Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Liustracija ir desovietizacija, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Algimantas Rusteika. Ar turi teisę atbuvę tremtį žinoti savo skundikus?

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugpjūčio 2 d. 6:30

24     

    

Algimantas Rusteika. Ar turi teisę atbuvę tremtį žinoti savo skundikus?

Ariogala. Kasmet jų vis mažiau. Buvo ir 30 000 šiame stadione, buvo visai neseniai 5000, dabar – gal tūkstantis. Gyvoji istorija išeina. Su savo vėliavom, dainom, Tėvynės meile ir prisiminimais. Dar galima juos pamatyti, pakalbėti, pajusti tą šviesą akyse. Nė vieno nemačiau pikto.

Vincas Karvelis iš Naisių. Štai jis stovi su namie pasidarytu plakatu. Kalbėjom gal pusantros valandos. Apie viską – kaip atskyrė vaikus nuo tėvų tik išvežus, kaip atrodė jaunam tie 25 metai be teisės sugrįžti, kaip ten užšaldavo upės iki dugno ir kiek uodų, ir kaip sunkiai teko dirbti ir kokie buvo žmonės geri. Ir kaip grįžo į Naisius, ir kaip senasis Karbauskis buvo kaip reikiant, o šitas – slidukas. Atvažiuok bet kada, paklausk, kur gyvenu – kiekvienas parodys.

Štai žmonės, už savus pinigus važinėję po tremties vietas, atlikę keliones į praeitį, išleidę knygą. Štai autorė Živilė Kavaliauskaitė, štai Virginijus Steponavičius. Ir šie žmonės, ir jų knyga skleidžia šviesą ir šilumą.

Taip, atėjo ir etatinių politinių pamėklių, kuriems viskas, kas yra – gerai ir kitaip negali būti. Kurie už tai, kad KGB bendradarbiai būtų įslaptinti dar 75 metams, kol visi išmirsim. Kuriems valstybės duotas pažadas išdavikams svarbiau už jų aukų teisę žinoti savo budelius ir skundikus.

Kampe stovėjo blizgios ir brangios Ingridos Šimonytės atvaizdais apklijuotos reklaminės mašinos, prismaigstyta visokių pseudokoplytstulpių, prikrauta dėžių su konservatorių simbolika. Niekas praktiškai nebuvo priėjęs, išskyrus kelis savus pasisveikinti.

Lynojo, bet paskui išlindo saulė. Esamas ir faktinis prezidentai veikiai išvažiavo, kasmet tokios pačios kalbos buvo pasakytos, apsauga dingo. Ir tada suskambėjo jų dainos ir viskas pasidarė tikra.

Pasirašėme šią peticiją:

MES, žemiau pasirašiusieji, SIEKDAMI istorinio teisingumo ir suprasdami, kad

kiekviena tauta turi žinoti ne tik savo didvyrius, bet ir išdavikus, lėmusius didelį lietuvių tautos naikinimą bei tremtį;
30 metų Lietuvą valdančios politinės nomenklatūros sprendimai riboja galimybes Lietuvos žmonėms, įskaitant ir nuo tremties bei represijų nukentėjusiems ar/ir jų palikuoniams, realizuoti šią teisę, nes istorinė tiesa yra slepiama, prisidengiant tariamai dar neįvykdytais Valstybės įsipareigojimais prisipažinusiems KGB darbuotojams;
prisipažinusių KGB bendradarbių įslaptinimas, kuomet jo trukmė viršija daugelio nuo represijų nukentėjusiųjų ar net ir jų palikuonių gyvenimo trukmę, yra nepagrįstas ir neproporcingas, o kartu paneigiantis daugumos Lietuvos žmonių teisę žinoti kolaboravusius su okupaciniu režimu ir bendradarbiavusius asmenis;
dar 1990 metais Lietuvos Respublika įsipareigojo visiems Lietuvos žmonėms, kad praėjus 15 metų terminui prisipažinusių KGB bendradarbių tapatybės bus atskleistos;
LR Konstitucijos 25 str. 2 dalis garantuoja, jog žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją,
KREIPIAMĖS Į Lietuvos Respublikos Seimą, kad

per įmanomai trumpiausią laiką, ne vėliau kaip iki 2021 m. liepos 1 d. būtų išslaptinti ir paskelbti visi prisipažinę KGB tarnavusieji ir su ja bendradarbiavusieji asmenys bei įvardinti kitoms sovietinio režimo represinėms struktūroms tarnavę asmenys,

todėl REIKALAUJAME:

atitinkamai pakeisti LR asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymą Nr. VIII-1436 bei kitus įstatymus.

Pasirašykit ir jūs, kas suprantat, ką tai reiškia, ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Egidijui       2020-08-6 10:33

šitame portale su raudonarmiečiu sąsiu paprastai diskutuoja nebent tik jo kolegos iš komiteto. Nešerkite trolio.

Egidijus Stasiukui       2020-08-4 11:27

nejau taip sunku suprasti, kad niekas amžino slaptumo tame įstatyme nežadėjo ir nieko tokio įstatyme nėra, o 75 metų “amžinasis slaptumas” atsirado tik 2015 metais, praėjus 25 metams po Nepriklausomybės atkūrimo. Per tiek laiko po 1918 m. Lietuva spėjo ir valstybę atstatyti, ir vėl ją prarasti, o mūsų valdžia sugebėjo tik išdavikus 100 metų (kartu su jau praėjusiais 25) įslaptinti.

Amžinas        2020-08-4 11:08

Kerštas, daugelio žmonių palydovas, ant jo istorija važiavo, bet paslydo, matyt prastas tas kelias, tik grėblys irgi amžinas ir ant jo lipama.

erelis       2020-08-4 9:37

Užjaučiu dėdulį, kurį duktė tampo jį į visokius renginius…

EnR       2020-08-4 9:35

“Netikiu     2020-08-2 11:58
Gerb.Autoriau-Jie,sitie-niekada neisslaptins! jokie parasai ir reikalavimai nepades”

NEISSLAPTINS: NERA KA. SUNAIKINO.

Tomas       2020-08-4 7:34

savo skriaudikų nežinojimas ir kgbistų įslaptinimas ir yra įrodymas kad jie ir valdo valstybę.

stasys        2020-08-4 6:52

Egidijus stasiukui 2020-08-3 9:09 > nejau taip sunku atsiversti liustracijos įstatymą ir jo šešis poistatiminius aktus ? http://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.F8D00907FFBE

Vytautas        2020-08-3 12:14

Sąskrydžio metu teleista dalyvauti tūkstančiui tremtinių. Liberalų atstovas pranskietis, dėdulė landsbergis taip pat nuo tribūnos rėžė partines priešrinkimines kalbas. Šimonytės reklaminis autobusiukas blizgėjo sąskrydžio matomoje vietoje. Konservatorių povilionis, skaistė, morkūnienė su savo svitom oriai vaikštinėjo dalindami priešrinkiminius žvilgsnius senukams tremtiniams. Nors seime buvo garsiai prieš vienkartines priemokas pensininkams. Renginyje gausu pompastikos iki juoko.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-08-3 11:38

Taip, turi žinoti savo skundikus ir kai NS to siekia, tai Jono Vaiškūno alkas.lt blokuoja štai tokį tekstą:
_________________________________________
“vienintelis NS siekia išjungti iki šiol svetimšalių naudai veikiančius komunistpalaikius (stribvaikius, ...) - pavojingiausius Tautos budelius. Jau vien todėl NS vertas daugumos seime.
***
42.8. ES mastu turi būti aiškiai įtvirtintas ir principingai bei nuosekliai taikomas lygus nacių ir sovietų režimų nusikaltimų vertinimas.
(NS programa)
va čia
https://susivienijimas.lt/programa/
__________________________________________
Visi dalinkimės žinia apie tokius vaiškūnus.

Egidijus stasiukui       2020-08-3 9:09

pasakyk kada ir kas davė tokius pažadus. Nuorodėlę prašom. Nors to nebuvo - tai tiesiog melas, kurį kartoji

stasys        2020-08-3 6:57

Negalima nesilaikyti duotu pažadu valstybės vardu . Autorius taip dorai ir nepaaiškino kam sovietine tremti išgyvenusiems tremtiniams toks neapykantos pliūpsnis ? Daugumą jų jau seniai užkasė karo kirvius , sukūrė laimingas šeimas ,nugyveno dorą gyvenimą  ir nė viena mintimi nesiekia ką nors teisti prie doros stulpo . Man taip ir lieka neaišku o kaip autorius vertintu jei ta pati valstybė imtu savo duotus pažadus kaitalioti socialinės paramos klausimuose o bendra visuomenės interesą išmainytu į tuos laikinus pasitenkinimus ? Čia autorius labai supanašėjo su V.L. ir nors Jis visa širdimi bodisi šia asmenybe jų panašumai akivaizdžiai panašus . Aš dar pamenu kai užpraitais metais Barauskaitei paskelbus papildytus bendradarbiavusių  sąrašus, žinomomis pavardėmis , koks kilo šurmulys visuomenėje . Teisingumas tada tikrai netriumfavo , o ar buvo patenkintu tremtiniuose ir labai abejoju iš neapykantos jausmo negalima nukaldinti teisingumo .

Ramiros       2020-08-3 4:53

Be abejo, reikėtų skelbti visų nevidonų pavardes, prisipažinusių, neprisipažinusių, o tuo labiau rezervistų, kurie, manau, buvo paruošti kaip smogikai, reikalui esant ...  Viens ex. vieną tokį laikė beveik pririšęs prie valdžios, sakė, tsakant, škia,kažką panašiai, kad tai toks žmogus, toks žmogus, jisai neturi atsidurti gatvėje, jis turi būti valdžioje, atseit,  aukštumoje. A tai kas valdo mus ir visą šalį ?

Rasa       2020-08-2 23:00

Vien faktas, kad į sąjungą priėmė V. Pranckietį - buvusį aktyvų komjaunuolį ir ne tik, rodo, kad ir šios sąjungos vertybės grimzta į dugną, deja….

netrukus       2020-08-2 18:58

liks vienas dėdulė

Atgaila       2020-08-2 18:45

Tai jau yra Dievo duota, ir jos viešinti nevalia, jei taip, kaip skelbiama,  visi kunigai, kurie išriša nuodėmes turi skelbti viską viešai, ir gausis vietoje atgailos jovalas, jei NS nori užmaišyti jovalą tegul bando.

Tik epizodas       2020-08-2 18:31

A.Rusteikos pastebėjimai man priminė seną epizodą, kuriuo noriu pasidalinti. Epizodas iš tų laikų prieš niolika metų, kai tremtinių dar buvo gerokai daugiau, ir jie gausiai rinkdavosi į Ariogalą. Tą pirmąjį rugpjūčio šeštadienį buvo itin karšta. Renginys įpusėjo. Tremtiniai grupelėmis pagal tremties vietas sėdėjo ant žolės, dalinosi prisiminimais, vaišinosi, kai kas gurkšnojo alų. Netikėtai prie mikrrofono prieina V.Landsbergis ir kreipiasi į žmones: “Jei čia yra tikrų vyrų, eikite ir išprašykite tuos neprašytus svečius.”(citata iš atminties). Matau, kaip stojasi labai pagyvenę vyrai, išvarginti karščio, kelionės ir emocijų eina link dešinėje aikštės pusėje ramiai stoviniuojančių M.Murzos nacionaldemokratų su savomis vėliavomis. Pašiurpau. Kas dabar bus? Visa laimė, kad murzininkai ramiai pasitraukė, o blaivios galvos konfliktą užgesino. Iš mužtynių liko tik pasistumdymas ir apsižodžiavimas. Tai buvo pirmas kartas, kai nusivyliau V.Landsbergiu (vėliau tų nusivylimų buvo daugiau. Kodėl jis tai darė? Juk tai tikrų tikriausia provokacija…

habilitās       2020-08-2 17:56

Jei teisingai supratau, tai savo uodegos rijimo procesas baigtas, beliko paskelbti „pabaigų pabaigą“ , nes „pradžių pabaigos“ ir pabaigų pradžios“, jau išsemtos. Nieko, iki spalio 11 liko geri du mėnesiai ir vėl galėsite: „trukt už vadžių ir…“.
O jei rimtai, tai net tuo atveju, jei šioje 65 tūkstančių km² Žemėje įvyktų antras Marijos apsireiškimas ir NS patektų į seimą, tai šio įstatymo niekas nekeistų. Neatrodote tokie nesupratingi, kad nesuvoktumėte, jog Lietuvos valstybė įsipareigojo išsaugoti anonimiškumą tiems, kurie prisipažins apie bendradarbiavimą su KGB, ir jeigu nesilaikys pažado, tai teismai bus užversti ieškiniais. Neabejoju, kad reikalas nueitų iki EŽTT ir mokesčių mokėtojų kišenės būtų patuštintos keliais šimtais milijonų €.
Susidaro keista situacija – beldžiamasi į duris, kuriuos niekada nebus atidarytos, o kas pakišo tokią „genealią“ idėją, t. y. įslaptinti tėvynės išdavikus, nelabai kam rūpi. Atsiduoda pigiu priešrinkiminiu populizmu, o ne rūpesčiu tremtiniais.

Žodžio laisvė...       2020-08-2 15:52

Vakar Lietuvos Televizija pažeidė mano teisę į informacija.Per Panorama parodė tik
V.Landsbergio kalbas apie Astravą ir nieko kito.Tai gal tremtiniai ir politkaliniai
rinkosi pakalbėti apie Astravą ir “susirūpinę“dėl konservatorių rinkimų?Ir išrinkimo?
Kokia vaidyba,kokia vaidyba…Šitaip reikia ciniškai mokėti išnaudoti net kančių kelius perėjusius žmones savo politiniams tikslams.Pasišlykštėjau…

Kis       2020-08-2 12:21

Gyvename lyg butume svetimi savoje salyje,yra geri,patriotai ir dar nelieciami,o kas tokie mes ir bus musu anukai?Zydelio tarnais,juk sis nedorelis Gabrielius nepasigedijo pasakyti i viesuma,kad jis skirtas ne tarnauti armijoje,o reikalui esant ginti su ginklu,mat dedule jam iskiepijo,kad jis skirtas tik vadovauti Lietuvai.Kas tai,gal atsiras tas kuris ivardins ?

Netikiu       2020-08-2 11:58

Gerb.Autoriau-Jie,sitie-niekada neisslaptins! jokie parasai ir reikalavimai nepades

rezervuotas požiūris       2020-08-2 11:22

Šiuos tremtinius dabratiniai valdžiažmogiai nupirko pakišomis , išmokomis ir tremtinių pensijomis, kurios dabar liko susitraukusios kaip šagrenės oda. Tačiau ir dabar jie bijodami prarasti tų trupinių,  bijo pasakyti savo vadams , kas jie buvo sovietmečiu, kas jie yra dabar . Todėl pagarba teliko tik tiems , kurie dididentais buvo sovietmečiu, disidentais liko ir dabartinei valdžiai. nes viso valdžios yra linkusios sugęsti, supūti . jLos linkusios įsikasti visam amžiui tuose apkasuose, kuriuose jiems saugu savivaliauti ir valdyti avinus.

fliugeris       2020-08-2 10:18

priimdami Pranckietį bent pasidomėjo kokioms vertybėms jis atstovauja, ar nematė kaip stoviniavo kartu su Šakaliene laikydamas plakatėlį palaikantį Stambulo konvenciją?

kas reikalauja viešinimo?       2020-08-2 8:55

atspėjote - neprisipažinę stukačiai, kgbistai.
nes jiems nėra atleista.
——-
prisipažino tik apie 6 proc. stukačių ir kgbistų

Prieauglis       2020-08-2 7:42

Kodėl taip pesimistiškai? Svarbu kokybė. Va, ir Pranckietį priėmė.


Rekomenduojame

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Andrius Švarplys. Parklupdyti Vakarai nesugeba apginti net savęs, tai kaip mes galime iš jų tikėtis pagalbos?..

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Trakų salos pilyje bus pristatyta Daliaus Stanciko knyga „Kūju per Lietuvos istoriją“

Raimondas Navickas. Nanto katedrą padegė keršydamas Prancūzijos valdžiai

Agnė Širinskienė. Apie neliečiamuosius

Audrius Bačiulis.Beprotybės kronikos: Leftistinių propagandistų miniai nepavyko parklupdyti didžiausio JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“

Raimondas Navickas. Panašu, kad antisemitizmo ir etninės nesantaikos kurstytojai Lietuvoje išties kelia galvą

Andrius Švarplys. Vyksta didžiulė, giluminė, fundamentali demoralizacija

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Rinkimai Lenkijoje – kova ir pramoga

Verta prisiminti. Arvydas Šliogeris. Pamatinė žmogaus dorybė yra drąsa

Vytautas Radžvilas. Remti Bideną – tiesti kelią Merkel-Putino paktui

Jolanta Miškinytė. Dar viena šeima prašosi oficialaus prieglobsčio Lenkijoje

Algimantas Rusteika. Pabaigos pradžia

240 000 žmonių pasirašė Baltųjų rūmų peticiją raginančią paskelbti George’ą Sorosą teroristu

Vytautas Radžvilas. Laisvė – tai ne teisė voliotis smėlio dėžėje ant didvyrių kaulų…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.