Įžvalgos

Algimantas Rusteika. Kalno „darkytojų“ melas ekspertų akimis

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 9 d. 23:49

3     

    

Algimantas Rusteika. Kalno „darkytojų“ melas ekspertų akimis

Akivaizdu – Gedimino kalno šlaitai buvo pavojingai nestabilūs ne dėl to, kad buvo iškirsti medžiai, o dėl nemokšiškų „restauracijų“ ir tūkstanttonės akmenų „senovės kūrybos“ ant smėlyje pakabintų gelžbetonio rostverkų ir sijų.

Sistema buvo ant stabilumo ribos – panašiai kaip svarstyklės, kurių pusiausvyrą gali pažeisti nutūpusi musė. Medžiai tą kortų namelį iš paviršiaus dar šiaip taip laikė. Juos iškirtus, griūvančių domino kauliukų principu paleista priežasčių-pasekmių seka atvedė į dabartinę situaciją.

Ir dabar gana įdomu prisiminti, kaip elgėsi Kalną tvarkę asmenys. Kaip galvojo, kad čia nieko problemiško nėra – reikia tik išsiteisinti dėl kirtimo, pakalbėti apie „vibracijas“, ir viskas bus gerai.

Paskaičiau Lietuvos Mokslų Akademijos darbo grupės dėl Gedimino kalno būklės ekspertinio vertinimo 2016 m. spalio 18 d. ataskaitą. Ir radau įdomų, labai aptakiai ir kolegiškai subtiliai atskleistą kalno darkytojų melą.

Aprašomojoje dalyje mandagiai pakartojamos kolegų pasakos, kad „siūbuojant medžiams, jų šaknys judina gruntą, po kuriuo patenka vanduo, ir gali atsirasti išplovimo židiniai“. T.y. gali atsirasti, o gali ir ne.

Taip ir matau 50-metį didžiulį, sunkiai apkabinamą medį, kurio viršūnėj ošia vėjas, o apačioj šaknys tik juda kruta – net gruntą drasko. Ataskaitoje taktiškai nutylima, kad iškirtus medžius tų židinių ne sumažėjo, o padidėjo. Ir nuošliaužos tapo didelės, dažnos ir grėsmingos.

Ir nenuostabu, nes vėlesni tyrimai parodė, kad jas sukelia ne paviršinis, o iš Kalno vidaus sluoksnių besisunkiantis giluminis vanduo. Bet net ir aprašomojoje dalyje iškirtimas, kuris „atkūrė istorinį piliakalnio vaizdą“, pavadintas ir „reikalingu“, ir kartu „problemišku“(p. II, 2.2).

Įvertinimuose ir išvadose kalbama tiesiau. Užuominų apie medžių „grėsmes“ šlaitams nelieka, tik konstatuojama, jog klevai buvo „netinkamai parinkta rūšis“ ir „laikui bėgant ... negalėjo apsaugoti kalno šlaitų“.

Ir čia pat konstatuojama, kad juos iškirtus liko gausybė kelmų ir šaknų, kurios pūva, sudaro ertmes, kuriose kaupiasi vanduo, silpnina šlaitus, jose įsikūrus graužikams tai gali vykti dar sparčiau. Ir siūloma sutvarkyti šlaitą bei ... atkurti šlaito želdynus vėl apsodinant juos medžiais, tik kitokiais ir truputį kitaip (p.IV.5).

Pasirodo, ir funikulieriaus, ir transporto vibracijos poveikis Kalnui praktiškai nulinis ir jokio juntamo poveikio šlaitų stabilumui bei nuošliaužų susidarymui nedaro (p.IV.7).

Vadinasi, visos pasakos apie „vibraciją“ ir „pavojų kėlusius“ medžius, kuriuos reikėjo kirsti „gelbėjant“ Kalną, kurias po pirmosios didelės nuošliaužos ilgą laiką sekė grupė Nacionalinio muziejaus draugų, buvo netiesa.

Arba sąmoningas melas norint užmaskuoti savo atsakomybę. Arba tiesiog nekompetencija, liaudiškai vadinama durnumu. Arba visų šių nuostabių savybių kokteilis.

* * *

Su Lietuvos mokslų akademijos narių darbo grupės išsamia Gedimino pilies kalno šlaitų būklės ir jų tvarkymo programos vertinimo ataskaita galima susipažinti ČIA.

Kviečiame užsukti ir į „Atviras Vilnius“ tinklalapį. ČIA jo autoriai – Vilniaus m. savivaldybė ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija – siekdami „maksimalaus skaidrumo“ ir „išsamumo“, žada paviešinti visą informaciją bei dokumentus apie Gedimino kalno avarinę būklę ir visas pastangas ją sutvarkyti. Šiuo metu ČIA rasite preliminarų Lenkijos geologų tyrimo pristatymą.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ernesta       2017-09-12 6:55

Biologinis faktorius -buvę medžiai išgarindavo drėgmę iš kalno,rudenį nukritę lapai sulaikydavo lietaus drėgmę, ezoterinis - prieš keletą metų ant kalno vienos šventės metų ant kalno šiaurinio šlaito lazeriais buvo demonstruota trispalvė figūra, elipsė (dešrelė) ir du kukuliai

Projektuotojai uždirbs       2017-09-10 16:24

daugiau,nei kainuotų kalną nuo pat apačios iki viršaus apipilt skaldos žvyro mišiniu.

Daiva       2017-09-10 8:26

O kaip suvartota nukirstų medžių mediena? Gal irgi dingo, kaip trinkelės iš keičiamo istorinio grindinio?Jei norime apsaugoti Gedimino kalną, reikalingi saugikliai, kad naujai pasodinti medžiai nebūtų paversti neapskaitoma preke po to, kai paūgės.


Rekomenduojame

Partizanas Jonas Kadžionis-Bėda ir jo testamentinė kalba: „Lietuva išliks, nes laisvę gavo per stebuklą“

Štai ir sulaukėm. Liudvikas Jakimavičius: „Net okupantų valstybė TSRS valstybinių švenčių proga skelbdavo amnestijas, o ne nuosprendžius“

Verta prisiminti. Kaip okupantai baiminosi Lietuvos nepriklausomybės 70-mečio

Irena Vasinauskaitė. Gražuolių kaime iki šiol vaidenasi?

Ramutė Bingelienė. Cenzūros grimasos Seime

Kiek verti 100 eurų Lietuvoje ir likusioje ES?

Algimantas Rusteika. Tiesos išbandymus pereina ne visi

Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ sutiktuvės

Janina Survilaitė. Klampūs archyvų atstatymo keliai

Bernardas Dringis. Klausimai, kylantys Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse

Popietė su Laisvės premijos laureate s.Nijole Sadūnaite

Apie išprievartavimą melavusi feministė nuteista už šiurkštų šmeižtą

Algimantas Zolubas. Pilietinė veikla – politinė

Teisininko žvilgsnis į BK normą dėl seksualinio priekabiavimo. Vytautas Sirvydis: sunku rasti kitą tokį lengvai „pritempiamą“ straipsnį

Vytautas Vyšniauskas. Neiškęstas privatusis patriotizmas

Alvydas Jokubaitis, Mindaugas Kubilius. Europos Sąjunga: kur mes keliaujame?(III). Nedemokratiškų nuostatų įsivyravimas demokratijoje?

Dariaus Kuolio atrinkta. Justino Marcinkevičiaus atsakas savo kaltintojams: „Valstybę praradote jūs, o tautą mes vis dėlto išsaugojome“

Raimondas Kuodis. „Ekonomikos dėstymą yra užvaldę neoliberalai“

Valdas Vasiliauskas. Tauta nebuvo pakviesta į  šimtmečio šventę

Nuo bačkos. Vilniaus meras Remigijus Šimašius: „Vilnius yra kosmopolitinis, atviras miestas ir turi labai simbolizuoti tokias idėjas“

Nida Vasiliauskaitė. #TuIrgiKaltas?

Vladimiras Laučius. „Pagrindinis žurnalistikos tikslas yra ieškoti tiesos“

Lietuvos Respublikai – 100. Darius Kuolys: Vilniuje – Valstybės atkūrimo takas (II)

Vasario 13-ąją Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ pristatymas

Irena Vasinauskaitė. Nieko asmeniško… Tik vykdau pažadą [2], arba Šis bei tas apie politinį priekabiavimą

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Paskutinė idėja Lietuvai

Vasario 16-ąja Lukiškių aikštėje įvyks šventinis renginys „Atmintis ir pagarba“

Kun. Robertas Skrinskas. Lietuvos paaukojimai Marijai: istorinė apžvalga

Kun. Vytenis Vaškelis. Tėvynės paaukojimas Marijai

Geroji Naujiena: Viešpaties ranka pagydo ligotus kūnus ir nuvalo nuo sielos nuodėmės raupsus

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.