Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Intelektualų vaidmuo, Žiniasklaida

Algimantas Rusteika. Mūsų mikrofonas išjungtas

Tiesos.lt siūlo   2018 m. sausio 16 d. 0:24

11     

    

Algimantas Rusteika. Mūsų mikrofonas išjungtas

slaptai.lt

Dalyvaujant pirmiesiems valstybės asmenims ir visai aukščiausiajai valdžiai, diplomatiniam korpusui, Bažnyčios hierarchams, kviestiniams svečiams, iškilmingoje aplinkoje televizijos transliacijos metu garbingiausios valstybinės premijos laureatė pasako tai, kaip galvoti ir viešai kalbėti valstybėje penkeris metus uždrausta.

Valstybės galva pribėgusi į ausytę, kaip didžiulę paslaptį laureatei pašnibžda, kad apie tai, kas dedasi valstybėje, nieko niekada nežinojo, nežino, ir skubiai sprunka iš šalies Parlamento. Laureatei išjungiamas mikrofonas. Kas būtų, jei tai atsitiktų bet kurioje Vakarų šalyje?

Žiniasklaidai tai būtų mana iš dangaus, saldainis su aukso įdaru! Interviu su visomis pusėmis, atsakymai į iškeltus klausimus, apskriti stalai, specialios diskusijų laidos, pašaipos humoristiniuose šou, riebios antraštės pirmuose puslapiuose, o jau apžvalgininkų komentarai nesibaigtų ir po mėnesio. Visos politinės jėgos bemat išnaudotų įvykį savo reikmėms, prisimintų, kas ką kada sakė ir darė ar nedarė.

Lietuvos šrekų pelkėje – keli sakinukai vakaro reportažuose, kai kur net melas (LNK žinios: N.Sadūnaitė „paskyrė savo kalbą Lietuvos partizanams“). Portaluose – trumpa dienos naujiena, kuri iš pirmųjų naujienų iškelta po pusvalandžio, į naujienų puslapio pabaigą – po poros valandų, kai šeštadienio popietės snauduly niekas dar net nespėjo jos paskaityti, o po to – į archyvą.  Bet juk nepasakysi, kad neparašė!

Ir lavoninės ramybė, pilna ėriukų tylėjimo, barakudų kronikos ir įnirtingo kinkų drebėjimo. Tokia ta mūsų laisvoji ir drąsioji žiniasklaida, nenuilstamai kovojanti su galingiausios pasaulio tautos, be kurios valstybingumas būtų suvažinėtas vikšrais per pora savaičių, demokratiškai išrinktu vadovu. Atrodytų, juk išskyrus „visuomeninį“ visi privatūs, turi savininkus ir net ne Lietuvoje, tai turėtų būti „nepriklausomi“.

Kanalai nepriklausomi, o redaktoriai – ir dar kaip priklausomi. Viešą nuomonių, bandančių pamatyti sistemines valstybės problemas ir aptarti ne visada visiems šventiems patinkančius jų sprendimo būdus, sklaidos galimybę pradėta naikinti nuo pat pirmųjų didžiojo LRT vairininko A.Siaurusevičiaus ir A.Matonio eros savaičių. Pirmasis ištrenktas lauk D.Kuolys su „Sankirtomis“ ir „Tarp Rytų ir Vakarų“, likusieji susigūžė, prisitaikė ir procesas tęsėsi patyliukais keičiant žmones ir jų nuomones.

Paskutinis akordas, baigiant įbauginti dar likusius nepriklausomos žiniasklaidos nuomonės želmenėlius, nuskambėjo 2012 metais, pasinaudojant senu, geru V.Gusinskio pavyzdžiu – vieną sudorok, kad visi bijotų – už nepatikusią valdžiai nuomonę ir jos nurodymu iš „Lietuvos žinių“ išmesti redaktoriai V.Vasiliauskas ir T.Dapkus, LRT likviduota T.Dapkaus televizijos laida „Akiračiai“.

Nuo to laiko nepriklausomos ir kritiškos žiniasklaidos nebeturim. Bet kokios esminės, valstybės ateities ar visuomenėje pavojingą įtampą keliančius klausimus bandančios gvildenti diskusijos sisteminėje žiniasklaidoje neliko. Liko patyčios iš kitaminčių ir nepabaigiamas, primityvus gąsdinimas įvairiausiais pavojais. O kritikos laisvė imituojama organizuojant periodines atskirų valdžios asmenų, neįtikusių dvarui, puolimo kampanijas, kuo noriai naudojasi niekada neklystantieji politikos asmenys.

Be nepriklausomos žiniasklaidos neįmanoma jokia demokratija ir jokia visuomenės laisvė ar pilietinė visuomenė. Tai visuomenės mikrofonas kalbėtis su savimi ir išsirinkta valdžia. Išorinės cenzūros pakeitimas įbaugintų, norinčių išsaugoti darbą ir nuolankių redaktorių, kuriems reikia išmokyti vaikus ir grąžinti paskolas, vidine cenzūra – tik pasaldinta valstybę graužiančių nuodų dozė. Tuo nepaliauji įsitikinti vėl ir vėl, matydamas, kaip valdžiai nepatinkanti nuomonė yra tabu ir mikrofonai išjungiami net Seime.

slaptai.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Gaila       2018-01-18 17:42

kad mikrofonai nejungiami ten, kur labiausiai reiketų, aktualiausios temos slepiamos. Niekai sureikšminami. Tai europinė tradicija ar bedrazmogiška?

Al.       2018-01-17 12:54

Freedom House laisvės indeksą Lietuvai nustatė 91.Didesnį,nei JAV,Prancūzijai,Italijai,Lenkijai. Revoliucija,o kotoroi tak dolgo mečtali bolševiki, nakoniec sveršilas. Gyvulių ūkis laimi.

$+$       2018-01-17 11:17

Būtent, “valdžiai nepatinkanti nuomonė yra tabu”.

Kažkada nunešiau straipsnį į “Lietuvos rytą”, sutiko išskėstom rankom, paklausė ar negalėčiau parašyti daugiau. Parašiau. Rubrikos redaktorius palydėjo į kiemą ir pasakė, kad Vainauskui paskambino kažkoks pederastas iš Vyriausybės kanceliarijos ir paprašė mano straipsnių nespausdinti. Nuėjau į kasą, atsiėmiau honorarą už pirmą straipsnį ir užbaigiau “karjerą” didžiojoje žiniasklaidoje.

Arne       2018-01-17 8:04

DĖKUI UŽ TIESĄ, SENIAI SKAUDA: „Bet kokios esminės, valstybės ateities ar visuomenėje pavojingą įtampą keliančius klausimus bandančios gvildenti diskusijos sisteminėje žiniasklaidoje neliko. Liko patyčios iš kitaminčių ir nepabaigiamas, primityvus gąsdinimas įvairiausiais pavojais. O kritikos laisvė imituojama organizuojant periodines atskirų valdžios asmenų, neįtikusių dvarui, puolimo kampanijas, kuo noriai naudojasi niekada neklystantieji politikos asmenys“.

evakuacija iš karo veiksmų zonos       2018-01-16 20:11

Nuo Nepriklausomybės atkūrimo 1990-siais, iki 2016-ųjų nusižudė daugiau kaip 35 tūkst. Lietuvos valstybės piliečių.
(Palyginimui, klausimas: Kurioje kariaujančioje Europos valstybėje nuo karo veiksmų žūsta toks kiekis civilių žmonių? Ukrainoje? Ne! Ten karo veiksmuose kasmet žūsta gerokai mažiau žmonių nei nusižudo pažangiai progresyvioje Lietuvoje.)
Tyrimų statistika rodo, kad vienai savižudybei tenka iki 20 mėginimų nusižudyti, tad per minėtą laikotarpį mėginti nusižudyti yra bandę maždaug virš 700 000 Lietuvos piliečių, teigia Vilniaus universiteto tyrėjai.
Kiek lietuvių ketino žudytis ar turėjo tokių minčių - tyrėjai dar nenustatė.
Galima daryti pakankamai pagrįstą prielaidą, jog apie galimybę nebegyventi yra galvoję kokie kuklūs 95 % nuolat gerėjančio gyvenimo šalies gyventojų.
Tokioje faktų šviesoje, evakuacijos (vadinkime 1 000 000 emigravimą tikru vardu) mąstai iš Lietuvos teritorijos yra logiška aplinkybių išdava.
Ką daryti tokioje padėtyje?
Slėpti Tiesą, blokuoti tikrą informaciją.
Nes kriminalinis režimas nori atrodyti respektabiliai.
Jubiliejų švęskime linksmai!

Agnė>>PASTEBĖJAU       2018-01-16 11:38

Tai kad nematome daug iškilių asmenybių, galima vardinti be galo! JIE bijo tiesos, ne savos. Kitokios nuomonės gali sukelti nepasitikėjimą JAIS.

PASTEBĖJAU,        2018-01-16 9:37

kad, niekada televizijos laidose nematome nei Rubavičiaus, nei K. Stoškaus, nei Gylio, nei Bičkausko, bet už tai vos ne kiekvieną vakarą šmežuoja Putinaitė, Laurinavičius, Anušauskas ir kt. O kas galėtų keisti tą jėgų pusiausvyrą?

 

 

Mikrofonas       2018-01-16 9:15

Mikrofonas išjungtas, tačiau tiesai mikrofono ir nereikia, Ją girdi ne tik tie, kurie nori girdėti, bet ir tie, kurie tiesos bijo kaip velnias kryžiaus. Tiesa jiems kelia panišką baimę, jie prdeda skubėti ir klysti. Pasako ne tai ką norėtų pasakyti taip dar labiau išsiviešindami. Tiesa padaro juos dar labiau nelaisvus. Vergystė darosi nepakeliama, tačiau išeiti iš jos bijo. Nes sielos šiaudinės.

Įdomiai čia       2018-01-16 8:56

gaunasi.N.Sadūnaitė gauna Laisvės premiją už Garliavos gynimą ir visa kita,o kiti gynėjai yra ta pačia tema teisiami.Tiesa,kaip tas saulės zuikutis,nepagaunama.

Juozapas       2018-01-16 1:09

Logiškiausia būtų mikrofonų junginėtojus atjungti nuo maitinimo.
Nukirsti sisteminius kabelius vedančius į elektroskydinę.
Bet va- “didvyrių žemės tauta” nedraugauja su logika.
Nes brangūslietuvosžonės svajoja tik apie viena- kuo greičiau nubėgti pabalsuoti Loxatrono apylinkėse.
Publika nori rinkti. Grybus. Kitus, gražesnius.
Vietoje Raudonos Musmirės rinks Žalią.
Grybautojai-ūkautojai.
A-ū-ū-ū, a-ū-ū-ū!...
Milijonas emigacijoje, be namųūūū.
Pasigėrę po algos krabų fabrikuos čia ar svetur, grybautojai dainuoja:
“Kaip gražu miške, cho cho!”
O kai reikia tarti žodį, geriausiubatveju išstena “mu-mū”.
Na, tai ir daro ponai ką nori.
O kam nepatinka- į maišą kaip šunytį ir per bortą, pūūūkšt!
Ir ramu:)
Todėl kad brangūslietuvosburatinai “mu-mū”.
AtA R. Sikorskis buvo Pranašas.

Straipsnis puikus, dievaži!       2018-01-16 1:04

Ačiū, gerbiamas Algimantai, jūsų plunksna aštri, grakšti ir teisinga, o straipsniai vienas už kitą geresni, pretenduoja tapti klasika. Turėtų būti dedami į mokyklinius vadovėlius, kaip Dievą myliu. Primygtinai rekomenduoju nuo jų skaitymo pradėti dieną Valatkai, Tapinui, Miliūtei, Černiauskui, Pancerovui ir kitiems panašiems rašeivoms, gal jiems pvyks taip pasirobulinti profesinėje ir moralinėje sriryse.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Nijolė Aleinikova. Apie dvasingumą – nusibodusi, bet taip ir nesuprasta tema

Apie meilę, kuri niekada nesibaigia – minint kun. Juozo Zdebskio 34-ąsias žūties metines

Algimantas Rusteika. Šeimininko belaukiant

Vytautas Radžvilas. Klausimas „Lietuvos Sąrašo“ partijai

Audrius Bačiulis. Sunkus tas LRT leftistinių propagandistų gyvenimas

Laimonas Kairiūkštis. Kiekybė ar kokybė, arba Kiek iš jūsų perskaitote 600 romanų per metus?

„Northwest Herald“: „Gyvenimas po ekstradicijos“ – Karolio Venckaus apžvalga

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma – kodėl nesusikalbame?

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už santuoką

Mark Regnerus. Silpni duomenys, maža imtis ir politizuotos išvados dėl LGBT asmenų diskriminacijos

Vidmantas Valiušaitis. Demokratija įsitvirtino pas mus tik kaip savotiškas „Potiomkino kaimas“ švogerių krašte

Vygandas Trainys apie Mokytojos ir Policininkės konfliktą dėl Trispalvės ir jo teisinį vertinimą: per 30 m. niekas nepasikeitė – dabar pakuotų „savi“

Algimantas Rusteika. Apie grėsmes grėsmėms

Nuo bačkos. Andrius Navickas: mūsų didžiausias politinis koziris yra Ingrida Šimonytė ir jos apsisprendimas yra svarbesnis nei visa politinė programa

„Žygis už gyvybę“ ir socialinių platformų cenzūra

Chad Pecknold. Brexitas – daugiau nei populistų maištas prieš globalizmą

Vidas Rachlevičius. Gal nemokykim britų gyventi

Mūzos ir ginklo broliai: Atmintis gyva. Konferencija skirta rašytojo, partizano Mamerto Indriliūno 100-osioms gimimo metinėms

Zofia Kossak-Szczucka: „Protestas!“

Istorija be vėliavnešių – tik butaforija

Nigel Farage. Trumpas pasakojimas apie ilgą kovą už Brexitą

Valdas Vižinis. Pokalbiai su teisėsauga. I dalis. Apie anūkės tvirkinimą

Petras Cidzikas – Lietuvos dvasios karys

Darius Kuolys. Ir darsyk apie lietuvių laisvės projektą, jo atramas

Irena Vasinauskaitė. Laimėjęs daugumą Artūro Visocko komitetas savivaliauja

Algimantas Jankauskas. Romualdo Ozolo valstybės idėja

Vytautas Radžvilas. Neužmirštuolės ir Vyčio sambūvis – pusiaukelė į Valstybės simbolių panaikinimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.