Įžvalgos

Algimantas Rusteika. Dabar arba niekada. Kalba minint Sąjūdžio 30-metį

Tiesos.lt redakcija   2018 m. birželio 4 d. 1:35

18     

    

Algimantas Rusteika. Dabar arba niekada. Kalba minint Sąjūdžio 30-metį

Laisvės trokšta visi. Zoologijos sode žvėrys tokie nelaimingi… Atidarykim narvus – tai iki valios pasivaikščios ir pasiautės! Kas be ko, sudraskys kokį žioplį. Ir vakarop visi tvarkingai į narvus sugrįš. Nes ten guolis, šiluma, saugumas ir pašaras.

Nelaisvė buvo mūsų namai. Ir mes sugrįžom.

Pamenat, kokios šaltos buvo sausio naktys, kaip kvepėjo laužai ir arbata, kaip liepsnos mirguliavo akyse, kai buvom broliai? Ir kaip pavargę, akmenimis užmigdavom sugrįžę vieni, bet buvom kaip vienas? Kaip galėjom galvas padėti ir nebaisu buvo, ir girdėjom kaip dreba stiklai nuo griausmo, ir nežinojom, ar dabar čia atvažiuos, ar dar ne? Ar pagalvojom, kad galim tokie nebebūti?

Žinojom, kad dėl laisvės negalima derėtis ir jokia nauda jos negali nupirkti ar parduoti, ir nėra jėgos, kuri priverstų mylėti arba nemylėti. Buvome Mes ir ne Mes, ribą suprato visi ir nieko nereikėjo klausti nei aiškinti. Mūsų pasaulis buvo tikras, atpažindavom vienas kitą iš akių ir balso.

Tačiau laikas apsisuko ir sugrįžo – dabar vėl esame Mes ir yra Jie. Iš krūmų išropojo nugalėtojai ir pasiėmė viską. Jie vaikšto Mūsų keliais ir naudoja Mūsų ženklus. Matėt juos – akys tuščios, kiekvieną minutę galvoja, kaip nenusipiginus, brangiau save pardavus, kad viską apmokėtų.

Vėl apie tai, kas svarbiausia, negalima kalbėti ir rašyti. Jūs vieni kitų negirdit, nematot ir niekas jūsų negirdi ir nemato, jūsų nerodo ir neskaito. Jūsų be galo daug, bet esat vieni.  Nes jie žino, kad pralaimėjimas ateina, kai suvoki esąs vienas. Vėl yra nespausdinamų temų ir nepublikuotinų autorių, žmones vėl užvaldė baimė.

Prievarta išvežama iš laisvės, iš nelaisvės žmonės bėga. Ką jaučia tas, kurį vadina nevykėliu, kada mato pro iliuminatorius lekiančią atgal ir nutolstant Tėvynės žemę? Kada gyvena pusrūsyje, geria savo nevilties taurę ir žino, kad niekada nebegrįš kur palaidoti tėvai ir gyvena jo širdis? Pasėdėkit maršrutiniame taksi ir išgirskit tą tylą, kai visų akys pro langus, o senutė kalbasi telefonu su anūku Airijoje, kurio niekada nebepamatys.

Dabar tie, kurie žmones išvarė, apsimeta jų gynėjais ir svajoja, kaip išvarytųjų ir jų artimųjų balsais susigrąžinti valdymo pultelį. Valstybės pajėgos ir geriausi protai buvo mesti tam, kad sugalvotų, kaip apeiti, apgauti Tautos priimtą Konstituciją, o dabar ją lengvatiniu ir buldozeriniu būdu pakeis.

Tik nieko jie nebepakeis. Krizė yra tada, kai politinė sistema ne tik nieko nebegali pakeisti, bet pati gimdo problemas ir nė vienos nesugeba išspręsti. Kada didžiausia grėsme nacionaliniam valstybės saugumui tampa valstybės valdžia. Kada ja nebetiki niekas, net ji pati.

Trumpam atsivėrė uždanga ir pamatėm: metų metais šalis valdoma slaptomis pažymomis, elektroniniais laiškeliais ir šantažu. Vieną aferą keičia kita, sekami visi ir pasiklausoma visų, viskas perkama ir parduodama, nešvarios grupuotės samdo ir steigia savo partijas, ir tariasi, kas bus teisėjas, kas ministras.

Kas turguje garsiausiai šaukia „Laikykit vagį“? Žinojo visi – žmonės, žurnalistai, premjerai ir valstybės galvos. Žinojo ir dešimtmečius narsiai tylėjo. Dabar tie, kurie dešimtmečiais ėmė, kaltina tuos, kurie davė, ir nuspręs taip, kaip tuo momentu bus ėmusiems naudinga.

Mes vis bijom, kad mus nukariaus, – ir teisingai, norinčių yra. Bet argi kas puola valstybę, kurią galima paprasčiausiai nusipirkti? Apie šalies ateitį Europoje mums niekas nežada leisti net pasikalbėti. Jie jau nutarė, tyliai mus pardavė ir viskas jau nuspręsta – tapsim didelės, neomarksistinės sajungos savivaldybe ir gal net leis išsirinkti seniūną.

Jei tylėsim, mums pasakys: o ko tylėjot, dabar per vėlu! O jei norėsim ką nors keisti, mums pasiūlys klasikinį idioto veiksmą: darykit dar kartą tą patį, kas šimtą kartų nepavyko, ir tikėkitės, kad šį kartą pavyks.

Arba sistema persikraus ir vėl teks laukti šanso dešimtis metų, arba neatlaikiusi savo svorio sugrius iš vidaus ir visus prispaus, arba bus nušluota ateinančių istorijos įvykių, kuriems nesugebėsim pasipriešinti, arba palaimingai ištirpsim didžiojo brolio federaciniame skrandyje.

Tai jau buvo – numirėlių valdžia plius visos šalies debilizacija. Jie gyvena burbule, nušviestam negyvos šviesos, girdi vieni kitus, kviečia ir apdovanoja vieni kitus – už mūsų ir jūsų laisvę, nors jūsų bijo, neapkenčia ir šlykštisi.

Vakarais imperatoriaus menėse nedega žibintų, juoko rūmuose nebegirdėti ir sargyba klauso, iš kurios pusės suoš medžiai. Argi nejaučiat, kaip kyla vandenys, kaip Kalnas bunda ir srovelės ima tekėti užtvankos šlaitais? Naktimis girdžiu mylimųjų kvėpavimą, aukštai tamsoj girksi praskrendantys paukščiai ir staiga liepas kieme suvirpina permainų vėjo dvelksmas.

Tiesa ir šviesa esam visi. Lietuva yra tie, kurie sakome Mes. Kalbam apie gresiančią pabaigą ne todėl, kad nieko nebūtų, o kad viskas būtų ir išliktume. Už pabaigą tie, kurie sako – nieko tokio, viskas gerai.

Laisvės dykai nedalina. Ji yra tokia ir jos tiek, kokie esame patys. Kas nors ima keistis tada, kai kas nors pradeda keisti, – kitų būdų ką nors pakeisti nebuvo, nėra ir nebus. Esminis lūžis visada įvyksta viduje. Kada „kodėl niekas nieko nedarot, darykit ką nors“ virsta į „darykim“. Jokių gelbėtojų nebebus.  Norit pamatyt tikrąjį savo išgelbėtoją – nueikit į dušinę ir pasižiūrėkit į veidrodį.

Vienintelis dalykas pasaulyje, kurio bijo numirėliai, yra gyvi žmonės. Ar nejuntat,  kaip ši surūdijusi, netikrumo, veidmainystės ir apgaulės pritvinkusi konstrukcija skyla ir aižėja, kokie jie išsigandę ir neįgalūs ir kokia didelė juos apėmusi baimė? 

Reikia ne tik važiuoti į Vilnių ir eiti už Lietuvą, atėjo metas išeiti į Lietuvą. Dar nėra mūsų, kiek reikia ir galėtų būti, bet jeigu eisime – mūsų kasdien bus daugiau.

Nes dabar vėl yra Pradžia.

kaunoforumas.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Landsbergizmas       2018-06-6 22:33

Tautos forumas tėra parodija. Jei prileisime juos prie valdžios ir toliau bus skaldoma ir priešinama visuomenė. Pasisakantys prieš NATO bus pravardžiuojami Lietuvos priešais, vatnikais ir kt. Ir toliau bus viena tiesa apie pokario rezistencijos kovas, paztizanų išžūdytos lietuvių šeimos bus pravardžiuojamos stribais. Po šia organizacija slepiasi ne meilė LIE-TU-VAI, o neapykanta rusų tautai ir tarnavimas JAV. Kitaip tariant Lietuvą mylėti būtų leidžiama tik saujalė teisuolių, tarnaujančių anglosanksams. Apie nepriklausomą nei nuo rytų, nei nuo vakarų Lietuvą, kuri pati sprendžia savo užsienio ir vidaus politiką Forumas nekalba.

Julius       2018-06-5 15:12

Tai kad aš ir dirbu ne taip kaip jūs tenai Lietuvoje. Pliurpete.

Dzeikas       2018-06-4 22:23

Perdaug,Juliau,perdaug.
Eikite dirbt.

Julius I Dzeikas       2018-06-4 22:19

Ar ne per daug tų iškilmių jau būta per tuos 30 metų?

Dzeikas       2018-06-4 19:39

Juliau,siauraja prasme jus,Julius.Placiaja tie, kurie iesko dyrektyvu iskilmingame publicisto pasisakyme.I tai, kas iesko mumyse tiesos - dvasia, nukreiptas sauksmas.

Julius I Egidijus       2018-06-4 19:39

Atleiskite bet tai daugiau vaikų darželis nei kad kažkokia tai politinė organizacija.

Egidijus       2018-06-4 16:52

Jie - tai tie, kurie nesupranta, kas yra Mes.

Julius I Dzeikas       2018-06-4 15:48

Nu žinote aš į tokias kategorijas kalbos neskirstau. Bet vistik įdomu būtų sužinoti kas tie “mes” ir kas tie “jie”?

Pradžioje       2018-06-4 10:59

buvo Mintis. To užteko. Žemė ėmė suktis. Kaip separatorius. Žiūrim, ką turim: ogi šiauriečiai gyvena vienaip, pietiečiai kitaip. Įdomiausia tai, kad DARBŠTŪS lietuviai pulkais varo šiaurėn. O tie prisivogę plūsta į pietus. Ką šie faktai galėtų reikšti?
Nei Rusteika nei Radžvilas nežino. Seniai būtų parašę.   
   


       


Autoriui       2018-06-4 10:27

Skaitydamas straipsnį supratau ,kad ne aš vienas teisingai matau dabartinę situaciją.
Sutinku su visomis Tavo parašytomis mintimis.
Visa jėga yra mūsų Širdyse.
Eikime be baimės.
Jeigu kam pasirodys,kad esate per maži ką pakeist -įsileiskite į kambarį šiąnakt UODĄ.

AŠ-       2018-06-4 10:16

už..........

pezalai       2018-06-4 9:04

nepasakyta kad blogį gimdo ateistai kolaborantai (komunistai-kgbistai)
nepasakyta, kad gėris - tai už Dievą ir Tėvynę ir meilę artimui bei Jėzui.

Šiandien, pirmadienį       2018-06-4 8:56

numirėlių valdžia Seime rengia iškilmingą vaidinimą “Sąjūdžio 30-mečio minėjimas”, kviečiam žiūrėti tiesioginę transliaciją nuo 12 val. Žodį tars Dėdulė ir Magnolija-Tulpė.

Mūsų didžioji       2018-06-4 8:02

parsidavusi žiniasklaida visą Sąjūdžio jubiliejų  suvedė į V.Landsbergį.Tai neteisinga.

Su kuo bekalbėtum,visi       2018-06-4 8:01

pasiilgo bendravimo,pasiilgo žmogaus.O mus ir mūsų vaikus vis labiau nori prispausti technologijų vergove,įvairiomis programėlėmis .Kad tik nebendrautume gyvu žodžiu,nežiūrėtume vienas kitam į akis.Gaila,kad močiutės didžiuojasi,jog jų vaikai ir anūkai vokietijose,anglijose,amerikose,iš kurių grįžta tik gydytis,nes čia pigiau…

Kada, pagaliau, runkeliai supras,       2018-06-4 6:39

kad jokių gelbėtojų nebuvo ir nebus. Jau seniai laikas lįsti iš po užpečkių ir reikalauti, reikalauti. Kas nors ima keistis tada, kai kas nors pradeda keisti, – kitų būdų ką nors pakeisti nebuvo, nėra ir nebus.

Dzeikas       2018-06-4 5:52

Juliau, jus skiriate shuda nuo bulkutes?

Julius       2018-06-4 3:00

Vistik gal but reiktų kiek konkrečiau kalbėti? Arba jums taip neatrodo?


Rekomenduojame

Nuo bačkos. Mantas Adomėnas. Ar Lietuva tebėra „nepriklausoma demokratinė respublika?“

Algimantas Rusteika: „Įsitaisykit patogiai: Show must go on. O viskuo, kuo reikia, pasirūpins specialiosios tarnybos“

Vytautas Radžvilas. Kalba prieš aušrą: apie šunišką ir žmogišką laisvę

7 metus trukusi Gimdymų namuose byla baigta: Aukščiausiasis Teismas išteisino Jurgitą Švedienę bei Dalią Jakaitę

Vladimiras Laučius: šių metų Dalios Grybauskaitės atradimas – Lietuvoje knibždėte knibžda vidaus priešų...

Aušra Maldeikienė. 2018 birželis: ar pilietinio pasipriešinimo sąjūdžiai sugriaus Potiomkino kaimo bastionus?

Krescencijus Stoškus. Tarp embriono ir Fausto

Nuo bačkos. Sadauskas ir Juknevičienė: augančios europietiškos Lietuvos priešai buriasi aplink Juozaitį, kad padėtų Karbauskiui

Prezidentės metinis pranešimas: ką pasakė, o ką nutylėjo Dalia Grybauskaitė?

Algimantas Rusteika. Apie politikus ir biurokratus

Ar geri tėvai turėtų duoti berniukui lėlę, kai jis prašo kardo?

Prezidentės devintojo metinio pranešimo išvakarėse Prezidentūra pristato Dalios Grybauskaitės „darbus Lietuvai“

Verta prisiminti. Arvydo Juozaičio kalba 1989-ųjų roko marše: Lietuvos valstybei – TAIP!

„Su Lisabonos sutartimi ES nuvažiavo nuo bėgių“ – Švedijos demokratai ją sieks persvarstyti ir ketina rengti referendumą dėl ES

Žymūs visuomenės veikėjai ragina Arvydą Juozaitį dalyvauti Prezidento rinkimuose: „Lietuvai reikia Atgimimo prezidento“

Raimondas Kuodis Andriui Navickui: „Leo epopėjoj konservatoriai krito veidu į substanciją, deja“

Neregėti kirtimai: masiškai pjaunamas nacionalinis Dzūkijos parkas – elitinių Europos parkų dalis ar stichinė dykynė? (video)

Povilas Urbšys: „Nuogąstavimai, kad VSD tyrimas bus akių dūmimas – pasitvirtino“

Austrija uždarys užsienio valstybių finansuojamas mečetes ir deportuos imamus

Stambulo konvencija iš arti: manote, šįkart Seimas balsuos sąmoningai, perskaitęs visą, ne tik pavadinimą ar preambulę?

Geroji Naujiena. Kas tik vykdo Dievo valią, tas man ir brolis, ir sesuo, ir motina

Doug Mainwaring. Planuotos tėvystės organizacija dangsto seksualinius nusikaltimus?

Raimondas Navickas. Neturit pingų naujiems automobiliams? Tuomet mokėsite dar ir mokestį

Algimantas Rusteika. Kaip valstiečiai pasirūpins ūkininkais ir pagaliau Lietuvoj atsiras regioninė politika

Irena Vasinauskaitė. Sustabdykime vietinės valdžios patyčias iš paprasto žmogaus

ESTT sprendimo dėl vienalyčių santuokų reziumė

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Feministės, nustokite menkinti moteris. Atsakymas Sandrai Vilimaitei

Verta prisiminti. Vytautas Rubavičius. VSD vėdinimui – „Privacy Act“ įrangą

Atodangų metas. Patvirtinta: praėjusią savaitę Vilniuje rasti partizanų vado A.Ramanausko-Vanago palaikai

Andrius Švarplys apie biurokratinį terorą, kurio šaukiasi JT ekspertė Dalia Leinartė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.