Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė

Algimantas Rusteika. Tiesos akimirkos

Tiesos.lt redakcija   2017 m. gruodžio 16 d. 5:39

7     

    

Algimantas Rusteika. Tiesos akimirkos

Kiekvienas turim savo tiesos akimirkas. Seniai seniai, kai medžiai buvo dideli, senelis Landsbergis jaunas ir Algirdas Antrasis dar rėžė sparną „Draugystės“ bufete, aš irgi buvau vis nelaimingai įsimylintis studentas. Ir buvo kažkaip užėję sėdėti per vasaros kaitrą vėsioje skaitykloje, kartais net retų ir specialių leidinių skyriuje, kuriuos išduodavo pasirašytinai, kad nedarysi kopijų, išrašų ir galėjai skaityti tik vietoje, mažame Viešosios pusrūsio kambarėlyje, kur keturi stalai ir pikta boba su kuodu kampe.

Prie ypatingų fondų niekas studentų ir kitų mirtingųjų neprileisdavo, bet vis tiek buvo jaudinančiai gera atsiversti ir tuos praėjusiais dešimtmečiais kvepiančius, sunkius, senovinius laikraščių ir žurnalų metinius komplektus su pageltusiais, romanuose girdėtais pavadinimais, ir pajusdavai istoriją, tėvų jaunystės laikų šviesą ir tamsą, žmonių baimę, viltį ir rudens lietų.

Ieškojau chruščiovinės stalinizmo „pasmerkimo“ kalbos, pokario įvykių, Nepriklausomos Lietuvos ir karo metų periodikos – be jokio plano, iš jaunatviško smalsumo pasiklausius „Радио Свобода“ – per triukšmus ir trukdymus buvau radęs vietą bendrabučio kambarėlio palangėje prie radiatoriaus, kur ūžesiai tapdavo tylesni ir galėjau išgirsti atrandamą naują pasaulį.

Buvau juk kietas, spuoguotas byčas su ilgais plaukais ir pas lenkus už mėnesio algos kainą pirktais džinsais, gavęs vienai nakčiai kseroksu atšviestą „Vieną Ivano Denisovičiaus dieną“ ir porą skyrių iš „Archipelago“, nors apie tai nebuvo patartina kalbėti garsiai, bet kalbėdavom ir jaučiau nenugalimą norą prisiliesti prie tų laikų, nes tai man buvo tiesos akimirka, kai nukrinta kaukės ir atsidaro langai.

Dabar nuėjęs irgi rasčiau tuos storus periodikos ryšulius, bet kam – puikiai pamenu, kaip mano alergišką, didelę nosį gnybčiojo trūnijančio popieriaus kvapas, dulkės pakibdavo verčiant lapus saulės pluošte, įkypai krentančiam pro pusrūsio langą ant stalo ir mano rankų su amžinai nukramtytais nagais, kuriuos merginų kompanijoje slėpdavau riesdamas į kumščius.

Tai buvo mano tiesos akimirkos. Pamačiau tuos susirinkimų protokolus, kur mano gerbiami rašytojai, kurių raštus skaičiau ir svajojau taip išmokti perteikti gyvenimus, skundė ir koliojo vieni kitus, ir reikalavo būti tokiais, kaip liepta būti, ir reikalavo bausmių, kurių iš jų reikalavo, ir neapykanta, ir baimė kalbėjo jų lūpomis. Skaičiau visų be išimties klasikų pataikūniškas odes valdovui gimtadienio proga, liaupses žudikams ir tyčiojimasi iš visko, kas sava, kad išliktum tu ir tavo vaikai.

Nebuvo nei pikta, nei gėda, nejutau jokio noro smerkti, buvo jaunatviškai smalsu, išgirdau, užuodžiau ir pajutau kvapus to, kas buvo, kitaip nušvito suaugusių kalbos ir nutylėjimai, ir tėvo žodžiai prie stalo, kuriuos staiga prisiminiau, tik nebegalėjau paklausti, nes nebebuvo pas ką klausti, ir supratau tuos žmones, turėjusius šeimas ir norėjusius paprasčiausiai gyventi, ir tai buvo mano tiesos akimirkos.

Tą vasarą supratau, kad tiesa yra ne tai, ką tau sako, o ką slepia, apie ką vyrai tyli vakarais rūkydami prie ežero po karštos vasaros dienos, kad tiesa yra tai, apie ką bijo kalbėti ir apie ką kalbėti nereikia, ir kad tie, kurie garsiai ir visada kaip reikia – arba meluoja, arba pirmieji išduos, ir kad tiesą visada reikia atrasti pačiam, ir suprasti pačiam, ir už ją visada atsakai.

Kiekvienas turim tiesos akimirkas. Jos ištinka kasdien, tik jų nepamatom, nors matom. Tiesa gyvena paprastuose daiktuose ir dalykuose. Štai katė atsisako ėsti žmonėms skirtą dešrą, o senas žmogus nudirbtom rankom, neturintis gyvūnų, perka jiems skirtą maistą. Tai tiesos akimirka. Ir jei parašytum viską teisingai, nieko nepridėdamas, apie tą katę ir tą dešrą, ir tą seną žmogų, būtų knyga, kurios dar niekas pasaulyje nėra parašęs.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2017-12-16 20:28

Tiesos akimirka: kai skaitant skauda. Labai.

Tylėti-reiškia BEZDĖTI TYLIAI       2017-12-15 19:41

Tada niekas negali išaiškinti iš kurios skylės pasklido kvapas ir niekam nereikia išeiti už durų.

E951       2017-12-15 19:03

kažkurią dieną žiūrėjau per tv kaip verkė palinkus motina prie nužudyto vaiko Panevėžyje : “vaikeli, vaikeli”. pagalvojau, kad čia verkia sukniubusi Lietuva :paniekinta, išduota, apvogta…

dėde ar teta "albina", neapsimetinėk       2017-12-15 18:52

ir nenuvedinėk kalbos į šalį.

>albina       2017-12-15 16:41

Labai teisingas Jūsų klausimas: “Kas juos mokė?” Jei jaunas žmogus pats nesidomi, tai už gryną pinigą priima tai ko jį moko mokytojai, docentai, profesoriai. Koks tų “mokytojų” mentalitetas, matome iš puolimų, kuriuos patyrė V.Radžvilas. Atvirų ir užsislaptinusių žemos prabos puolėjų daug, o tokių, kurie atsistotų greta Radžvilo, pasirodo, akademinėje “bendruomenėje” - ant vienos rankos pirštų galima suskaičiuoti.
Tiesos akimirkos aplanko tik padorius žmones.

albina       2017-12-15 11:58

Gražiai,nostalgiškai nukėlėte į studijų laikus.Kai girdžiu,kaip garsiai Šimašius nori griauti paminklus,keisti pavadinimus,tai nejučia kyla klausimas:meras garantuotas,kad niekada neišduotų tėvynės?Sunumeruokim mokyklas,gatves,nebus problemų.Jau nuo tų chunveibiniškų komjaunuolių bloga darosi!Ką jie skaitė studijuodami? Kas juos mokė?

Kas gali paneigti,kad       2017-12-15 11:00

LRT grupuotė,kaip paspaudus mygtuką,pradėjo Lietuvos regionų temą,su užuominomis,kad jie nereikalingi?Kokie lobistai davė startą?Kad visi vyktų į Vilnių,imtų paskolas ir taptų vergais?Juk regionai emigruoja ,tik ne į Vilnių,o užsienin.


Rekomenduojame

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Audriaus Bačiulio pastebėjimas: konservatoriai nutarė pradėti atvirą karą su Prezidentūra

Joana Noreikaitė ir Vincas Kubilius. Šimtoji „Tie-SOS!“ akcija

Jei dar negirdėjote. Vytautas Bakas klausė. „Gabrieliau, Ingrida: kas Jums yra aukšta politinės kultūros ir etikos kartelė?“

Andrius Švarplys. Facebookas ir Twitteris bendradarbiauja su Vietnamo, Turkijos, Rusijos ir Kinijos režimais

Andrius Švarplys. Čia tas pats, kas mokinių parlamentui suteikti tikrojo parlamento statusą

Algimantas Rusteika. Jie niekada nesikauna iki paskutinio šovinio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujosios koalicijos susitarimas: ko tikėtis?

Nacionalinis susivienijimas: pareiškimas dėl solidarumo su Lenkijos valdžia

Robertas Grigas. Atmintinė lenkų „abortų teisių“ gynėjoms

Vytautas Radžvilas. Konvergencijos svajonė ir tikrovė

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Algimantas Rusteika. Tegyvuoja Didžiosios Tolerancijos Revoliucijos metinės!

Andrius Švarplys. Žinios iš paralelinės visatos

Ramūnas Trimakas. Totalitarizmas grąžinamas septinmyliais žingsniais

Algimantas Rusteika. Apie bukumą ir lavonus

Raimondas Navickas. Nusprendžiau pats pasižiūrėti, ko tie respublikonai nerimsta

Andrius Švarplys. Pagaliau Facebookas bus paduotas į teismą dėl cenzūros

Geroji Naujiena. Mes nepriklausome tamsai

Rasa Čepaitienė. Parazitai

Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas paragino naujojo Seimo narius atpažinti Dievo balsą, Tiesos balsą savyje ir jo klausytis

Algimantas Rusteika. Labanakt

Paskelbtas partizanų žinynas

Almantas Stankūnas. Apie JAV demokratiją

Algis Avižienis. D.Trampo pralaimėjimo priežastys

Algirdas Endriukaitis. Kursas prieš valstybę asfaltuojamas (I)

Ramūnas Aušrotas. Homoseksualumas įveikiamas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.