Politika, Europa

Algimantas Rusteika. Išbandymo metas

Tiesos.lt redakcija   2016 m. kovo 7 d. 12:20

4     

    

Algimantas Rusteika. Išbandymo metas

Šeima tvirta ne tada, kai gerai. Kai visi drybso sekmadienį krėsluose prie baseinėlio su kokteiliais. Kas ko vertas sužinai atėjus išbandymams. Kai kyla tikra grėsmė visiems ir kiekvienam.

Jei vieningai prieš pavojus, mūru už kitą, negaila paaukoti dalį savo patogumų – tai šeima. Jei riejasi ir kaltina, jei nusispjaut vienam ant kito ir to, kas bus, jei tik pykšt pykšt durys ir užsidaro savo kambariuose – šeimos nėra. Tik laiko klausimas, kada subyrės.

Taip dabar Europos Sąjungoje. Pradžia buvo graži ir protinga, bet tai jau antika. Vidinių įcentrinių ryšių nebelikę. Tik pačiulbėjimai apie amžinąsias vertybes. Pirmas rimtas išbandymas, ir didingos tuštybės kaukės nukrito.

Dėl nieko susitarti neįmanoma. O to, kas susitariama, niekas nesilaiko. Arba tai nerealu ir yra eilinė pliurpalų dozė. Ir visi po truputį skirstosi namo tvarkytis su bėda patys vieni, savarankiškai.

Jokio veiksmo, jokio ryžto, jokio perspektyvos matymo ir noro keistis. Tik didelis noras nieko nedaryti, malti liežuviais ir viską nusipirkti už pinigus, kurių jau irgi pradeda trūkti. Jokios vienybės ir tarpusavio supratimo. Nes bet koks paveikus sprendimas būtų nenaudingas sprendimų priėmėjams.

Tik laiko klausimas, kada TOKIA Sąjunga žlugs. Nes ji nepraėjo išbandymo. Ir net nešviečia, kad sugebėtų. Nes nėra ir, kaip matyt, jau nebebus norinčių pakrutinti subines, kad išspręstų bent vieną problemą iki galo.

Taip, gali atsitikti, tik aklas nemato. Ir nepulkit čia rėkauti – pesimistas, pesimistas. Ar optimistas tas, kuris prie sunkaus ligonio lovos sako, kad viskas gerai? Ar tas, kuris sako, kad blogai ir reikalauja gydymo?

Kas gi būtų, jei įvyktų blogiausia? Ogi nieko blogo neatsitiktų.

Ekonominė sąjunga, laisva darbo ir kapitalo rinka ir kitkas išliktų. Ir pakaks melstis Šengenui, nes Šengenas ir EU nėra tas pats. Yra valstybių, kurios priklauso Šengeno erdvei, bet nėra EU narės, yra EU narių, kurios nepriklauso Šengenui. Šengeno atsisakymas ten, kur būtina, nebūtų jokia katastrofa. Beje, tai jau pilnu tempu ir prasidėjo.

Judėjimo laisvė nereiškia kontrolės nebuvimo. EU narių piliečiai ir turintys Šengeno vizą pašaliečiai kaip važiavo, taip ir važiuotų, kur nori. Tik reikėtų parodyti, jei kur reikia, dokumentą – koks baisus nepatogumas, neduok Dieve, pasaulio pabaiga!

Ko turėtų nelikti, tai Briuselio ir Strasbūro biurokratų armijų, kepančių kaip blynus vandeningus impotentiškus nutarimus. Nesugebančių, nenorinčių ir neturinčių galios atlikti bent kokį judesį. Milijardus kainuojančius griozdus pakeistų normaliai veikianti konfederacinė, koordinuojanti valdymo struktūra su aiškiais įgaliojimais ir jų apribojimais.

Europa taip ir neapsisprendė, kas ji ir kuo norėjo būti – federacine valstybe ar valstybių konfederacija. Esantis darinys – nei šioks, nei toks, tiksliau joks. Parodė absoliutų nulį pavojaus akivaizdoje. Visus sprendimus, net sprendimus nieko nespręsti, faktiškai priėmė didžiosios valstybės. EU plepyklos tik pasitampę įformindavo jų valią.

Federacinės Europos utopija numirė. Ji tebuvo nerealus didžiųjų valstybių masturbacinis vaizdinys. Svajonė susikurti ir amžiams įteisinti sau didžiulę, politiškai pavaldžią erdvę, kurioje lemiamą įtaką ir taip faktiškai turėjo.

Taigi jokios tragedijos ir apokalipsės neįvyktų. Organizmas išsivalytų nuo narkotikų ir atsigautų. EU išliktų. Tik ne fantastinė, o tikra ir kokia gali būti. Mėšlo prisikaupta dešimtmečiams, būtų ką veikti visiems. Ir tas veiksmas padėtų pasveikti ir suartėti iš tikrųjų. O ne vieniems tikintis išmokų, o kitiems – nuolankumo, kaip dabar.

Ar galima buvo išvengti to, į ką buvo einama dešimtmečiais? Vargu, anksčiau ar vėliau soti politinė tinginystė ir vertybinė fantastika būtų atvedusi prie krizės. Tiesiog taip ėmė ir atsitiko dabar. Na, to „dabar“ išvengti gal ir buvo galima. Reikėjo laiku išmesti Graikiją.

algimantasrusteika.wordpress.com

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2016-03-7 22:12

Autorius nusako problema, bet nerizikuoja prognozuoti.
Europa ko gero po dezintegracijos jungsis naujais pagrindais.Rasis blokai kurie tures federaciju pozymius.Rasis ir pilkosios, arba sanitarines zonos valstybes.Tarp bloku bus konfedetaciniai rysiai.
Lietuvai nematau kitos perspektyvos kaip plaktis prie Rusijos.
Mentaliai per daig prisitaikeme ir nesugebame suvokti,kad turguj nera ponu, o yra tik pardavejai.Jei parduodi pigiau, tikedamasis itikti - esi cholopas, o ne miestietis.

Dzeikas       2016-03-7 21:55

P.Palmaitis turbut is tu kuriems ” laisve - tai isisamoninta butinybe” .Panasus i ji “brandaus socializmo” laikotarpiu rase mazdaug: “kaip as pavydziu Nikaragvos jaunimui.Jie su ginklu rankose gina socializmo idealus”.Skaiciau 1984 taip pat.
Tik dabar supratau, kad tai apie JAV ir Laisvaji pasauli.
Aciu ,p.Palmaiti, apsvietiete.

Bravo       2016-03-7 13:39

amerikonai jau prieš kokius 8 ar 10 metų taip apibūdino ES ir jos biurokratus

Letas Palmaitis       2016-03-7 12:48

Greit bus taip patogu, kad to dokumento nereikės nė rodyti - atpažins skaneriais iš veido, mikročipo kišenėje arba implantuoto, bet galų gale iš kūno žymės, nes sužymėti visus judančius vergų kūnus ir yra dabartinių technologijų tikslas.
Ne Graikiją reikėjo “išmesti laiku”, bet krikščionims priešintis prakeiktam “orvelizmui” taip, kaip priešinasi islamas, D-ve padėk!

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt devintoji (gegužės 23) diena

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.