Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė

Algimantas Rusteika. Tiesos akimirkos

Tiesos.lt redakcija   2017 m. gruodžio 16 d. 5:39

7     

    

Algimantas Rusteika. Tiesos akimirkos

Kiekvienas turim savo tiesos akimirkas. Seniai seniai, kai medžiai buvo dideli, senelis Landsbergis jaunas ir Algirdas Antrasis dar rėžė sparną „Draugystės“ bufete, aš irgi buvau vis nelaimingai įsimylintis studentas. Ir buvo kažkaip užėję sėdėti per vasaros kaitrą vėsioje skaitykloje, kartais net retų ir specialių leidinių skyriuje, kuriuos išduodavo pasirašytinai, kad nedarysi kopijų, išrašų ir galėjai skaityti tik vietoje, mažame Viešosios pusrūsio kambarėlyje, kur keturi stalai ir pikta boba su kuodu kampe.

Prie ypatingų fondų niekas studentų ir kitų mirtingųjų neprileisdavo, bet vis tiek buvo jaudinančiai gera atsiversti ir tuos praėjusiais dešimtmečiais kvepiančius, sunkius, senovinius laikraščių ir žurnalų metinius komplektus su pageltusiais, romanuose girdėtais pavadinimais, ir pajusdavai istoriją, tėvų jaunystės laikų šviesą ir tamsą, žmonių baimę, viltį ir rudens lietų.

Ieškojau chruščiovinės stalinizmo „pasmerkimo“ kalbos, pokario įvykių, Nepriklausomos Lietuvos ir karo metų periodikos – be jokio plano, iš jaunatviško smalsumo pasiklausius „Радио Свобода“ – per triukšmus ir trukdymus buvau radęs vietą bendrabučio kambarėlio palangėje prie radiatoriaus, kur ūžesiai tapdavo tylesni ir galėjau išgirsti atrandamą naują pasaulį.

Buvau juk kietas, spuoguotas byčas su ilgais plaukais ir pas lenkus už mėnesio algos kainą pirktais džinsais, gavęs vienai nakčiai kseroksu atšviestą „Vieną Ivano Denisovičiaus dieną“ ir porą skyrių iš „Archipelago“, nors apie tai nebuvo patartina kalbėti garsiai, bet kalbėdavom ir jaučiau nenugalimą norą prisiliesti prie tų laikų, nes tai man buvo tiesos akimirka, kai nukrinta kaukės ir atsidaro langai.

Dabar nuėjęs irgi rasčiau tuos storus periodikos ryšulius, bet kam – puikiai pamenu, kaip mano alergišką, didelę nosį gnybčiojo trūnijančio popieriaus kvapas, dulkės pakibdavo verčiant lapus saulės pluošte, įkypai krentančiam pro pusrūsio langą ant stalo ir mano rankų su amžinai nukramtytais nagais, kuriuos merginų kompanijoje slėpdavau riesdamas į kumščius.

Tai buvo mano tiesos akimirkos. Pamačiau tuos susirinkimų protokolus, kur mano gerbiami rašytojai, kurių raštus skaičiau ir svajojau taip išmokti perteikti gyvenimus, skundė ir koliojo vieni kitus, ir reikalavo būti tokiais, kaip liepta būti, ir reikalavo bausmių, kurių iš jų reikalavo, ir neapykanta, ir baimė kalbėjo jų lūpomis. Skaičiau visų be išimties klasikų pataikūniškas odes valdovui gimtadienio proga, liaupses žudikams ir tyčiojimasi iš visko, kas sava, kad išliktum tu ir tavo vaikai.

Nebuvo nei pikta, nei gėda, nejutau jokio noro smerkti, buvo jaunatviškai smalsu, išgirdau, užuodžiau ir pajutau kvapus to, kas buvo, kitaip nušvito suaugusių kalbos ir nutylėjimai, ir tėvo žodžiai prie stalo, kuriuos staiga prisiminiau, tik nebegalėjau paklausti, nes nebebuvo pas ką klausti, ir supratau tuos žmones, turėjusius šeimas ir norėjusius paprasčiausiai gyventi, ir tai buvo mano tiesos akimirkos.

Tą vasarą supratau, kad tiesa yra ne tai, ką tau sako, o ką slepia, apie ką vyrai tyli vakarais rūkydami prie ežero po karštos vasaros dienos, kad tiesa yra tai, apie ką bijo kalbėti ir apie ką kalbėti nereikia, ir kad tie, kurie garsiai ir visada kaip reikia – arba meluoja, arba pirmieji išduos, ir kad tiesą visada reikia atrasti pačiam, ir suprasti pačiam, ir už ją visada atsakai.

Kiekvienas turim tiesos akimirkas. Jos ištinka kasdien, tik jų nepamatom, nors matom. Tiesa gyvena paprastuose daiktuose ir dalykuose. Štai katė atsisako ėsti žmonėms skirtą dešrą, o senas žmogus nudirbtom rankom, neturintis gyvūnų, perka jiems skirtą maistą. Tai tiesos akimirka. Ir jei parašytum viską teisingai, nieko nepridėdamas, apie tą katę ir tą dešrą, ir tą seną žmogų, būtų knyga, kurios dar niekas pasaulyje nėra parašęs.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2017-12-16 20:28

Tiesos akimirka: kai skaitant skauda. Labai.

Tylėti-reiškia BEZDĖTI TYLIAI       2017-12-15 19:41

Tada niekas negali išaiškinti iš kurios skylės pasklido kvapas ir niekam nereikia išeiti už durų.

E951       2017-12-15 19:03

kažkurią dieną žiūrėjau per tv kaip verkė palinkus motina prie nužudyto vaiko Panevėžyje : “vaikeli, vaikeli”. pagalvojau, kad čia verkia sukniubusi Lietuva :paniekinta, išduota, apvogta…

dėde ar teta "albina", neapsimetinėk       2017-12-15 18:52

ir nenuvedinėk kalbos į šalį.

>albina       2017-12-15 16:41

Labai teisingas Jūsų klausimas: “Kas juos mokė?” Jei jaunas žmogus pats nesidomi, tai už gryną pinigą priima tai ko jį moko mokytojai, docentai, profesoriai. Koks tų “mokytojų” mentalitetas, matome iš puolimų, kuriuos patyrė V.Radžvilas. Atvirų ir užsislaptinusių žemos prabos puolėjų daug, o tokių, kurie atsistotų greta Radžvilo, pasirodo, akademinėje “bendruomenėje” - ant vienos rankos pirštų galima suskaičiuoti.
Tiesos akimirkos aplanko tik padorius žmones.

albina       2017-12-15 11:58

Gražiai,nostalgiškai nukėlėte į studijų laikus.Kai girdžiu,kaip garsiai Šimašius nori griauti paminklus,keisti pavadinimus,tai nejučia kyla klausimas:meras garantuotas,kad niekada neišduotų tėvynės?Sunumeruokim mokyklas,gatves,nebus problemų.Jau nuo tų chunveibiniškų komjaunuolių bloga darosi!Ką jie skaitė studijuodami? Kas juos mokė?

Kas gali paneigti,kad       2017-12-15 11:00

LRT grupuotė,kaip paspaudus mygtuką,pradėjo Lietuvos regionų temą,su užuominomis,kad jie nereikalingi?Kokie lobistai davė startą?Kad visi vyktų į Vilnių,imtų paskolas ir taptų vergais?Juk regionai emigruoja ,tik ne į Vilnių,o užsienin.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.