Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Algimantas Rusteika. Dabar arba niekada. Kalba minint Sąjūdžio 30-metį

Tiesos.lt redakcija   2018 m. birželio 4 d. 0:35

18     

    

Algimantas Rusteika. Dabar arba niekada. Kalba minint Sąjūdžio 30-metį

Laisvės trokšta visi. Zoologijos sode žvėrys tokie nelaimingi… Atidarykim narvus – tai iki valios pasivaikščios ir pasiautės! Kas be ko, sudraskys kokį žioplį. Ir vakarop visi tvarkingai į narvus sugrįš. Nes ten guolis, šiluma, saugumas ir pašaras.

Nelaisvė buvo mūsų namai. Ir mes sugrįžom.

Pamenat, kokios šaltos buvo sausio naktys, kaip kvepėjo laužai ir arbata, kaip liepsnos mirguliavo akyse, kai buvom broliai? Ir kaip pavargę, akmenimis užmigdavom sugrįžę vieni, bet buvom kaip vienas? Kaip galėjom galvas padėti ir nebaisu buvo, ir girdėjom kaip dreba stiklai nuo griausmo, ir nežinojom, ar dabar čia atvažiuos, ar dar ne? Ar pagalvojom, kad galim tokie nebebūti?

Žinojom, kad dėl laisvės negalima derėtis ir jokia nauda jos negali nupirkti ar parduoti, ir nėra jėgos, kuri priverstų mylėti arba nemylėti. Buvome Mes ir ne Mes, ribą suprato visi ir nieko nereikėjo klausti nei aiškinti. Mūsų pasaulis buvo tikras, atpažindavom vienas kitą iš akių ir balso.

Tačiau laikas apsisuko ir sugrįžo – dabar vėl esame Mes ir yra Jie. Iš krūmų išropojo nugalėtojai ir pasiėmė viską. Jie vaikšto Mūsų keliais ir naudoja Mūsų ženklus. Matėt juos – akys tuščios, kiekvieną minutę galvoja, kaip nenusipiginus, brangiau save pardavus, kad viską apmokėtų.

Vėl apie tai, kas svarbiausia, negalima kalbėti ir rašyti. Jūs vieni kitų negirdit, nematot ir niekas jūsų negirdi ir nemato, jūsų nerodo ir neskaito. Jūsų be galo daug, bet esat vieni.  Nes jie žino, kad pralaimėjimas ateina, kai suvoki esąs vienas. Vėl yra nespausdinamų temų ir nepublikuotinų autorių, žmones vėl užvaldė baimė.

Prievarta išvežama iš laisvės, iš nelaisvės žmonės bėga. Ką jaučia tas, kurį vadina nevykėliu, kada mato pro iliuminatorius lekiančią atgal ir nutolstant Tėvynės žemę? Kada gyvena pusrūsyje, geria savo nevilties taurę ir žino, kad niekada nebegrįš kur palaidoti tėvai ir gyvena jo širdis? Pasėdėkit maršrutiniame taksi ir išgirskit tą tylą, kai visų akys pro langus, o senutė kalbasi telefonu su anūku Airijoje, kurio niekada nebepamatys.

Dabar tie, kurie žmones išvarė, apsimeta jų gynėjais ir svajoja, kaip išvarytųjų ir jų artimųjų balsais susigrąžinti valdymo pultelį. Valstybės pajėgos ir geriausi protai buvo mesti tam, kad sugalvotų, kaip apeiti, apgauti Tautos priimtą Konstituciją, o dabar ją lengvatiniu ir buldozeriniu būdu pakeis.

Tik nieko jie nebepakeis. Krizė yra tada, kai politinė sistema ne tik nieko nebegali pakeisti, bet pati gimdo problemas ir nė vienos nesugeba išspręsti. Kada didžiausia grėsme nacionaliniam valstybės saugumui tampa valstybės valdžia. Kada ja nebetiki niekas, net ji pati.

Trumpam atsivėrė uždanga ir pamatėm: metų metais šalis valdoma slaptomis pažymomis, elektroniniais laiškeliais ir šantažu. Vieną aferą keičia kita, sekami visi ir pasiklausoma visų, viskas perkama ir parduodama, nešvarios grupuotės samdo ir steigia savo partijas, ir tariasi, kas bus teisėjas, kas ministras.

Kas turguje garsiausiai šaukia „Laikykit vagį“? Žinojo visi – žmonės, žurnalistai, premjerai ir valstybės galvos. Žinojo ir dešimtmečius narsiai tylėjo. Dabar tie, kurie dešimtmečiais ėmė, kaltina tuos, kurie davė, ir nuspręs taip, kaip tuo momentu bus ėmusiems naudinga.

Mes vis bijom, kad mus nukariaus, – ir teisingai, norinčių yra. Bet argi kas puola valstybę, kurią galima paprasčiausiai nusipirkti? Apie šalies ateitį Europoje mums niekas nežada leisti net pasikalbėti. Jie jau nutarė, tyliai mus pardavė ir viskas jau nuspręsta – tapsim didelės, neomarksistinės sajungos savivaldybe ir gal net leis išsirinkti seniūną.

Jei tylėsim, mums pasakys: o ko tylėjot, dabar per vėlu! O jei norėsim ką nors keisti, mums pasiūlys klasikinį idioto veiksmą: darykit dar kartą tą patį, kas šimtą kartų nepavyko, ir tikėkitės, kad šį kartą pavyks.

Arba sistema persikraus ir vėl teks laukti šanso dešimtis metų, arba neatlaikiusi savo svorio sugrius iš vidaus ir visus prispaus, arba bus nušluota ateinančių istorijos įvykių, kuriems nesugebėsim pasipriešinti, arba palaimingai ištirpsim didžiojo brolio federaciniame skrandyje.

Tai jau buvo – numirėlių valdžia plius visos šalies debilizacija. Jie gyvena burbule, nušviestam negyvos šviesos, girdi vieni kitus, kviečia ir apdovanoja vieni kitus – už mūsų ir jūsų laisvę, nors jūsų bijo, neapkenčia ir šlykštisi.

Vakarais imperatoriaus menėse nedega žibintų, juoko rūmuose nebegirdėti ir sargyba klauso, iš kurios pusės suoš medžiai. Argi nejaučiat, kaip kyla vandenys, kaip Kalnas bunda ir srovelės ima tekėti užtvankos šlaitais? Naktimis girdžiu mylimųjų kvėpavimą, aukštai tamsoj girksi praskrendantys paukščiai ir staiga liepas kieme suvirpina permainų vėjo dvelksmas.

Tiesa ir šviesa esam visi. Lietuva yra tie, kurie sakome Mes. Kalbam apie gresiančią pabaigą ne todėl, kad nieko nebūtų, o kad viskas būtų ir išliktume. Už pabaigą tie, kurie sako – nieko tokio, viskas gerai.

Laisvės dykai nedalina. Ji yra tokia ir jos tiek, kokie esame patys. Kas nors ima keistis tada, kai kas nors pradeda keisti, – kitų būdų ką nors pakeisti nebuvo, nėra ir nebus. Esminis lūžis visada įvyksta viduje. Kada „kodėl niekas nieko nedarot, darykit ką nors“ virsta į „darykim“. Jokių gelbėtojų nebebus.  Norit pamatyt tikrąjį savo išgelbėtoją – nueikit į dušinę ir pasižiūrėkit į veidrodį.

Vienintelis dalykas pasaulyje, kurio bijo numirėliai, yra gyvi žmonės. Ar nejuntat,  kaip ši surūdijusi, netikrumo, veidmainystės ir apgaulės pritvinkusi konstrukcija skyla ir aižėja, kokie jie išsigandę ir neįgalūs ir kokia didelė juos apėmusi baimė? 

Reikia ne tik važiuoti į Vilnių ir eiti už Lietuvą, atėjo metas išeiti į Lietuvą. Dar nėra mūsų, kiek reikia ir galėtų būti, bet jeigu eisime – mūsų kasdien bus daugiau.

Nes dabar vėl yra Pradžia.

kaunoforumas.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Landsbergizmas       2018-06-6 21:33

Tautos forumas tėra parodija. Jei prileisime juos prie valdžios ir toliau bus skaldoma ir priešinama visuomenė. Pasisakantys prieš NATO bus pravardžiuojami Lietuvos priešais, vatnikais ir kt. Ir toliau bus viena tiesa apie pokario rezistencijos kovas, paztizanų išžūdytos lietuvių šeimos bus pravardžiuojamos stribais. Po šia organizacija slepiasi ne meilė LIE-TU-VAI, o neapykanta rusų tautai ir tarnavimas JAV. Kitaip tariant Lietuvą mylėti būtų leidžiama tik saujalė teisuolių, tarnaujančių anglosanksams. Apie nepriklausomą nei nuo rytų, nei nuo vakarų Lietuvą, kuri pati sprendžia savo užsienio ir vidaus politiką Forumas nekalba.

Julius       2018-06-5 14:12

Tai kad aš ir dirbu ne taip kaip jūs tenai Lietuvoje. Pliurpete.

Dzeikas       2018-06-4 21:23

Perdaug,Juliau,perdaug.
Eikite dirbt.

Julius I Dzeikas       2018-06-4 21:19

Ar ne per daug tų iškilmių jau būta per tuos 30 metų?

Dzeikas       2018-06-4 18:39

Juliau,siauraja prasme jus,Julius.Placiaja tie, kurie iesko dyrektyvu iskilmingame publicisto pasisakyme.I tai, kas iesko mumyse tiesos - dvasia, nukreiptas sauksmas.

Julius I Egidijus       2018-06-4 18:39

Atleiskite bet tai daugiau vaikų darželis nei kad kažkokia tai politinė organizacija.

Egidijus       2018-06-4 15:52

Jie - tai tie, kurie nesupranta, kas yra Mes.

Julius I Dzeikas       2018-06-4 14:48

Nu žinote aš į tokias kategorijas kalbos neskirstau. Bet vistik įdomu būtų sužinoti kas tie “mes” ir kas tie “jie”?

Pradžioje       2018-06-4 9:59

buvo Mintis. To užteko. Žemė ėmė suktis. Kaip separatorius. Žiūrim, ką turim: ogi šiauriečiai gyvena vienaip, pietiečiai kitaip. Įdomiausia tai, kad DARBŠTŪS lietuviai pulkais varo šiaurėn. O tie prisivogę plūsta į pietus. Ką šie faktai galėtų reikšti?
Nei Rusteika nei Radžvilas nežino. Seniai būtų parašę.   
   


       


Autoriui       2018-06-4 9:27

Skaitydamas straipsnį supratau ,kad ne aš vienas teisingai matau dabartinę situaciją.
Sutinku su visomis Tavo parašytomis mintimis.
Visa jėga yra mūsų Širdyse.
Eikime be baimės.
Jeigu kam pasirodys,kad esate per maži ką pakeist -įsileiskite į kambarį šiąnakt UODĄ.

AŠ-       2018-06-4 9:16

už..........

pezalai       2018-06-4 8:04

nepasakyta kad blogį gimdo ateistai kolaborantai (komunistai-kgbistai)
nepasakyta, kad gėris - tai už Dievą ir Tėvynę ir meilę artimui bei Jėzui.

Šiandien, pirmadienį       2018-06-4 7:56

numirėlių valdžia Seime rengia iškilmingą vaidinimą “Sąjūdžio 30-mečio minėjimas”, kviečiam žiūrėti tiesioginę transliaciją nuo 12 val. Žodį tars Dėdulė ir Magnolija-Tulpė.

Mūsų didžioji       2018-06-4 7:02

parsidavusi žiniasklaida visą Sąjūdžio jubiliejų  suvedė į V.Landsbergį.Tai neteisinga.

Su kuo bekalbėtum,visi       2018-06-4 7:01

pasiilgo bendravimo,pasiilgo žmogaus.O mus ir mūsų vaikus vis labiau nori prispausti technologijų vergove,įvairiomis programėlėmis .Kad tik nebendrautume gyvu žodžiu,nežiūrėtume vienas kitam į akis.Gaila,kad močiutės didžiuojasi,jog jų vaikai ir anūkai vokietijose,anglijose,amerikose,iš kurių grįžta tik gydytis,nes čia pigiau…

Kada, pagaliau, runkeliai supras,       2018-06-4 5:39

kad jokių gelbėtojų nebuvo ir nebus. Jau seniai laikas lįsti iš po užpečkių ir reikalauti, reikalauti. Kas nors ima keistis tada, kai kas nors pradeda keisti, – kitų būdų ką nors pakeisti nebuvo, nėra ir nebus.

Dzeikas       2018-06-4 4:52

Juliau, jus skiriate shuda nuo bulkutes?

Julius       2018-06-4 2:00

Vistik gal but reiktų kiek konkrečiau kalbėti? Arba jums taip neatrodo?


Rekomenduojame

Įbauginti prezidentai. Vytautas Matulevičius prakalbino Valdo Adamkaus vyriausiąjį patarėją Darių Kuolį

Andrius Švarplys. Kam – anarchija, o kam – „meilės vasara“

Liudvikas Jakimavičius. Šimašiaus pliažas

Justas Stankevičius. Kaip pasikeitė Vokietijos viešasis saugumas nuo pabėgėlių krizės pradžios?

Ir undinėlė rasistė...

Nida Vasiliauskaitė. Apie institucinį rasizmą

Neringa Venckienė. Neatsakyta iki šiol

Liudvikas Jakimavičius. „Vyčiui pliaže – ne vieta“

Kviečiame į kasmetinę Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventę: susitinkame liepos 4 d. Mūšios Didžiosios Kovos apygardos partizanų parke

Robertas Grigas. Aleksandr Galič apie (pra)tylėjimo kainą

Algimantas Rusteika. Apie ką giedosime liepos 6-ąją: apie Lietuvą ar apie vienybę su žmonija?

Rasa Baločkaitė. Kraupusis Merkinės stadionas

Andrius Švarplys. R.Šimašiaus ir Co akcijos matmuo – amputuoti istoriją, atmintį, kančios sakralumą

Per 20 organizacijų reikalauja Prezidento dėmesio istorijos politikai

Vilius Kavaliauskas. Lukiškės: Ką nutyli Vilniaus meras?

Ramūnas Aušrotas. Išlaikyti LRT gyventojams kainuoja triskart brangiau nei Vyriausybę

Nida Vasiliauskaitė. Mokslas yra dalykas didis

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Povilas Urbšys: „Vytis yra tai, kas mus gali suvienyti“

Rasa Čepaitienė. Atsisakantys keistis

Nida Vasiliauskaitė. Apie Linos Žigelytės versiją iš serijos „Kas atsitiko Nidai Vasiliauskaitei?“

Iš propagandos frontų: Dainius Pūras. Apie smėlį ir paplūdimį Lukiškių aikštėje kaip laimingoje erdvėje

Povilas Urbšys: Jei bus priimta tai, ką siūlo valdantieji, Lukiškių aikštėje stovės ne Vytis. Argi tai ne dar viena išdavystė?

Ne juokas. Politinis kompasas pagal liberalus

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.