Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Nusipelnėme to, kas yra

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugpjūčio 29 d. 16:15

16     

    

Algimantas Rusteika. Nusipelnėme to, kas yra

Rašyk protingiems – kvailiai nesupras, o protingi įsižeidę užpuls būriais. O jei durniams, tai protingi neskaitys, o idiotų prigarmės begalė. Nepatiks – nesipiktinkit, nes gal ne jums skirta. O jei taip atrodo – laikas susirūpinti.

Aš apie tai, kad istorija mėgsta būtąjį dažninį. Kas buvo tragedija, pasikartoja kaip komedija. Aname griūvančiam pasaulyje jie mus laikė neišmanėliais. Tiesiai į akis nesakydavo, bet visaip duodavo suprasti. O spaudoje ir respublikinėje TV tai rėždavo atvirai.

Sėdi pas kokį vykdomojo pirmininką dėl kokio nors labai išmintingo sąjūdiečių ar žaliūkų reikalavimo – ir bemat užmėto dešimtimis specialistų išvadų, kad tai yra neįmanoma, kenksminga ir kvaila. Durneliai, ko norėt. Bet vis tiek priimdavo, kalbėdavosi, kažką suderindavo. Nes vaidino, kad ir jie su žmonėmis. Ir jų akys buvo sklidinos baimės. Mes nebijojom, o jie bijojo.

Dabar tie, kuriuos anie laikė neišmanėliais, patys kitus laiko neišmanėliais. Tik pasigavo naują žodį – populistai. Viską, kaip turi ir neturi būti, žino tik jie. O visi, kuriems atrodo kitaip, yra populistai. Geriau – patyręs, kaip sakė kadaise irgi neišmanėliu pabuvęs, dabar kanonizuotas senelis. Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos.

Tik šioje komedijoje nuo tragedijos yra skirtumėlių. Dabar jie tą sako ne už akių. Ir niekas jūsų kabinetuose pagal skambutį nepriims – prašom registruotis į priėmimą. Jei labai pasiseks, prieis eilė po kokio pusmečio. Ir jų veiduose baimės nebepamatysi. Ne jie mūsų, o mes jų bijom.

Po valdžios kapotu spengia įtampa tarp dviejų kraštutinumų. Pirmasis – viskuo nepatenkintieji, amžinai nuskriausti, kuriems visas pasaulis skolingas ir viską turi duoti. O jie tik ims ir toliau nepatenkinti bambės, kad mažai, ne tą ir ne taip padavė. Gyvenimas jiems – didelė ir neišsprendžiama problema, dėl kurios kalti kiti. Nors patys nepakrutins subinės, kad dėl savęs ar kitų nors ką nors padarytų.

Tai pašalpų gavėjai – čia ne apie pinigines išmokas, o apie žmonių pasaulio vaizdelį. Neapkenčia valdžios, bet ką nors gero nuveikti bijo, nenori ir nesugeba. Revoliucingiausias proletarinis sluoksnis, kuris suiručių atveju ateina plėšti parduotuvių ir pleškinti rūmų. Prisišnioję, kvatodami begalinėmis eilėmis šalia užspardytų ponų prievartauja turtingas ponias.

Kitas kraštutinumas – viskuo patenkintieji. Amžinai teisūs, kuriems dėl ne nuo jų priklausančių aplinkybių, dėl tėtukų ir mamyčių įdirbio privatizavimo loterijoje ar žemgrobystės epochoje atsitiktinai pasisekė. Arba užsidirbo užpakaliais, priekiais, papais, apgavystėmis ar viešaisiais pirkimais. Jie įsivaizduoja, kad savo protu ir darbu sukūrė tai, ką netyčia turi. Kaip vėžių kibire jų knibždėte knibžda gyvenimo blūdo puslapėliuose.

Tie tai amžinai viskuo patenkinti ir aršiai pikti ant nepatenkintųjų. Ir bijo, kad anie neatimtų to, ką turi. Jokių problemų nemato, o jei pastebi –  patys kalti tie, kuriems blogai. Ir taip pat nepakrutins subinės, kad kas nors pasikeistų. Valdžios nemyli, bijo ir visada ją solidariai gina, nes valdžiai reikia kuo daugiau patenkintųjų, o jiems – valdžios, kad apgintų nuo nepatenkintųjų.

Ir tie, ir kiti yra mažumos. Viduryje dauguma tų, kurie sunkiai dirba ir nieko dėl nieko nekaltina. Yra patenkinti tuo, ką turi ir kas yra, nes kito gyvenimo nebus. Kurie brangina kiekvieną dieną. Turi problemų ir jas sprendžia, kaip sugeba. Kurie sukuria viską, kas yra. Kurie moka mylėti ir atleisti. Kurių akys būna gyvos ir kartais nušvinta. Ir nėra jose melo.

Tačiau jų nepastebi nei vieni, nei kiti. Nei akyloji žiniasklaida, nei televizijų vamzdžiai, nei politikai su varlytėmis pakaklėj. Niekam jų nereikia ir niekam neįdomūs. Nors jie ir yra tikrasis gyvenimas. Bet jiems kartais atrodo, kad yra už tikrovės ribos, kitoje veidrodžio pusėje. Kad jie nematomi žmonės ir gyvena Marse.

Ką padarysi, kraštutinumai – vidutinybių privilegija. Viešajame menkystų paplūdimyje normalus žmogus pasijunta nuogas. O vidutinybės vaikštinėja reikšmingai pasipūtusios. Tiems skirta viskas – valstybės dainų dainelės ir propaganda, pokalbių šou ir panoramos, politikų davimas garo ir protinguolių komentarai. Nes vidutinybė gyvena kiekviename ir per ją lengviausiai esi pasiekiamas.

Jeigu normalaus žmogaus šiame pasaulyje nebūtų, jį reikėtų sugalvoti. Nes kitaip kas gi būtų dėl visko kaltas ir visiems skolingas? Ko neapkęstų ir bijotų ir patenkintieji, ir nepatenkintieji? Kas sukurtų viską, ką ir tie, ir kiti visaip pasiima ir gauna? Bet kai tik toks ateina ir prabyla – kaipmat prikala prie kryžiaus.

Vidutinybės yra viskas, o mes esam niekas. Demokratija veikia ir viskas yra taip, kokia viešpataujanti dauguma, nors jų ir ne daugiau. Tikroji dauguma jaučiasi mažuma, yra apkvailinta, išsigandusi, pasimetusi ir bejėgė. Apsidairykit, pažiūrėkit į akis ir pajusit.

Nieko nuostabesnio dabar negali būti – tokia dauguma, broliai ir seserys. O visa kita tik mūsų svaigalai. Nenusipelnėme gyventi nei geriau, nei blogiau. Nusipelnėme to, kas yra. Ir kitaip nebus, kol tokie būsim.

algimantasrusteika.wordpress.com

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

James       2016-10-9 9:57

reverse phone lookup cell free I wish to voice my gratitude for your generosity giving support to individuals

Pikasas > įdomu       2016-08-30 17:34

Nesiimu spręsti ko vertas jūsų komentaras. Ir nesistebiu, kad kai kam patinka A.Rusteikos raiška. Dėl skonio nesiginčysiu. Galiu tik dar kartą priminti, kad niekados nesu gavęs kokio nors atlygio ar paslaugos už savo apmąstymus komentarų puslapiuose.

įdomu       2016-08-30 17:07

pikasius “pikasina”,mazelis “mazina” visu pajėgumu, trūksta tik juliuko puro purenamų “ramybių”. po kiek dabar moka įdomu už tokias absurdiškas “trolienas”?

taikliai       2016-08-30 10:23

Labai tiksliai pastebėta.Ne kas kaltas,o kas ne,bet apie šiandieninę Lietuvos visuomenės sandarą ir nuotaikas.

grumstas       2016-08-30 9:55

čia Rusteika šįkart nepataikei į 10. Straipsnį supratau, kaip kaltinimą , kad mes kalti patys , kad išsirenkame tokią valdžią , kokios esame verti. bet , pats berods rašei, kad esame rinkimuose tik tušinukai , už mus jau viskas nuspręsta sąrašuose. O leidimas sąrašams buvo duotas prajėjus tik 2 dienoms po pradinio rinkimų  įstatymo , kuris apie tokius sąrašus net neužsiminė, priėmimo. Žiūrėkit ekspertuose “šnipšto demokratija” , kuriame išdėstyta tautos mulkinimo chronologija.

Tai buvo       2016-08-30 9:38

Iš tuščio į kiaurą

Ko bijo portalo savininkas?       2016-08-30 8:10

Pasirašykim reikalaudami panaikinti VD santvarką..   
Ekspertai, LL patalpino tekstą su piliečių reikalavimais ( reformų paketui ) ,,nebiudžetinių” partijų kandidatams…Tiesos portalo vedliai   bijo tiesos ir sistemos keitimo, todėl netalpino…Paskaitykim tekstą ten ir atsiųskime sutikimus pasirašyti…

Tarabilda       2016-08-29 20:01

Labai primityviai Rusteika čia visuomenę sumodeliavo. Ir išėjo jam beveik kaip kokiam Užkalniui ar Sadauskui.
Žodžiu, visi trys - liaudies teatro sociologai.

kubyyylius       2016-08-29 19:58

Nu, tai mes ir sakom- gyvenimas tik gerėja ir gerėja.

zita.       2016-08-29 19:54

šliogeris prieš rusteika yra 0. apie donski iš vis nerašau.

eretikas       2016-08-29 18:33

Kaip supratau Lietuvoj yra;
1.” viskuo patenkintieji”
2.“viskuo nepatenkintieji, amžinai nuskriausti, kuriems visas pasaulis skolingas ir viską turi duoti. O jie tik ims ir toliau nepatenkinti bambės, kad mažai, ne tą ir ne taip padavė. Gyvenimas jiems – didelė ir neišsprendžiama problema, dėl kurios kalti kiti. Nors patys nepakrutins subinės, kad dėl savęs ar kitų nors ką nors padarytų.“Taigi,ką bedarytų valdžia-jiems neįtiksi.
3.“dauguma tų, kurie sunkiai dirba ir nieko dėl nieko nekaltina. Yra patenkinti tuo, ką turi ir kas yra, nes kito gyvenimo nebus.”
Išvada- viskas gerai,-kame problemos,ponai?

Pikasas Toniui        2016-08-29 17:46

Laukiau tokio komentaro. Jūs pirmas. Sveikinu… smile

Pikseliui - Tonis       2016-08-29 17:32

Tikrai ne tau.

Pikasas       2016-08-29 17:19

Autorius nuolat bando pasikelti virš debesėlių ir iš ten savo genealumą demonstruoti. Jis aiškina: “Rašyk protingiems - kvailiai nesupras…” Jei rašoma protingiems, tai ir lygis rašančiojo turi būti adekvatus. A ne? Jei kai kas apriori žino, kad jis rašo protingiems, tai verta tuo suabejoti. Tie kurie suvokia tiesos paieškų sudėtingumą, nepradės aiškinti , kad būtent jis yra laaaabai protingas. Nes tik protingas žino, kad jis pats labai daug ko nežino. Eilinė kaimo moterėlė, nuo sunkių darbų sulinkusi, žino viską. Na, o jei sužino, kad kunigas elgiasi taip ar anaip, tai tada sušunka: ” Nėra Dievo… Ir taškas.”
    Sužinome, kad autorius turi ir kitą variantą: “O jei rašai durniams, tai protingi neskaitys, o idiotų prigarmės begalės”. Keistas požiūris. Jei skaitytojas mato, kad rašoma “durniams”, tai ar jam būtina tuo džiaugtis. Ach, nesidžiaugia… Vadinasi - idiotas… Tada tokiam “laikas susirūpinti”. Sovietmečiu “susirūpinimui” padėdavo “psichuškės”. Uždarai ir ramu. Dabar vis sunkiau atmintį ištrinti. Tad bent jau ta tragedija komedija nepavirsta…
  Kuo A.Rusteika laiko skaitytojus - šviečia per kilometrą. Laaaabai gudrus. Puiku. Tačiau ką daryti su ta “normalių žmonių daugumą” taip ir nesugalvoja. Jei, kaip autorius teigia, kraštutinumai - vidutinybių privilegija, tai ar jos būtina siekti. Na, bent jau pasinaudojant autoriaus terminologija tie, kurie užsidirba “užpakaliais” ar “papais” “subines pakrutina”. Pakrutina ir autorius. Bekrutindamas taip viską suvelia, kad net siūlo galą sunku rasti. Vadinasi, ne man visa tai skirta…

Autoriui       2016-08-29 16:34

Tai demokratija su laisve, lygybe brolybe yra žmonijos vystymosi stabdis, neleidžiantis vystytis ir augti pažengesniems, gabesniems ir yra kaip gyvotrvorė - jei kokia šaka aukščiau išlenda - ji nukerpama, pagal lygumo principą ?

naujas apaštalas?       2016-08-29 16:33

partškola pagimdo naujus apaštalus….

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.