Įžvalgos

Algimantas Rusteika. Kalno „darkytojų“ melas ekspertų akimis

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 9 d. 22:49

3     

    

Algimantas Rusteika. Kalno „darkytojų“ melas ekspertų akimis

Akivaizdu – Gedimino kalno šlaitai buvo pavojingai nestabilūs ne dėl to, kad buvo iškirsti medžiai, o dėl nemokšiškų „restauracijų“ ir tūkstanttonės akmenų „senovės kūrybos“ ant smėlyje pakabintų gelžbetonio rostverkų ir sijų.

Sistema buvo ant stabilumo ribos – panašiai kaip svarstyklės, kurių pusiausvyrą gali pažeisti nutūpusi musė. Medžiai tą kortų namelį iš paviršiaus dar šiaip taip laikė. Juos iškirtus, griūvančių domino kauliukų principu paleista priežasčių-pasekmių seka atvedė į dabartinę situaciją.

Ir dabar gana įdomu prisiminti, kaip elgėsi Kalną tvarkę asmenys. Kaip galvojo, kad čia nieko problemiško nėra – reikia tik išsiteisinti dėl kirtimo, pakalbėti apie „vibracijas“, ir viskas bus gerai.

Paskaičiau Lietuvos Mokslų Akademijos darbo grupės dėl Gedimino kalno būklės ekspertinio vertinimo 2016 m. spalio 18 d. ataskaitą. Ir radau įdomų, labai aptakiai ir kolegiškai subtiliai atskleistą kalno darkytojų melą.

Aprašomojoje dalyje mandagiai pakartojamos kolegų pasakos, kad „siūbuojant medžiams, jų šaknys judina gruntą, po kuriuo patenka vanduo, ir gali atsirasti išplovimo židiniai“. T.y. gali atsirasti, o gali ir ne.

Taip ir matau 50-metį didžiulį, sunkiai apkabinamą medį, kurio viršūnėj ošia vėjas, o apačioj šaknys tik juda kruta – net gruntą drasko. Ataskaitoje taktiškai nutylima, kad iškirtus medžius tų židinių ne sumažėjo, o padidėjo. Ir nuošliaužos tapo didelės, dažnos ir grėsmingos.

Ir nenuostabu, nes vėlesni tyrimai parodė, kad jas sukelia ne paviršinis, o iš Kalno vidaus sluoksnių besisunkiantis giluminis vanduo. Bet net ir aprašomojoje dalyje iškirtimas, kuris „atkūrė istorinį piliakalnio vaizdą“, pavadintas ir „reikalingu“, ir kartu „problemišku“(p. II, 2.2).

Įvertinimuose ir išvadose kalbama tiesiau. Užuominų apie medžių „grėsmes“ šlaitams nelieka, tik konstatuojama, jog klevai buvo „netinkamai parinkta rūšis“ ir „laikui bėgant ... negalėjo apsaugoti kalno šlaitų“.

Ir čia pat konstatuojama, kad juos iškirtus liko gausybė kelmų ir šaknų, kurios pūva, sudaro ertmes, kuriose kaupiasi vanduo, silpnina šlaitus, jose įsikūrus graužikams tai gali vykti dar sparčiau. Ir siūloma sutvarkyti šlaitą bei ... atkurti šlaito želdynus vėl apsodinant juos medžiais, tik kitokiais ir truputį kitaip (p.IV.5).

Pasirodo, ir funikulieriaus, ir transporto vibracijos poveikis Kalnui praktiškai nulinis ir jokio juntamo poveikio šlaitų stabilumui bei nuošliaužų susidarymui nedaro (p.IV.7).

Vadinasi, visos pasakos apie „vibraciją“ ir „pavojų kėlusius“ medžius, kuriuos reikėjo kirsti „gelbėjant“ Kalną, kurias po pirmosios didelės nuošliaužos ilgą laiką sekė grupė Nacionalinio muziejaus draugų, buvo netiesa.

Arba sąmoningas melas norint užmaskuoti savo atsakomybę. Arba tiesiog nekompetencija, liaudiškai vadinama durnumu. Arba visų šių nuostabių savybių kokteilis.

* * *

Su Lietuvos mokslų akademijos narių darbo grupės išsamia Gedimino pilies kalno šlaitų būklės ir jų tvarkymo programos vertinimo ataskaita galima susipažinti ČIA.

Kviečiame užsukti ir į „Atviras Vilnius“ tinklalapį. ČIA jo autoriai – Vilniaus m. savivaldybė ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija – siekdami „maksimalaus skaidrumo“ ir „išsamumo“, žada paviešinti visą informaciją bei dokumentus apie Gedimino kalno avarinę būklę ir visas pastangas ją sutvarkyti. Šiuo metu ČIA rasite preliminarų Lenkijos geologų tyrimo pristatymą.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ernesta       2017-09-12 5:55

Biologinis faktorius -buvę medžiai išgarindavo drėgmę iš kalno,rudenį nukritę lapai sulaikydavo lietaus drėgmę, ezoterinis - prieš keletą metų ant kalno vienos šventės metų ant kalno šiaurinio šlaito lazeriais buvo demonstruota trispalvė figūra, elipsė (dešrelė) ir du kukuliai

Projektuotojai uždirbs       2017-09-10 15:24

daugiau,nei kainuotų kalną nuo pat apačios iki viršaus apipilt skaldos žvyro mišiniu.

Daiva       2017-09-10 7:26

O kaip suvartota nukirstų medžių mediena? Gal irgi dingo, kaip trinkelės iš keičiamo istorinio grindinio?Jei norime apsaugoti Gedimino kalną, reikalingi saugikliai, kad naujai pasodinti medžiai nebūtų paversti neapskaitoma preke po to, kai paūgės.


Rekomenduojame

Nigelas Farage’as Europos Komisijos pirmininkui J.-C. Junckeriui: „Jūs nieko nepasimokėte!“

J.-Cl. Junckeris: „Pernai teturėjom dvi galimybes: drauge parengti konstruktyvią Europos darbotvarkę arba išsiskirstyti. Aš pasirinkau vienybę“

Vengrijos vyskupas: popiežius yra neteisus dėl pabėgėlių, tai invazija

Scott Yenor. Biologinė ir socialinė lytis bei kultūrinių karų kilmė (I dalis)

Vytautas Sinica. Traukis, Radžvilai!

Algimantas Rusteika. Iš struktūrinių frontų

Skandalas. Norvegijos tarnybos „Barnevernet“ užkulisiai: pelnas didesnis net už naftos įmonių

Jonas Grigas. Akademinė „skelbk arba žūk“ kultūra vertina tik mokslo publikacijas

Kęstutis Navakas. Ąžuolyną pavers disneilendu?

„NE Stambulo konvencijai!“: paraginkime laišku Europos Parlamento narius ryžtingai atmesti Stambulo konvenciją

Naujienos iš propagandos frontų: manevrai „Rinkimai“ prasideda. Pirmieji Algimanto Rusteikos komentarai iš užfrontės

Kodėl tauta negali atleisti Vytautui Landsbergiui „už kolūkius“?

Vytautas Sinica. Apie politikų dviveidystę, arba „Kieno gyvybė brangesnė“?

Romas Lazutka apie tuščias kalbas be faktų: „Jei sovietmetis yra lygiava, Lietuvą tektų pripažinti labiausiai sovietine“

Algimantas Zolubas. LR Seimo kėslas Lietuvoje statyti babelio bokštą

Audrius Bačiulis. Kaip gaminamos Fake News: „Deutsche Welle“ ir „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ atvejis

Geroji Naujiena: „Kur du ar trys susirinkę mano vardu …“, arba Kaip nepralaimėti brolio

Norvegiškasis vaiko teisių apsaugos modelis Lietuvoje jau pareikalavo pirmos aukos – kas dabar prisiims atsakomybę?

Pigių dujų mitas

Algimantas Rusteika. Kalno „darkytojų“ melas ekspertų akimis

Politinis teismų procesas tęsiasi: Kauno apygardos teismas toliau tirs Garliavos šturmo liudytojų bylos įrodymus

Kūdikių kūno dalių pardavimą užfiksavęs aktyvistas laimėjo kovą teisme

Lietuvos vyskupai kviečia melstis už taiką: „Su pasitikėjimu ir viltimi kreipkimės į mūsų Motiną, Lietuvos Globėją ir Taikos Karalienę“

Marius Markuckas. Radžviliada, arba Kas liko iš politikos mokslų Lietuvoje?

Ąžuolyno rododendrizacija (2). Danguolė Liagienė: Dendrologinė klaida būtų fatališka

Ąžuolyno „kraštovaizdiniai kirtimai“: Kauno savivaldybė keičia taktiką?

JK premjerė Theresa May raginama atskleisti nuslėptą tiesą apie imigracijos poveikį atlyginimams

Vengrija: „ES „žagina“ savo pačios įstatymus ir vertybes“

Tomas Baranauskas. Gedimino kalno papėdėje įvykdytas baisus nusikaltimas

Vytautas Vyšniauskas. Vilniaus universiteto naujovės iš filosofijos studijų perspektyvos

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.