Įžvalgos

Algimantas Rusteika. Patarimai, kaip per krizę elgtis ir nesielgti valdžiai (metodiniai nurodymai, arba senų tekstų priminimai)

Tiesos.lt redakcija   2018 m. kovo 4 d. 5:54

7     

    

Algimantas Rusteika. Patarimai, kaip per krizę elgtis ir nesielgti valdžiai (metodiniai nurodymai, arba senų tekstų priminimai)

Valstybės krizės pradžios ženklas būna, kai be paliovos, per visus galus imama neigti akivaizdžias problemas, valdžia ima diegti aršų propagandinį optimizmą, pradedama išorės grėsmių eskalacija ir vidaus priešų paieška, o viešąją erdvę sklidinai užpildo nutylėjimai ir melas, kurį atpažįsta visi.

Valdžios likimas tada labai priklauso nuo jos asmenybių, nes net vienas sprendimas svarstyklėms svyruojant apie nulį gali viską išgelbėti arba viską sugriauti. Kad išliktų nors kokia sėkmės galimybė, būtina laikytis keleto sąlygų, tačiau ar to pakaks, priklauso jau ne nuo valdovo, o nuo aplinkybių.

Pirmiausia jis privalo suprasti ir sau prisipažinti, kad ištiko krizė ir kad tikimybė žlugti reali. Ir jei nieko nedarysi – ne už kalnų diena, kai nebegalėsi rinktis ir tai bus pabaigos pradžia. Vos ne visų griūčių buvo galima išvengti, jei valdovai ar kiti sprendimų priėmikai būtų nekišę galvučių į smėlį ir nebandę neigti problemų, kol patys netapo valstybės problema, ir problemos, nuo kurių norėta pasislėpti rūmuose, pačios jų nepaneigė.

Suvokus pavojų, reikia ne vilktis įvykių uodegoje ir tik pasyviai „atsakyti į iššūkius“, o sukaupti drąsos ir pačiam išeiti į realybę, ir imtis iniciatyvos krizei suvaldyti. Pradėti ryžtingai diktuoti įvykių eigą, tačiau ėmus veikti būtina suprasti, kad visiška kontrolė krizės sąlygomis jau prarasta.

Tada sprendimai būna įgyvendinami ne taip, kaip sumanyta, ne iki galo arba visiškai neįgyvendinami, todėl juos teks operatyviai koreguoti ir be gailesčio keisti vykdytojus ir komandą, kuri gali tave bet kada palikti ar net imti veikti prieš tave.

Būtina numatyti ir veikti blogiausio varianto salygomis ir visada turėti atsarginį – su paruoštomis pajėgomis ir resursais nesėkmės atvejui. Ir suvokti, kad sistemai išsaugoti reikia kiekvienos jos dalies suinteresuotumo struktūros išlikimu, nes stabilumui susvyravus visi tave remiantys ir privalantys išsaugoti stabilumą veiks pagal aplinkybes ir išduos, kai tik jiems taps ar bent pasirodys naudinga.

Kiekvienam politinio darinio dalyviui likti ištikimam turi būti didesnė nauda už pasitraukimą, o permainų reikalautojams padarytos dalinės nuolaidos jiems turi būti patrauklesnės už riziką pralaimėti ir negauti nieko. To nepajėgianti suprasti valdžia tik gimdo negrįžtamus procesus, nes sprendimai, kurie būtų suveikę, priimami po laiko ir lieptelis greit baigiasi.

Sisteminės krizės atveju sprendžiama ne centre, o vietose. Nesuvokimas būtinybės leisti apačioms priimti savarankiškus sprendimus, atiduoti dalį valdžios tam, kad išsaugotum sistemą, o krizei pasibaigus beveik visus praradimus atgautum – tai visiškai natūralu ir realiai įgyvendinama, galiausiai atima visą valdžią.

Silpna valdžia visada imasi prievartos, tačiau veiksmai skirti tik sau ir savo valdžiai išsaugoti, o ne problemoms spręsti, todėl beviltiškai nerezultatyvūs. Sistema išlieka, kai centras rūpinasi, kad niekas nenorėtų jos keisti. Žlungantys valdovai giliai susirūpinę, kad niekas negalėtų nieko pakeisti. Tai pabaigos scenarijus, ir tada jokių prošvaiščių, išskyrus susirūpinimus, nebelieka.

Tokie patarimai vertingi tik tiems, kurie nori ką nors valstybėje keisti ir apie ją galvoja, bet visiškai negalioja valdžiai, siekiančiai vien savo išlikimo, nes krizės metu tokia valdžia visada būna pasmerkta žlugimui. Deja, tai praktiškai kartojasi visur ir visada, nes tų atvejų, kur valdžia pasielgia protingai, mes paprasčiausiai nežinome, kadangi tada krizės išsprendžiamos, ir iš šalies, ir iš laiko distancijos atrodo, jog jų ir nebuvo.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Rūta - apie komentarą 15:10       2018-03-4 15:11
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
Rūta       2018-03-4 15:10
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
Štai       2018-03-4 13:27

Strategijos chrestomatija. Tik bėda (o gal laimė) tame, kad ja pasinaudoja tik stiprūs valdovai ir vadovai. Kadangi mūsų (ir ne tik) padangėje tokie nežiba, plauksime pasroviui. Nes hegemono, kuris perimtų vairą, irgi nesimato.Gerai, jei neužneš ant kokios kerplėšos. Laivelis tai ne per stipriausias.

nuomaras.       2018-03-4 12:55

kokia dar krizė? brokoliai pabrango? nebesižinot,pasakytų bobutė.

šokinėtoja su balionais       2018-03-4 12:40

-Jokios krizės nėra ir nebus.
Balius tęsis amžinai.
Švęskime linksmai ir išmaniai!
(”-Kas nešokinės, tas NE,
Kas nešokinės tas NE…”)

Tarabilda       2018-03-4 11:48

Krizė ne artėja, bet yra visu gražumu. Tai tokia būsena, kai niekas nieko nebegali, ir nebegali tos būsenos pakeisti.

Dzeikas       2018-03-4 10:19

Autorius paskaite uzsienio sociologu rasiniu ir desto mums cia. Negincyju.Taip ir yra uzsienio salyse.
O Lietuvoje?
Ziurint kokia ta krize, jeigu subtili uzuomina i grubias aplinkybes a la   1940m birzelio 14 Ultimatumo, tada rek “manes neklauso”, griebk izda kiek glebyj telpa ir nesk kudasiu.
O jeigu siaip meslo virimas - na pazaisime supynes ir tiek. Pavairuos Anukas ar koks nuokrusha is atsarginiu, turime gi: Nauseda,teta Blyn.Jie patys apie save karts nuo karto primena delfyje is tuscio i kiaura papilstydami.

Ta valdžia       2018-03-4 8:54

Prie kurios kilo krizė turėtų būti sušaudyta. Kai Kubiliaus valdymo laikais niekas nebuvo sušaudytas, dabar ir velkamės viso pasaulio uodegoje.

$+$       2018-03-4 6:54

“Vyriausybė, kuri nesugeba elgtis taip, kad nekiltų neramumai (krizė), nėra pajėgi ką nors įveikti” (Kautilija “Arthasastra” apie 450 metų prieš Kristų).

Komentarai, nusiųsti pas nykštukus

Rūta - apie komentarą 15:10       2018-03-4 15:11

Žinau, kad mano komentarą ištrins. O tai rodo, kad pataikiau taikliai.

Rūta       2018-03-4 15:10

Net Seimo nariai teigia, jog šis portalas priklauso konservams ir “lesa” iš jų delno.


Rekomenduojame

Plaukiantys prieš srovę: rumunai sieks Konstitucijoje įtvirtinti vyro ir moters santuokos apibrėžimą

Liudvikas Jakimavičius. Popiežiaus Pranciškaus belaukiant

Rasa Čepaitienė. Silpnumas

Geroji Naujiena: „Jei kas nori eiti paskui mane, teišsižada pats savęs, teima savo kryžių ir teseka manimi“

Vytautas Radžvilas: „Da­bar by­ra pa­sau­li­nė neo­li­be­ra­liz­mo sis­te­ma“

Valdas Vasiliauskas. Tauta jau nebeturi kur trauktis

Naujieji barbarai. Jiems niekada nebus gana. O mums?

Vidmantas Valiušaitis. Kurio Lietuvą – Adolfo Ramanausko-Vanago ar Petro Cvirkos – rinksimės kurti?

Algimantas Rusteika. To nemato tik aklas

Nuo bačkos. Aplinkos ministras Kęstutis Navickas: čia elementarus ūkininkavimas, kodėl čia taip surezonavo – sunku pasakyti

Vidmantas Valiušaitis. Žmogus liko toks pats: in memoriam Jonui A. Antanaičiui

Arvydas Juozaitis savo apsisprendimą dėl dalyvavimo prezidento rinkimuose praneš jau šį pirmadienį

Skirmantas Malinauskas primena: egzistuoja ne tik melo inžinerija, bet ir du BK straipsniai

Jolanta Dambrauskienė: SOS! Kauno Laisvės alėjoje žalojamos liepos

Algimantas Rusteika. Naujausi Sprinter „tyrimai“: Arvydo Juozaičio nebuvo, nėra ir nebus?

Dalai Lama: Europa priklauso europiečiams – kiekvienas turime puoselėti savo šalį

Vytautas Sinica apie didžiausią grėsmę Lietuvai: kai provakarietiški vanagai ima nebesiskirti nuo prokremliškiausių vatnikų, tačiau visi apie tai tyli

Algimantas Zolubas. Pilietinė veikla yra politinė

Aras Lukšas. Išpuolis prieš Generolą Vėtrą: čekistinio žanro klasika

Nuo bačkos. Saulius Skvernelis: kultūros darbuotojų protestams nėra pagrindo

Europos Parlamentas balsavo už sankcijas Vengrijai

Nickas Hanaueris, Davidas Rolfas. Naujasis ekonomikos mokslas: gerovė „nelaša iš viršaus į apačią“ – ji „plečiasi iš vidurio“

Arvydas Juozaitis Ramūnui Karbauskiui – viešas laiškas

Algimantas Rusteika. Tas, kuris juokiasi, yra laisvas net nepriklausomoje valstybėje

Ričardas Garuolis. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ siūlo, kaip stabdyti socialinį dempingą

Bronius Puzinavičius. Estams pasisekė – jie turi alergijai paminklams atsparią ir galvoti apie praeitį nevengiančią Prezidentę

EŽTT: Norvegija pažeidė žmogaus teises byloje dėl vaiko teisių

Liudvikas Jakimavičius. Išeiviai ir mes, arba Gyvenimas Vezuvijaus papėdėje (papildyta)

Lidžita Kolosauskaitė. Švietimo spindesys ir skurdas

Švedijos parlamento rinkimuose - pažeidimai ir išpuoliai prieš Švedijos demokratus

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.