Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Politinės klasės ypatumai

Tiesos.lt redakcija   2018 m. birželio 26 d. 2:05

17     

    

Algimantas Rusteika. Politinės klasės ypatumai

Kauno forumas

Žemutiniame arde dominuoja du giminingi porūšiai – vatnicum vulgaris ir konservatnicum primityvo. Pasižymi paprastumu ir atsparumu gyvenimo pokyčiams, nereiklūs klimatui, minta savo išskyromis. Pražysta valstybės švenčių dienomis, apsidulkina patys, derlius gausus, bet vaisiai kartoki ir smirda, todėl patartina daug kartų nuvirti.

Vatnikui viskas, kas buvo, yra šventa, o viskas, kas yra, – blogai, nors to, kas buvo, nebėra net ten, kur įsivaizduoja esant. Konservatnikui viskas, kas yra, – tobula, o viskas, kas buvo, – bjaurastis, kalta dėl visko, kas yra ir bus. Rūšys antagonistinės, tačiau gyvena simbiozėje ir viena be kitos negali.

Įprastomis sąlygomis nėra itin gausūs ir pavojingi, gerai patręšia dirvą, jais maitinasi aukštesniųjų ardų augmenija. Tarpusavio kova – abiejų vatnikų porūšių egzistencijos tikslas ir prasmė, kiekviena priešo nesėkmė sukelia audringą džiūgavimą ir šokinėjimus. Pasaulis matomas pro automato taikiklį.

Tačiau konservatnikai sveiko maisto piramidėje vertinami palankiau, nes yra genetiškai artimesni aukštesniojo ardo rūšiai – Tokiems Kaip reikia. Tai tie, kurie kalba ir tyli, už ką reikia.

Jie labiausiai iš visų yra tokie kaip reikia – myli ir neapkenčia, rengiasi, poruojasi, sapnuoja ir žygiuoja kaip reikia. Lygiai tokie, kaip ir visi, net kairiarankiai spaudžia dešinę. Jeigu nežino, kokiems reikia būti, – pasižiūri Panoramą – ir sužino.

Jie tikrai atrodo kaip visi: degantys tušti žvilgsniai tave bematant pastebi, bet bijotis Tokių Kaip Reikia nereikia. Jie nepavojingi – galvoja, skanduoja ir valgo panašiai kaip tikri. Tuštinasi ir svajoja kaip visi ir taip, kaip reikia. O reikia taip, kaip visi.

Be kitų Tokių Kaip Reikia jie negali, kadangi neišeina būti savim. Nes kaipgi pasitikrins, ar tokie, kaip reikia – todėl veisiasi ir gyvena būriais. Labiausiai nemėgsta kitokių – ne tokių kaip reikia.

Tokie Kaip Reikia amžinai teisūs, bet lanko bažnyčią, atgailauja ir su palengvėjimu vėl nusideda – juk vėl atleis! Apsipila ledukais ir pabėgioja už afroafrikiečių vaikučių laimę, visada laimingi, ne tokie, kaip nereikia ir ne tokie kaip tie kiti – jie kaip visi.

Jeigu Tokie Kaip Reikia tokiais labai būna ir labai pasiseka – pereina į dar aukštesnįjį žaidimo lygį, apie kurį dieną naktį svajoja – tampa Numirėliais. Tie atrodo visai kaip gyvi, vaikšto, kalba, net tuštinasi, bet jau yra seniai numirę. Skiriamasis ženklas – Numirėlius visada rodo per teliką.

Jei sutiktum – nesmirda, bet iškart matai – miręs. Atrodo kaip tikras, o atsuki varžtus – štampuotė ir viskas iš plastmasės. Tai ir gerai, bet kada gali bet ką pakeisti, jei prireikia, kad būtų toks, kaip reikia. Jie vienas kitą atpažįsta iš akių – susitikus įsijungia mimikos raumenys, įtempia šypsniui odą ir atidaro šlapias dantenas – savas.

Kokie apgailėtini tie forumuose sustoję Numirėliai, kokios bukos akys, kokie banalūs mintinai iškalti tekstai, deklamuojami, ko bepaklaustum! Tai aktoriai iš bankrutavusio teatro, lavonų pasaulis – be galo juokingas savo rimtumu, sukčių teisumu ir aršia neapykanta.

Kai visuotinis melas suvirškinamas, jis tampa tiesa ir išbrenda galinga zombių padermė. Netikra tikrovė yra jų realybė, gyvenimą kartais pamato sapne ir atsibudę eina atsigerti. Niekam nieko bloga nedaro, jiems skirta viskas, kas kalbama, daroma, vyksta. Nuperka ir suėda viską.

Lesa viską, kas gyva, labai bijo tikrumo. Garsiai netyli, bet tyliai myli vyresnybę ir nemėgsta būti vieni. Mirę nežino, ką veikti vieniems, nes jų vienų nėra. Atsibunda iš numirusių tik kai miršta, labai išsigąsta, bet nieko tokio – prasidėjimas greit baigiasi – ir vėl numiršta. Galutinai, nes taip tikrai reikia.

Bet kol gyvi, viską sprendžia numirėliai, jie stovi šimtajame aukšte, kalba iškilniai ir jiems visada atrodo, kad tai jie gyvi, o kitų nėra. Gyvieji vis abejoja, ar gyvi ir ar taip reikia gyventi, ir nusivylę tampa Tokiais Kaip reikia, ir svajoja tapti Numirėliais. Kartais tai pasiseka ir visi būna laimingi.

Ir tampa patriotais iš išskaičiavimo – jų nemažai, juos galima vieną kartą metuose suskaičiuoti, visus iki vieno, kai susikiša žydrą gėlelę į atlapus. Jei reikės, vieną gražią dieną gėdins tuos, kurie išdrįs stovėti su trispalvėmis. Sakys: nebe tie laikai, dabar kitos vertybės, viskas globalu ir taip reikia. Jei labai reikės, nustos kalbėti lietuviškai ir toliau bus pirmais patriotais.

Kas buvo didesnis nacionalsocialistas – Štirlicas ar Miuleris? Radikalizmas – nepakeičiama renegatų ir parsidavėlių maskuotė. Kur spjautum – ten komunistai, tapę aršiais dešiniaisiais, kovojančiais su komunizmu ir rusais. Dėl naudos atsisakę nulinių įsitikinimų, padarę svaigias politikos karjeras ir sodybose sočiai laukiantys valstybinių titulų, pensijų ir laidotuvių.

Krizės nušluoja atskirus, mažus pasaulius, bet šiaip tai istorijos žingsniai, – valstybė be krizių yra mirusi. Išėjimas iš ano pasaulio buvo krizė, dabar – iš šito. Tie, kas mato pavojų ir kalba, – yra gyvi, kas slepia ir patys slepiasi – mirę. Ir šiai šaliai, kad nenumirtų galutinai, reikia tikrų permainų.

Gyvųjų dar yra. Jie vieniši, išsigandę, išsislapstę. Apgauti ir apsigavę, įtikėję savo išdavikiška partija, apmulkinti medijų melo, nusivylę savimi ir valstybe, nebetikintys niekuo ir neapkenčiantys visų. Jie tiesiog tyli ir laukia, kad prasidėtų pradžia. Ir dairosi, kas pradės.

O sofos filosofai kiekvienam, bandančiam pradėti, išaiškina, kad jis viską daro ne taip, bet nepasako, kaip reikia. Ir kad visi ateinantys yra blogi, o patys maskuojasi slapyvardžiais ir veido neparodys, ir piršto nepakrutins, ir nei cento nepaaukos, bet bus visada teisūs ir nusiraminę užmigs išgėrę alaus.

Viskas, mielieji, prasidės tada, kai pakelsit užpakalius nuo sofų ir nuo kompų. Ir išdrįsit atidengti veidus ir parodysit vardus. O tikslus, siekius, žmones ir įvykius nulems gyvas gyvųjų procesas, kuris prasidės arba ne. O jei neprasidės – nenusiminkit, vis tiek kada nors prasidės.

Tik bus per vėlu.

kaunoforumas.wordpress.com

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>..>>>> 2018-06-26 23:59       2018-06-27 0:12

Po truputėlį sirpsta riebus, riebus ir skambus antausis lietuviškai chuntai.
Laukiam nesulaukiam žinių iš JAV Kongreso:)

N.Vemckienės byloje netikėtumas       2018-06-26 22:59

Federaliniame Čikagos kalėjime teismo posėdžio dėl ekstradicijos laukianti Neringa Venckienė sulaukė stipraus užnugario. JAV kongresmenas pateikė įstatymo pataisą, kuria siūlo ne tik nutraukti ekstradiciją, bet ir išleisti ją į laisvę.
toliau skaitykite daugiau:delfi.lt

Pikc       2018-06-26 22:50

“Labai gerai mokėti atskirti grūdus nuo pelų. Visai negerai tame žingsnyje fatališkai užstrigti.” Šitas teiginys būtų prasmingas VIENU atveju - jei tie “pelai” kažkokiu būdu būtų pavirtę “grūdais”. Bet juk taip nėra, ne? Vatnykai liko vatnykais, konservatnykai - konservatnykais, o prisitaikėliai (pasak autoriaus, “tokie, kaip reikia”) - prisitaikėliais. Jeigu jie nepasikeitė - kodėl turėtų pasikeisti jų vertinimas? Galima svajoti apie harmoniją ir “nesusipriešinimą”, bet realiai jei bandysite “susikibti už rankučių ir kurti Lietuvos ateitį” su tais, kurie svajoja apie Lietuvą, ištirpusią eurosajūze, tais, kurie svajoja apie laimę Rusijos glėby ir tais, kurie bet kam parduos visus ir viską, jei manys tai esant naudinga, tai pati suprantate, kuo tai baigsis?

Tai ką?       2018-06-26 19:14

Gal juos į MUILĄ suvirt kartu sumetus?
Smirdės?
Reikės daug dėt kaustinės sodos.
Gerai pavirę gausime ŪKIŠKĄ MUILĄ 70 proc.

kukas.       2018-06-26 17:34

manau,kad tokia padėtis kokia yra pasilikusią daugumą tenkina.ir nėra ko čia inkšti.

radikalus grumstas >       2018-06-26 16:44

KF svarstys remti Juozaitį?    2018-06-26 13:29

  ...paskaičiau komentarus ir išvada….Šubertas mūsų laukia ; iš dvylikos komentuojančių -tik Tamstos vienintelis-, kuriame išvardinta ,ko reikia mirštančiai tautai ir valstybei prikelti iš apnuodytos tikrovės.. Visi siūlo gydyti tepalėliais , kai reikia amputacijų ir gangrenuojančių organų pašalinimo….

Stipru!!!       2018-06-26 16:13

Autorius puikiai ivaldes sarkazmo ir alegoriju mena.Skaitant, paradzioje lyg ir verziasi sypsena.O paskaicius ir pamascius gali susigraudinti.Klaikoka realybe.

žodžiai byloja       2018-06-26 14:17

gyvenimo faktai įtikina. Kokiais asilais reikia būti, kad patikėti tokiomis falšyvomis monetomis.Jiems reikia tik jaunų lengvatikių į pirmąsias gretas. O jie ir vėl trins rankas, kad atsirado kvailelių.

>Pikc       2018-06-26 14:05

Tai kad ne, supratau, apie ką autorius…
Dar prieš kokius metelius entuziastingai būčiau kiekvieną žodį palaikiusi…
Dabar mąstau truputį kitaip. Imu vertinti Juozaičio nuomonę apie žmonių supriešinimą (ir susipriešinimą, pridurkime). Labai gerai mokėti atskirti grūdus nuo pelų. Visai negerai tame žingsnyje fatališkai užstrigti.

Pikc       2018-06-26 13:19

“Lyg ir teisingai viskas” - labai panašu, jog tamstos nuomonė paremta klaidingu įspūdžiu, kad autorius kalba apie VISUS lietuvius, o ne apie atskiras, bet rėksmingas,todėl gerai matomas (ir rodomas) grupuotes.

KF svarstys remti Juozaitį?       2018-06-26 12:29

//www.tiesos.lt/index. php/tinklarastis/straipsnis/ arvydas-juozaitis-paskelbe- savo-valstybes-politikos- gaires

Jums neatrodo, kad šio galimo demokratinių- tautinių jėgų kandidato strateg. mintys   tautos ir valstybingumo išsaugojimo atžvilgiu, yra tikrai puikios ir opios?
. Deja, bet demokratinių reformų siūlymų  ,rodančių  norą ir įžvalgą keisti oligarchinės nomenklatūrinės santvarkos pamatus , nepastebėjau…
Jei vienintelį ,tariamai reforminį,  A.J.  siūlymą  Seime ( nomenklatūros ir oligarchinių interesų aptarnavimo įrankyje….) rinkti ypatingąjį prokurorą galima laikyti esmine reformą, tai aš-  Kinijos imperatorius…Mano patirtis sako- tą Kuolio, Puteikio ir kitų dekoratyvinių, bet ,regis nuoširdžių, pseudoreformatorių  nutampytą idėją,, parankią  tik ,,lovio”  partijoms ir nomenklatūrinei sistemai, kurios rankose dešimtmečiams yra atsidūręs Seimas ir šalis, galima laikyti niekine…Ypač žinant, kad dekoracijų keitimui teisėsaugos sistemoje alergiją turintys reformatoriški visuomenininkai yra tik už tiesiogiai renkamus teisėsaugos ir teisėtvarkos pareigūnus ir seniai yra paviešinę esminių  Teisėsaugos Reformų Manifestą...
Jei Tautos forumo žmonės ir kiti visuomeninkai nešauks gvoltu Juozaičiui apie esminių reformų visose valstybės srityse (daugumos piliečių  naudai ...) būtinumą ir neateis jam į talką , tai galime (jo pergalės atveju..) turėti naują Sąjūdžio laikų tragedija, kai valstybingumas bent nežlunga (palaikomas ir atnaujinamas) , o demokratija - tik vaidybinė ir fasadinė...Kiek Juozaitis tolimas nuo supratimo ,kad reikia pakeisti valstybėje beveik visą mechanizmą rodo ir tai, kad tezėse nėra jokios užuominos apie BŪTINYBĘ , bent minimaliai reformistinei pradžiai, likviduoti sąrašinius rinkimus ir lemiamą pinigų įtaką rinkimuose , bei apriboti politikų buvimą valdžioje dviem nepertraukiamom kadencijom ar atkurti savivaldą - dem. pagrindą (seniūnijų lygyje…).
  Nebūkim abejingi…

Kam Tau        2018-06-26 12:18

reikia valdžios? Negi kvėpuoti negali be jos? O gerti? Neaišku? Skaityk iš pradžios.

Kaip į valdžią atvesti       2018-06-26 12:01

sąžiningus,nuoširdžius ,išmanančius žmones.Svarbu motyvacija,viską galima išmokti.Tuo pačiu tik tada Lietuvoje pradėtų keistis dvasinis,emocinis mikroklimatas ,ir tik tada pradėtume keltis.Dabar tik įvaizdis,o viduje nykstame toliau.

pasakykite,       2018-06-26 11:37

kas jūsų draugai ir mes pasakysim, kas jūs. Pasakykit kas jūsų kandidatas į Prezidentus ir mes pasakysim kas jūs

Lyg ir teisingai viskas,       2018-06-26 9:00

bet perdaug tulžies. Man asmeniškai didesnį pasitikėjimą keltų koks nors naujasis Vaižgantas, atsimenant anojo pareiškimą, kad lietuviai svolačiai, bet jis vis tiek ...juos myli.

Vis tiek permainos       2018-06-26 7:04

subręsta.Geriau ,kai jos vyksta gera valia.Visa bėda,kad katalikai neskaito Biblijos,-už juos jas skaito kunigai,kurie yra įtakojami fariziejų.

Departamento valdybos viršikinykas       2018-06-26 6:42

Visi kas nepatenkinti režimu ir turite blogų ketinimų valdžios atžvilgiu, turite užsiregistruoti- nurodykite vardąpavardę, a.k., adresą, banko sąskaitos Nr. ir prisijungimo slaptažodžius, visus asmeninius ir darbo kompiuterinius passwordus, ant popieriaus lapo atspausdinkite abiejų rankų pirštų antspaudus ir siųskite šią informaciją publikacijos autoriui iš kurio visa tai pasiims tie kuriems reikia.


Rekomenduojame

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Arūnas Gumuliauskas. Minint Steigiamojo Seimo šimtmetį

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Algimantas Rusteika. Kelios pastabos „vaiko ėmimo“ įrašo paraštėje

Aštuntosioms Garliavos antpuolio metinėms artėjant Neringa Venckienė klausia: Kodėl? Už ką?..

Fatima – pasaulinė Marijos sostinė, arba Popiežiaus Jono Pauliaus II galybės paslaptis

Kardinolas Joseph Ratzinger. Fatimos žinios teologiniai komentarai

Liudvikas Jakimavičius. Politinės stumdynės

Ramūnas Aušrotas. Ar nebus apribota tėvų teisė skųsti institucijų veiksmus?

Liudvikas Jakimavičius. „Amicus est Girnius, set magis amicus veritas“

Valdas Vasiliauskas. Lietuviško parlamentarizmo aukštumos

Nuo bačkos: „Freedom House“ politologas: Lietuva pagal demokratijos reitingą lieka stabilumo sala Vidurio Europoje

Andrius Švarplys. Apie politinę (ne partinę) kovą tarp laisvės ir karantino Amerikoje

Algirdas Endriukaitis. Retorinis klausimas: esame istoriniame kelyje ar dykumoje?

2020-ieji – Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečio metai

Liudvikas Jakimavičius. Visų atsiprašau, kad negaliu nieko pakeisti

Tomas Čyvas „Iš savo varpinės“: „Prasidėjo rinkiminė ruja“

Ramūnas Aušrotas. Atsitiktinumas? Abejoju

Audrius Bačiulis. Pamenat, kaip kaltinot ministrą Verygą dėl pirkimų?

Liudvikas Jakimavičius. „Reikia lietuviams išmokti mąstyti švediškai“

Tomas Baranauskas. Ar Tapinas padarys skandalą ant visos Lietuvos?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.