Įžvalgos

Algimantas Rusteika. Kalno „darkytojų“ melas ekspertų akimis

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 9 d. 23:49

3     

    

Algimantas Rusteika. Kalno „darkytojų“ melas ekspertų akimis

Akivaizdu – Gedimino kalno šlaitai buvo pavojingai nestabilūs ne dėl to, kad buvo iškirsti medžiai, o dėl nemokšiškų „restauracijų“ ir tūkstanttonės akmenų „senovės kūrybos“ ant smėlyje pakabintų gelžbetonio rostverkų ir sijų.

Sistema buvo ant stabilumo ribos – panašiai kaip svarstyklės, kurių pusiausvyrą gali pažeisti nutūpusi musė. Medžiai tą kortų namelį iš paviršiaus dar šiaip taip laikė. Juos iškirtus, griūvančių domino kauliukų principu paleista priežasčių-pasekmių seka atvedė į dabartinę situaciją.

Ir dabar gana įdomu prisiminti, kaip elgėsi Kalną tvarkę asmenys. Kaip galvojo, kad čia nieko problemiško nėra – reikia tik išsiteisinti dėl kirtimo, pakalbėti apie „vibracijas“, ir viskas bus gerai.

Paskaičiau Lietuvos Mokslų Akademijos darbo grupės dėl Gedimino kalno būklės ekspertinio vertinimo 2016 m. spalio 18 d. ataskaitą. Ir radau įdomų, labai aptakiai ir kolegiškai subtiliai atskleistą kalno darkytojų melą.

Aprašomojoje dalyje mandagiai pakartojamos kolegų pasakos, kad „siūbuojant medžiams, jų šaknys judina gruntą, po kuriuo patenka vanduo, ir gali atsirasti išplovimo židiniai“. T.y. gali atsirasti, o gali ir ne.

Taip ir matau 50-metį didžiulį, sunkiai apkabinamą medį, kurio viršūnėj ošia vėjas, o apačioj šaknys tik juda kruta – net gruntą drasko. Ataskaitoje taktiškai nutylima, kad iškirtus medžius tų židinių ne sumažėjo, o padidėjo. Ir nuošliaužos tapo didelės, dažnos ir grėsmingos.

Ir nenuostabu, nes vėlesni tyrimai parodė, kad jas sukelia ne paviršinis, o iš Kalno vidaus sluoksnių besisunkiantis giluminis vanduo. Bet net ir aprašomojoje dalyje iškirtimas, kuris „atkūrė istorinį piliakalnio vaizdą“, pavadintas ir „reikalingu“, ir kartu „problemišku“(p. II, 2.2).

Įvertinimuose ir išvadose kalbama tiesiau. Užuominų apie medžių „grėsmes“ šlaitams nelieka, tik konstatuojama, jog klevai buvo „netinkamai parinkta rūšis“ ir „laikui bėgant ... negalėjo apsaugoti kalno šlaitų“.

Ir čia pat konstatuojama, kad juos iškirtus liko gausybė kelmų ir šaknų, kurios pūva, sudaro ertmes, kuriose kaupiasi vanduo, silpnina šlaitus, jose įsikūrus graužikams tai gali vykti dar sparčiau. Ir siūloma sutvarkyti šlaitą bei ... atkurti šlaito želdynus vėl apsodinant juos medžiais, tik kitokiais ir truputį kitaip (p.IV.5).

Pasirodo, ir funikulieriaus, ir transporto vibracijos poveikis Kalnui praktiškai nulinis ir jokio juntamo poveikio šlaitų stabilumui bei nuošliaužų susidarymui nedaro (p.IV.7).

Vadinasi, visos pasakos apie „vibraciją“ ir „pavojų kėlusius“ medžius, kuriuos reikėjo kirsti „gelbėjant“ Kalną, kurias po pirmosios didelės nuošliaužos ilgą laiką sekė grupė Nacionalinio muziejaus draugų, buvo netiesa.

Arba sąmoningas melas norint užmaskuoti savo atsakomybę. Arba tiesiog nekompetencija, liaudiškai vadinama durnumu. Arba visų šių nuostabių savybių kokteilis.

* * *

Su Lietuvos mokslų akademijos narių darbo grupės išsamia Gedimino pilies kalno šlaitų būklės ir jų tvarkymo programos vertinimo ataskaita galima susipažinti ČIA.

Kviečiame užsukti ir į „Atviras Vilnius“ tinklalapį. ČIA jo autoriai – Vilniaus m. savivaldybė ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija – siekdami „maksimalaus skaidrumo“ ir „išsamumo“, žada paviešinti visą informaciją bei dokumentus apie Gedimino kalno avarinę būklę ir visas pastangas ją sutvarkyti. Šiuo metu ČIA rasite preliminarų Lenkijos geologų tyrimo pristatymą.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ernesta       2017-09-12 6:55

Biologinis faktorius -buvę medžiai išgarindavo drėgmę iš kalno,rudenį nukritę lapai sulaikydavo lietaus drėgmę, ezoterinis - prieš keletą metų ant kalno vienos šventės metų ant kalno šiaurinio šlaito lazeriais buvo demonstruota trispalvė figūra, elipsė (dešrelė) ir du kukuliai

Projektuotojai uždirbs       2017-09-10 16:24

daugiau,nei kainuotų kalną nuo pat apačios iki viršaus apipilt skaldos žvyro mišiniu.

Daiva       2017-09-10 8:26

O kaip suvartota nukirstų medžių mediena? Gal irgi dingo, kaip trinkelės iš keičiamo istorinio grindinio?Jei norime apsaugoti Gedimino kalną, reikalingi saugikliai, kad naujai pasodinti medžiai nebūtų paversti neapskaitoma preke po to, kai paūgės.


Rekomenduojame

Europos Parlamentas griežtina poziciją dėl Lenkijos

Pirmoji pasaulyje „gyvybės vizas“ žydams išdavė Lietuva, bet pasaulis to nežino

Pirmą kartą Danijos teismas už teroristinius nusikaltimus atėmė pilietybę

Kviečiame paremti Andriaus Švarplio peticiją – apginkime ir krikščioniškų pažiūrų Seimo nario žodžio laisvę

Karolis Kaupinis. Viešas laiškas tiems, kuriems rūpi

1863–1864 m. sukilimo dalyvių palaikus siūloma palaidoti Rasų arba Bernardinų kapinėse

Vytautas Radžvilas. Prigimties pabaiga

Dr. Ignas Kalpokas. Kodėl socialiniai tinklai tapo politikos technologijų dalimi?

Povilas Urbšys. Esu seksistas ir mužikas

Žilvinas Nečiūnas. Kas „gelbėja“ Gedimino kalną

Andrius Navickas. Sutrikusio žmogaus žalojimas nėra rūpestis jo teisėmis ir laisve

Apie Dainiaus Kepenio „lengvatikystę“, arba Kokia argumento „atsimena iš pasakojimų“ vertė?

Savo parašu paremkime Aldonos Jankevičienės peticiją: apginkime tuos, kurie žuvo vardan Tėvynės, pareikalaukime teisingumo

Rita Miliūnaitė. Ar požiūris į kalbą reiškia požiūrį į valstybę?

Mihailas Neamţu. Sorosas ar Tocquevilleʾis?

Kas pagimdė medikų bruzdėjimus?

Giulio Meotti. Naujoji oficiali Europos istorija: krikščionybė trinama, islamas propaguojamas

Eugenija Vaitkevičiūtė. Propagandos žodynas: Kaip bendrauti su kontroversiškais žurnalistais. Patarimai priešiškiems propagandistams ir agitatoriams

Kokį užnugarį turi Lietuvos juodintojai?

Vydas Astas. Didvyrių aikštėje nesivoliojama

Irena Vasinauskaitė. Atsitiktinumas ar sąmoningas tiesos slėpimas?

Vytautas Radžvilas. Valdo nematoma baimės ranka

Vytautas Sinica. Siūlomos Civilinio kodekso pataisos sieks uždrausti Lietuvoje lyties keitimą

Irena Vasinauskaitė. Šiaulių Nevyriausybinių organizacijų konfederacija tęsia darbus

Nuo bačkos. Linas Kukuraitis: „Atverkime duris, statykime tiltus, nebijokime, priimkime vieni kitus ir visi kartu judėkime bendrystės link“

Rasa Čepaitienė. „Tvirtai į savą kultūrą įaugęs žmogus nesileis taip lengvai nupučiamas globalizacijos vėjų“

Geroji Naujiena: „Budėkite, nes nežinote nei dienos, nei valandos“

Liudvikas Jakimavičius. Apie laiko dramaturgiją

LLKS vadovas apie prokurorų sprendimą dėl Rūtos Vanagaitės: „Tai – nesuvokiama“

Vytautas Sinica: Kas atsitikę su tais žmonėmis?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.