Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Algimantas Rusteika. Gedimino kalnas. Kaltieji ieško kaltų

Tiesos.lt siūlo   2017 m. birželio 30 d. 23:22

13     

    

Algimantas Rusteika. Gedimino kalnas. Kaltieji ieško kaltų

Alfa.lt

Būna katinų alpinistų. Užeina – kad ims ropštis aukštyn ir aukštyn! Tupi sau ant aukščiausios šakos, nudvės iš bado, bet žemyn – tai ne. Išgelbėti nesiduos, draskysis iš paskutiniųjų! Jėga nuleidus ant žemės, bus baisiai nelaimingi.

Bet gelbėjam, nes už juos atsakom. Mes juk už viską atsakom. „Islamo valstybė“ irgi už viską prisiima atsakomybę. Tik mūsų politikai neatsako už nieką. Kaip popiežiai – neklystantys, tupi sau aukštai, gyvuosius ir mirusiuosius teisia.

Gedimino kalnas ėmė griūti 2016 metų vasarį. Mums iš pradžių sakė, kad Kalną griauna opeliukų ir golfų „vibracija“ gatvėje. Per karus pliekė sunkioji artilerija, sugriauto bokšto nuotraukų pilnas internetas, bet ta „vibracija“ Kalno negriovė. Po karo dešimtmečiais gatvėmis važinėjo sunkusis transportas, bet „vibracija“ irgi Kalnui nieko nepadarė.

Mums dar sakė – medžiai kalti, nes nuo vėjo irgi „vibracija“. Matot, tie medžiai buvo seni, galėjo griūdami pakenkti šlaitui. Bet nupjovė ne avarinius – nuskuto viską. Spaudoje publikuotos nuotraukos su rietuvėmis nupjautų kamienų. Visi sveiki, nei įtrūkimo, o apie kokį nors supuvimą iš vidaus nei nekvepia. O gal tai buvo „sovietiniai medžiai“?

Gal, bet tikrai nebuvo „avarinių“. Tie medžiai atlaikė Anatolijaus uraganą ir 2010 metų škvalą, kai buvo „vibracija“ kaip per atominį karą. Ar kalta stichija, ar pareigūnai, jos poveikio dešimtmečiais nepastebėję? Ką pasakytumėt, jei gaisrą tiriantis specialistas parašytų išvadą, jog dėl gaisro kalta ugnis?

Nes mums kalba, kad šlaito slinkimą sukėlė lietūs. O kas sukėlė lietų – tai juk vyksta tyrimas! O dėl medžių tai specialistai paaiškino, kad jie – „ne prie ko“. O kai lemenom, kad jiems esant šlaitas negriuvo, o išpjovus nugriuvo – paaiškino, kad esat ne specialistai. Nes specialistai yra tie, kurie tvarkė Kalną, kol jis ėmė griūti.

Šiemet vasarį kultūros ministrė atsakingai pareiškė, kad buvo nesusišnekėjimas, visuomenės neinformavimas. Ir sutvarkius komunikaciją, problemos išsispręs. Visos pagrindinės grėsmės, anot jos, yra pašalintos. Situacija valdoma, stebima, kontroliuojama. Vyksta darbai, projektas parengtas ir bus vykdomas pagal kiekvieną suplanuotą žingsnį.

O kovą šlaitas vėl nudribo. „Viešuosius pirkimus darbams atlikti“ skelbė ilgai, iki šių metų pavasario. Kol įvyko konkursas, kol atplėšė vokelius, kol ką – jau ir vasaros vidurys. Vėl lietus Lietuvoj, neužilgo ruduo ir vėl liūtys.

Ir bus laikas ne darbams, o griūtims. Atrodo, kad jei pirmadienį karas ir reikėtų kariuomenei amunicijos, tai „viešuosius pirkimus šoviniams pirkti“ paskelbtų po poros mėnesių derinimo ir baigtų po metų.

Dabar mums sako, kad viską tuoj tuoj pradės tvarkyti. O 2018 metų birželio 1 dieną parengs ilgalaikę Gedimino kalno sutvarkymo strategiją. Kad žiemos Kalnas gali neatlaikyti ir dalis Aukštutinės pilies gali nugriūti – tai kam tada ir tų strategijų?

Sutapimas ar ne, bet Vilniaus pilių direkcija, atsakinga už sostinės pilių komplekso atstatymą, techninę priežiūrą, esamų ir atstatytų objektų ir teritorijos priežiūrą, bei dešimtmečius tvarkiusi Kalną, likviduota 2016 metais, prasidėjus griūčiai.

Kaltų seniai nebeliko, ponai. Liko tik Nacionalinis muziejus su savo nukamuota direktore, kuri apie kalnus nuraukia kaip apie debesis, bet viską išmano apie vibraciją. Nors pati dėjo didžiules pastangas tapti vienvalde Kalno šeimininke ir buvo didžiausia darbų iniciatorė.

Nuo 2010 metų prasidėjo Kalno gelbėjimo epopėja, kurioje šauniai sudalyvavo Nacionalinis muziejus, VĮ „Lietuvos paminklai“ ir UAB Projektavimo ir restauravimo institutas. Paskutinis medis buvo nukirstas 2013-aisiais. Pinigai įsisavinti, to meto spauda pilna pačių tvarkytojų ir jų draugelių žiniasklaidoje tekstų apie šauniai atliktą Kalno gelbėjimo operaciją.

O po keleto metų Kalnas ėmė griūti. Ir klausiat specialistų, kas kaltas? Tai juk visi iki vieno jie patys prie to prisidėjo! Kalno tvarkyba užsiima tie, kurių veikla ir neveikimas griūtis sukėlė. Ir pagrindinis rūpestis – kaip nuslėpti tikrąją padėtį ir atsakomybę begaliniais pliurpalais.

Apklijavo Kalną lipnia juosta ir laukė pavasario. Iki balandžio pabaigos žadėta parengti projektą, o gegužę pradėti darbus. Baigiasi birželis – nepadaryta nieko. Tvarkomi popieriai, popieriai ir dar kartą popieriai. Lūžtančias šlaito sijas apraišiojo lenciūgėliais ir lynais, atseit „sutvirtino“. Tai viskas, ką pavyko nuveikti per pusantrų metų.

Ir štai, pagaliau! – nenormaliai daug besišypsantis viceministras per teliką mums pasiskolintu tušinuku rodo paveiksliuką, kaip per Kalno viršaus smėliuką vidun patenka vandenukas. Ir paaiškina, kad dėl to ir griūva Kalnas.

Algirdas Kaušpėdas, suraukęs antakius, reikliai pasiteirauja, ar numatytos suvaržymo stygos atlaikys naujas šimtatones apkrovas senovės kūrybai ant Kalno tęsti? Ir linksmuolis ministras linksi galva – spręsim, matysim, atlaikys viską, ką tik reikia.

Stojasi klausimas – o ar per tuos šešis šimtmečius nelijo, nesnigo ir vandenukas nepatekdavo į Kalną? Ir per tuos dvidešimt penkerius nepriklausomus to niekas nepastebėjo? Bet Kalnas kažkaip vandenuką atlaikė, kol šlaitus tvirtino medžių šaknys.

Beje, už Gedimino kalno ir Aukštutinės pilies priežiūros darbus Lietuvos nacionalinis muziejus 2013 metais geriausių archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkurse apdovanotas Didžiuoju prizu. Ir lietaus kanalizacija tada buvo sutvarkyta. Tai kaip čia taip, ponai?

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dėl ko       2017-07-2 10:26

atsiranda nuošliaužos? Dėl ko atsiranda įgriuvos? Dėl ko vyksta “karstiniai procesai”? Kas kaltas? Ką daryti? Ogi štai ką: kuo matomesnė problema, tuo didesnė SUMA, tuo didesnis ATKATAS. Kaltų nebus. Atkatą pasidalins. Žiniasklaida sumaniai nukreips dėmesį kitur.

Jonui       2017-07-1 20:53

O tai ko DALYVAUJI, jeigu matai kad žaidimas purvinas ir į vienus vartus?
Tave ką, prievartauja kas nors ar su šautuvu varo dalyvauti “rinkimuose”?

pasigilinus       2017-07-1 19:33

Tai čia begalė priežasčių. Nepamirškite ir erozijos, pasikeitusio gruntinio vandens lygio, nuolatinės vibracijos poveikio, grunto pajudinimo atliekant archeologinius kasinėjimus ir atstatant Valdovų rūmus, paviršinio vandens nutekėjimo ypatumų, vokiečių iškastų tunelių užpylimo akmenimis ir gruntu darbų kokybės. Visus defektus neblogai kompensavo medžių šaknų tinklas, bet tai nebuvo užtikrintas ir patikimas sprendimas, greičiau jau gamtos malonė mulkiams. Bet kad viskas buvo daroma neapgalvotai, nesavalaikiai, neatsakingai ir atmestinai, tai irgi faktas.
Iš kitos pusės - korupciniai skandalai tiek įsiutinę visuomenę, kad bet kokie brangesni viešieji pirkimai sukelia pasipriešinimo audrą. Valdovų rūmų ir Nacionalinio stadiono skandalai pasiekė tikrai kiekvieną, o kaltų nebuvo rasta. Kiek atsirastų tokių, net ir “egzpertų” lygmens, kurie pradėjus savalaikius piliakalnio tvarkymo darbus, sakytų, kad nepaliestas tas kalnas “dar milijoną metų stovėtų”?
Ta proga visiems skaitantiems, ypač gyvenantiems sovietmečio statybos senesniuose namuose siūlyčiau pasiėmus veidrodį abžiūrėti balkono grindų šoninę briauną - kiek ten įtrūkimų. O atrodo, kad viskas gerai ir tas balkonas laikyis dar bent 100 metų. Pas daugumą balkone jau bus plika akimi matomų įtrūkimų, reiškia atmosferinė drėgmė jau pasiekia armatūrą ir tai jau yra rimta. O ką tada kalbėti apie tiek audringų amžių iškentusį piliakalnį?

W. Y       2017-07-1 18:55

įdomu taip Rašmoro kalne pradėtų byrėt keturių prezidentų skultūra, tai lėktų atsakingos galvos iš tos pačios dienos, o pas mus nieko. visiška valdžios degradacija.

Jonas       2017-07-1 17:28

Pasakyk tu man kaip išrinkti ne budulius , jeigu susibūre švogeriai į partijas renka puse seimo ir tavęs-manęs išvis neklausia. Daugiau nerašinėk , kad išsirenkam , nes mes sąrašinių nerenkam - juos išrenka įvairiausi korupcionieriai ir konjako dėžučių nešiotojai.

pamenu       2017-07-1 14:45

Dar pirmaisiais jau nepriklausomos Lietuvos metais mokytojas per istorijos pamoką mūsų klausė: vaikai, kaip jūs manote, pilį puolantiems kryžiuočiams medžiai būtų padėję, kai jiems ant galvų ritosi akmenys, rastai, liejosi deganti smala ir skriejo strėlės į juos? Greitai susiprotėjome, kad medžiai būtų padėję užpuolikams ir trukdę pilies gynėjams. Tada mokytojas ir pasakė, kad tais laikais medžiai ant Gedimino pilies kalno neaugo. Kurlink lenkiu? Ogi, kad išaugę ant kalno medžiai pakeitė jį patį per šimtmečius, tapo neatsiejama kalno struktūros dalimi, todėl juos pašalinus, natūralu, kad kalnas ėmė slinkti. Tik išgirdęs, kad bus kertami medžiai ant Gedimino pilies kalno aš iškart pagalvojau, o ar šlaitai bus suarmuoti po to? Bet kad suarmuoti šlaitus būtų tekę nukasinėti viršutinį grunto sluoksnį, nemaža tikimybė, jog tą darant ne kartą iškiltų archeologinių kasinėjimų būtinybė, viskas užtruktų, lietųsi kritika projekto autoriams, rangovams, mokslininkams, valdžiai… Dėl to nueita iš pažiūros lengviausiu keliu ir to pasekmės dabar yra visiškai logiškos.
Norėčiau išreikšti viltį, kad gal bent jau dabar viskas bus sutvarkyta kaip priklauso, kad ir kiek tai bekainuotų, ir bus užtikrintas kalno ilgaamžiškumas. Žinoma, ir vėliau nuolatinė priežiūra kalnui bus būtina, todėl nereikėtų taupyti seisminių, drėgmės ir kitų būtinų jutiklių sąskaita. Nes ar taip, ar taip, tų pinigų nėra, bet godus moka 2-3 kartus, tą visi žinome iš savo patirties. Būtų viskas daroma iškart kaip priklauso, brangiai būtume sumokėję tik vieną kartą.

TIESOS! matomas iš kosmoso       2017-07-1 13:19

https://www.terraserver.com/view?utf8=✓&search_text=Vilnius,+Vilnius,+Lithuania&searchLat=54.68333&searchLng=25.28333⪫=&lng;=&bbox;=¢er;=

Paskubėkite išsaugoti vaizdą, kol visokie neužvertė kūrėjų skundais. Nors ir tai neblogai, nes taip jie paliks kažkokius aiškiai motyvuotos veiklos pėdsakus ir už Lietuvos ribų.

Snapas       2017-07-1 12:22

Matyt, mes nusipelnėme taip gyventi ir stebėti, kaip griūva mūsų valstybė... Renkame į valdžią budulius ir nereikalaujame atsakomybės už jų vykdomas nesąmones… Tai ir gyvenkime, nesiskųskime, tik eidami pro mūsų valstybės simbolį, Gedimino kalną pasisaugokime, kad neatlaikęs gausių komisijų kojų trypimo, ant mūsų neužgriūtų. Ir balsuokime už tuos, kurie nusipelnė gyventi vis geriau ir geriau….

taip       2017-07-1 10:14

Jei nieko daugiau nesugebama, pirmas darbas būtų tas imitacinių sienų apkrovas nuimti.
Mano senieji dėstytojai grabuose vartosi nuo tokio nesugebėjimo apskaičiuoti pasekmes, užkraunant mūrus ant supilto nesutankinto grunto, juo labiau šlaite.
Labai norėčiau pamatyti pavardes, kas skaičiavo. Panašu, kad užsakovai tik parašus pagal komandą  susirinko, kad savo statybų projektą vykdyti.
Bet kokiu atveju - nemokšiškumo afera su ambicijų prieskoniais.

abc.       2017-07-1 9:25

kaltas Gediminas.

ruta       2017-07-1 9:12

Pirma , tai NERA materialines atsakomybes uz netinkamus sprendimus , niekas taip gerai neapsviecia smegenu , kaip materialiniai nuostoliai be senaties terminu / asmenininai /.Antra , tas noras paplauti pinigus su Valdovu rumu statyba , i desimta plana nustume ne tik architektu prota nekisti savo letenu taip arti kalno , bet ir politiku , atsakingu instituciju,  paveldo ekspertu ..taip pat ir ‘liftas’ ..cia tai is viso toks nonsensas , kad ir i snuki noretusi imainoti tiems ‘patogumu’ megejams ..

Dzeikas       2017-07-1 6:13

Alegorija ne visai tiksli.Todel prideciau:
Katinas ne siaip sau medin isikabarojo, taciau pries tai papjove ir suede (kiek itilpo) seimininko auginamus triushiukus ir prishiko jam i patalus.O ilipimo i medi operacija tik “stress testas” jam. Sustresavus gal nepastebes papjautu triusiu ir dvoko nuo patalynes.
Be to gyvenamoje vietoje galioja istatymas pagal kuri smurto skatinimas baudziamas.Ziurek nusikeiks seimininkas, bus ikishtas kaleiman ir problemu katinui kaip nebuta.Cia kaip skolos problema spresti nuzudant skolintoja. Lietuviskas katinas ne siaip katinas, o batuotas katinas.Akademiju(n) baiges.

Agnė       2017-07-1 5:33

27 metų ,,svarstyklinių,, valdžių rezultatas.


Rekomenduojame

Raimondas Navickas. Tai NE fontanas, tai kitaip vadinasi!

Liudvikas Jakimavičius. Covido simptomas: „Aplink nosį vaikšto šeškas – nieko neužuodžiu“

Vytautas Sinica. Siūlyčiau, priešingai, Lietuvai pagaliau viešai ir deramai pagerbti LAF’ą

Alvydas Jokubaitis. Noras panaikinti visus prietarus yra pats didžiausias prietaras

Arvydas Anušauskas Fainai Kukliansky: „Tai jau su J.Lukša-Daumantu viskas gerai?“

Audrius Bačiulis. Lukašenka žodžių tuščiai nešvaisto…

Skaitiniai. Vidmantas Valiušaitis rekomenduoja: „Svarbus aukščiausio JAV diplomato pareiškimas ir svari politinė parama Baltijos valstybėms“

Algimantas Rusteika. Pakelkim, pakelkime taurę kvailybės, kad Lietuvai būtų geriau!

Nuo bačkos. F. Kukliansky: kultūringas, inteligentiškas, nieko neįžeidžiantis, bendradarbiavimą skatinantis laiškas iššaukė minios protestą

Nikolajus Nielsenas. Rinkimai Baltarusijoje: Lukašenka prieš COVID-19

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra vyriausieji „Facebook“ cenzoriai?

Karolis Kaklys: Kaip Vijūnėlės dvaro statybos atskleidė visai Lietuvai opias problemas?

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Andrius Švarplys. Parklupdyti Vakarai nesugeba apginti net savęs, tai kaip mes galime iš jų tikėtis pagalbos?..

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Trakų salos pilyje bus pristatyta Daliaus Stanciko knyga „Kūju per Lietuvos istoriją“

Raimondas Navickas. Nanto katedrą padegė keršydamas Prancūzijos valdžiai

Agnė Širinskienė. Apie neliečiamuosius

Audrius Bačiulis.Beprotybės kronikos: Leftistinių propagandistų miniai nepavyko parklupdyti didžiausio JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“

Raimondas Navickas. Panašu, kad antisemitizmo ir etninės nesantaikos kurstytojai Lietuvoje išties kelia galvą

Andrius Švarplys. Vyksta didžiulė, giluminė, fundamentali demoralizacija

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.