Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Pagiriamasis žodis biurokratams

Tiesos.lt redakcija   2016 m. vasario 29 d. 22:25

3     

    

Algimantas Rusteika. Pagiriamasis žodis biurokratams

Ereliams rėksniams visada sakau – gerai, tu valdovas. Va tavo pusės hektaro kabinetas, firminis popierius su arkliuku ant marmurinio stalo. Štai ir valstybės antspaudas. Rašyk kokį nori nutarimą, ir taip bus. Tik labai labai konkrečiai. Ir kad būtų įgyvendinamas tikrovėje, o ne legenda apie Tilį.

Ir bemat subliūkšta. Ir nieko neparašys. Neabejotinai ims spjaudyti ugnimis. Nes išmano ne marias. Kaip ir tie, kurie ant rinkiminių urnų kas ketveri metai vis sostinėn atidarda.

Kaip dažnai užsipuolam ne tuos, kurie nesąmones sukuria! Tų, kurie sprendžia, juk nematom. Tik jų kaukes ir viešumai prieš veidrodį išmoktas mimikas. Kasdien regim ir susitinkam tuos, kurie sprendimus vykdo. Seržantai svarbiau už generolus. Nes jie visada šalia.

Biurokratą sutinkam kiekvieną kartą, kai tik susiduriam su valstybe. Tai jos rankos ir reklaminis veidas. Ir politikų skydas nuo žmonių, į kurį taip smagu skaniai paspjaudyti. Didikai vis skatina madą dėl visko tvatinti dažnai nekažinką uždirbantį, vyresnybės užguitą, visų ujamą ir nuo visų vėjų krūpčiojantį tarnautoją.

Mašina važiuoja, kada motoras ir visi mechanizmai veikia. Valstybę tvarko ne nuolat besikeičiantys už limuzinų langų puskvailiai, o biurokratai. Profesionali, išsilavinusi, tinkamai motyvuota, pareiginga ir atsakinga valdininkija – valstybės pagrindas. Išsiugdyti kultūringą biurokratiją – sunkus, ne vieno dešimtmečio darbas. Be to jokia, net angelų valdžia nebus efektyvi.

Taip, yra kaip yra. Bet labai smarkiai kaltinti žmones neverta. Nobelio laureatų nei iš dangaus, nei iš Sirijos niekas neatsiuntė. Valstybė statoma iš tokių plytų, kokias turime. Ir labai lėtas, bet yra judesys. Ypač žemutinėse grandyse.

Kas geriausiai išmanė reikalą, parodė daugiausia sveiko proto praūžusiame nesąmonių šou dėl šulinyje nužudytų vaikų? Prezidentė, vakar sakiusi viena, o kitą dieną – kita? Ministrai, deputatai ar iš kanapių iššokę visuomenininkai, lenktyniavę nusišnekėjimais ir naudojęsi proga pastūmėti savo lobistams naudingus sprendimus? Ne, kaimo seniūnas.

Tenka turėti reikalų su savivaldybės žmonėmis, sodros ir VMI pareigūnais, aišku, medikais. Neseniai, neduokdie niekam, ir su gaisrininkais. Normalūs žmonės, profesionalūs, pasirengę padėti, jei neieškai užpakaly sliekų. Nepalyginsi su tuo, kas buvo prieš dešimt, tuo labiau prieš dvidešimt metų. Jei ir paima, tai nedrąsiai, po to, kai padaro, kaip padėką. Nenori, gali ir nieko neduoti – ir nieko tau nebus.

Ką bekalbėti apie kelių policininkus. Prisimenu, kaip kadaise važiavom Palangon, o vienas gulėjo pakelės griovy su matuokliu. Kaip šernų medžioklėje, kad laimikio neišgąsdintų. Toks piktas žalias žiogas žalioj žolėj. Dabar – ką tu: mandagūs korektiški. Akys pilnos baimės dėl savo ir savo bobų turto pagrįstumo pajamomis. Ir tikrai ima pradėti imti baudas pagal protokolus. Tikrai tikrai pradeda pradėti.

Tai todėl, kad valdininkija jaučia nuolatinį spaudimą ir iš apačios, ir iš viršaus. Ir turi ką prarasti, ir gali. Ir po žingsnelį atslenka nauja karta, nesugadinta ar mažiau sugadinta senųjų įpročių ir arogancijos.

Tik viršutiniuose valdžios aukštuose jokio spaudimo nei iš viršaus, nei iš apačios – vien aršūs susistumdymai alkūnėmis. Politinė sistema patikimai užsidarė nuo visuomenės. Keistis pati negali, nes ligoniai savęs neoperuoja. Rinkiminius nuomario priepuolius pasitampo ir iškenčia. Kurselis LRT užkalbėjimų geram virškinimui, vienas kitas praradimas. Ir, ačiū Dievui, vėl viskas po senovei.

Taip kad, vaikučiai, kai užplauks, nepulkit deginti savo seniūnijos ar savivaldybės. Ten valdininkai, ant jų valstybė laikosi. O jie ir patys rūkyklose smarkiai valdžią keiksnoja. Tikrieji velniai gyvena Vilniuje, rūmuose.

Atpažinti nesunku. Jie daugiausiai pataikauja. Žiūri į akis ir vizgina uodegomis. Kaip išprotėję rėkia apie meilę, principus ir ištikimybę. Garsiausiai kaltina ir smerkia, ir maudosi šlovėje.

Jeigu atsitiks, jie pirmieji pabėgs. Ir pirmieji išduos.

algimantasrusteika.wordpress.com

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>cvkfkh/j       2016-03-1 13:55

reikia atidžiau skaityti: “...nes ligoniai patys savęs neoperuoja”. Dabar aišku?

cvkfkh/j       2016-03-1 12:44

nieks nedrįsta išsakyti kad rinkiminė sistema pagal kurią išrenkami valdantieji nepasiteisina ir veda į chaosą

Egidijus       2016-03-1 2:52

“Kaip išprotėję rėkia apie meilę, principus ir ištikimybę. Garsiausiai kaltina ir smerkia, ir maudosi šlovėje.Jeigu atsitiks, jie pirmieji pabėgs. Ir pirmieji išduos.”

Būtent.


Rekomenduojame

Romas Lazutka. Milijardai dar tik pažadas verslui, o žmonių skurdas jau čia

Liudvikas Jakimavičius. Galimi paaiškinimai

Algimantas Rusteika. Šitie neramumuose ir riaušėse būtų pirmieji

Vytautas Sinica: Ką daryti su Lietuvos ekonomika? Įgalinti lietuvius pačius kurti darbo vietas

Kunigas egzorcistas Arnoldas Valkauskas: Pandemija nėra Šėtono pergalė

Geroji Naujiena: Jėzau, Tu mūsų viltis

Ramūnas Aušrotas. Naujoji Zelandija skubos tvarka liberalizavo abortus

Nijolė Bulotaitė. Kunigas Alfonsas Lipniūnas: lietuviško žodžio ir katalikiškos meilės galia

Kaip karantinas pakeitė lietuvių gyvenimą?

Ramūnas Aušrotas. Net ir katalikiškoje mokykloje apie „Didžiąją Prancūzijos revoliuciją“ dėstoma liberalų propaganda

Povilas Gylys. Nerimas dėl ekonominės krizės suvaldymo

Susipažinkime: Dievo Tarnas kun. Alfonsas Lipniūnas

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie Cacą ir Kaką

Laimonas Kairiūkštis. Ar visiems verslininkams reikia padėti?

Liudvikas Jakimavičius. Kova su korona iš mano balkono

Jurga Karčiauskaitė-Lago. Ispanija – pavyzdys kaip nedaryti!

Tikintieji kviečiami kasdien drauge melstis šv. Juozapo maldą

Vytautas Rubavičius. Karūnuotasis keičia pasaulį

Rasa Čepaitienė. Karantinas (II): kinų pavasaris. Antroji dalis: politekonominė

In memoriam: Vaclovas Bagdonavičius

„Iš savo varpinės“. Naujausios PSO rekomendacijos: karantinas COVID-19 nesustabdys?

Marius Malakauskas. #LaikykisVeryga

Italija: kunigas, atidavęs kitam pacientui savo plaučių ventiliatorių, mirė nuo koronaviruso

Neringos Venckienės pranešimas spaudai: Ar buvo galima tikėtis kitokios teismo nutarties?

Vytautas Radžvilas. Dagio „krikščioniškos“ frakcijos pavardės

Vytautas Sinica. Visi genijai pasiruošę vertinti po laiko

Mindaugas Skrupskelis iš Kinijos: kovo 26-osios įrašas apie pasaulio atsaką į CoVid-19 iššūkį

Aras Lukšas. Precedento neturinti byla: Lietuva prieš nacizmą

LGGRT Centro tyrimo išvadas patvirtino Rusijos Federacijos valstybinis archyvas

Susitelkusi Lietuva. Mykolas Kleck: „O, Lietuva, kaip aš tave myliu“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.