Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Metas susitaikyti su tuo, kas bus

Tiesos.lt redakcija   2016 m. gegužės 30 d. 11:32

6     

    

Algimantas Rusteika. Metas susitaikyti su tuo, kas bus

Neapkenčiančių branduolinės bombos pacifistų minios sekmadieniais turėtų plūsti ne į belyčių hipsterių vakarėlius, o į bažnyčias. Pasimelsti už branduolinės bombos kūrėjų sielas. Nes tik visuotinio susinaikinimo galimybė sulaiko nuo visuotinio susinaikinimo.

Tačiau atgrasymo galimybė veikia tik tada, kai ji reali. Kaip per Karibų krizę, kai buvo Dž.Kenedis, o ne B.Obama su A.Merkel. Kai tuometiniai banditai pamatė, jog ginklai užtaisyti, nutaikyti, pirštai ant mygtukų, akyse ryžtas ir blefo nėra.

Dabartinių akyse spinduliuoja ryžtas nieko nedaryti ir blefas, kad kažkas reikšmingo daroma. Nors realių pajėgumų atremti įprastinei agresijai nėra, o užpuoliko sunaikinimo galimybė nesvarstoma. Paprasta logika sako – užpulk silpnąjį, pastatyk stiprųjį prieš įvykusį faktą ir galėsi su juo tartis ir susitarti. Nes jis nieko tau nepadarys. Nes taip jau yra buvę.

Deja, tie silpnieji esame mes. Ore karo nuojauta. Kas mėnuo – vis labiau, nes viskas tik gilėja ir, atrodo, negrįžtamai. Bokso ringe galima vien gintis ir reaguoti į tai, ką daro kitas. Bet šitaip nebuvo laimėtas nė vienas raundas ir nė vienas karas. Tai amebų ir kitų duobagyvių taktika. Visiškai priklausai nuo būsimų varžovo veiksmų, kurių nežinai.

O galima pačiam kurti ir valdyti įvykius. Tada kiti reaguoja į tavo veiksmus. Priešininko atsaką nesunku prognozuoti ir numatyti variantus, griaunančius jo gynybą. Tai – politika, visada suteikianti pranašumų.

Turintis iniciatyvą, koks jis velnias bebūtų, valdo situaciją. Nes turi daugybę variantų, o priešininkas – tik vieną. Tą, kurį suplanuosi, iš anksto viską parengsi ir užklupsi kitą nepasiruošusį. Šachmatuose laimėti nebūtina turėti daugiau figūrų lentoje. Nugali tas, kuris turi geresnę padėtį pažeidžiamoje vietoje, veikia staiga ir netikėtai.

Deja, šiuo metu Rusija kuria ir valdo situaciją. Mes tik reaguojame. Atsiliekame kokiais penkeriais metais. Nes tiek maždaug prireiks pašalinti grėsmėms, kurios yra dabar. O per tą laiką Kremlius nueis dar toliau. Tą rodo visa pastarųjų metų patirtis.

Ir Amerika, ir pasaulis pavargo nuo anemiško ir politiškai neįgalaus obamizmo. Panašiai buvom pavargę ir nuo alkoholizmą išsigydžiusio, dvi knygas (Bibliją ir spalvinimo) tevarčiusio užsispyrėlio bušizmo. Kuris siuntė kariuomenes visur, kur tik nereikėjo.

Nukariavo Iraką ir pakorė prezidentą už masinio naikinimo ginklo grėsmę pasauliui, nors okupavus ir iššniukštinėjus visą šalį to ginklo niekas taip ir nerado. Rusai tikrai būtų radę – tie randa viską, ką reikia. Nesugebėjimas veikti iki galo – vienas iš Vakarų demokratijų silpnumo slėpinių.

O po to, mums džiaugsmingai spygaujant, prasidėjo senojo, blogojo stabilumo žlugimas. Arabų pavasariai, Sirija, Ukraina. Išmaniai paskatinti iš šalies, laisvės siekiai ir milijonų viltys išėjo į gatves, nušlavė viską ir nieko nesukūrė. Toliau gilėja civilizacijų karas. Vienai nuo gerumo apkvaitusiai tetulei ūktelėjus, Europą užplūdo milijoninės musulmonų ordos. Veriasi chaosas, kurio net Vanga nepasakė kaip suvaldyti.

Amerikos, kaip pasaulinio policininko, kritikams, gyvenantiems idealių susimąstymų aptvarėlyje už realybės ribų, derėtų pasukti galvas – ar geriau yra tada, kai policijos nėra? Ar toks pasaulis tvarus, įmanomas ir turi ateitį, net jei labai patiktų kabinetų tylose prisisiurbčiojus tarpplanetinio teisingumo ir kitų svaigių abstrakcijų kokteilio?

Galinga ir veiklia Amerika suinteresuoti visi, net patys didžiausi nekentikai. Nes be to daugiapolis pasaulis jau ritasi į įtakų persidalijimą, žemėlapių perbraižymus, visuotinę sumaištį ir griūtį. To gali nematyti tik aklas. Kaip ir to, kad būtent Amerikos ranka svariai prisidėjo išleidžiant džinus iš butelio. Ką padarysi – šventųjų šioje Žemėje nėra ir niekada nebuvo.

Ne kelnių nusimovimas, pamokslai apie taiką ir baimė, o gebėjimas ir ryžtas veikti atbaido kariautojus. V.Putinas stiprus ne todėl, kad stiprus, o kad kažką daro butaforiniame bailių ir sočių menkystų baliuje, kurie per naktis nemiega ieškodami būdų, kaip ir toliau nieko neveikti.

Prižadinančio judesio reikia ir Amerikai, ir visam Vakarų pasauliui. Eiliniai labai smarkiai išsilavinę puskvailiai su savo pusinėmis priemonėmis, prisitaikėliškumu ir pliuralistine gražbylyste nieko nebepakeis. Kiekvienas laikmetis iškelia žmones, kurių jam reikia. D.Trump’as gali patikti, gali nepatikti. Bet politika – ne meilė, gulėti su juo nereikės. Politikos prekybcentryje renkamasi ne iš angelų, o iš to, kas tuo metu yra lentynoje.

Amerika per didelė ir per daug paaukojusi savo stiprybei ir laisvei, kad kas ją atvestų į diktatūras. Tas gigantas turi didžiulę masę, inerciją ir begalę vidinių prieštaravimų, todėl suminkštins kokias tik nori kraštutines pažiūras. Tik ryžtingas kraštutinumas dabar gali sukelti kokį nors teigiamą judesį. Pakeisti nieko nedarančius darančiais ir užbaigti pliurpalų epochą. Tokia dabar yra didelės dalies dar neišprotėjusios Amerikos ilgesio D.Trump’ui priežastis.

Ir nereikia drebėti, kad D.Trump’as ir V.Putinas dėl ko nors mums blogo susitars. Kad Amerika užsirakins vartelius ir eis dešrelių kepti. Amerika – ne Lietuva – savo interesų niekada neatsisakė ir neatsisakys. Korporacinė Amerika nė pėdos savo įtakos pasaulyje niekam neatiduos ir to neleis jokiam prezidentui.

Taip, D.Trump’as parėkauja ant aptingusių, išlepusių, nutukusių ir savanaudžių sąjungininkų, kuriems turi viską saugumo srityje dykai duoti. Bet tai juk tik tiesos sakymas, jo visuomenės interesas ir noras pakeisti padėtį, kuri veda į niekur ir kurią seniai laikas keisti.

Gal pakaks sirgti svetimomis ligomis ir dalyvauti Amerikos prezidento rinkimų kampanijoje, kur mūsų niekas nekvietė? Ar ne protingiau susitaikyti su tikrove?  Nes kartais su savo skalijimu prieš D.Trump’ą atrodom tragikomiškai. Kaip paikas šuniokas, puolantis kandžioti padangas namus saugančios tarnybos automobiliui.

Amerikiečiai turės prezidentą ir be mūsų neva protingų patarimų ir pasityčiojančių karikatūrų. Laikas suprasti ir gerbti draugiškų tautų pasirinkimus. Ir pradėti galvoti, kaip po rinkimų teks gyventi ir sugyventi su didžiausia pasaulio galybe.

algimantasrusteika.wordpress.com

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Julius Puras       2016-06-4 0:41

Tikrai Rusteika kalba panašiai kaip ubagų karalius Šustauskas tai yra suprantama ir kiekvieno ubago sąmonėje savaime išsiplėstine kalba. Bet nemanau kad jis yra toksai. Ubagų princas. Jis juo apsimeta.

Įdomu visda       2016-05-31 20:07

paskaityti Rusteikos straipsnius, nes jis nevynioja žodžių į vatą. Sutinku ir su šio straipsnio teiginiais. Geriau apsidairykime “savo kieme” ir tikrai rasime daug kur smagiai pasijuokti iš savo kvailumo.

Letas Palmaitis       2016-05-30 23:58

Mano galva, šįkart analizė lėkštoka. Tiek to, juk ir taip aišku, kad be NATO kumščio (o tai yra - be tos Amerikos) maskoliai nesustos. Kitas klausimas - ar ilgai tvers jų “pergalės”, nes valdančioji gauja suinteresuota laikyti vogtus pinigus Vakaruose, chanas trukdo vardan savo išlikimo, o “tautos” nėra: “tituliniai” alkoholikai išmiršta, musulmonų daugėja, kinai, kriuos Autorius visai pamiršta, bet kurie jau yra tapę pasauline galybe, tik laukia progos kolonizuoti tuščius plotus. Žinoma, tuo geruoju ateities laiku ar dar kas liks iš Lietuvos? Kita vertus, Lietuvai ne naujiena būti niokojamai. Kažkodėl vis taip atsitinka, kad po kiek laiko niokotojai ima ir išsidangina.
[Daug blogesnis variantas - galinga Vakarų susodomodemokratinta ruskija, kuri bus priimta į ES - va jau tada amen! Laimei, tai jau iš fantastikos srities].

Tarabilda       2016-05-30 23:04

Mintis rizikinga ir baisi, bet greičiausiai teisinga.

Ignas       2016-05-30 20:50

Ačiū Algimantui Rusteikai už puikų straipsnį.

AAA       2016-05-30 15:16

Visiškai sutinku. taikliai parašyta.


Rekomenduojame

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.