Dienos aktualija, Socialinė politika, Ekonominė politika

Algimantas Rusteika. Atimti ir padalinti – jie nieko daugiau nesugeba

Tiesos.lt redakcija   2019 m. lapkričio 20 d. 15:41

14     

    

Algimantas Rusteika. Atimti ir padalinti – jie nieko daugiau nesugeba

Valdžios žadami žmonių pajamų „padidinimai“ praktiškai sutelpa į infiliacijos procentą. Mums tiesiog išdalina tą surinktų mokesčių perteklių, kurį gavo per padidėjusias kainas praeitais metais, ir tai ne visą. Visos aimanos apie biudžeto „netekimus“ kuriant gerovę ir pasiaukojimą, ieškant mums vis naujų milijonų, yra veidmainystė ir propaganda.

Ir užteks mus vienąkart mulkinti, kad mokesčių surenkama mažai, lyginant su išsivysčiusiais kraštais, nes ten surenkama nuo keleriopai didesnių pajamų, o ne nuo šitų ubago grašių, ir tai nėra niekam skausminga.

Ir verslas, ir darbuotojai vengia mokesčių ne todėl, kad yra savo valstybės priešai, o kad juos visus sumokėję bankrutuotų ar negalėtų išlaikyti šeimų. Oligopolijų užvaldytoje rinkoje su jomis nepakonkuruosi – ofšoruose įsikūrę milijardieriai ir kiti „Žmonių“ herojai mokesčius nusukinėja solidžia veido išraiška.

Neduok Dieve, karo, maro ir mokesčių mažinimo. Įvardinkit, brangūs Lietuvos žmonės, nors vieną, pačią menkiausią mokesčių reformytę, kuri būtų davusi bent kokius nors apčiuopiamai esminius rezultatus valstybei, nepadidinusi mokestinės naštos visiems ir nesujaukusi verslo bei žmonių gyvenimų?

Nagi, nors vieną mokesčių sumažinimą, kuris būtų mokesčių nepadidinęs? Subalansavimą, kuris nebūtų išbalansavęs ir sukėlęs chaoso ir erzelio? Pajamų padidinimą, kuris nebūtų dvigubai tam padidinimui iškėlęs kainų? Ar laikiną padidinimą susiklosčius ypatingoms aplinkybėms, kurį būtų toms aplinkybėms pasibaigus sumažinę?

Jie iškilmingai pasižada ar net pasirašo mokesčių nedidinsiantys. O po to tuoj prasideda kalbos apie mokesčių reformą, valdžios kurmiai išsitraukia skaitliukus ir sutaukši, kiek biudžetas dėl mažinimo „praras“. Ir kompensuoja praradimus“, padidindami dar daugiau duokles kitose srityse. Ir vadina tai iškilmingai – „mažinimu“ ir „perskirstymu“.

Ir žmonės, ir verslas gali prisiderinti prie bet ko, jei tai stabilu. Tik ne prie nuolatinio, chaotiško, be jokio ryšio su kitais ekonominiais veiksniais mokesčių kaitaliojimo pagal momentines užgaidas ir politinę naudą principu „vienoj vietoj nupjausim, kitoj prisiūsim, ir žiūrėsim, kas gausis“.

Šeimos planuoja biudžetą paprastai – žiūri, kiek uždirbs, kiek gali pasiskolinti, jei labai reikia, o tada kalbasi apie išlaidas. Valdžia atvirkščiai – pirmiausia susiplanuoja išlaidas, aritmetiškai susumuodama ministerijų pateiktus pageidavimų milijardus, kurie pagal praeitų metų rezultatus niekada nemažėja ir turi nuolat didėti.

Ir tada dairosi, iš ko čia dar daugiau atimti, jeigu trūksta, o trūksta tai jiems visada. Belieka apmokestinti bakūžes vienišų pensininkų džiaugsmui ir naudotus neekologiškus automobilius autosalonų savininkų džiaugsmui – juk tokį mokestį kiti turi!

Tik užmiršta pasakyti, kad tokios atskirties ir skurdo mažai kas turi. Ir kad tais auto važinėjasi ne iš gero gyvenimo, o iš negalėjimo geresnių turėti. Tie, kuriems bet koks papildomas euras išlaidų sugriautų kortų namelį, vadinamą gyvenimu.

Ir tada, kaip LDK laikais – subilda mokesčių surinkėjų arkliai. Kunigaikščio valstiečiai ir bajorai juk mokesčių nemoka, tai tenka imti nuo dūmo, nuo žagrės ar pagalvės, nuo kioskelio ar garažėlio. Ir vėl skelbiamas karas baisiausiems nemokėtojams – kokioms nors auklėms, turgams ar nuomos bobutėms.

Nors jei nebūtų ištaškyta šimtų ir šimtų milijonų „independensams“ ar pusvelčiui išprivatizuojant valstybės turtą, nebūtų per viešuosius pirkimus išplaunama didžiulių sumų nuolat juos laimintiems laimėliams – užtektų viskam. Bet juk daug lengviau aimanuoti apie „kovą su šešėliu“, kurti vis naujas struktūras, tvarkas ir programas, kurių kaina didesnė už „iš šešėlio ištrauktas“ pajamas.

O gal kas nors tikit, kad kada nors bus tikri progresiniai mokesčiai tikriems turtingiesiems, ką runkeliams žada jau trečią dešimtmetį? Ar pasakėle apie bankų ar prekybcentrių apmokestinimą bankų ir prekybcentrių valdomoje valstybėje? Tai tada rytoj Palangoje išsilaipins turkų laivynas.

Susirinkit vienąkart tuos mokesčius, kurie yra, užuot aimanavę bei lindę į žmonių ir taip pustuštes pinigines, toliau naikinę smulkų ir vidutinį verslą. Pati geriausia mokesčių reforma būtų nekeisti nė vieno mokesčio 100 metų. Trūksta – susimažinkit tas savo suknistas išlaidas. Ir gyvenkit iš to, ką turit – užteks. Užteks melžti tuos, kurie ir taip mokesčius moka ir kasdien stebi, kaip jie ištaškomi.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Apie stasį,       2019-11-22 19:28

kaip apie nabašnyką, - arba gerai, arba nieko. Negi neskaitot, kad šūdą mala tyčia, provokuodamas…

stasiui       2019-11-22 14:11

Tu vis dar nesigydai?

-------       2019-11-21 19:32

Didžiąją straipsnio dalį apie mokesčių reformas bei smulkaus ir vidutinio verslo naikinimą prieš kokį pusmetį skaičiau ProPatria komentaruose.

ah1       2019-11-21 19:07

visus mokesčius sumoka proletariatas - realiai daugiau niekas nemoka mokesčių tik proletariatas: kapitalisto pelnas - tai proletariatui nesumokėtas darbo užmokestis, biudžetininkų algos - tai proletariatui nesumokėtas darbo užmokestis atimtas per mokesčių mokėjimo sisitemą, pensininkų pensijos - tai iš proletariato atimtas darbo užmokestis per mokesčių sisitemą - ir kitaip nebus kapitalistinėje santvarkoje.

štaziui       2019-11-21 18:30

... liberalmarksistine ar kokia ten hipsterine išpera, trinktelėk sau per makaule “kautskio susirašinėjimu su marksu” beigi eik pogulio politiškai korektiška poza. Savo trisdešimt norveginių variokų jau ir taip atidirbai oraline neužsičiaupiančia anga.

Dabar supratau        2019-11-21 18:17

stasys tai užkalnis kuris vis peza kad mes lietuviai nemokame dirbti ir uždirbti. Zdarovo Andriuxa.

s.m.       2019-11-21 15:23

o juk pradžių pradžiai visai pakaktų, kad šitoje šalyje būtų...teisėsauga. Pasodinus pradžiai kokius 500 labiausiai nusipelniusių asabų su nusikalstamai įgyto turto konfiskavimu, biudžete kaip mat atsirastų ne šimtai milijonų, o -iolika milijardų. Plius apie “pasiteiravimą” Šveicarijos bankuose, kaip tą ramiai daro Amerika, svajoti šitai šaliai kol kas dar ankstoka…

Meilė moksčiams       2019-11-21 9:07

Apskrities mieste degė mokesčių inspekcijos pastatas. Piliečiai padėjo kas kuo galėdamas: tempė malkas, durpes, akmens anglį, soliarką, žibalą,benziną...

Babunė       2019-11-21 8:14

Staska priminė vaikystėje girdėtą pasaką: O ragana žiežula prieš. /A baba jaga protiv/. Tas Staselis dar arba mažas vaikelis, arba šiaip nebrendyla, liko nesubrendęs, nes vaikystėje važiuojant dviračiu nuslydo kojos nuo pedalų ir į rėmą sutrynė tai kas pas vyrus randasi. Liko toks skapas, per amžius amen.

Laikas kurti       2019-11-21 8:10

Lietuvos banką.

Juozas       2019-11-21 8:10

Taip, šį kartą pavadinimą reikia keisti. Ar kas matė išklotinę, kaip paskirstomi skirti pinigai švietimui, susisiekimui ar energetikai? O labai įdomu būtų. Nes dabar atrodo, kad galima kalbėti tik apie mokytojų atlyginimų keitimą- visa kita nejudinama. Kažin kodėl?

Balamutas       2019-11-21 8:00

Ačiū KONpartijai ir VALvyriausybei už begalinį rūpinimąsi paprastais Lietuvos žmonėmis.

stasys        2019-11-21 7:59

cit. “Trūksta – susimažinkit tas savo suknistas išlaidas. Ir gyvenkit iš to, ką turit – užteks. Užteks melžti tuos, kurie ir taip mokesčius moka ir kasdien stebi, kaip jie ištaškomi.” pas autoriu pastebimas progresuojantys ‘seno pirdžiaus’ simptomai žiūrinčio į savo bobą su priekabiais .Bėda ne mokami mokesčiai o nenoras daugiau uždirbti .

rename       2019-11-21 7:06

“atimti ir pasidalinti”


Rekomenduojame

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Arūnas Gumuliauskas. Minint Steigiamojo Seimo šimtmetį

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Algimantas Rusteika. Kelios pastabos „vaiko ėmimo“ įrašo paraštėje

Aštuntosioms Garliavos antpuolio metinėms artėjant Neringa Venckienė klausia: Kodėl? Už ką?..

Fatima – pasaulinė Marijos sostinė, arba Popiežiaus Jono Pauliaus II galybės paslaptis

Kardinolas Joseph Ratzinger. Fatimos žinios teologiniai komentarai

Liudvikas Jakimavičius. Politinės stumdynės

Ramūnas Aušrotas. Ar nebus apribota tėvų teisė skųsti institucijų veiksmus?

Liudvikas Jakimavičius. „Amicus est Girnius, set magis amicus veritas“

Valdas Vasiliauskas. Lietuviško parlamentarizmo aukštumos

Nuo bačkos: „Freedom House“ politologas: Lietuva pagal demokratijos reitingą lieka stabilumo sala Vidurio Europoje

Andrius Švarplys. Apie politinę (ne partinę) kovą tarp laisvės ir karantino Amerikoje

Algirdas Endriukaitis. Retorinis klausimas: esame istoriniame kelyje ar dykumoje?

2020-ieji – Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečio metai

Liudvikas Jakimavičius. Visų atsiprašau, kad negaliu nieko pakeisti

Tomas Čyvas „Iš savo varpinės“: „Prasidėjo rinkiminė ruja“

Ramūnas Aušrotas. Atsitiktinumas? Abejoju

Audrius Bačiulis. Pamenat, kaip kaltinot ministrą Verygą dėl pirkimų?

Liudvikas Jakimavičius. „Reikia lietuviams išmokti mąstyti švediškai“

Tomas Baranauskas. Ar Tapinas padarys skandalą ant visos Lietuvos?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.