Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Partijos

Algimantas Rusteika. Kaip jiems pinigų trūksta

Tiesos.lt redakcija   2020 m. sausio 3 d. 14:24

10     

    

Algimantas Rusteika. Kaip jiems pinigų trūksta

Yra teisinis principas – niekas negali būti teisėju savo byloje. Partokratai to kasdien rėksmingai reikalauja iš kitų, nepavargstamai lojama apie interesų konfliktus, kai koks nors biurokratas dalyvauja priimant sprendimą, bent kiek paliečiantį bent kokio tolimo švogerio interesą. Ir prezidentūros asignavimus priima ne pats prezidentas, o Seimas. Teisinga?

Teisinga. Tačiau kodėl tada politinių partijų finansavimo tvarką nustato ne prezidentas, o Seimas, t.y. tos pačios partijos pačios sau priima įstatymą? Ar demokratijai išvis reikia žmonių pinigus dalinti partijoms? Kur ir kaip jie panaudojami? Paimkime, protingieji kurmiai, didžiausių „tradicinių“ partijų finansines ataskaitas už 2018 metus ir paskaičiuokime.

Konservatoriai turi 15 079 narius, surinko nario mokesčio 66 111 €,  t.y. iš kiekvieno po 4,38 € per metus ir net 36 ct per mėnesį. Kovotojai už socialinį teisingumą  paaukojo savo mylimos partijos kovai po tris – keturis tuščius butelius per metus. Na, bent nebadavo. Surinko iš gyventojų 1 proc. 308 771 €. O dar biudžetas pamėtėjo daugiau nei trigubai – 1 325 617 €.

Išlaidos nurodytos abstrakčiau, tačiau pastebimos įdomybės šios:  vasariniam sąskrydžiui su naktiniais palėbavimais – 38 673 €, kanceliarinėms prekėms – 1780 € (labai nedaug lyginant su socdemais, matyt, tie neišmanūs seni bebrai rašo daugiau popierių), konsultacijoms – 34 144 €, komunikacijai – 24 946 €, kitos išlaidos sudaro 488 478 €, kitos paslaugos – beveik 200 000 €. Žodžiu, užteko viskam, dalis nepanaudotų pinigų vis perkeliami į kitus metus.

Socdemai turi 17 372 narius ir šiek tiek sau dosnesni – surinko nario mokesčio 245 749 €.  Po 14 € per metus ir 1,17 € per mėnesį, t.y. asmeniškai paaukojo mylimai partijai net po pilną akcijinio alaus bambalį kas mėnesį!  Iš žmonių 1 proc. susirinko 154 479 €, biudžetas pamėtėjo mažiau negu konservatoriams, bet pakankamai – 505 358 €.

Kaip minėta, socdemai labai daug išleidžia kanceliarinėms prekėms – net 59 163 € (palyginkim, konservatoriai tik 1780 €, t.y. 33 kartus mažiau), sąskrydyje irgi pradainavo daugiau – 48 960 €, net buvo vardan tos susimušę naktimis prie jūros beuliodami. Renginiams – 39 885 €, kitos išlaidos – 281 438 €. Įdomybė – išlaidos renginių filmavimui 9 773 €, reklamos komunikacijos strategijos parengimui ( t.y. net ne reklamai, o patarimėliams, kaip ją daryti, susegtiems į segtuvėlį saviškių agentūroje) – 188 899 €.

Vsio zakonno, partijos teisėtai naudojasi įstatymais, kuriuos pačios sau parašė ir priėmė. Tik ne viskas, kas teisėta, yra teisinga. Plika akimi matyti, jog tie dešimtys tūkstančių narių yra makaronai ant ausų. Surinkti dėl skaičiaus, kartais pamaloninami sąskrydžiais giminės, artimieji ar bendradarbiai yra nariai tik todėl, kad kažkas gražiai paprašė.

Jei „didžiosioms tradicinėms“ reikėtų realiai išsilaikyti ne iš mūsų sunešto biudžeto, o iš savo narių mokesčio, tie tūkstančiai „narių“ kaip mat išsilakstytų į visas puses. Na, o jei tai tikrai tikri nariai, kaip įsikarščiavę tvirtina tų partijų lyderiai, tai visiškai nereikėtų partijų finansuoti iš biudžeto, kada tam, kuris turi daug, pridedama dar, o kuris turi mažai – mažiau arba nieko, kas neleidžia kalbėti apie jokią tikrą politinę konkurenciją.

Kiekvienas gyvas, nepopierinis partijos žmogus gali nesunkiai sumokėti per mėnesį 5 € nario mokesčio. Tada socdemai per metus turėtų 1,04 mln. €, konservatoriai – 904 000 €. Nesitaškant sąskrydžiams ar savo renginukų filmavimui, partijų veiklai visiškai užtektų vien narių mokesčio.  O kartu su gaunamais iš gyventojų pajamų mokesčio 1 proc. ir žmonių aukomis dar ir liktų, nes turėtų tiek, kiek ir dabar su visais biudžetiniais milijonais.

Galėtų pasirodyti didvyriais ir mažiau verkšlenti, kaip mokytojams biudžete trūksta. O ne veiklai,  bet pagal tikslinę paskirtį – rinkimams – valstybė turėtų duoti iš tokiu būdu sutaupytų lėšų visiems politinės kampanijos dalyviams vienodą sumą ir kontroliuoti, kad daugiau nei euro nebūtų rinkimams išleidžiama. Tada per rinkimus varžytųsi ne pinigai, o idėjos.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ah1>emty       2020-01-5 13:01

yra vienintelė santvarkos rūšis - mokantys mokesčius ir nemokantys mokesčių

tiek>emty       2020-01-4 18:06

Liuks pastebėjimas

stasys        2020-01-4 12:05

Lietuviškos jungtinės pajėgos .. tai vadina išpuoliu .. nors pagrindu tam suranda tik savo nepasitenkinimą. Nesinori net galvoti kas būtu su Lietuva nutikę jei viskas atkuriamajame Sąjūdyje būtu va taip tik emocijomis paraišiota ..

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-01-4 11:35

(priedas)
Konstitucinei tvarkai (pa)daryti, jau l reikalingas sukilimas (sąjūdis 2), po tokių tarnybų išpuolių.
Reikalingas vado žodis.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-01-4 10:06

Svarbi žinia
Vilniuje, išpuolis prieš mokytoją Astrą Genovaitę
va čia
https://www.youtube.com/watch?v=Gn_5qfYyoXY
Taip gali elgtis tik milicija su užrašu policija.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-01-4 9:26

Taip, seimo (savivaldybių) rinkimų taisyklių keitimas - privalomas, kad:
- vienu ypu išjungti komunistus (kgb’istus, stribvaikius, ...), atsisakant antikonstitucinių “nepakeičiamųjų” sąrašinių ir k_i_t_a_i_p;
- turėti įtakos svertus valstybės tarnautojams (paskirti darbą bei atimti darbą).
Tai turėtų būti nacionalinio susivienijimo programoje bei svarbiausių darbų planuose.

Balamutas       2020-01-4 7:46

Draugas ar tovariščius ,,Stasys” konservatyviai marinuotas moteriškis primeną vaikystę kur kaip kaip toje pasakoje, multike ,,a baba jaga protiv”, išvertus - ,,o ragana prieš”, vis dar vaikiškas, arba kaulija už artimo apdergimą- ,,duok saldainiuką, duok euriuką”. Linkiu per žiūrkmetį subręst.

empty       2020-01-4 1:22

Yra tik dvi santvarkų rūšys:
kai arba visuomenė dulkina valdžią, arba valdžia kruša visuomenę.
Rinkimai čia ne prie ko. Tuščios kalbos.

error       2020-01-4 0:46

“Tada per rinkimus varžytųsi ne pinigai, o idėjos.”

Taip tai taip, bet visą straipsnelį niekais verčia paprastas mažmožis-
viso balsavimai yra beverčiai, kada rinkėjai neturi jokių įtakos svertų savo išrinktųjų veikloms. Prirenka visokių grybų, o anie daro ką nori ir už pridirbtas eibes nei atsiskaito nei atsako. Tai kas iš tų balsavimų iš tų rinkimų?
Kai sistemos algoritme yra klaida, taisyk netaisęs, šūds su bruknėm ir kvit.

stasys        2020-01-3 23:02

cit. “Tada per rinkimus varžytųsi ne pinigai, o idėjos.” ..atleiskite bet Tamstos ir tu pinigu negaudami, valdišku, kalbate tik apie kitu partijų kišenių turinį . Nors iš dalies turėčiau pritarti .., va draugas Kirkilas tikrai pilnas idėjų kaip čia numelžti valstybės biudžetą ..  “soc-darbiečiams” . Išradingumui čia nėra ribų .. turiu prieš tuos vyrus nukelti savo megzta barete .Tikra vilką ne tik kojos penį .. Jei rimtai žiūrėkime ka tuo klausimu sako įstatymas ..bet ne A.Rusteika .. o ten parašyta biudžeto dotacijos skirstomos partijoms pagal gautus rinkėjų balsus papuolant į Seimą ir tai teisinga , nes tokiu atveju realiai pinigus paskirsto visuomenė ir jos pasitikėjimas ..o ne skylės ir landos Kirkilo . smile


Rekomenduojame

Leon Weinstein. Kas laikytina didžiausiu Donaldo Trumpo pasiekimu ir kokie sprendimai neleido jam laimėti, galų gale – kas darytina kitaip

Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas. DIEVO ŽODIS vs. ŽMOGAUS ŽODIS

Nida Vasiliauskaitė. Iš atmintinės „komunikacijos ekspertams“

Liudvikas Jakimavičius. Už ką balsuotų Dočys

Tomas Baranauskas. Santrumpą TS-LKD supraskime teisingai

Agnė Širinskienė. Stambulo konvencija. Diktatūros gimimas

Vytautas Sinica. Kokių minčių kyla skaitant „visiškai nenormalų Aušros Maldeikienės komentarą apie tremties atmintį“

Nida Vasiliauskaitė. Apie „erelių“ menkystę

Geroji Naujiena: Atsiverskime ir tikėkime Evangelija!

Kviečiame pasirašyti peticiją „Prieš lyčiai neutralios partnerystės įteisinimą“

Dr. John Campbell: Cinkas prieš COVID-19

Liudvikas Jakimavičius. Sniego mandala

Andrius Švarplys. Facebookas atjungė Australiją

Algimantas Matulevičius. Šventės ir kasdienybė

Algimantas Rusteika. Tai tiesiog dar vienas šansas, kuris mums bus labai trumpam duotas

Nida Vasiliauskaitė: „Dievaž, ką jie rūko?“

Vidmantas Valiušaitis. K. Škirpos atsakymas į šmeižtus apie jį, paskleistus per Maskvos išlaikomą Amerikos lietuvių komunistų laikraštį

Tomas Viluckas. Apie Bažnyčios krizę ir bendrą atsakomybę

Tarptautinė konferencija – Europos ateitis, šeima ir prigimtinės žmogaus teisės (vaizdo įrašas)

Algimantas Rusteika. Ar šis pirmininkas būtų objektyvus?

Joana Noreikaitė: Prezidente, smerkiate Lukašenkos ir Putino režimus, o patys taikote tokius pačius taikių piliečių akcijų gniuždymo metodus

Be komentarų: vasario 17 d. policijos veiksmai per „Tie-SOS!“ akciją S. Daukanto aikštėje

Kaip milijardieriai LGBT padarė tokią galingą

Vytautas Radžvilas. Diena, kai nutarėme ne tik gyventi, bet ir būti

Papunkčiui su Vytautu Sinica:  Zingeris, nacionalizmas, fašizmas ir Vasario 16-oji

Rasa Čepaitienė. Lietuva vis dar yra mūsų pasaulio ir širdžių centras

Vasario 16-oji – ir virtualioje erdvėje

„Kovojom Ąžuolais, palūžom Ąžuolais, mirėm Ąžuolais ir šlamėsim Ąžuolais, tiems, kas Tėvynę myli“ –  Vasario 16-oji: kad būtume jų aukos verti!

Vidmantas Valiušaitis. Vasario 16-oji per paskutinį šimtmetį

Zigmas Tamakauskas. Vasario 16-oji – trykštanti mūsų stiprybės gyvybingoji dvasia

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.