Aplinkosaugos politika

Algimantas Rusteika. Miškų kirtimo nusikaltimas tęsiasi

Tiesos.lt siūlo   2019 m. vasario 6 d. 13:30

8     

    

Algimantas Rusteika. Miškų kirtimo nusikaltimas tęsiasi

kaunoforumas.com, „Gyvas miškas“

„Natura 2000“ yra didžiausias saugomų teritorijų tinklas pasaulyje. Jame yra daugiau kaip 26 000 vietovių, o jo plotas viršija bendrą Vokietijos, Lenkijos ir Čekijos plotą. Juo siekiama išsaugoti Europos gamtos turtus ir laukinės gamtos paveldą.

Gerai valdomas tinklas gali svariai prisidėti siekiant aukštesnių ES aplinkosaugos tikslų.Vienas jų – iki 2020 metų sustabdyti biologinės įvairovės ir ekosistemų nykimą bei nukreipti procesą priešinga linkme. Siekiant šio tikslo „Natura 2000“ tinklas suvaidins lemiamą vaidmenį.

Kuriant tinklą Natura 2000, pagal šią programą visoje ES ir trečiosiose šalyse bendrai finansuota daugiau kaip 4.500 projektų – aplinkos ir klimato apsaugai sutelkta per 9 mlrd. Eur ir tiesiogiai skirta per 4 mlrd. Eur. Valstybių narių prašoma sukurti daugiametes „Natura 2000“ finansavimo strategijas, vadinamas „prioritetinių veiksmų programomis“.

Pinigai metų metais sukasi didžiuliai, nubyra ir Lietuvai. Nemažai jų jau „įsisavinta“, „Natura 2000“ teritorijos sėte nusėjo visą šalį. O Aplinkos ministro įsakymu numatyta iki 2027 metų įsisavinti dar 17 000 000 €.

Bet kokiems miško kirtimams – ir plyniems, ir neplyniems – „Natura 2000“ teritorijose turi būti privalomai gauta institucinė išvada, ar tokia ūkinė veikla nedarys poveikio saugomoms vertybėms, ir turi būti atliktas pilnas poveikio aplinkai vertinimas. Tam, kad įsitikintume, jog tokie reikalavimai niekada nebuvo ir nėra vykdomi ir vertinimai neatliekami, nereikia jokio ypatingo tyrimo – viskas matoma plika akimi kompiuterio ekrane. Tik nereikia patingėti įsijungti Google Maps.

Štai Google vaizdas iš palydovo – pasigėrėkim. Jame matome Lietuvos „saugomą teritoriją“ – Adutiškio-Guntauninkų miškų biosferos poligoną, priklausantį „Natura 2000 tinklui“ ir Antanų pedologinį draustinį.

Lietuvos pusėje – miškas saugomoje teritorijoje, Baltarusijos pusėje – ūkinis, kur galima kirsti be apribojimų. Pas mus – kaip šachmatų lenta mirgėte mirga šviesūs lopai – plyni miško draustinyje kirtimai, sudarantys praktiškai pusę ar net daugiau viso girios ploto. Baltarusijoje kirtimų nėra.

Važiuojant keliais to nepamatysi, nes palei juos kelios dešimtys metrų miško palikta, kad nenervintų jautrios lietuvio akies, bet pakanka sustojus nueiti miškan su reikalu – ir išeini į plynes.

Reikia tik pasveikinti besikeičiančius aplinkos ministrus (jau ir ministres) su tokiomis pergalėmis, siekiant „sustabdyti biologinės įvairovės ir ekosistemų nykimą bei nukreipti procesą priešinga linkme“.

O juk tai tikra grėsmė nacionaliniam saugumui – argi įmanomas partizaninis pasipriešinimas okupantui šitaip iškirstuose miškuose? Laikas būtų susidomėti saugumo tarnyboms.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

todel ir iskirto        2019-02-7 22:57

leidziant Tautos priesams ,kad negaletume pasipriesinti jei kiltu karas .

Mokslas       2019-02-7 21:49

Priimti įstatymą seniai buvo bandoma, bet kad jis “užstrigo” ministerijoje dar prie Navicko, vyriausybė nepateikė išvadų, pradelsdama visus terminus. Įstatymo projektas net neprileistas svarstymui.

Ką siūlot? ...       2019-02-7 17:59

priimti įstatymą ,kaip Kinijoj , visai uždraudžiantį dar išlikusio miško kirtimą .Išskyrus išvartų ,sausuolių pašalinimą.

ah1       2019-02-6 22:31

oi nebereikalo NĖRA aplinkos apsaugos ministro ir dar nebus keturis mėnesius S.S.pastangomis - būtent S.S. nušalino, būtent S.S. pateikė nekompetentingą kandidatūrą, būtent S.S. kitos neteiks.

Mokslas       2019-02-6 21:59

Ką siūlot?

>Jei...       2019-02-6 16:04

ieškokite žuvėdų, tiek pat aršių, kaip ir jų bočiai, 8-10 amžiuose siaubę veik visą Europą...

manitu.       2019-02-6 14:39

metastazės.mankurtų puota.

Jei su vaikų įstatymu šitiek pasipriešinimo -        2019-02-6 14:23

ir jei ne Puidoko įnirtingas esmės viešinimas, tai vaikų verslas ir toliau klestėtų. Dabar bent jau turės kiek “apsimažinti apetitus”. O su miškais, tikriau - GIRIOMIS - reikalai matyt žiauriai prasti. Ne šiaip sau valdžia manevruoja visokiausiomis priemonėmis - tempia laką iki pavasario sesijos - atmetinėja, apsimetinėja, vilkina, atleidžia ministrą ir neranda kito - MATYT RIMTA LIGA TOJ VIETOJ. VALSTIEČIAI NEĮGALŪS DIRBTI APLINKOSAUGOS SRITYJE. ARBA UŽSIIMA SĄMONINGU SABOTAŽU. Atkreiplite dėmesį - navickas buvo nuimtas be jokių paaiškinimų, kaip sovietlaikiu. Navickas, būdamas ministru - tupinėjo murmlendamas kažkokias murmeles. Nieko nepaaiškino - kas ten per velniava su miškais, kad viuomenei reikalaujant - visiškai nulunė valdžios reakcija. Tik nuolat kartojama apie pavasario sesiją. Tai kas gi toje sesijoje turi įvykti? Pasibaigs kokios sutartys su kažkuo, ar kaip? Betgi aiškiai saugomų teritorijų akiplėšiškas niokojimas - Lakajos draustinio - aiškiai signalizuoja visuomenei apie drastišką visuomenei nežinomos, bet aršiai karingos, rodančios savo galias net Lietuvos valdžiai, struktūros buvimą. Kas sudaro tą struktūrą? Ar vien vietiniai kailialupiai, ar ir kai kas daugiau?

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.