Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Taip jau buvo, arba Šmėkla klaidžioja po Europą – permainų šmėkla

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugpjūčio 1 d. 19:36

14     

    

Algimantas Rusteika. Taip jau buvo, arba Šmėkla klaidžioja po Europą – permainų šmėkla

Šmėkla klaidžioja po Europą – permainų šmėkla. Visi žino, kaip neturi būti. Ir kiekvienas pasakys, kaip turi. Tik nei vienas nepaaiškina, kaip iš to, kaip neturi būti, padaryti taip, kaip turi. Tie, kurie sako, kad žino, meluoja arba yra idiotai.

Jei spręstų visi – nieko nebus. Nes čia genijus lygus kvailiui, o tų visada daugiau. Jei spręs tik keli, nuspręs kaip naudinga jiems. Jei leisi visiems išsirinkti kelis – bus už tuos, kurie prižadės daugiau duonos, žaidimų ir pašalpų. Ateis, nurodys naujus priešus ir vėl turėsim rojų per pusmetį.

Visos permainos skausmingos, nes skanių vaistų nebūna. Reikalauja dabarties atsisakymų dėl ateities. Tą daugelis supranta, bet niekas nedaro. Vis norisi, kad kiti padarytų, keistųsi ir ant lėkštutės atneštų geresnį gyvenimą. Ir kad už tai nereikėtų mokėti.

Staigius ir esminius pokyčius gali priverstinai įvykdyti karaliai, kurių liko tik iškamšos. Ir diktatoriai, nes tam reikia jėgos. Balsuojanti visuomenė per savo išrinktus atstovus keistis negali. Nes ištroškusi naujų išvaduotojų dauguma neišrinks tikrų reformatorių, kurie nieko dykai nežada, tik skausmingą gydymą. Siekiantys permainų visada yra mažuma.

Iliuzija, kad sprendžia vienas, net didžiausioje tironijoje, arba visi, net dangiškoje demokratijoje. Visada yra lemiamą įtaką turintis sluoksnis, iš savo tarpo iškeliantis sprendimų priėmėjus. Vadino patricijais, aristokratija, dabar – elitu. Esmė nepasikeitė.

Yra tikrasis visuomenės elitas – matantys visuotinius dalykus, protingiausi, doriausi, linkę sunkiai dirbti, rizikuoti dėl visų ir ateities. Ir yra sprendimų priėmėjų elitas. Kaip padaryti, kad jie kiek įmanoma labiau sutaptų – kiekvienos visuomenės pažangos klausimas. Jo dar niekas niekada neišsprendė.

Štai nuo kalno vėl skelbia naująjį  laisvės ir galimybių testamentą. Susėdam su vėliavom ir dainuodami lekiam į demokratijos vaivorykštę. Bet susibadžius į tikrovę padangos bliūkšta. Ir išlipa monstrai. Asmeninė atsakomybė ištirpsta ir lieka tuštuma. Visada kalti kiti. Tu visada bejėgis.

Viskas yra kitaip, nei atrodo ir mums rodo. Nuskriaustieji yra pikti ir žiaurūs. Kovotojai už tiesą ir šviesą patys nemėgtų tiesos ir šviesos. Teisuoliai būtų neteisūs ir neapkęstų kitokių. Jie išrėkia teisingus žodžius, bet akyse nėra nei tikėjimo, nei vilties, nei meilės.

Minia klaupiasi ir atsistoja, kada reikia. Stiprieji bijo ir slepiasi uolose. Visi nori, kad būtų kitaip ir išsigąstų, jeigu taip būtų. Užtvanka aukšta. Virpa nuo įtampos ir vandenys vis plūsta. Ir niekas nėra kaltas, nes kalti visi.

Nes užaugę dideli ir smarkiai protingi svaiginasi pasakomis. Pagal jas vyksta rinkimai, revoliucijos ir perversmai. Kaip ir debatai virtuvėse, smuklėse, TV plepyklose, kalėjimų kamerose bei parlamentuose. Ir apskritai visas modernusis gyvenimas.

Tose pasakose vien blogas pasaulis, kurį valdo labai blogi dėdės ir tetos. Todėl viskas labai blogai. Tam, kad būtų gerai, tereikia tuos labai blogus pašalinti (nubalsuoti, nuversti, išmesti, nupjauti galvas ir t.t.).

Tą gali padaryti iš geruolių pasaulio nužengę tyri, švelnūs žmonės švariomis rankomis. Nuskriaustųjų ir pažemintųjų numylėti vilties prezidentai ir širdžių princesės. Geradariai žemės ūkio magnatai, užsidirbę milijonus parduodami petražoles, ar šventieji farai maniakų akimis. Ir tada viskas nuo pirmadienio devintos, kai tik baigsim darbe antrąją kavą kasdieninę, pasidarys labai labai gerai.

Bet tų gėriukų nėra ir nebus. Kaip ir dangaus karalystės, iš kurios jie turi ateiti. Iš tikrovės ateis tokie pat blogiukai, tik kiti. Juk ir šitie kadaise atėjo kaip geri. Ir mes taip galvojom, ir jie taip pat. Net dabar jie taip tebegalvoja.

Pasaulio produktas negali pakeisti pasaulio. Kiaušiniai neperauklės vištų. Pasekmės nepakeis priežasčių, o mokytojai turi patys būti išmokyti kitų mokytojų, kurie irgi turi būti išmokyti. Šuolius sapnavo marksai su engelsais, kuriais tikėjo ir tebetiki milijonai, ir kruvinas buvo jų kelias.

Juodai baltą Žemę regi tik žmogaus protas ir senovinis kinas. Tokios tikrovėje nebuvo. Gerų dėdžių, tetų ir šviesos pasaulio nėra ir nebus. Viskas yra taip, kokie esame patys. Pažiūrėkim į veidrodį ir pamatysim, kas bus. Nes taip jau buvo aname pasaulyje.

Tenai, prieš tris dešimtis metų, irgi buvo Vilnius. Ėjome su profesore Vanda Zaborskaite iš „Literatūros ir meno“ redakcijoje vykusios diskusijos. Šaltas gruodžio vakaras ir svajonių „Žiguliukai“ apledėjusiose gatvėse. Už šarmotų langų ekranuose programa „Vremia“. Pasakiau, kad mūsų kalbėjimai nieko nepakeis.

Kiek patylėjusi, ji pajuokavo – greit tik triušiai veisiasi. Reikia tiesiog daryti tai, kas svarbiausia. O pavyks tas, kas pavyks. Viskas pradeda nepastebimai keistis, kai atrodo, kad niekas nebepasikeis. Nes pati neviltis, kad niekas niekada nepasikeis, yra pribrendusių, neišvengiamų permainų ženklas.

Padėjau šlubai profesorei įlipti į troleibusą ir atsisveikinau. Niekada gyvenime jos daugiau nebesutikau. Ir po keleto metų tą nesikeičiantį pasaulį nusinešė galinga permainų banga.

algimantasrusteika.wordpress.com

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Eretikui       2016-08-2 22:12

O kaip gi, nurodysiu: Nadieždos Krupskajos Raštų 3 tomą ir Vadimiro Iljyčiaus Lenino 26 tomą, kuriame yhra vienas straipsnelis apie asilus.

eretikas-eretikui       2016-08-2 19:04

Kaip supratau,pons, esate skaitęs vertingesnių tekstų.Ar galite bent porą jų nurodyti?
Nors manau,kad to nepadarysite.

Jules       2016-08-2 18:29

Pasaulinės Trockio revoliucijos šmėklą klaidžioja po Europą ir nori prikelti Genrikh Yagoda su Rappoport’u, jau nekalbant apie patį Naftaly Frenkel su Lurjė(Lurie).

Marginalas ne į temą       2016-08-2 13:42

Ko vertas “Vakarų” ir ruskijos sutarimas dėl Sirijos “cheminio ginklo naikinimo”, palikęs valdžioje banditą al Asadą:
http://aa.com.tr/en/pg/photo-gallery/syrian-regime-hits-civilians-including-infants-with-chlorine-gas-/0/242161

Eretikui       2016-08-2 13:25

Tai labai darosi indomu, kiek, pons, esate straipsnių skaitęs?

avelė       2016-08-2 11:47

žemai lenkiu savo baltą galvą, pagarbanota pagarbe-ė-ė!
bė-ė-ė!

čia.       2016-08-2 9:03

čia tai bent.perspjovė šliogeri ir donski kartu paėmus.davai rusteika vietoj auksinio anukėlio . ne tik parašysi bet ir padarysi.ir saulė lietuvos tamsumas prašalins ir t.t.

eretikas       2016-08-1 22:18

Vienas geriausių straipsnių,kuriuos esu skaitęs:lakoniškai,aforistiškai išreikšta esama padėtis,jos priežastys,skauduliai,beprasmiai lūkesčiai,naivios viltys,-ir visur-į dešimtuką.Ačiū autoriui.

A jo,       2016-08-1 22:01

mažumėlę jau kartojasi autorius. Kiek moka žodžių iš tiek ir maketuoja…

Tarabilda       2016-08-1 21:27

Užstrigus plokštelė. Kaltas rašymas dėl rašymo, mėginant kuo efektingiau pasakyti, kiekvieną pasažą pabaigti kalamburu. Gerb. autorius galėtų atsisakyti tų literatūrinių treniruočių. Ne už kiekvieno sintaksinio kūlverstuko yra turinys. Nei esė, nei publicistika šio autoriaus rašinukų nepavadinčiau. Na bet tegu sau mankštinasi žmogus. Kai visiškai numelioruota viešoji erdvė, tai , kaip rusai sako “Na bezrybje i rak - miaso”.
O blogiausia, kad Rusteika yra tuščiaviduris. Jei jam neskauda, kodėl kitam, jo rašinėlį skaitančiam apie beviltiškes turėtų imti ir pradėti skaudėti. Tuščia visa tai, broliai Karamazovai.

Marginalas       2016-08-1 21:11

Ateistams niekad nebus šviesos karalystės. Po Europą ir pasaulį klaidžioja Armagedone pralaimėsianti šmėkla.

VSD užtat gerai dirba       2016-08-1 20:56

rusų kgbistėliai visose gyvenimo sferose savo purvą pila.
čia sėkmingo ir atkaklaus VSD rebiatų darbo vaisius.

proveržis aušrai       2016-08-1 20:24

Kaip praveržti užburtą ratą?
Turiu jums superinį pasiūlymą.
Pone, nors kartą savo tuščią galvą palikite namie ir pati niekur neikit.
Neikit balsuoti, nes jau jūs ir į jus panašūs visus negyvai baigiat užbalsuoti .
Neįvyks rinkimai, va ir bus proveržis.
Visa kita protingi padarys. Tik netrukdykite su savo bepročių entuziazmu, gerai?

gal tai tamsa pries ausra?       2016-08-1 20:12

straipsnis, iziebiantis maza vilties zibureli tamsybese. Sutinku, kad keisti reikia demokratisku keliu, bet artejant rinkimams, neturime uz ka balsuoti- tie patys sistemos monstrai, persigrupave, pakeite kailius ar juos isverte, prie ju prisiplake jau ju isugdyti jaunesniosios kartos kraujasiurbiai, uzurpave ziniasklaida, TV, teisesauga…. Na kaip pralauzti si uzburta rata, juk musu rinkimu sistema tokia butaforine?

Rekomenduojame

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.