Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Algimantas Rusteika. Literatūra ir menas kadaise buvo visuomenės sąžinė..., arba Kur kūrybinė inteligentija dabar?

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 5 d. 0:03

12     

    

Algimantas Rusteika. Literatūra ir menas kadaise buvo visuomenės sąžinė..., arba Kur kūrybinė inteligentija dabar?

Literatūra ir menas kadaise buvo visuomenės sąžinė. Žurnalai ir savaitraščiai pilni pilietiškos kūrybos ir diskusijų, eilės nusipirkti kioskuose, tekstai, atveriantys protus, širdis ir ateitį. Kūrybinės sąjungos, susirinkimuose iki išnaktų keliančios griežtus reikalavimus valdžiai.

Geriausi, žinomiausi žurnalistai ir rašytojai, režisieriai ir poetai, dramaturgai, kompozitoriai, aktoriai ir dailininkai, architektai žmonių priešakyje. Kur visa tai?

Liko senoliai, susirūpinę savo nuopelnais ir rinktiniais raštais, vidurinioji karta – modernizmo vamzdžiais ir pinigais, jaunimas – tuštybės instaliacijomis ir žolyte.

Žurnalistų „kūrybinė“ sąjunga, virtusi valdiška cenzūros įstaiga su nieko gyvenime neparašiusiu menkysta priešakyje.

Tiesa, dar vegetuoja keli kultūros leidiniai, kur žodis „patriotas“ ir „tauta“ jau rašomi ironiškose kabutėse – teksto autoriaus „laisva raiška“, tik kitokiai raiškai vietos laisvai neatsiranda… O tiems, kurie rašo kitaip – ima ir ūmai „pritrūksta finansavimo“.

Laisvoj Lietuvoj liko kultūra kaip kambarinis šuniukas, dėkingai laižanti pašaru kvepiančias plaukuotas rankas, virtuoziškai vengianti pasisakyti. Visuomenės sąžinė, atsukusi užpakalį į nebūtį linksmai dreifuojančiai savo valstybei, žmonių skausmui ir nevilčiai.

Toks uždaras išrinktųjų klubas, kur tema apie tikrąjį gyvų žmonių gyvenimą – blogas tonas. Sugebėję vienintelį kartą drebančiom kinkom išeiti kiškių protestui – dėl honorarus išmokančio savojo leidinio pafinansavimo.

Sąjūdį, kuris nuvedė į Atgimimą ir praeitos sistemos griūtį, įkūrė ir jame dominavo kūrybinė inteligentija. Mums dabar teisingai sako: o kur jūsų judėjime S.Geda, J.Marcinkevičius, kiti šviesuliai?

Atsakome: iš tikrųjų, kur jie?  Kur kūrybinė inteligentija dabar?

__________

Papildau paskaitęs komentarus – ačiū jų autoriams, suvokusiems problemą, už mintis.

Rimtasis menas nėra komercinis, atsiperkantis dalykas. Ypač dabar, kai šou biznio valdomame pseudopasaulyje įsigali meno imitacijos, atseit, esančios už pop kultūros ribų – intelektualusis instaliacijų ir tuštybių kičas, dėl kurio alpsta žolytės prisiputę intelektualios, neaiškios lyties murkiančios tuštybės.

Na, bet tas žaidimas nėra menas ir skirtas nuvesti kūrybinį jaunimą į savęs liaupsinimo ir išskirtinumo labirintus ir pasilaidoti. Ilsėkitės ramybėje.

O kalbant apie tikrų menininkų tylėjimo priežastis, tai atsakymas yra visuomenės valdymo principuose. Tikras, didelis menas reikalauja užsakovo ir didelio finansavimo, kuris visais laikais išimtinai buvo ir dabar yra valdžios rankose. Atskiri pasaulinio lygio kūrėjai yra tik išimtis, patvirtinanti taisyklę.

Sovietų laikais valdžia sudarė sąlygas rimtų menininkų elitui gyventi geriau negu masei ir nupirkdavo lojalumą patogumais, pagarba visuomenėje ir sotumu. Bet ir tai iš sotumo atsirasdavo niekadėjų, kurie išdrįsdavo kritikuoti užsakovus-šėrėjus.

Dabar viskas paprasčiau – valdžia uždėjo trumpą finansinį pavadėlį ir nusiperka lojalumą alkiu. Nebūsi toks kaip reikia – uždusi be užsakymų, be publikacijų, be paramos su savo vaikais, pačia, sergančiais tėveliais ir paskolomis. Daug geriau veikia, pripažinkim.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Audronė       2021-09-6 10:59

Kokia išmintis! Kur kaunietis Algimantas Rusteika buvo nuo 1988-ųjų metų ir tris dešimtmečius iki šiol, kol labai panoro tapti „valdžia“ - įstojo į politikų klubą?! Vienos tylaus pasėdėjimo Kauno miesto savivaldybės pirmojoje po Nepriklausomybės taryboje nepakako? Tada tarybinei „Kauno tiesai“ galėjusio tapti alternatyva „Kauno laiko“ laikraščio puslapiuose Algimanto Rusteikos išminties nebuvo nė žodžio, kaip ir vėliau leistuose kultūrinės tematikos laikraščiuose „Garsas“, „Kauno žinios“. Visų šių trijų laikraščių redakcijų darbuotojai aukojo sveikatą, asmenines lėšas, balansavo ant bado, išsekimo ribos. Algimantas Rusteika nei matė, nei girdėjo, nei žinojo, nei domėjosi. Staiga - „kur kūrybinė inteligentija dabar“? KAPUOSE!Vis dar gyvų likučiai išduoti, pažeminti, išjuokti, išstumdyti į visuomenės pakraščius, dėl išgyvenimų ne pagal jėgas susirgę nepagydomomis ligomis. Tai rašau skatinama asmeninės patirties. Gerbiamas pone, rašyti mokate, suvokti, jausti, žinoti - NE! Deja …     

Al.       2021-09-5 23:00

Kai vaikus nusivedi prie karuselių, tai po dešimt metų jie jau prisimena, kad ,,kai mes eidavom prie karuselių”. Taip ir su tuo ,,kadaise buvo” Litmeniu. Po prieškario, karo ir pokario valymų jėgos buvo labai sumenkę. Tikros laisvės liko ,,pokalbiai virtuvėse”, Aušra,Katalikų bažnyčios kronika, Zdebskis, Mikutis. Tauta snūduriavo, bet laukė. Kai valdžia atleisdavo vadžias, atsirasdavo kokie Devynbėdžiai.  Andropovui su Gorbiu pradėjus Mažąjį Perkrovimą, šviesuomenė konfliktavo tik tiek, kiek leista. Kas peržengė ribą, ,,nukrito nuo tilto” ar ,,papuolė po traukiniu”. Po nepriklausomybės paskelbimo, komunočekistams pamažu susigrąžinant valdžią, vadelės palaipsniui imtos traukti, ir menininkai po truputį grįžta į valdžiai patogias vėžes. Už duoną kasdieninę apdainuodami tai, kas rūpi jų užsakovams. Pasipriešinti sunku, nes visas triūsas buvo suprantamas kaip grįžimas į Europą. O grįžus, tie patys ir jų vaikai mus puola Europos vardu. Suprasti, kad mus mausto, reikia laiko, kurio nežinia kiek dar turim. Sunku dar todėl, kad naujoji pasaulinė revoliucija daroma liberalizmo, laisvės vardu, yra pasaulinė kryptis. Barti nelaisvus žmones už jų pasyvumą beprasmiška. Nebūtų geriau, jei tokie išeitų mums vadovauti. Laisvi žmonės turi subręst. Laisva karta turi užaugt. O jiems išugdyti gali užtekti net vieno tikro mokytojo. Pagaliau, net jei ir to nėra, reikia melsti, kad jis atsirastų.

Hm.        2021-09-5 20:27

Apskritai abejočiau, ar kada nors ką nors sugebėjo ta inciligiencija. Kaip sako senas posakis, poetais gimstama, oratoriais tampama, intelektualais apsiskelbiama.

Diedas       2021-09-5 18:02

Viskas nupiesta labai juodom spalvom.
Pvz.rasanciam ar kalbet mokanciam zmogui iseitis visada yra - tapti “opozicija” ir rasineti pagal kremliaus metodyckes. Arba ikurti jutube kanala ir knaisiotis po isvietes skyles, nepamirstant kvykauti, kad “tik Lietuvoje” taip smirda.

 

Puikiai       2021-09-5 15:59

Algimantai,
bet tas laikas jau praėjo
panašu, šiandien Europa ir mes
kultūrine prasme
gyvename kažkur ankstyvaisaisi viduramžiais
gal VI ar VII amžiuje…

trumpai       2021-09-5 15:27

Na NIEKADOS “Literatūra ir menas” nebuvo sazine. Buvo KGB kontroliuojamas laikrastukas sovietmeciu. Net kai “Gimtasis krastas” pradejo blaivius straipsnius spaudinti, tie vis dar i KPSS duda pute. Rusteika ryskiai su “Literaturnaja gazeta” sumaise.

Taip       2021-09-5 13:24

Šiuometinėje Lietuvoje viešųjų inteligentų nėra,-geriausiu atveju tai pišiniai intelektualai.

amam       2021-09-5 13:01

Vargsas staseli,tamstos minciu bukietas atima ama.Ka norejote pranesti,paslaptis.Aisku tik viena,tamsta nori bananu.

Ar Nacionalinis       2021-09-5 10:36

Susivienijimas ateis į mitingą?

Kūrybinė inteligentija       2021-09-5 9:35

ar bent didžioji jos dalis, kuria iš ideologizuotų fondų apmokamiems puslapiams ir todėl praranda kritinį mąstymą, kartu patį kūrybiškumą bei unikalumą. Visada taip buvo, kai sistema ideologiniu požiūriu tapdavo “cementinė”. Tie inteligentai, kurie nepasiduodavo nuleistai tvarkai, tapdavo geriausiu atveju korektoriais. Na, plačiąja prasme.

stasys       2021-09-5 8:07

Rusteika matyt aklas ,šiais metais tik ir matome įvairius paradus ir mitingus , tai už pilietines teises Vingio parke ,tai Kauno PRIDE , ar tie patys Seimo riaušininkai ‘išbalinti’ V.Rachlevičiaus iki įprastu vakarietišku demokratijos išraišku normu. Kuo nepatenkintas autorius ? Gavai proga pasilabinti su Seimo pirmininke ir surauktais antakiais ‘pažaibuoti’. Aš tik primenu jau kuris laikas teismai ‘nachališkai’ atmetą įvairiu savivaldybių nenorą leisti mitinguoti savo gatvėse piliečiams .Policija suima po kelias dešimtis nepatenkintu ir aršiausiu, galiausiai paleidžia namolio ‘neparagavus’ bananu . Nuo piliečiu aktyvumo neatsilieka ir vyriausybė-moteru , vienas skandalingas spręndimas užsienio politikos palydį kitą o mes sparčiu žingsniu problemomis vakarėjame su naujomis reformomis . Mintis labai paprasta , kas moka plaukti plauks pats o kas nemoka lauks ‘garlaivio -gelbėtojo’ . Ar tai bus social.demokratai su Blinkevičiute ? Labai tikėtina . Ne autoriau ,Jus nespėjąte įvykius sekti ir žengti koja su jais . Visi tie Lietuvos menininkai, rašytojai suka galvas kaip čia išsaugojus P.Cvirkos paminklą su skveru , kai ant profsąjungu kalno burzgia statybos .Lietuva niekada ir neturėjo jokiu tikru menininku -rašytoju ..tik tuos kuriuos mums apdairiai svetimi paliko .Subūrė juos į rašytoju sąjungas priklijavo ant durų skambias etiketes  
‘specialistai-išmanytojai’ir viskas paruošta naujam demokratijos puoselėjimo spektakliui .

Kalba projektų rašytojų neįgalumas:       2021-09-5 2:49

“Tikras, didelis menas reikalauja užsakovo ir didelio finansavimo, kuris visais laikais išimtinai buvo ir dabar yra valdžios rankose.”

Ar tikrai?
O gal turtingųjų rankose? Tų, kurie patys (na, tokių Lietuvoje gal ir nėra - visi iš ES spenio žįsta).
Ir ar tikrai didelio finansavimo?

Lietuvos menininkų projektų finansavimo dydžiai tokie, kad absoliuti dauguma vakarų Europos menininkų netikėtų, kad galima tiek uždirbti. Be jokios priežiūros, auditų, patikros. Šiandien Jonas taryboje skirsto finansavimą Petrutei, rytoj atvirkščiai.

Visos projektų rašymo gairės skirtos ES “vertybių” propagandai. Valdžia skiria tiek, kad joks kritiškas menas niekada nepasiekia projekto rašymo stadijos. Kai reikia knygos prieš Kiniją (būtent šiuo momentu), Kuolio dukra “Odilėje” parašo projektą ir - knyga knygynuose. Tobula koordinacija. Apie viską pagalvota.

Ir DAR NEGANA?!

Autoriau - jūs toks bukas ar toks drąsus melagis?

Rekomenduojame

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.