpusavio sąsaja yra tiesioginė.
Savigarba gali išlikti ir esant nelaisvėje, o be savigarbos laisvė neatsiranda niekada. Kadangi lietuvių tarpe savigarba yra itin reta genetinė išimtis, reiškia tokie nebus laisvi. Didžioji dauguma buvo ir yra visiški vergai pilvažmogiai. Tokie negali nei kurti nei turėti valstybės.
Todėl Lietuva ir ne valstybė. Imitacija laikina.

albina       2019-01-29 16:15

Viskas kada nors baigiasi.Nyksta kai kurios rūšys,nyksta miškai,menksta žodžio ir padorumo vertė,kinta klimatas.O mes -su lozungu VARTOTI,NAUDOTI,PIRKTI!Tikriausi žmonės klinikose:pats pajungtas lašinei,bet kitam duris praveria,plikagalvė jaunesnė stumia procedūrai kitos vežimėlį,ore tvyro pagarba vienas kitam.O kol sveiki,patyčios ir lenktynės.Ir antraštės:*dūrė,smeigė,trenkė*,ir raudono kilimo tuštybė,ir krauju pasruvusios politologų akys - blogai balsuoja tik Kaunas ir sermėgiai.

Marijai 13:35       2019-01-29 15:33

Prieš jau seniausiai kitais rūbeliais persirengusius komunistus
tariamai kovojančios antiLIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS 12:21, 12:54
nėra kvailys, kaip galėtų atrodyti. Jis pasamdytas, kad čia terštų.
Jam už šiukšlinimą moka. Tokių čia, Tiesos.lt, ne vienas. Tai pripažinimas!
Jie puikiai supranta, ką, kaip, kodėl, už kiek, todėl jie yra moralinės padugnės.
Kvailiai jie tik ta prasme, kad nebijo Dievo, prieš kurį privalės atsakyti už sąmoningai pasirinktą ir vykdomą kasdienę destrukciją, už kryptingą kenkėjišką veiklą, trukdymą tautiečiams ieškoti tiesos, kovoti už teisingesnę visuomenę, telktis, priešinimąsi antlaikiniais idealais ir dorybėmis grįstos Europos vilčiai.
Vis dėlto, Dieve, padėk parsidavėliams atsikvošėti, pažadink bent jų sąžines, savigarbą, jei neturi išganingos baimės nevykdydami Dievo įsakymų ir proto.

Laikmetis       2019-01-29 14:39

Autorius ieško savigarbos, kažin kiek Lietuvoje žinančių apie ją?, dabar piniginio Dievo Mamonos amžius, sakoma pinigai nekvepia, todėl ir savigarbos kvapo beveik nebėra, didelė dalis visuomenės jau paskendusi, o jei ir ne visi tai deziinformatoriai, vandens dar pripila.

Marija       2019-01-29 14:35

Tam>l.blogai. Matyt esi pats gaidelis,ir žemai puolantis. Ir apskritai, kaip kokie papūginai - komunistai… komunistai… Argi vagies dūšios esmė partiniame pavadinime? Kas jums yra, žmogai? Tai nejau nematot - kad tai buržuaziniai išnaudotojai, buožės ir tiesiog grobuonys.

antiLIETUVIŠKOMS JUNGTINĖMS PAJĖGOMS 12:21, 12:54       2019-01-29 14:25

Kada jūsų pamainos budėjimo laikas baigiasi?
- Komentatoriai norėtų pradėti kalbėtis į temą.
Beje, arba esate primityvas, arba jums mažai moka, kad nieko originalaus nesugalvojate ir kartojate vis tą patį. Užuojauta abiem atvejais.

l. blogai       2019-01-29 13:54

Lietuvą naikinančios šlykščios komunistinės liekanos tele_radio eteryje su pasigėrėjimu naudoja išsireiškimą - “kelių gaideliai”. L. žemai puolei, Algimantai.

komunistai ypač turi savigarbą       2019-01-29 13:21

pasakyk tiesą apie komunistą:
- kad jis yra pizdukas,
- kad jis yra vagis,
- kad jis yra niekingas kolaborantas,
- kad jis yra pederastas arba šiaip koks iškrypęs
———
būsi paduotas į teismą ir teismas priteis tokią baudą, kad ubagais išeisi smile


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Dinozauro prisiminimai apie ateitį

Vidmanto Valiušaičio replika apie Tomo Venclovos logiką ·

Vyskupas Jonas Kauneckas: Matoma neteisybė padarė kovotoju

Geroji Žolinės Naujiena: Palaiminta įtikėjusi!

Andrius Švarplys. Šiame techno-totalitariniame pasaulyje arba esi kritiškas, arba esi vergas

Vytautas Radžvilas apie Jono Noreikos atminimo lentos sunaikinimą

Vytautas Sinica. Miliūtės „Teisės žinoti“ apžvalga

Petras Plumpa. Laisvė ieško gyvenimo tikslo

Šiaulių valdininkų patyčios iš miestelėnų: iškirs ne 108, o 103 liepas ir pavadins tai „komp­ro­mi­su“

Liudvikas Jakimavičius. Patogus ir saugus diskursas

Gitanas Nausėda: sprendimus dėl istorinių asmenybių įamžinimo turi priimti ne merai

Iš propagandos frontų. Marius Ivaškevičius: „Aš asmeniškai renkuosi Tiesą“

Vladimiras Laučius. Sušimašinta Lietuva

Vytautas Radžvilas. Apie vienašališkas „dekonstrukcijas“ ir keistas Eurasia Daily bei lrt.lt sąsajas

Valdas Vasiliauskas. Ar Lietuva turi sostinę?

Linas V. Medelis. Sąmokslo teorija: kaip skęsta Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Kai istorikai ima bijoti faktų

Vitalijus Karakorskis: „Tai yra valstybės šantažas“

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie vieną mažą raidelę

Robertas Grigas: „Quo vadis, Lietuva?“

Simonas Jazavita. Apie Prezidentus ir Antano Smetonos paminklą Vilniuje

Darius Alekna. Tai kas ten sakė, kad ne vieta buvo pagrindinis LEU sunaikinimo motyvas?

Andrius Švarplys. Politinis sentimentalumas yra amoralus ir antidemokratinis – jis išreiškia ne užuojautą, o politinį interesą

Geroji Naujiena. Palaiminti, kurie Jam sugrįžtant budės

Popiežiaus interviu italų dienraščiui: Europa, migracija, ekologija

Povilas Urbšys. Tai – elementarus vaivorykštinis fašizmas

Vykintas Vaitkevičius. Iš miego pakilusi Gedimino pilies kalno kariuomenė

Vidmantas Valiušaitis. Nėra to blogo, kas neišeitų į gera

Į laisvę“ studijų savaitgalis „Quo vadis, Lietuva?“

Robertas Grigas. Ar esame gėlininkų tauta?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.