Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Tiesos.lt redakcija   2021 m. sausio 13 d. 21:59

12     

    

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Ši naktis sugrįžta ir sugrįžta.

Paklausykit tų naktų širdies:

Uždaryk mane, Tėvyne, savyje – sugrįžta į ten, kur dabar uždaryti ir uždarę Tėvynę savyje.
Liepė neiti paminėti Laisvės – ir neisim, net po vieną, nes nesaugu, lieps vėl susikabinti už rankyčių už kaimynus – ir lėksim miniomis, ir bus saugu.

Ateinam prie Laisvės paminklo. Kažkas jau atnešęs gėlių, dega žvakė. Uždegam ir mes savąsias, pastovim.
Toliau, prie Amžinosios ugnies žuvusiems – pagyvenusi pora, liepsnos šešėliai šoka ant akmenų.
Daugiau nieko, gatvės tuščios.

Parvažiavę uždegam žvakes prie Kačerginės kryžiaus žuvusiems už Tėvynę, prie atminimo ženklo vietoje, kur buvo kalinami ir kankinami laisvės kovotojai.

Grįžę įsijungiam televizorių. Didžiulė studija su daugybe trispalvių ir viduryje sėdi Jis – Mesijas. Vienas. Kažką kalba.
Išjungiu televizorių.

_____________________

Ir viskas sugrįžta. Jau kelias paras budim savivaldybėje, miegam kabinetuose ant grindų, žmonių daug, vis padvelkia prakaitu. Bulviniai maišai smėlio ant langų, numatyta viskas – kur trauktis šturmo metu, kaip po to išlikusiems palaikyti ryšį, kur rinktis ir ką toliau daryti. Namie savaitę nenakvoti, skambinti numatytais telefonais. Jugoslaviška, portatyvinė rašomoji mašinėlė, pirkta už pirmąjį gyvenime honorarą iš „Literatūrmenio“ ir rašomojo popieriaus atsarga, paslėpta rūsyje.

Budim, laukiam, už lango minia šaltyje už autobusų ir sunkvežimių barikados, nuolatinis judėjimas, vieni ateina, kiti išeina, kol kas jokių problemų. Visų įmonių direktoriai nemiega, nors dauguma jų komunistai ir po to bus išmesti. Paskambini paryčiais ir sakai – reikia tiek mašinų, tiek žmonių, reikia naktį užkalti plokštėmis TV centro langus ar užkrauti pamatų blokais dar vieną prieigą prie savivaldybės.

Ir po pusvalandžio išėjęs parūkyti matai, kaip atvažiuoja galinga technika su užsimiegojusiais po sunkios darbo dienos darbininkais. Ir dar po valandos išauga nauja barikada, langai užkalti plokštėmis. Ko dar reikia, vyrai? Nieko, ačiū, ilsėkitės. Tvarkoj, jei ką, tik paskambinkit. Suūžia galingi varikliai ir jie išvažiuoja. Tik paskambinkit.

Kavinės, restoranai, valgyklos dirba per naktį, kad žmonės turėtų kur pavalgyti ir sušilti, niekas neprašo mokėti už viršvalandžius. Niekas apskritai nieko neprašo, tik jų paprašyk – padarys viską. Šviesos dega visame mieste. Troleibusai važiuoja iki ryto.

Mobiliakų nėra ir nereikia, turim gyvus. Prie visų rusų karinių bazių, visose pagrindinėse gatvėse budi taksistai ir kiekvienas judesys tuoj perduodamas radijo ryšiu, kurio kažkodėl neblokuoja. Kai jų šarvuočiai išvažiuoja, taksistai seka iš paskos ir viską žinom be jokių GPS. Žvalgyba kaip per karą.

Kai reikia perduot žinią postams – po langu stovi taksi. Nubėgi, pasakai vairuotojui, tas – per centriuką perduos. Štabas: Algi, nuo Ruklos atvažiuoja kolona, tveriam. Prie įvažiavimų į miestą stovi specautoįmonės sniego valymo mašinos, prie jų irgi budi taksi, taksistas nulekia prie šildančių variklius vairuotojų, perduoda, sunkiasvoriai sukriokia, pajuda,  kelias užblokuojamas. Po kiek laiko vėl suskamba – meras: Algi, atblokuojam, nereikia be reikalo kraujo, vis tiek atvažiuos.

Ir dabar ta naktis. Kažkodėl buvo ramu, daugelis išėję namo pavalgyt, nusipraust ar persirengti. Ir dabar ta valanda. Negirdžiu, kaip skamba bažnyčių varpai, kaukia oro pavojaus sirenos. E.Bučelytė virpančiu balsu apie tai, kad jie ateina, šūviai už studijos sienų. Iš anksto parengtas įrašas: prarandame televiziją, bet neprarandame valstybės ir Lietuva gyvuos, kas bebūtų.

Laida nutrūksta, dar kurį laiką iš saugos kamerų matom juodai baltą vaizdą be garso, kaip marsiečiai su automatais vaikšto koridoriais ir laužia duris.

Ir ekranai užgęsta, pasidaro tylu, mes tik keliese ir nesikalbamb– ir taip aišku. Dabar, šią naktį, viskas išsispręs, turi išsispręsti, turim atsilaikyti iki ryto, kol pasaulis atsibus. Tiesiog laukiam. Ir po pusvalandžio ima rinktis bendradarbiai. Vidury nakties, po vieną ir, kas jaunas – net poromis iš jaunimo vakarėlių, kad būtų tą valandą su visais. Visi ką nors atsineša, Irena vėluoja, bet spėjo pakepti cepelinų, nors nėra valgančių.

Sėdim, laukiam – kas bebūtų, būsim kartu.

Pakeliu vyriausybinio ryšio telefoną, vadinamąją trojką. Renku TV centro direktoriaus numerį. Po ilgų signalų: „Алло?“. „Čia telecentras, – klausiu, – kaip ten?“. „Говори по человечески“. „Tелецентр, как все тут?“ – pakartoju. „Тут уже все советское“. Patyliu ir sakau: „Счастья вам, убийцы“. Padeda ragelį.

Už lango šaltyje žmonių minia aplink savivaldybę jau kelis kartus didesnė. Ir vis eina, ir eina. Visi tyli. Jei mirsim, mirsim kartu. Tik virš žmonių kyla kvėpavimo garas. Žibintų trikampiuose lėtai leidžiasi snaigės.

Ir staiga atgyja ekranai. Lietuva kalba iš Kauno. Kalba ir rodo Kaunas! L.Baškauskaitė su savo juokingu akcentu, kai kalba lietuviškai, dabar kalba pasauliui angliškai. Po kiek laiko jau turi ir vaizdą, kas buvo Vilniuje. Ir netikėtai pasaulis atsiliepia. Mus išgirdo.

Lėtai slenka valandos, prieš rytą jau pilkėja dangus, o dar nieko daugiau mūsų nepaimta. Atbunda pasaulio ekranai, jokio Irako karo, visur esam tik mes. Prašvinta. Ir už lango, kur per ant stulpų įrengtus garsiakalbius transliuoja naujienas, kažkas staiga garsiai garsiai, per visas gatves ir Laisvės alėją užleidžia A.Kaušpėdą. „Lietuvos valstybė!“

Ir mes suprantam, kad laimėjom.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys       2021-01-15 6:05

Jules mokytis tenka ir docentams ir tikrai iš anksto niekas nežino kur tie mokslai gali atvesti . Praregejimas kaip ir nušvitimas pats žmogus tam mažai turi įtakos .Jūs va pyktinates ‘propiesoriais kapsukes’ o juk ir jie alkani noro žinoti kaip keičiasi pasaulis ir kiek jame liko to seno bet mielo jiems .
Prasalietis stengiasi parodyti kad anais laikais žmonės turėjo veido bruožus , mokėjo mylėti ir džiaugtis ir ne viskas buvo ten taip blogai , jei šiandieną sėdi ‘subineje’ .

Jules       2021-01-14 19:58

Mums oponuojantis ir mus pašiepiantis p.Prašalietis daug kur teisus, kad be Gorbio leidimo šitie vadinami super-duper patriotai bijodavo ir pirstelėt Lukos ežere Trakuose, ypač Kapsukės prapiesoriai, jau nekalbant apie docentus. Vienas toks naglas docentas labai piktinosi į LLL ir “Perestroikės” mitingus lakstančiais ir ne taip kalbančiais studentais, o vėliau nuėjo į Karo akademiją ką ten tokio dėstyt, nežinot? Kitas panašus veikėjas dabar balamutija liberalizmo srityje paikus Kauno studentus ir nieko - liberalu.

stasys       2021-01-14 18:37

Prasalieciui .. nėra ko stebėtis ,Austrija suvereni šalis ir pati sprendžia kaip draugauti su Rusija . Taip , tuo metu Lietuvos interesai nebuvo garsiai girdimi ES , viskam reikia laiko .Ną bet situacija juk pasikeitė šiandieną Putinas ieško kaip sutrukdyti Sausio 13 bylai užbaigti Lietuvoje .Tai didelis laimėjimas Lietuvai , juk po jos verdikto kai kurie žinomi asmenys Rusijos jau negalės po Europą turistauti ir slidinėti atsipute . Matote draugas Prasalieti nori to ar ne tarptautinė teisė vistiek suranda būdus ir laiko kaip prigriebti už kiaušiu anuos asmenys .

Paulius       2021-01-14 16:11

ach tas amžinas svajonių ir realybės painiojimas. Jei būsime tikslūs jūs rizikavote ir praliejote kraujo, o laimėjo jie. kada pagaliau pabusite iš sapnų? 10 metų valdyti partškolininkės (apie kitus komsomolcus ir panašius padarus net nekalbu) ir dabar jiems užtikrinantys „orų gyvenimą“, apie kurį prie sovietų jie net sapnuoti nesapnavo sapnuoja žmogeliai kažkokią mistinę pergalę.......

Labai atsiprašau papildau       2021-01-14 14:47

Kova dar neasibaigė, bet ir nebesitęsia. Ant sofos ir man patogiau…

Prašalieti       2021-01-14 10:46

stasys     2021-01-14 10:36
Tavo faktas, mano arba arba, yra smulkmena visiškai neikeičianti paminėto fakto esmės - “vai vai vai, civilizuota Europos valstybė neišdavė Lietuvai nusikaltėlio, nes nepamatė nusikaltimo fakto, kaip lietuviško blyno”.

stasys       2021-01-14 10:41

Kai kas labai norėtų jog tą dieną taptų nesutarimų ir erzelio dieną atminti . Gražus atsiminimai kysenes nepleso ir jų ant kupros nešioti nereikia .

stasys       2021-01-14 10:36

Prasalieti ..tikrink faktus , Golovatovo Lietuvai pagal Europos aresto orderį neišdavė Austrija .

Prašalietis       2021-01-14 10:22

Kaip taisyklė, kai nelabai nebūna taip norimo ko nors faktinio grandiozinio, tuomet “norėtojai” grandioziškumą po 30 metų stengiasi sukurti buvusiomis ar nebuvusiomis “jausmingomis ir istoriją nulėmusiomis” tarpusavio kalbomis, savo pasiaukojančiais gulėjimais ant grindų ir patirtais ar nepatirtais “baimės, ryžto, heroizmo..” jausmais. Net ir didžiausias šiuolaikinis Sausio 13 “objektyvistas” A. Butkevičius neįvardina konkrečiai kas buvo “lietuviško ledlaužio griovusio TSRS” Maskvos kuratorius, be kurio nebūtų nebuvę nei sąjūdinio “ledlaužio”, nei Sausio 13 “pergalės”. Taip pat Butkevičius nepasakoja, ką jis pasakojo tik išspirtas iš V.Lansbergio chebros vienoje laidoje apie Sausio 13 įvykius išvakarėse, kurią vedė Valinskienė. Šioje laidoje Valinskienė kelis kartus pertraukinėjo Butkevičių, kai jis pasakojo kaip jis su kitais savo krašto gynimo departamento sėbrais, padedamas CŽV “draugų”, planavo “ką suorganizuoti”, kad būtų viena kita auka, bet kariškių neišprovokuoti visus revoliucionierius nušluoti nuo žemės paviršiau,  “negali būti, ką jūs ką jūs”, neleisdama toje laidoje iki galo visko pasakyti. Vieša paslaptis yra, kad sąjūdis Lietuvoje atsirado po Gorbačiovo dešinės rankos Jakovlevo vizito į Lietuvą. Kad po kiek laiko Jakovlevas į Lietuvą atsivežė ir Gorbačiovą parodyti Lietuvos persitvarkymo Sąjūdį Gorbačiovui remti. Gorbačiovui labai patiko sąjūdžio pavadinimas… Štai jums tik Butkevičiui “žinomas” lietuviško perestroijkinio sąjūdžio kuratorius Maskvoje. Be reikalo Rusteika “grandiozinio visos tautos didvyriškumo pasireiškimui” Sausio 13, įdėjo Butkevičių Audriuko interviu, kuriame Andriukas pats pasakoja, kad vadovaujantys sąjūdiečiai priskaičiavo priešų tik savų lietuviškų  komunistų su KGB-istais ir KGB-istiniais informatoriais ir jų šeimomis kone 900000 tūkstančių. Taip kad be Maskvos kuratoriaus Jakovlevas jokie “patriotiniai” pagulėjimai televizijos bokšte ant grindų ar V.Lansbergio grandiozinės kalbos ir kvietimai “pergalės” nebūtų buvę. 20 Alfa specnazo karių vadas Golovatovas detaliai yra papasakojęs, kaip vyko televizijos bokšto apsupto 4 tūkstančių žmonių šturmas, kuriame dalyvavo du tankai ir keturios taip vadinamos tanketės Pskovo desantininkų būrys. Betarpiškai šturme dalyvavo šie 20 Alfa karių, Pskovo desantininkų uždavinys buvo prie pagrindinio bokšto įėjimo padaryti praėjimą iki bokšto. Kaip pasakoja Golovatovas, iššovus kelis kartus iš tankų tuščiais užtaisais žmonės neišsiskirstė, todėl įvertinęs situaciją jis su savo 20 karių nutarė patekti į bokštą iš kitos bokšto pusės, kurioje buvo daug mažiau žmonių. Bokštą 20 Alfos karių užėmė iš kitos pusės be jokio šūvio. Atėjus žiniai, kad vienas buvęs paskutinis Alfos karys yra pašautas nusileido žemyn, kur tarp pirmo ir antro, ar antro ir trečio aukšto rado sužeistą savo leitenantą. Šūvio niekas negirdėjo, kulka pataikė tarp apsauginės liemenės plokštelių. Atlikę užduotį, paėmę sužeistą savo karį, kuris vežamas į ligoninę mirė, specnazas iš bokšto išėjo. Golovanovas sako, kad nei bokšte nei už jo ribų tuo metu kitų žuvusių ir sužeistų nebuvo. Įdomu ar Rusteika gulėjęs bokšte ant grindų nemiegojo ir ką nors “matė” iš to ką pasakoja Golovatovas. Gal niekšas ir nusikaltėlis, kurio Danija ar Olandija neišdavė Lietuvai teisti, Golovatovas meluoja, jo bokšte su 20 Alfos smogikų visai nebuvo. Kaip ir Butkevičius su savo pasakojimai apie didvyriškas išsivadavimo kovas ir “slaptą” kovų kuratorių iš Maskvos, “menkina”, visų laikų Tautos revoliucinių kovų “giganto”, būsimo “buvusio valstybės vadovo, tautos patriarcho” V. Lansbergio “nuopelnus tautai ir visam demokratiniam pasauliui”...

pralaimėjom       2021-01-14 10:16

L.Baškauskaitę išpirdolino, atėmė jos puikią TV3
VSIO ZAKONNO
Kolaborantai pilnai valdo.
Visi tyli, bijo - nes jų rankose prokurorai, teisėjai antstoliai - bet ką gali išbuožinti. Nes jie stribvaikiai.
—-
pavyzdys: Klaipėdoje buvęs prokuroras rusas, nekalbantis lietuviškai, gaunantis didelę lietuvišką pensiją - aiškina kad stalinas darė viską teisėtai.

tam (tai) Labai atsiprasau       2021-01-14 10:08

kova dar nesibaige.

Labai atsiprašau       2021-01-14 7:58

Galutiniame rezultate laimėjo jie.


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

„Nacionalinio susivienijimo“ pareiškimas dėl Laisvės gynėjų dienos

Arūnas Dulkys raportuoja: vertinsime ir įvertinsime, sudarysime sąlygas nemokamai skambinti (skųsti?), reguliariai tikrinsime ir kontroliuosime…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.