Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Partijos

Algimantas Rusteika. Kaip jiems pinigų trūksta

Tiesos.lt redakcija   2020 m. sausio 3 d. 14:24

10     

    

Algimantas Rusteika. Kaip jiems pinigų trūksta

Yra teisinis principas – niekas negali būti teisėju savo byloje. Partokratai to kasdien rėksmingai reikalauja iš kitų, nepavargstamai lojama apie interesų konfliktus, kai koks nors biurokratas dalyvauja priimant sprendimą, bent kiek paliečiantį bent kokio tolimo švogerio interesą. Ir prezidentūros asignavimus priima ne pats prezidentas, o Seimas. Teisinga?

Teisinga. Tačiau kodėl tada politinių partijų finansavimo tvarką nustato ne prezidentas, o Seimas, t.y. tos pačios partijos pačios sau priima įstatymą? Ar demokratijai išvis reikia žmonių pinigus dalinti partijoms? Kur ir kaip jie panaudojami? Paimkime, protingieji kurmiai, didžiausių „tradicinių“ partijų finansines ataskaitas už 2018 metus ir paskaičiuokime.

Konservatoriai turi 15 079 narius, surinko nario mokesčio 66 111 €,  t.y. iš kiekvieno po 4,38 € per metus ir net 36 ct per mėnesį. Kovotojai už socialinį teisingumą  paaukojo savo mylimos partijos kovai po tris – keturis tuščius butelius per metus. Na, bent nebadavo. Surinko iš gyventojų 1 proc. 308 771 €. O dar biudžetas pamėtėjo daugiau nei trigubai – 1 325 617 €.

Išlaidos nurodytos abstrakčiau, tačiau pastebimos įdomybės šios:  vasariniam sąskrydžiui su naktiniais palėbavimais – 38 673 €, kanceliarinėms prekėms – 1780 € (labai nedaug lyginant su socdemais, matyt, tie neišmanūs seni bebrai rašo daugiau popierių), konsultacijoms – 34 144 €, komunikacijai – 24 946 €, kitos išlaidos sudaro 488 478 €, kitos paslaugos – beveik 200 000 €. Žodžiu, užteko viskam, dalis nepanaudotų pinigų vis perkeliami į kitus metus.

Socdemai turi 17 372 narius ir šiek tiek sau dosnesni – surinko nario mokesčio 245 749 €.  Po 14 € per metus ir 1,17 € per mėnesį, t.y. asmeniškai paaukojo mylimai partijai net po pilną akcijinio alaus bambalį kas mėnesį!  Iš žmonių 1 proc. susirinko 154 479 €, biudžetas pamėtėjo mažiau negu konservatoriams, bet pakankamai – 505 358 €.

Kaip minėta, socdemai labai daug išleidžia kanceliarinėms prekėms – net 59 163 € (palyginkim, konservatoriai tik 1780 €, t.y. 33 kartus mažiau), sąskrydyje irgi pradainavo daugiau – 48 960 €, net buvo vardan tos susimušę naktimis prie jūros beuliodami. Renginiams – 39 885 €, kitos išlaidos – 281 438 €. Įdomybė – išlaidos renginių filmavimui 9 773 €, reklamos komunikacijos strategijos parengimui ( t.y. net ne reklamai, o patarimėliams, kaip ją daryti, susegtiems į segtuvėlį saviškių agentūroje) – 188 899 €.

Vsio zakonno, partijos teisėtai naudojasi įstatymais, kuriuos pačios sau parašė ir priėmė. Tik ne viskas, kas teisėta, yra teisinga. Plika akimi matyti, jog tie dešimtys tūkstančių narių yra makaronai ant ausų. Surinkti dėl skaičiaus, kartais pamaloninami sąskrydžiais giminės, artimieji ar bendradarbiai yra nariai tik todėl, kad kažkas gražiai paprašė.

Jei „didžiosioms tradicinėms“ reikėtų realiai išsilaikyti ne iš mūsų sunešto biudžeto, o iš savo narių mokesčio, tie tūkstančiai „narių“ kaip mat išsilakstytų į visas puses. Na, o jei tai tikrai tikri nariai, kaip įsikarščiavę tvirtina tų partijų lyderiai, tai visiškai nereikėtų partijų finansuoti iš biudžeto, kada tam, kuris turi daug, pridedama dar, o kuris turi mažai – mažiau arba nieko, kas neleidžia kalbėti apie jokią tikrą politinę konkurenciją.

Kiekvienas gyvas, nepopierinis partijos žmogus gali nesunkiai sumokėti per mėnesį 5 € nario mokesčio. Tada socdemai per metus turėtų 1,04 mln. €, konservatoriai – 904 000 €. Nesitaškant sąskrydžiams ar savo renginukų filmavimui, partijų veiklai visiškai užtektų vien narių mokesčio.  O kartu su gaunamais iš gyventojų pajamų mokesčio 1 proc. ir žmonių aukomis dar ir liktų, nes turėtų tiek, kiek ir dabar su visais biudžetiniais milijonais.

Galėtų pasirodyti didvyriais ir mažiau verkšlenti, kaip mokytojams biudžete trūksta. O ne veiklai,  bet pagal tikslinę paskirtį – rinkimams – valstybė turėtų duoti iš tokiu būdu sutaupytų lėšų visiems politinės kampanijos dalyviams vienodą sumą ir kontroliuoti, kad daugiau nei euro nebūtų rinkimams išleidžiama. Tada per rinkimus varžytųsi ne pinigai, o idėjos.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ah1>emty       2020-01-5 13:01

yra vienintelė santvarkos rūšis - mokantys mokesčius ir nemokantys mokesčių

tiek>emty       2020-01-4 18:06

Liuks pastebėjimas

stasys        2020-01-4 12:05

Lietuviškos jungtinės pajėgos .. tai vadina išpuoliu .. nors pagrindu tam suranda tik savo nepasitenkinimą. Nesinori net galvoti kas būtu su Lietuva nutikę jei viskas atkuriamajame Sąjūdyje būtu va taip tik emocijomis paraišiota ..

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-01-4 11:35

(priedas)
Konstitucinei tvarkai (pa)daryti, jau l reikalingas sukilimas (sąjūdis 2), po tokių tarnybų išpuolių.
Reikalingas vado žodis.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-01-4 10:06

Svarbi žinia
Vilniuje, išpuolis prieš mokytoją Astrą Genovaitę
va čia
https://www.youtube.com/watch?v=Gn_5qfYyoXY
Taip gali elgtis tik milicija su užrašu policija.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-01-4 9:26

Taip, seimo (savivaldybių) rinkimų taisyklių keitimas - privalomas, kad:
- vienu ypu išjungti komunistus (kgb’istus, stribvaikius, ...), atsisakant antikonstitucinių “nepakeičiamųjų” sąrašinių ir k_i_t_a_i_p;
- turėti įtakos svertus valstybės tarnautojams (paskirti darbą bei atimti darbą).
Tai turėtų būti nacionalinio susivienijimo programoje bei svarbiausių darbų planuose.

Balamutas       2020-01-4 7:46

Draugas ar tovariščius ,,Stasys” konservatyviai marinuotas moteriškis primeną vaikystę kur kaip kaip toje pasakoje, multike ,,a baba jaga protiv”, išvertus - ,,o ragana prieš”, vis dar vaikiškas, arba kaulija už artimo apdergimą- ,,duok saldainiuką, duok euriuką”. Linkiu per žiūrkmetį subręst.

empty       2020-01-4 1:22

Yra tik dvi santvarkų rūšys:
kai arba visuomenė dulkina valdžią, arba valdžia kruša visuomenę.
Rinkimai čia ne prie ko. Tuščios kalbos.

error       2020-01-4 0:46

“Tada per rinkimus varžytųsi ne pinigai, o idėjos.”

Taip tai taip, bet visą straipsnelį niekais verčia paprastas mažmožis-
viso balsavimai yra beverčiai, kada rinkėjai neturi jokių įtakos svertų savo išrinktųjų veikloms. Prirenka visokių grybų, o anie daro ką nori ir už pridirbtas eibes nei atsiskaito nei atsako. Tai kas iš tų balsavimų iš tų rinkimų?
Kai sistemos algoritme yra klaida, taisyk netaisęs, šūds su bruknėm ir kvit.

stasys        2020-01-3 23:02

cit. “Tada per rinkimus varžytųsi ne pinigai, o idėjos.” ..atleiskite bet Tamstos ir tu pinigu negaudami, valdišku, kalbate tik apie kitu partijų kišenių turinį . Nors iš dalies turėčiau pritarti .., va draugas Kirkilas tikrai pilnas idėjų kaip čia numelžti valstybės biudžetą ..  “soc-darbiečiams” . Išradingumui čia nėra ribų .. turiu prieš tuos vyrus nukelti savo megzta barete .Tikra vilką ne tik kojos penį .. Jei rimtai žiūrėkime ka tuo klausimu sako įstatymas ..bet ne A.Rusteika .. o ten parašyta biudžeto dotacijos skirstomos partijoms pagal gautus rinkėjų balsus papuolant į Seimą ir tai teisinga , nes tokiu atveju realiai pinigus paskirsto visuomenė ir jos pasitikėjimas ..o ne skylės ir landos Kirkilo . smile


Rekomenduojame

Michaelas Cookas. Bijote koronaviruso? Džiaukitės, kad negimėte prieš 400 metų

Povilas Gylys. Dalia Grybauskaitė: asmeninės savybės

Liudijimas. Gydytojas iš Lombardijos: „Džiaugiuosi, kad grįžau prie Dievo, kai mus supa kančia ir mirtis“

Rasa Čepaitienė. Palaikykime SAM ministrą Aurelijų Verygą

Verta prisiminti. J. Tumo-Vaižganto laiškas apie „karantino sąlygas“ Kauno potvynio metu 1926-aisiais

Aurelijus Veryga. #veido_kaukės

Jurga Lago. Štai kaip gerai „tvarkosi kitos šalys“, arba Apie europinius standartus

Neringa Venckienė dalijasi prisiminimais: „Kas išliejo, nutašė, suformavo… mus tokius?“

Rasa Čepaitienė.  Karantinas (II): kinų pavasaris

Mindaugas Skrupskelis iš Kinijos: kovo 24-osios įrašas apie pasaulio atsaką į CoVid-19 iššūkį

Vladimiras Laučius. Koronavirusas rodo tikrąjį mūsų veidą

Ar tikslinga dėvėti namuose pasiūtą kaukę? Užkrečiamų ligų ir AIDS centro informacija

Roberto de Mattei. Nauji scenarijai koronaviruso eroje

Pasaulio sveikatos organizacija: Kas yra COVID-19 ir kaip TU turėtum elgtis (video)

Vytautas Sinica. Tikrai rimtų iššūkių akivaizdoje turime tik save – savo valstybę ir jos galimybes

Dvaro medikas skėlė iš peties. Audriaus Bačiulio ir Vytauto Sinicos komentarai

Nacionalinio susivienijimo pareiškimas „Dėl būtinybės krizės sąlygomis vadovautis konstitucine valdžios ir demokratinio valdymo samprata“

Liudvikas Jakimavičius. Progresas ir jo rogutės

Geroji Naujiena: Akli mes ar kalti? arba Jo Teismo belaukiant

Junkimės į bendrą maldą stebėdami šv. Mišių transliaciją per televiziją, radiją ar internetu

Andrius Švarplys. 4 klausimai

Visuotiniai ypatingi atlaidai tikintiesiems

Tomas Pueyo. Koronavirusas: Kodėl turime veikti žaibiškai?

Vytautas Rubavičius. Civilizacinis Karūnuotojo veidrodis

Verta pamatyti ir ... pasigrožėti: pandeminė Roma

Rimantas Rubavičius. Apie virusus ir Žemaitiją

Nida Vasiliauskaitė. Penketas su COVID-19 susijusių faktų. Išvada?

Algimantas Rusteika. Dramblių dalybos prasidėjo

Andrius Švarplys. Kas ir kaip išduoda demokratiją?

Patrick Deneen. Kaip universitetai tapo globalizuoto elito kadrų „kalykla“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.