Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Partijos

Algimantas Rusteika. Partokratija kaip politikos imitacija

Tiesos.lt redakcija   2018 m. kovo 20 d. 19:54

12     

    

Algimantas Rusteika. Partokratija kaip politikos imitacija

Sąjūdis davė ne tik savo valstybės – tautos namų, bet ir laisvės, tiesos ir šviesos pažadą. Tikėjome pasiekti demokratijos, valdančiųjų klasės privilegijų likvidavimo, teisių ir galimybių lygybės, tačiau tai buvo tik kelio pradžia. Visų tautybių, tikėjimų ir pažiūrų Lietuvos žmones suvienijęs teisingos Lietuvos tikslas buvo greitai palaidotas visuotinėse turto ir valdžios dalybose.

Privatizacija, vietose vykusi kontroliuojant nusikalstamoms struktūroms, sudarė sąlygas legalizuoti nešvarius pinigus, kompartijos, komjaunimo, KGB turtą ir slaptas lėšas, direktoriai su savo aplinka išsidalino valstybines įmones, kurių turtas įkeistas ir po bankų bankrotų pradangintas. Dauguma didžiųjų infrastruktūros bendrovių buvo privatizuotos pusvelčiui. Kabinetinės liustracijos spektaklis leido senajai nomenklatūros gvardijai sėkmingai persikelti į dabartį ir užimti reikšmingas pozicijas atkurtoje valstybėje. Elitų kaita, būtina esminei visuomenės permainai, neįvyko.

Naujoji politinė klasė, finansinės, žiniasklaidos ir verslo interesų grupės sukūrė politinę sistemą, uždarytą nuo žmonių, kurios tikslas – bet kokia kaina išsaugoti susikurtą padėtį. Valdžią paeiliui dalinasi elitų karuose susiformavę ir partijomis pasivadinę politinės grupuotės, neturinčios jokios visuomenės saviorganizacijos iš apačios istorijos, o išskyrus išvykas šventėms pas gimines – ir ryšių su realiu žmonių gyvenimu.

Politinio gyvenimo ir politikos Lietuvos tikrovėje nėra, nes nėra politinių partijų. Deklaratyvios šių imitacinių darinių programos, juolab reali veikla niekuo iš esmės nesiskiria – tai tik valdančiojo elito frakcijos, įgyvendinančios atskirų grupuočių lyderių asmeninės karjeros interesus. Rinkiminių pažadų brošiūrėlių praktiškai niekas, net patys „partijų“ nariai neskaito, o realūs politiniai veiksmai neatitinka jokios partinės ideologijos, kurios, taip pat nėra – tik pavadinimai.

„Kairieji“ paslaugiai vykdo stambiojo kapitalo pageidavimus, „dešinieji“ apkrauna verslą ir žmones vis naujais mokesčiais, „centristai“ nedaro nieko, o rinkiminius pažadus užmiršta visi nenorą veikti teisindami ankstesnės valdžios problemų paveldu ir opozicijos trukdymais. Gyvenama iliuzijoje, kad galima nieko nekeisti ir remiantis patirtimi, kai daugybę kartų pavyko išvengti rimtų sprendimų juos imituojant ir apkvailinant žmones, tikimasi, kad imitacijos ir apkvailinimai pavyks ir išmušus išbandymų valandai.

Demokratinės procedūros paverstos forma be turinio masėms nuraminti, nes renkamasi iš to, kas jau yra parinkta ir įrašyta į sąrašus. Nei minutei nenutylant lozunginėms kalboms apie rūpinimąsi valstybe, panaudojant viešąją erdvę užvaldžiusią bulvarinę žiniasklaidą ir indoktrinuoto visuomeninio transliuotojo kryptingą propagandą sudarytos sąlygos tų pačių interesų grupių ir asmenų amžinajam gyvenimui politikoje. Sąlygos, kuriose reformos nebeįmanomos.

Rimtesni valstybės atsinaujinimo siekiai apšaukiami kraštutinumais, nors dėl kraštutinių pažiūrų ir judėjimų įtakos augimo visada kalta valdžia, radikalizmas – neišvengiama politinio elito išsigimimo ir neveiklumo pasekmė. Balsams nusiurbti prieš rinkimus inspiruojami politiniai, kontroliuojami naujadarai, siunčiamos vis naujos gelbėtojų bangos, o spontaniški visuomenės judesiai teisėsaugos išardomi arba įtraukiami į sistemą perimant jų valdymą.

Politinis elitas nei reikšmingų idėjų, nei jas realizuojančių asmenybių nebegali generuoti, susiklosčiusi sistema kuria vis naujas problemas, nė vienos jų nesugeba išspręsti ir pati tapo didžiausia valstybės problema. Galintieji priimti lemiamus sprendimus esminių permainų niekada nedarys, nes tai nenaudinga jų ir jų aplinkos susikurtai padėčiai, o siekiantieji sprendimų yra nuo politinės sistemos atkirsti. Politinės sistemos reformos būtinybės suvokimas ir svarstymas visuomenėje, kuris būtų tikrąja, svarbiausia ateinančiųjų metų idėja Lietuvai, sėkmingai užblokuotas ir nevyksta.

Realios išorinės grėsmės panaudojamos vidaus propagandinei isterijai, skirtai oponentams užčiaupti. Politiniams tikslams pasitelkiama teisėsauga, ikiteisminių tyrimų duomenimis ir slaptomis pažymomis maitinama žiniasklaida organizuoja nepabaigiamas skandalų ir kompromatų kampanijas. Politiniam elitui ir jo maitinamajai terpei pavojinga kritika, iniciatyvos, informacija nutylimos ar apšaukiamos valstybei pavojinga, priešiškų jėgų inspiruojama veikla, o kritikos autoriai paskandinami patyčiose.

Skatinamas imitacinis, lojalusis pseudopilietiškumas valdiškoms iniciatyvoms ir atskirų grupuočių interesams paremti. Nepakantumo blogybėms pretekstu inicijuojamas tarpusavio skundimas, nepaliaujama raganų medžioklė atnaujino baimę savarankiškai mąstyti ir kritiškai, viešai aptarti svarbiausius valstybės skaudulius ir ateitį. Nuosekliai kuriama susvetimėjimo ir įtarumo atmosfera, fragmentuota tarpusavyje supriešintų žmonių visuomenė, kuri paklusnesnė ir lengviau valdoma, tačiau nepajėgi priešintis jokioms grėsmėms.

Vis intensyvėjantys bandymai paaiškinti kiekvieną visuomenės problemą ir valdžios neįgalumą praeities įtakomis tėra noras užmaskuoti tikrąsias sunkumų priežastis ir realius kaltininkus. Permanentinis karas su tuo, ko nebėra, – dar viena veiklos imitacija ir politinės impotencijos maskuotė. Nepabaigiami bauginimai sovietinėmis šmėklomis liudija tik jos iniciatorių siekį patiems pasislėpti nuo savo praeities ir dabarties baimes.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kas pasakė ?       2018-03-22 22:47

“KADRAI LEMIA VISKĄ”,atrodo stalinas taip pasakė,Japonai t.p. mėgo šį posakį. Lietuvoj nei kadrų, nei vadų, be to čia dar LEDYNMETIS be prošvaisčių, todėl Neandartaliečiai baukščiai slepiasi olose ir stebi…

Daktaras Aiskauda       2018-03-22 20:30

Tiksli DIAGNOZĖ yra tiesiausias kelias į PASVEIKIMĄ.
Belieka parinkti vaistus nuo CHRONIŠKOS ligos.
Siūlau pradėti nuo KLIZMOS.

Apuokiukas       2018-03-21 13:11

Kaip suprantu, susiklostė revoliucinė situacija. Tada ir laukti teks nebeilgai…

turite tai,        2018-03-21 12:36

ko nusipelnėtė ir neapsimetinėkit šlangom

VaidasVDS       2018-03-21 10:41

Nežinau, ar aš raliuotas ar neraliuotas, bet pritariu Dirsytės maldai.
Tik ta meilė neturėtų būti akla ir neįgali.
Kodėl taip sunku pakeisti tai, ką pridirbo kiti, anksčiau buvę?
Nes tai jie įtvirtina įstatymuose, kuriuos pakeisti gana sunku. Nes įstatymai atrodo demokratiški, nors nebūtinai tokie yra. O keičiant įstatymus gausite isterijos, kad griaunate tiek valstybės, tiek demokratijos pagrindus. Lygiai tas pats su postais ir juos užimančiais. Iš kur gausite įrodymų (kuriuos pripažins visi), kad tuose postuose sėdi tie, kurie neturėtų sėdėti, jei daug kas daroma labai slaptai ir suderinus su tuo, kuo reikia.
Būkite išmintingi kaip gyvatės. Ne veltui Jėzus sakė ir tai, ne tik apie meilę.
Ir tik meilę, suderinus su išmintimi, galima pasiekti teigiamų permainų.
Besityčiojantys iš blogiečių tik parodo, kad jie ne ką geresni už tuos blogiečius. Tikrovėje tai yra tie patys pagonys, nors jie sakosi, kad yra krikščionys.
Akis už akį principas yra blogas ir Jėzus labai aiškiai tą pasakė. Bet jį taikyti tiek krikščioniams, tiek pagoniams yra daug lengviau ir suprantamiau.
Vadinasi, dvasinis žmonijos lygis vis dar yra bedugnėje.
Ir baisiausia, kad to niekas nenori keisti. Ir nemoka…

taip       2018-03-21 10:34

kažkas klausia kq daryti, ragina siūlyti?
Ar mes, anoniminiai komentatoriai galime kažką pasiūlyti? Kam mes siūlysime? Kodėl tyli mūsų tikrasis elitas, ne tas, kuris apspitęs Prezidentę vaizdeliuose ?
Kaip ir netyli, bet ir nesivienija ir nė karto negirdėjau, kad nueitų į Prezidentūrą ir kalbėtų akis į akį, taip kaip Sadūnaitė. Ir persakytų tokiems kaip mes. Visi rašo -Jokubaitis, Stoškus, Radžvilas, Kuolys, jaunasis Sinica ar eilė kitų Forumį, Sčjūdžių ir t. t.,susibūrusių grupelėse, bet šnairuojančių į jų nuomone mažiau teisingus. Tauta seniai atsibudusi,jos žadinti nebereikia, ji isško gelbėtojo, o neatsakingas elitas nesiima pagrindinio dalyko -susivienijimo tarpusavyje iškeliant pradžiai lyderį iš stipresnių ir jį remiant, o ne tuoj kimbant į autus. Apsijuoksite? Galbūt. Bet bent išsiskirstanti tauta matytų, kad šviesuoliai bandė  prisiimti atsakomybę.
Štai uždėjo prieš rinkimus seniai parinktą Garbačiauskaitę. Pirmu reisu, patikėkit, ji patvarkys LRT Kultūros kanalą, nes kaip sakė, tas neturi žiūrovų. O mano rožiniame sapne jis turėtų būti politiniu Lietuvių tautos elito balsu,  kuriame reikštųsi nuomonės prieš rinkimus ir vystytųsi tiriamoji žiniasklaida.

> KĄ DARYTI ?       2018-03-20 23:53

Nieko. Atsisėsti ant upės kranto ir laukti. Pavėlavot 200 metų,neturit padorių kadrų. Ar turit tokių vadų kaip vengrai, lenkai? Turite tik parsidavėlius. Turit x kartą, z kartą, tapinoidus…Ai, gaila žodžių...

KĄ DARYTI?       2018-03-20 22:54

Štai klausimas, į kurį turėtų bandyti atsakyti visi rašantieji kiekviename savo rašinyje. Blogybių konstatavimas, įvardinimas yra gerai, bet be pasiūlymo, kaip tai būtų galima įveikti, tik sukelia nusivylimą, įskaudina, o tos nevilties ir skausmo ir taip daug. Kokia išeitis, mielieji, ką turime daryti? Tad siūlykite, budinkite, raginkite, kvieskite darbams ir siekiams, ponai rašytojai.

Truputį nerimauja       2018-03-20 21:06

Dabar samdinys Tapinas imituoja, atseit, protestą, tam, kad niekas neperimtų iniciatyvos iš sistemos.

tas       2018-03-20 20:59

Dirsytė, tikras dirsytė.štai iki ko nusiritot, iki tokių “komentatorių”. Asilai neraliuoti, kaip sakė vienas Prūsijos imperatorius

nenusibodo diagnozes rašyti - skaityti?       2018-03-20 20:32

koks tikslas rašyti diagnozes?
pasirodyti švariu ir protingu?
——-
Ir kaip gražiai tokios rašliavos fone skamba A.Dirsytės maldos:
——-
“Neteiskite, kad nebūtumėte teisiami”.
Aš teisiu, smerkiu, pajuokiu, tyčiojuos, pykstu, keikiu, kerštą nešioju savyje, išpasakoju kitų ydas, paslaptis.
Taisykime viską tik gerumu.
Meilė — geriausia mokytoja. Jai nėra kliūčių.
“Nėra didesnės meilės už tą, kas guldo savo gyvybę už savo prietelius”.
Jėzau, pasigailėk smerkėjų, neteisingų teisėjų.
Apsaugok nuo brovimosi į kitų reikalus.

Jei ne pavojus       2018-03-20 20:25

iš Kremliaus,tai Garbačiauskaitės išrinkimas būtų vienas ir tas pats.Kaip sovietmečiu,nežiūrėjom mes tos LRT,kaip ir dabar nežiūrim.Bet kuo tai baigsis?


Rekomenduojame

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.