Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Tas prakeiktas nuolankumas

Tiesos.lt redakcija   2017 m. liepos 29 d. 1:49

14     

    

Algimantas Rusteika. Tas prakeiktas nuolankumas

Alfa.lt

Europa dabar galvoja, kas ji ir kokia bus. Tautose ir alubariuose diskusijos, kur eiti, kokia Europos Sąjunga turi būti, visi tik pliekiasi kaip išprotėję. Nes žiauriai svarbu – dabar lūžio momentas, kai sprendžiasi ateitis dešimtmečiams.

Mums tai nesvarbu, mes nuolankūs. Didžiausia Lietuvos Respublikos paslaptis – užsienio politika. Du šimtmečius kiekviena kartą turėjome po sukilimą, karą, rezistenciją ar okupaciją. Atkakliųjų ir užsispyrėlių teliko kaulai. Mes – išlikusiųjų palikuonys.

Pas mus diskusijų nėra. Lygiuot, ramiai, klausyt, kaip Briuselio pijokėlis pasakys! Kas duos pinigų, tam atsiduosim, juk mes – pozityvūs patriotai. Svarbiausia – pinigų klausimas, o pinigų už dyką duoda nuolankiesiems.

Aklas, bukas paklusnumas, tapęs įpročiu – visų valdžių, diktatūrų ir autokratijų svajonė. Bet kokios permainos, stagnacijos įveikimas ir aplamai progresas – ėjimas per raudoną. Jėzus Kristus atėjo ne pagal taisykles.

Vasario 16-ji, kovo 11-ji buvo ne pagal taisykles. Visi didieji įvykiai ir permainos buvo ne pagal taisykles. Kai normos tampa aukščiau už gyvenimo prasmę ir bendrą interesą, atslenka rutina, stagnacija, kūdros dumblių laimė ir visuomenės mirtis.

Buvau Vilniuj. Vakaras, būrelis prie perėjos, prospektas tuščias. Skersinė gatvė tuščia abipus iki horizonto. Raudona, visi ilgai, kantriai stovi, nudelbę akis. Žalia – ir tada tvarkingai kaip viščiukai nukrypuoja. Tai mūsų gyvenimas, ši tauta beviltiška.

Besilaikantys taisyklių situacijoje, kada jos visiškai beprasmiškos ir nemokantys savarankiškai susivokti ir priimti sprendimo yra beviltiški. Nuolankumas draudimui aukščiau už sveiką protą – orveliškos visuomenės ženklas. Vergo psichologija, kvailių ir prisitaikėlių laikoma civilizuotumu.

Net kare nebūtina visada vykdyti įsakymus. Susiklosčius nenumatytai situacijai jie gali būti beprasmiški ir net kenksmingi. Karininkai, dalinių vadai apmokomi mūšyje elgtis pagal aplinkybes ir spręsti atsižvelgiant į tikslą.

Aukoti tikslą dėl priemonės, prasmę dėl beprasmiškos rutinos – patogu ir miela. Apima vergų saugumo, pasitenkinimo paklusus ponui jausmas. Atvėrus vartus iš tvarto niekas neišeina, ėriukų tylėjimas pasitinka šeimininką. Jis mus išgelbės, apsaugos ir pašers.

Kiek permainų belauktum, jų nebus. Tik naujos taisyklės ir nauji draudimai, kurių pasiilgom, tik nesutariam kokių. Broileriai, savim patenkinti ir laimingai laukiantys žalio signalo, kurio niekada nebus. Jis yra tik mūsų širdyse.

Sovietizmas yra gelbėtojo laukimas ir kolektyvizmas, atsisakant asmens teisės ir atsakomybės spręsti, taikymasis prie absurdo. Dabar tai tapo neturinčių ką pasakyti ir kuo argumentuoti kliše.

Yra paprastas, tikras, neklystantis moralinis teisėtumo jausmas, kuris vertina tiksliai ir visada teisingai. Jį turi ir vaikai, ir psichiniai ligoniai. Tai kaip muzikinė klausa – žmogus tą jaučia arba ne. Kai pamatai, kai net to nebeliko, lieka tik neviltis.

Debilas, apipylęs mokyklos direktoriaus veidą šūdais, yra teisus, o direktorius, pasielgęs kaip kiekvienas neiškastruotas vyras pasielgtų, išmetamas iš darbo žiniasklaidai plojant atsistojus. Pagyvenusiai moteriai į akis spjaudantis paauglys laimi teismą prieš savo orumą bandžiusią ginti moterį, kuri turi jam atlyginti patirtas moralines kančias.

Ir visi – nuo Prezidentės iki studentės – tyli, vadinasi, taip turi būti. Ir auksinis jaunimėlis problemos nemato, nes tuoj eis gelbėti varlyčių. Taip nebuvo net sovietiniais laikais. Dabar niekas niekur neišveš – tiesiog tai normalu arba niekam nerūpi. Užtat labai rūpi paskųsti kitaip manantį, viešai išsityčioti iš nepatikusio dėstytojo, mokytojo ar šiaip tikinčiojo ne tuo ir ne taip, kaip reikia.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+
Aktualu 2

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nejaugi       2017-08-1 8:19

yra taip, kaip čia vienas rašo: “A. Tarybos deputatai, susistaikę su
mintimi, kad ... Dedules kritikuoti neverta, padejo augti jo intrigoms…”
Kas nuo pat Sajūdžio pradžios platina bejėgiškas patyčias ir tokiaas pat “įžvalgas” apie V.L.?  Kodėl tai daro?  Tikisi, kad 100 kartų pakartotas šmeižtas taps “tiesa”. Kas šiam “kampanijai” skiria šitiek dėmesio, laiko ir energijos? Ogi tie, kam V.L. mintys, konkretūs, taiklūs ir aštrūs vertinimai tebėra pavojingi. Vis dar yra paniškai bijančių demaskavimo. Tiesioginio ir netiesioginio. 
 

Daiva       2017-07-31 20:16

Man atrodo, kad mūsų, čia skaitančių ir/ar komentuojančių, jau yra pakankamai daug, kad tą sąstingio košę su stebuklo laukimo nuotaikomis pajėgtume išsrėbti. O gal geriau net neragavus išpilti į kompostą, kad po to patręštume ką nors geresnio.

Ačiū Vaidui       2017-07-31 10:06

už paprastą bet nuostabią įžvalgą: “negatyvūs komentarai reklamuoja blogį”. Teigiami komentarai patys savaime gausintų geras mintis. O mintys tai juk realizuojasi. Elementaru. Pradžioje buvo Žodis.

kalti, kad Dedule       2017-07-30 17:07

nustumes visus, itikejo savo teisetumu. Kalti ATarybos deputatai, suistaike su mintimi, kad kuriant valstybe, Dedules kritikuoti neverta, padejo augti jo intrigoms, del ko tauta pasirinko AMB. O toliau vienus vagis keite kiti vagys. Galimai, kersydamas tautai, kad Dedule nebuvo isrinktas LT prezidentu, jis ir isiule vis dar tikintiems konservatoriais : ,,Tegul Dalia buna Lietuvos Dalia”. Is to ir visos bedos. Viskas sunaikinama, bandyta net Trispalve eliminuoti is atminties. Aciu Lietuvo Sajudzio Vilniaus tarybai, inirtingai kovojusiai del Trispalves islikimo svarbiausiu Valstybes simboliu tarpe. Dabar nabagas Kukuraitis, trilinkai susirietes, be muilo lisdamas, veza ir veza geltonodzius dykaduoius i Tevyne.Kalti, kad rinkimu terminas labai trumpas- pusmeti turi trukti ne trumpiau, kad pazinti, paklausti, isklausineti. O dabar - imkite mane ir mylekite. Kai patikejo, tai paaiskejo, kad blogiau ir buti nebegali. Ypac su 40 dienu atostogu…

Arvydas       2017-07-29 21:15

Tik mes patys dėl visko kalti. DĖL VISKO.

>ruta       2017-07-29 15:14

Ne Briuselis kaltas,kad leidom vidutinybėms valdyti šalį. Protaujantiems sunku arba neįmanoma buvo prieiti prie valdžios.

Ale       2017-07-29 14:36

„Debilas, apipylęs mokyklos direktoriaus veidą šūdais, yra teisus, o direktorius, pasielgęs kaip kiekvienas neiškastruotas vyras pasielgtų, išmetamas iš darbo žiniasklaidai plojant atsistojus“. Tai gal ir pradėkim nuo žiniasklaidos, nes kalama ir kalama kokia baisi Lietuva, tik važiuokit iš čia… STABDYKIME.

Nepasirašysiu>ruta       2017-07-29 14:15

Ne Briuselis - lietuviai Lietuvoje taip tvarkosi. Kada ir kodėl buvo prarastas protas - kitas klausimas, bet Briuselis neatėmė. Galimai visuomet trūko.

ruta       2017-07-29 11:04

..Briuselis veda link regresijos , moralines degradacijos ir sveiko proto eliminavimo ..o musu politiku motivacija laaabai primityvi - pinigai .. pagal liberalkomunistu ideologija , tai laisva rinka - Tauta , valstybes suverenitetas ,monetarine politika , zeme ,morale , net sveikas protas patapo preke uz kuria Briuselis numeta liberalkomunistams ne tik pinigu , bet ir komisaru postus , pastumia karjeros laiptais .. Kokiu tikslu uzdaroma dar veikianti ir saugi Atomine , kodel i uzsienio Korporaciju rankas mes turejome atiduoti SAVO , pelna nesancius , objektus / Minijos nafta , Genciu nafta , Telekoma ,Mazeikiu gamykla , Butinges terminala , Birzu naftoteki , Elektros tinklus , Silumos uki , Lietuvos dujas , Lietuvos kura , sunaikinti Laivyba , zemes uki , pramone ..pavirtome TIK vartotoju rinka , kuriems Europa parduoda prekes,kurios net tu paciu zenklu , gaminamos is pigesniu zaliavu , kaip treciarusiams ..grazu , net raudona ..

VaidasVDS       2017-07-29 10:22

Neskaičiau straipsnio tęsinio, bet straipsnio pavadinimas yra labai neteisingas.
Nuolankumas čia niekuo dėtas. Gal kvailumas, gal parsidavimas, gal apsimetinėjimas, gal baimė prieš didesnį ar turtingesnį, ar įtakingesnį, gal valdžios ar įtakos troškimas ar dar kokia nors kita savanaudiškumo forma.
Išmintis iš daoizmo:
“Išmintingas žmogus universalizuoja savo širdį. Mažas žinojimas yra pavojingas dalykas. Tie, kurie siekia didingumo, turi išmokti nuolankumo.”
Išmintis iš Jėzaus mokymų:
Mt 5, “5 Palaiminti romieji: jie paveldės žemę” ... Mt 11, “29 Imkite ant savo pečių mano jungą ir mokykitės iš manęs, nes aš romus ir nuolankios širdies, ir jūs rasite savo sieloms atgaivą.”
Apreiškimo, Urantijos Knygos, pagalba atskleisiu tikrąją Jėzaus mokymų (tik dalinai, nes jo mokymai buvo gerokai platesni) apie nuolankumą prasmę:
“Jėzus neužsipuolė hebrajų pranašų ar graikų moralistų mokymų. Mokytojas pripažino daugelį gerų dalykų, kuriuos propagavo šitie didieji mokytojai, bet jis buvo nusileidęs į žemę tam, kad išmokytų šį tą papildomai, “savanoriškai suderinti žmogaus valią su Dievo valia.” Jėzus nenorėjo sukurti vien tik religingo žmogaus, mirtingojo, kurį apima vien tiktai religiniai jausmai ir skatina vien tiktai dvasiniai impulsai. Jeigu tik jūs būtumėte galėję bent kartelį pažvelgti į jį, būtumėte suvokę, kad Jėzus tikrai buvo toks žmogus, kuris turėjo didžiulį patyrimą šito pasaulio reikaluose. Šituo požiūriu Jėzaus mokymai buvo labai smarkiai iškraipyti ir labai klaidingai išreiškiami visą laiką per krikščionybės eros amžius; jūs taip pat laikėtės iškreiptų idėjų apie Mokytojo nusižeminimą ir nuolankumą. Tai, ko jis siekė savo gyvenime, pasirodo, jog yra nuostabi savigarba. Jis tiktai patarė žmogui nusižeminti, kad šis galėtų tapti tikrai išaukštintas; tai, ko jis iš tiesų siekė, yra tikrasis nuolankumas prieš Dievą. Jis suteikė didžiulę vertę nuoširdumui – tyrai širdžiai. Įvertinant charakterį jam kertinė dorybė buvo ištikimybė, tuo tarpu jo mokymų pati šerdis buvo drąsumas. “Nebijokite” buvo jo šūkis, charakterio stiprybės jo idealas buvo kantrus ištvėrimas. Jėzaus mokymai sudaro narsumo, drąsos, ir didvyriškumo religiją. Ir būtent dėl to savo asmeniniais atstovais jis pasirinko dvylika paprastų vyrų, kurių dauguma buvo tvirti, stiprūs, ir vyriški žvejai.
    Jėzus mažai ką kalbėjo apie savo laikmečio visuomenės ydas; jis iš tikrųjų retai kada užsimindavo apie moralės laužymą. Jis buvo tikrąsias vertybes teigiantis mokytojas. Perteikdamas mokymą jis atkakliai vengė negatyvaus metodo; jis atsisakė reklamuoti blogį. Jis net nebuvo moralinis reformatorius. Jis gerai žinojo, ir taip mokė savo apaštalus, kad žmonijos juslinių potraukių negalima nuslopinti nei religiniais priekaištavimais, nei įstatymų draudimais. Tas negausus skaičius jo pasmerkimų buvo didesne dalimi nukreiptas prieš pasididžiavimą, žiaurumą, priespaudą, ir veidmainystę.”
——
Neteisūs abu pirmi komentatoriai. Rusteika tikrai netarnauja velniui. Jo ketinimai yra geri, bet išvados klaidingos. Antras komentatorius labai karštas ir greitas teisti. Jis gali būti ir teisus savąja įžvalga, bet, sukeldamas konfliktą, palieka jį be galimybės išspręsti…

tikrai taip esti       2017-07-29 10:04

Ponas Algimantai, Jūs kaip visada - taikliai, jautriai, šmaikščiai ir nepakartojamai. Ačiū.

ačiū       2017-07-29 8:07

ačiū už puikią pastabą !!
——
(reiškia esu teisingame kelyje, jei raudoni nervinasi)

kadui       2017-07-29 7:24

Vargšas buratine, atsistok prieš veidrodį ir įdėmiai pasižiūrėk. Dabar.
Jau gana ilgą laiką šikioji komentarų skiltyse rašinědamas savo pigius lozungus.
Savo smegeniněs tuštumą ir kalbos skurdą bandai pridengti “stiliumi”- atseit po brūkšniais yra gyyyyli mintis.
Bet nėra.
Yra tik pigus spamas.

kada tylėt, kada rėkti       2017-07-29 7:09

Jėzus Kristus vienintelis tiksliai žinojo kada reikia patylėti, kada garsiai smerkti fariziejus, kada pabėgti, kada vaikyti prekiautojus iš bažnyčios, kada atleisti, kada pasmerkti, kada pasiaukoti, kada kelti kovai…
——
kai nėra Jėzaus Kristaus širdyje - nemokam, nežinom, tarnaujam velniui.
—-
(kažkodėl man tai atrodo, kad rusteika būtent tarnauja velniui, kaip kiti mano?)


Rekomenduojame

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.