Dienos aktualija, Socialinė politika, Ekonominė politika

Algimantas Rusteika. Atimti ir padalinti – jie nieko daugiau nesugeba

Tiesos.lt redakcija   2019 m. lapkričio 20 d. 15:41

14     

    

Algimantas Rusteika. Atimti ir padalinti – jie nieko daugiau nesugeba

Valdžios žadami žmonių pajamų „padidinimai“ praktiškai sutelpa į infiliacijos procentą. Mums tiesiog išdalina tą surinktų mokesčių perteklių, kurį gavo per padidėjusias kainas praeitais metais, ir tai ne visą. Visos aimanos apie biudžeto „netekimus“ kuriant gerovę ir pasiaukojimą, ieškant mums vis naujų milijonų, yra veidmainystė ir propaganda.

Ir užteks mus vienąkart mulkinti, kad mokesčių surenkama mažai, lyginant su išsivysčiusiais kraštais, nes ten surenkama nuo keleriopai didesnių pajamų, o ne nuo šitų ubago grašių, ir tai nėra niekam skausminga.

Ir verslas, ir darbuotojai vengia mokesčių ne todėl, kad yra savo valstybės priešai, o kad juos visus sumokėję bankrutuotų ar negalėtų išlaikyti šeimų. Oligopolijų užvaldytoje rinkoje su jomis nepakonkuruosi – ofšoruose įsikūrę milijardieriai ir kiti „Žmonių“ herojai mokesčius nusukinėja solidžia veido išraiška.

Neduok Dieve, karo, maro ir mokesčių mažinimo. Įvardinkit, brangūs Lietuvos žmonės, nors vieną, pačią menkiausią mokesčių reformytę, kuri būtų davusi bent kokius nors apčiuopiamai esminius rezultatus valstybei, nepadidinusi mokestinės naštos visiems ir nesujaukusi verslo bei žmonių gyvenimų?

Nagi, nors vieną mokesčių sumažinimą, kuris būtų mokesčių nepadidinęs? Subalansavimą, kuris nebūtų išbalansavęs ir sukėlęs chaoso ir erzelio? Pajamų padidinimą, kuris nebūtų dvigubai tam padidinimui iškėlęs kainų? Ar laikiną padidinimą susiklosčius ypatingoms aplinkybėms, kurį būtų toms aplinkybėms pasibaigus sumažinę?

Jie iškilmingai pasižada ar net pasirašo mokesčių nedidinsiantys. O po to tuoj prasideda kalbos apie mokesčių reformą, valdžios kurmiai išsitraukia skaitliukus ir sutaukši, kiek biudžetas dėl mažinimo „praras“. Ir kompensuoja praradimus“, padidindami dar daugiau duokles kitose srityse. Ir vadina tai iškilmingai – „mažinimu“ ir „perskirstymu“.

Ir žmonės, ir verslas gali prisiderinti prie bet ko, jei tai stabilu. Tik ne prie nuolatinio, chaotiško, be jokio ryšio su kitais ekonominiais veiksniais mokesčių kaitaliojimo pagal momentines užgaidas ir politinę naudą principu „vienoj vietoj nupjausim, kitoj prisiūsim, ir žiūrėsim, kas gausis“.

Šeimos planuoja biudžetą paprastai – žiūri, kiek uždirbs, kiek gali pasiskolinti, jei labai reikia, o tada kalbasi apie išlaidas. Valdžia atvirkščiai – pirmiausia susiplanuoja išlaidas, aritmetiškai susumuodama ministerijų pateiktus pageidavimų milijardus, kurie pagal praeitų metų rezultatus niekada nemažėja ir turi nuolat didėti.

Ir tada dairosi, iš ko čia dar daugiau atimti, jeigu trūksta, o trūksta tai jiems visada. Belieka apmokestinti bakūžes vienišų pensininkų džiaugsmui ir naudotus neekologiškus automobilius autosalonų savininkų džiaugsmui – juk tokį mokestį kiti turi!

Tik užmiršta pasakyti, kad tokios atskirties ir skurdo mažai kas turi. Ir kad tais auto važinėjasi ne iš gero gyvenimo, o iš negalėjimo geresnių turėti. Tie, kuriems bet koks papildomas euras išlaidų sugriautų kortų namelį, vadinamą gyvenimu.

Ir tada, kaip LDK laikais – subilda mokesčių surinkėjų arkliai. Kunigaikščio valstiečiai ir bajorai juk mokesčių nemoka, tai tenka imti nuo dūmo, nuo žagrės ar pagalvės, nuo kioskelio ar garažėlio. Ir vėl skelbiamas karas baisiausiems nemokėtojams – kokioms nors auklėms, turgams ar nuomos bobutėms.

Nors jei nebūtų ištaškyta šimtų ir šimtų milijonų „independensams“ ar pusvelčiui išprivatizuojant valstybės turtą, nebūtų per viešuosius pirkimus išplaunama didžiulių sumų nuolat juos laimintiems laimėliams – užtektų viskam. Bet juk daug lengviau aimanuoti apie „kovą su šešėliu“, kurti vis naujas struktūras, tvarkas ir programas, kurių kaina didesnė už „iš šešėlio ištrauktas“ pajamas.

O gal kas nors tikit, kad kada nors bus tikri progresiniai mokesčiai tikriems turtingiesiems, ką runkeliams žada jau trečią dešimtmetį? Ar pasakėle apie bankų ar prekybcentrių apmokestinimą bankų ir prekybcentrių valdomoje valstybėje? Tai tada rytoj Palangoje išsilaipins turkų laivynas.

Susirinkit vienąkart tuos mokesčius, kurie yra, užuot aimanavę bei lindę į žmonių ir taip pustuštes pinigines, toliau naikinę smulkų ir vidutinį verslą. Pati geriausia mokesčių reforma būtų nekeisti nė vieno mokesčio 100 metų. Trūksta – susimažinkit tas savo suknistas išlaidas. Ir gyvenkit iš to, ką turit – užteks. Užteks melžti tuos, kurie ir taip mokesčius moka ir kasdien stebi, kaip jie ištaškomi.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Apie stasį,       2019-11-22 19:28

kaip apie nabašnyką, - arba gerai, arba nieko. Negi neskaitot, kad šūdą mala tyčia, provokuodamas…

stasiui       2019-11-22 14:11

Tu vis dar nesigydai?

-------       2019-11-21 19:32

Didžiąją straipsnio dalį apie mokesčių reformas bei smulkaus ir vidutinio verslo naikinimą prieš kokį pusmetį skaičiau ProPatria komentaruose.

ah1       2019-11-21 19:07

visus mokesčius sumoka proletariatas - realiai daugiau niekas nemoka mokesčių tik proletariatas: kapitalisto pelnas - tai proletariatui nesumokėtas darbo užmokestis, biudžetininkų algos - tai proletariatui nesumokėtas darbo užmokestis atimtas per mokesčių mokėjimo sisitemą, pensininkų pensijos - tai iš proletariato atimtas darbo užmokestis per mokesčių sisitemą - ir kitaip nebus kapitalistinėje santvarkoje.

štaziui       2019-11-21 18:30

... liberalmarksistine ar kokia ten hipsterine išpera, trinktelėk sau per makaule “kautskio susirašinėjimu su marksu” beigi eik pogulio politiškai korektiška poza. Savo trisdešimt norveginių variokų jau ir taip atidirbai oraline neužsičiaupiančia anga.

Dabar supratau        2019-11-21 18:17

stasys tai užkalnis kuris vis peza kad mes lietuviai nemokame dirbti ir uždirbti. Zdarovo Andriuxa.

s.m.       2019-11-21 15:23

o juk pradžių pradžiai visai pakaktų, kad šitoje šalyje būtų...teisėsauga. Pasodinus pradžiai kokius 500 labiausiai nusipelniusių asabų su nusikalstamai įgyto turto konfiskavimu, biudžete kaip mat atsirastų ne šimtai milijonų, o -iolika milijardų. Plius apie “pasiteiravimą” Šveicarijos bankuose, kaip tą ramiai daro Amerika, svajoti šitai šaliai kol kas dar ankstoka…

Meilė moksčiams       2019-11-21 9:07

Apskrities mieste degė mokesčių inspekcijos pastatas. Piliečiai padėjo kas kuo galėdamas: tempė malkas, durpes, akmens anglį, soliarką, žibalą,benziną...

Babunė       2019-11-21 8:14

Staska priminė vaikystėje girdėtą pasaką: O ragana žiežula prieš. /A baba jaga protiv/. Tas Staselis dar arba mažas vaikelis, arba šiaip nebrendyla, liko nesubrendęs, nes vaikystėje važiuojant dviračiu nuslydo kojos nuo pedalų ir į rėmą sutrynė tai kas pas vyrus randasi. Liko toks skapas, per amžius amen.

Laikas kurti       2019-11-21 8:10

Lietuvos banką.

Juozas       2019-11-21 8:10

Taip, šį kartą pavadinimą reikia keisti. Ar kas matė išklotinę, kaip paskirstomi skirti pinigai švietimui, susisiekimui ar energetikai? O labai įdomu būtų. Nes dabar atrodo, kad galima kalbėti tik apie mokytojų atlyginimų keitimą- visa kita nejudinama. Kažin kodėl?

Balamutas       2019-11-21 8:00

Ačiū KONpartijai ir VALvyriausybei už begalinį rūpinimąsi paprastais Lietuvos žmonėmis.

stasys        2019-11-21 7:59

cit. “Trūksta – susimažinkit tas savo suknistas išlaidas. Ir gyvenkit iš to, ką turit – užteks. Užteks melžti tuos, kurie ir taip mokesčius moka ir kasdien stebi, kaip jie ištaškomi.” pas autoriu pastebimas progresuojantys ‘seno pirdžiaus’ simptomai žiūrinčio į savo bobą su priekabiais .Bėda ne mokami mokesčiai o nenoras daugiau uždirbti .

rename       2019-11-21 7:06

“atimti ir pasidalinti”


Rekomenduojame

Rastas 1920 m. Mickevičiaus-Kapsuko laiškas atskleidžia Rusijos tikslus Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas. Liūdna, nes juk ES pradžia buvo visai kitokia

Raymond Ibrahim. Hagia Sophia: Turkų pasakos prieš istorinius faktus

Algimantas Matulevičius. Lietuvoje galima išgyvendinti skurdą

Nida Vasiliauskaitė. Žmonija progresuoja. Iš kur žinome?

Algimantas Rusteika. Lempučių filosofija

Neringa Venckienė informuoja

Algirdas Endriukaitis. Kas laukia nacijos, jei jos politikams nerūpi valstybės egzistencinis likimas?

Nuo bačkos. Majauskas: Su Ingrida už Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra moteris

Tomas Čyvas. Įdomu, kada radikaliai kairioji minia uždraus Bulgakovą?

Algimantas Rusteika. Ar turi teisę atbuvę tremtį žinoti savo skundikus?

Geroji Naujiena: Padauginame tik dalydamiesi

Rasa Čepaitienė. Verygos paradoksas

Raimondas Navickas. Tai NE fontanas, tai kitaip vadinasi!

Liudvikas Jakimavičius. Covido simptomas: „Aplink nosį vaikšto šeškas – nieko neužuodžiu“

Vytautas Sinica. Siūlyčiau, priešingai, Lietuvai pagaliau viešai ir deramai pagerbti LAF’ą

Alvydas Jokubaitis. Noras panaikinti visus prietarus yra pats didžiausias prietaras

Arvydas Anušauskas Fainai Kukliansky: „Tai jau su J.Lukša-Daumantu viskas gerai?“

Audrius Bačiulis. Lukašenka žodžių tuščiai nešvaisto…

Skaitiniai. Vidmantas Valiušaitis rekomenduoja: „Svarbus aukščiausio JAV diplomato pareiškimas ir svari politinė parama Baltijos valstybėms“

Algimantas Rusteika. Pakelkim, pakelkime taurę kvailybės, kad Lietuvai būtų geriau!

Nuo bačkos. F. Kukliansky: kultūringas, inteligentiškas, nieko neįžeidžiantis, bendradarbiavimą skatinantis laiškas iššaukė minios protestą

Nikolajus Nielsenas. Rinkimai Baltarusijoje: Lukašenka prieš COVID-19

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra vyriausieji „Facebook“ cenzoriai?

Karolis Kaklys: Kaip Vijūnėlės dvaro statybos atskleidė visai Lietuvai opias problemas?

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.