Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Sveikatos apsaugos politika

Algimantas Rusteika. Auksinės valandos

Tiesos.lt redakcija   2020 m. gegužės 28 d. 1:19

13     

    

Algimantas Rusteika. Auksinės valandos

Žmogus ne motociklas, kur sulūžus detalei nustoja važiuoti. Medicinoje yra auksinių valandų principas – organizmas savo gedimus pasitaiso pats, jei jam laiku padedi, bet veikti reikia žaibiškai. Praleidus vieną momentą, kai galiojo vieni sprendimai, pasikeičia situacija ir tie sprendimai nebeveikia, galimi kiti, juos praleidus vėl kartojasi tas pats. Bėda ta, kad prasideda negrįžtami procesai ir į buvusią situaciją nebepateksi.

Kiekvienoje didelėje ligoninėje vos ne kasdien miršta žmogus, kurį galima buvo išgelbėti. Tokių istorijų prie taurelės kiekvienas praktikuojantis medikas gali papasakoti daugybę.

Sena istorija, jau esu rašęs, bet karantino laikais labai tinka. Mano mama. Susirgo tartum peršalimo liga, buvo silpna, mieguista. Tai tik senais blogais laikais kiekvienam, atėjusiam į polikliniką rašydavo kraujo tyrimą ir tik gavę atsakymą spręsdavo, kas yra. Modernios medicinos laikais tyrimai kainuoja, todėl jų reikia kuo mažiau daryti, antraip poliklinikoms liks mažiau pinigų. Ir viskas dažniausiai daroma pagal „klinikinį vaizdą“, t.y. „iš akies“.

Jokių tyrimų, pamatavo spaudimą, pasakė išsižiojusi AAAAA, paklausė plaučių – ir parašė paracetamolio, arbatyčių. O buvo jau prasidėjusi agranulocitozė, bet jokių tyrimų toliau nebuvo, na, nebejauna moteris, sunkiau pakosti, tai pagers ACC ir organizmas susitvarkys. Bet tą sužinojau tik po to.

Agranulocitozė – iš esmės ne liga, o staigiai išsivysčiusi laikina būklė, kai žūsta kraujo ląstelės, sutrinka jų gamyba ir žmogus praktiškai tampa neapsaugotas nuo bet kokios infekcijos. Laiku pastebima iš kraujo tyrimo – antibiotikai, perpilama kraujo ląstelių masės, sunkiu atveju imunoglobulinai –0 ir žmogus visiškai pasveiksta.

Mamai kraujo tyrimą padarė, kai jau buvo prasidėjęs sepsis. Nuvežė į Santariškes. Kai nulėkiau, gydytojas pasikvietė į kabinetą, paklausė, ar ką išmanau apie mediciną. Atsakiau, kad esu iš mediko šeimos, daug skaitęs specialios literatūros, nes norėjau irgi stoti į mediciną, dukra serga kraujo vėžiu, todėl sugebu suprasti, kas man sakoma. Tada parodė išsamų kraujo tyrimą – ne tą bendrąjį, o pilną, iš kelių lapų. Kraujo praktiškai nebebuvo, tik dažyta plazma, daugumoje langelių ne šiaip mažiau už normą, o nuliai. Likę tik pora trombocitų ir truputėlis hemoglobino.

Negrįžtami procesai prasidėję ir dalyje organizmo jau pasibaigę, uždegimas visur. Kepenys, inkstai nebeatsigaus. Pavėluota, bet jei nori, po penkių minučių keliam į reanimaciją, pilam kraują, arklinės dozės visko kas įmanoma, bet žinok, tai tik kelioms dienoms pailgins kančias, rungtynės pralaimėtos. Na, tyrinėjo, ar skųsiuos, be abejo, taip ir pasakė, bet sako – žinok, čia ne mano kaltė, todėl nieko nebijau, tokią ką tik man atvežė ir sakau tau nuoširdžiai, kaip yra, spręskit, kiek šeimos turit, o aš padarysiu viską.

Tos šeimos buvau likęs vienas. Nuėjau į personalo persirengimo kambariuką, kur man leido parūkyt (tada dar rūkiau), medikai koridoriuje praeidami vengė akių kontakto. Grįžęs sakau jam: o kaip tu su savo motina darytum, tai taip ir darom. Jis ilgokai patylėjo ir sako: nesigraušk, tikrai viskas, geriau nekankinkim, matyt, jai šiandien lemta buvo. Ši naktis paskutinė.

Mirė paprastoje palatoje pusę antros. Palatos kaimynė nusisukusi į sieną vaidino, kad miega. Nuėmė ir atidavė santuokinį žiedą, apklojo paklode ir išvežė.

Nieko nekaltinau, nes visi darė savo darbą taip, kaip sistema veikė. Tą čia parašiau todėl, kad ir dabar medikų nekaltintumėt – jie sunkiai dirba, tiesiog tokia sistema taip veikia. Ir kad įsivaizduotumėt, kiek tokių auksinių valandų, kai galima žmogų sugrąžinti, koronaviruso valdomame pasaulyje praleidžiama.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Skaudu,       2020-05-29 16:57

bet teisybe.

Pats kaltas       2020-05-29 9:17

Autoriui: būtum koks nors artimas žmogus imperatoriui, tai tavo artimaisiais būtų pasirūpinta be eilės, be jokių dviprasmiškų mikčio"jimų ir mirksėjimų-  būtų užrašas ant medicininių nurodymų: “cito”... Ir dar aibė priedo visokių malonių smulkmenų -atskira palata . su vaizdu į pušyną, su Wi-Fai ir Tv su injternetinėmis programomis, vonia ir šildomu klozetu…

štaziui       2020-05-28 18:24

brudeli, tu, brudeli, ir čia pa(si)žymėjai savo urina.

Prašalietis       2020-05-28 18:05

Įdomu kokios “valandos” būtų tų tautiečių, kurie 30 metų gyvendami žemiau lietuviško skurdo ribos, “besidžiaugdami” V.Lansbergio ir Brazausko su savomis chebromis “parnešta laisve ir nepriklausomybe”, jų sukurta “demokratine” sistema, žudosi kaip niekur kitur pasaulyje, ir be jokių paskelbtų epidemijų suserga tuberkulioze ir sifiliu, kaip niekur kitur Europoje…

ah1       2020-05-28 14:44

ką čia auksinės valandos… prieš 30 “auksinių”, įslaptintų kgbistų metų ir pasiekimų per tuos 30 “auksinių” metų https://youtu.be/Rh7G6q1Uz-4

vladas.vilimas@gmail.com       2020-05-28 14:42

Negrįžtami procesai dalyje organizmo dėl “sistemos” suveikia medikams telieka vengti akių kontakto. Analogija - valstybės valdymas.Dėl “sistemos” taip pat prasideda negrįžtami procesai,kur krypsta valdančiųjų akys?

Dėl požiūrio į mediciną        2020-05-28 14:27

NS yra klaustukas.

Europa žada Lietuvai        2020-05-28 14:15

6 milijardus kompensacijų koronoviruso krizei įveikti.Jei Lietuva bent 3 milijarsu imtų ir paskirtų modernizuoti Lietuvos mediciną pačiu geriausiu pavyzdžiu.Visas ligonines modernizuoti,kad ten norėtų vykti jauni daktarai,o žmonės gydytis,kad pagalba būtų gaunam staigiai arba bent per 10 dienų.Tai čia norėtų grįžti gyventi emigrantai ir visi mums pavydėtų.

abc.       2020-05-28 12:18

Ačiū Lietuva,tsakant…

Su tuo covidu tikrai       2020-05-28 11:40

įmanoma rasti kompromisą tarp Švedijos ir Lietuvos variantų.Gal tas virusas niekad nesibaigs,jei imunitetas neįgyjamas.

Tai negi dabar visi       2020-05-28 8:48

kaip Pilėnai turės susideginti ant tokios sugriautos Sveikatos sistemos.Kažkada žymi mokslinininkė skaitė paskaitą ,kad tėvynė prasideda nuo artimųjų,nuo savo kiemo,tėviškės,gatvės,miestelio…Jei žmogus netenka artimųjų ir dar taip neteisingai,jis netenka dalies Lietuvos…Tėvynė-ne abstakcija.Ką galima padaryti,kad sukurti gerą Sveikatos apsaugos sistemą?

Sovietmečiu netaupė ir       2020-05-28 7:00

darė tyrimą,o laisvoje Lietuvoje,už kurią žuvo sausio 13 didvyriai,tyrimo nedaro.Ar verta buvo žūti?Kokia prasmė?

stasys        2020-05-28 6:17

Jokia sistema gerai veikianti nepasirūpins tokius atvejus iš savo darbo eliminuojant . Tik mūsų pačiu pastangos ir rūpestis . Užuojauta .


Rekomenduojame

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Algimantas Rusteika. Apie teisingumą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.