Įžvalgos

Algimantas Rusteika. Kalno „darkytojų“ melas ekspertų akimis

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 9 d. 23:49

3     

    

Algimantas Rusteika. Kalno „darkytojų“ melas ekspertų akimis

Akivaizdu – Gedimino kalno šlaitai buvo pavojingai nestabilūs ne dėl to, kad buvo iškirsti medžiai, o dėl nemokšiškų „restauracijų“ ir tūkstanttonės akmenų „senovės kūrybos“ ant smėlyje pakabintų gelžbetonio rostverkų ir sijų.

Sistema buvo ant stabilumo ribos – panašiai kaip svarstyklės, kurių pusiausvyrą gali pažeisti nutūpusi musė. Medžiai tą kortų namelį iš paviršiaus dar šiaip taip laikė. Juos iškirtus, griūvančių domino kauliukų principu paleista priežasčių-pasekmių seka atvedė į dabartinę situaciją.

Ir dabar gana įdomu prisiminti, kaip elgėsi Kalną tvarkę asmenys. Kaip galvojo, kad čia nieko problemiško nėra – reikia tik išsiteisinti dėl kirtimo, pakalbėti apie „vibracijas“, ir viskas bus gerai.

Paskaičiau Lietuvos Mokslų Akademijos darbo grupės dėl Gedimino kalno būklės ekspertinio vertinimo 2016 m. spalio 18 d. ataskaitą. Ir radau įdomų, labai aptakiai ir kolegiškai subtiliai atskleistą kalno darkytojų melą.

Aprašomojoje dalyje mandagiai pakartojamos kolegų pasakos, kad „siūbuojant medžiams, jų šaknys judina gruntą, po kuriuo patenka vanduo, ir gali atsirasti išplovimo židiniai“. T.y. gali atsirasti, o gali ir ne.

Taip ir matau 50-metį didžiulį, sunkiai apkabinamą medį, kurio viršūnėj ošia vėjas, o apačioj šaknys tik juda kruta – net gruntą drasko. Ataskaitoje taktiškai nutylima, kad iškirtus medžius tų židinių ne sumažėjo, o padidėjo. Ir nuošliaužos tapo didelės, dažnos ir grėsmingos.

Ir nenuostabu, nes vėlesni tyrimai parodė, kad jas sukelia ne paviršinis, o iš Kalno vidaus sluoksnių besisunkiantis giluminis vanduo. Bet net ir aprašomojoje dalyje iškirtimas, kuris „atkūrė istorinį piliakalnio vaizdą“, pavadintas ir „reikalingu“, ir kartu „problemišku“(p. II, 2.2).

Įvertinimuose ir išvadose kalbama tiesiau. Užuominų apie medžių „grėsmes“ šlaitams nelieka, tik konstatuojama, jog klevai buvo „netinkamai parinkta rūšis“ ir „laikui bėgant ... negalėjo apsaugoti kalno šlaitų“.

Ir čia pat konstatuojama, kad juos iškirtus liko gausybė kelmų ir šaknų, kurios pūva, sudaro ertmes, kuriose kaupiasi vanduo, silpnina šlaitus, jose įsikūrus graužikams tai gali vykti dar sparčiau. Ir siūloma sutvarkyti šlaitą bei ... atkurti šlaito želdynus vėl apsodinant juos medžiais, tik kitokiais ir truputį kitaip (p.IV.5).

Pasirodo, ir funikulieriaus, ir transporto vibracijos poveikis Kalnui praktiškai nulinis ir jokio juntamo poveikio šlaitų stabilumui bei nuošliaužų susidarymui nedaro (p.IV.7).

Vadinasi, visos pasakos apie „vibraciją“ ir „pavojų kėlusius“ medžius, kuriuos reikėjo kirsti „gelbėjant“ Kalną, kurias po pirmosios didelės nuošliaužos ilgą laiką sekė grupė Nacionalinio muziejaus draugų, buvo netiesa.

Arba sąmoningas melas norint užmaskuoti savo atsakomybę. Arba tiesiog nekompetencija, liaudiškai vadinama durnumu. Arba visų šių nuostabių savybių kokteilis.

* * *

Su Lietuvos mokslų akademijos narių darbo grupės išsamia Gedimino pilies kalno šlaitų būklės ir jų tvarkymo programos vertinimo ataskaita galima susipažinti ČIA.

Kviečiame užsukti ir į „Atviras Vilnius“ tinklalapį. ČIA jo autoriai – Vilniaus m. savivaldybė ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija – siekdami „maksimalaus skaidrumo“ ir „išsamumo“, žada paviešinti visą informaciją bei dokumentus apie Gedimino kalno avarinę būklę ir visas pastangas ją sutvarkyti. Šiuo metu ČIA rasite preliminarų Lenkijos geologų tyrimo pristatymą.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ernesta       2017-09-12 6:55

Biologinis faktorius -buvę medžiai išgarindavo drėgmę iš kalno,rudenį nukritę lapai sulaikydavo lietaus drėgmę, ezoterinis - prieš keletą metų ant kalno vienos šventės metų ant kalno šiaurinio šlaito lazeriais buvo demonstruota trispalvė figūra, elipsė (dešrelė) ir du kukuliai

Projektuotojai uždirbs       2017-09-10 16:24

daugiau,nei kainuotų kalną nuo pat apačios iki viršaus apipilt skaldos žvyro mišiniu.

Daiva       2017-09-10 8:26

O kaip suvartota nukirstų medžių mediena? Gal irgi dingo, kaip trinkelės iš keičiamo istorinio grindinio?Jei norime apsaugoti Gedimino kalną, reikalingi saugikliai, kad naujai pasodinti medžiai nebūtų paversti neapskaitoma preke po to, kai paūgės.


Rekomenduojame

Aušra Maldeikienė. 2018 birželis: ar pilietinio pasipriešinimo sąjūdžiai sugriaus Potiomkino kaimo bastionus?

Krescencijus Stoškus. Tarp embriono ir Fausto

Nuo bačkos. Sadauskas ir Juknevičienė: augančios europietiškos Lietuvos priešai buriasi aplink Juozaitį, kad padėtų Karbauskiui

Prezidentės metinis pranešimas: ką pasakė, o ką nutylėjo Dalia Grybauskaitė?

Algimantas Rusteika. Apie politikus ir biurokratus

Ar geri tėvai turėtų duoti berniukui lėlę, kai jis prašo kardo?

Prezidentės devintojo metinio pranešimo išvakarėse Prezidentūra pristato Dalios Grybauskaitės „darbus Lietuvai“

Verta prisiminti. Arvydo Juozaičio kalba 1989-ųjų roko marše: Lietuvos valstybei – TAIP!

„Su Lisabonos sutartimi ES nuvažiavo nuo bėgių“ – Švedijos demokratai ją sieks persvarstyti ir ketina rengti referendumą dėl ES

Žymūs visuomenės veikėjai ragina Arvydą Juozaitį dalyvauti Prezidento rinkimuose: „Lietuvai reikia Atgimimo prezidento“

Raimondas Kuodis Andriui Navickui: „Leo epopėjoj konservatoriai krito veidu į substanciją, deja“

Neregėti kirtimai: masiškai pjaunamas nacionalinis Dzūkijos parkas – elitinių Europos parkų dalis ar stichinė dykynė? (video)

Povilas Urbšys: „Nuogąstavimai, kad VSD tyrimas bus akių dūmimas – pasitvirtino“

Austrija uždarys užsienio valstybių finansuojamas mečetes ir deportuos imamus

Stambulo konvencija iš arti: manote, šįkart Seimas balsuos sąmoningai, perskaitęs visą, ne tik pavadinimą ar preambulę?

Geroji Naujiena. Kas tik vykdo Dievo valią, tas man ir brolis, ir sesuo, ir motina

Doug Mainwaring. Planuotos tėvystės organizacija dangsto seksualinius nusikaltimus?

Raimondas Navickas. Neturit pingų naujiems automobiliams? Tuomet mokėsite dar ir mokestį

Algimantas Rusteika. Kaip valstiečiai pasirūpins ūkininkais ir pagaliau Lietuvoj atsiras regioninė politika

Irena Vasinauskaitė. Sustabdykime vietinės valdžios patyčias iš paprasto žmogaus

ESTT sprendimo dėl vienalyčių santuokų reziumė

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Feministės, nustokite menkinti moteris. Atsakymas Sandrai Vilimaitei

Verta prisiminti. Vytautas Rubavičius. VSD vėdinimui – „Privacy Act“ įrangą

Atodangų metas. Patvirtinta: praėjusią savaitę Vilniuje rasti partizanų vado A.Ramanausko-Vanago palaikai

Andrius Švarplys apie biurokratinį terorą, kurio šaukiasi JT ekspertė Dalia Leinartė

Kauno Sąjūdžiui – 30! Diskusija jubiliejaus proga (video)

Algimantas Rusteika. Kritikuoji valdžią? Esi prorusiškas

Nuo bačkos. D.Grybauskaitė: Stambulo konvencija yra svarbiausias europinis standartas kovai su fizine, seksualine, psichologine ar ekonomine prievarta

Liutauras Stoškus: Vilniaus bendrasis planas. Apie juodų kačių gaudymą tamsiame kambaryje užrištomis akimis

Andrius Navickas – atminties praskaidrinimui: Iš ko V. Bakui derėtų išieškoti kompensacijos už Leo.lt aferą?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.