Dienos aktualija

Algimantas Rusteika. Ar dabar išeitume į Baltijos kelią?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugpjūčio 24 d. 14:57

31     

    

Algimantas Rusteika. Ar dabar išeitume į Baltijos kelią?

Niekada nepamėgsiu ir nesuprasiu laidotuvių fotografijų prie numirėlio, kur visi stovi gedulingais veidais ir žiūri į tai, ko nebėra, nors kai buvo gyva, daugeliui tai nerūpėjo. Veidmainiška meilė man vienas šlykščiausių, nekenčiamiausių dalykų šiame gyvenime.

Ką mūsų valdžia moka geriausiai pasaulyje – tai nuvalkioti tai, kas šventa. Iš kiekvienos šventės, kiekvieno nuostabaus įvykio ir brangaus atminimo pasidaryti reklamą ir „pabūti su tauta“.

Štai ir vėl mes Kelyje, vėl jaučiu nepažįstamos moters rankos drėgmę ir šilumą delne, vėl virš galvų plaikstosi vėliavos ir sugrįžta saulėta diena, ir vėl jausmas, tarytum pasaulis būtų ką tik sukurtas.

Atsimerkiu – pilni ekranai privatizavusių tiesą ir šviesą. Mūsų gyvenimo simbolis – Mykolo Burokevičiaus pavaldinė, kuri stovėjo susikibusi rankutėmis su sovietinės valstybės priešais Fabijoniškėse. Jei kas pateiktų bent vieną fotografiją ar atsirastų nors vienas gyvas liudininkas – tam tūkstantis kardelių.

Tik neatsiras ir nepateiks, nes jei tai ne melas – seniai būtų pateikta. Mes jau vėl priprantam prie netiesos ir net žinodami, kad tai melas, nebesipiktinam, nes suprantam, kad taip reikia. Laikas apsisuko ir sugrįžo, valstybė vėl yra Jie, o mes tik tie, kurie elgiasi kaip reikia.

Kiekvieną vasarą pas senelę atvažiuoja iš Britanijos dukra su anūkais. Abu jau paaugę, kalba tik angliškai. Kai gatvėje ar kieme juos užkalbina, tie žiūri akis išpūtę, o mama piktai: „Kalbėkit su mano vaikais angliškai!“ O jei paklausi, ar jie nemoka lietuviškai, atšauna: „O kam?“

Tai tikras faktas. Ir iš tikrųjų – o kam? Amžinas klausimas: ar ten gerai, kur Tėvynė, ar Tėvynė ten, kur gerai? Ir senelė, kuri Baltijos kelyje stovėjo, kurios tėvai Sibire kalbos ją išmokė, nieko nesako. Nes kitą kartą dukrelė gal supykusi nebeatvažiuos. O ir pinigų atsiunčia – juk vaistams ir maistui reikia, geriau patylėti.

Romualdas Ozolas buvo teisus: laisvė ir nepriklausomybė nėra tas pats – Šiaurės Korėja juk irgi nepriklausoma. Neteisūs tie, kurie lėtai, žingsnis po žingsnio pavogę iš žmonių valstybę, dabar išdidžiai moko gyventi ir naujoviškai mąstyti, kad nepriklausomybė ir yra laisvė. O tas, kas nepatenkintas melu – valstybės ir laisvės priešas.

Laisvam galima būti ir narve. Ten visada nemokamai ir sveikai, pagal grafiką ir patvirtintas normas pamaitina, visaip rūpinasi, gydo, jei susergi. Nereikia gaudyti kokių nors kiškių, o jei pats esi kiškis, tai niekas ir tavęs negaudo. Nebūtina vargti, kovoti ir rizikuoti, gauni dykai ir be vargo patelę, vaikus atima ir kiti išaugina.

Žodžiu, amžinos atostogos, sulauki be rūpesčių senatvės, ir viskas. Toks vergų komunizmas, o už grotų visų tų gėrybių nėra, ten reikia kovoti. Ką rinktumėtės, laisvi, nepriklausomi ir išdidūs broliai?

O jeigu už to narvo kitas narvas, tik didesnis? O jei grotos netikros ir tik mūsų pačių sugalvotos? O jeigu kiekvienam po narvą savo viduje, kada norim pabėgti nuo problemų ir nelaisvės, bet jas tik nusinešam su savim – kiek kartų matyta, jei tai su kitais, ar ne?

Laisvė visada yra čia ir dabar. Mes irgi esame pradžia ir pabaiga, kurios vyksta kiekvieną minutę, kiekvieną valandą, kasdien. Žemės ašis ir Visatos centras esame mes. Ir kiekvienas esame pasaulis, be mūsų nieko nėra, nebuvo ir nebus. Turim vienintelį priešą – baimę.

Baimė būti savim, būti laisvam ir sau teisingam – galima juk sakyti sau tiesą ir nemeluoti. Būna baimė pasirodyti kitokiam, noras patikti valdovui ir visiems jo idiotams – tokie įprasti, kaip miegamasis ir rūbas ant kėdės. Viskas prasideda nuo mūsų, dar turim truputį laiko pasistengti.

Baisiausia, jeigu Baltijos kelias taptų tik vieta, kur galime pabėgti. Praėjusiu įvykiu, kuriuo galime pasididžiuoti, svečiams parodyti, ir rekordu, nors jį iš Gineso ir išbraukė. Tokia artimųjų nuotrauka prie mirštančios, išsivaikščiojančios valstybės. Atminimu, kokie kadaise buvome jauni, drąsūs ir galingi.

Tada pakilusius su gėlėmis lakūnus galėjo ilgam įkalinti ar numušti. Tada dar galėjo atgriaudėti ir sutraiškyti tankai – ir atvažiavo, ir traiškė, bet nebijojom. Dabar niekas nežudys, bet ar išeitume į naują Baltijos kelią? Ne tik už Nepriklausomybę, bet ir už Laisvę? Atsakymą žinote – ne.

Kas tikra, niekada nebūna dovanojama. Kiekviena tiesa įrodoma ne vėliavomis, paradais ir ponų iškilmėmis, o gyvenimo darbais, drąsa ir praradimais. Taip paprasta – tiesiog atsimerki ir pamatai viską, kaip yra. Tam, kad turėtum laisvę, reikia būti jos vertam.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Aš neičiau-būtent dėl jo PASEKMIŲ:       2019-08-28 22:28

gražių paveiksliukų galerija:


liaudiesmenas.livejournal.com

.

 

Dzeikas       2019-08-28 20:15

Adomaviciui:
O tai jeigu Lietuvos istatymai turetu virsenybe, ka - laisvesni butume?
Beje, Gaidara ir as skaiciau. Bemaz visa. Pameni dialoga(bliamba nepamenu apsakymo, bet pasakojama pirmu asmeniu apie kokio tai piemenuko-pamestinuko klajones po civilinio karo draskoma Rusija iki neilindo jis i Raudonaja Armija).
Pameni,kaip jis pas savo dede, gamyklos meistra, mamos paliktas buvo. Sedi, vakarieniauja su seima. Dede jam desto socialines taikos idejas, girdi ir su ponais gyvent galima.Svarbu neissisokt (Taip Gaidaras interpretavo). Vaikezas vienzo sauksta padejo “ah, ty vyhuholj. Vyzhiga!”. Ir paliko dede.
Ka tu pas ta Gaidara ismokt galejai? Tai Pavliku Morozovu trubaduras. Ziurek ant peciu koloradiniai sparnai isaugs.
Na , kad bolsheviku perversmas is dalies ivyko del rusu burzuju gobsumo - tas tiesa. Bande Maskvos policijos virsininkas Zubatovas igyvendinti kazkokio socialinio bendradarbiavimo idejas. Stengesi but objektyvus. Nusalino. Uzrustino tiek stambiuosius pramonininkus, tiek bolsevikus.

Vladas Adomavičius       2019-08-28 19:33

Ką norėčiau pridurti? Man Lietuva visada buvo Lietuva, mano gimtinė, mano Tėvynė. Augęs jau tarybiniu laikmečiu, skaitęs verstines tarybines knygas, man ypač daug įtakos turėjo A. Gaidaro kūryba, priėmiau viską, kaip yra: dėl visa ko buvo kaltas pasaulinis imperializmas, smaugęs socializmą. Ir dabar dar galvoju, kad tiesos tame yra. Lietuva jau niekada neiškils savo kalba, kultūra, o ir pramone, žemės ūkiu, kaip, kad tada, subsidijuojama, lyg ir nelaisva, bet galimybių turėjusi. Na, ne tas lygis, ir viskas. Laisvę, matomai, reikia turėti savyje, o ne tame, kas tave užėmė. Juk nepriklausomybės ir dabar neturime, nes mūsų vidaus įstatymai neturi viršenybės. Esu diplomuotas teisininkas, žinoma, VVU baigęs tarybiniais laikais.

Dzeikas       2019-08-28 17:57

Visdelto reiktu taskus ant i sudet.
Ka reiskia “dabar”? Ir kokio reikalo dabar eit? Protestuot pries kokius imperialistus ar badaujantiems vaikams padet?
Gal noreta paklausti ar reiketu eiti zinant tai, ka zinai dabar ir nezinojai tada?
Visvien reiketu, nes svarbu buvo pralauzt spygliuotos vielos uztvara. Su Lietuvos baraku - be Lietuvos barako, tas visiskai nesvarbu.
Kas ir pavyko.
O kad tas barakas issikeles trispalve ir pasidabines kumeles zenklu eme juostis pats spygliuotom vielom - cia kita problema. Zekai is prigimties liks ir tokiame barake, nes jiems svarbu ,kad “makaronai butu pietums”. Norintys laisves pabegs i aplinkines sodybas, bernais nusisamdyt.Nes bernas gali pats tapti ukininku, zekas - bus visad paedes , bet ukininku niekad nebus.
Gal autorius zeku klausia ar jie savo baraka rankom susikibe apjuos? Ar kad pajoka padidintu?
Keisti klausimai keistiems zmonems.

Kindziulis       2019-08-28 15:31

O tai ko ten eiti, jei nieko nepametei?

Dangė       2019-08-26 21:38

Nepriklausomybę turėjom tada, Kelyje.
Ir laisvi buvom tada.
Dabar liko tik išorinis pavidalas.
Ir didelis noras kišti galvą smėlin ir apsimesti, kad to nėra.

mindaugas       2019-08-26 16:46

Laisvas visada būti galejai, jei nerūpejo postai ar pinigai, o nepriklausomu būt sunkiau, priklausai nuo banko i kuri perveda tavo pinigus, priklausai nuo kokio kvailo istatymo, kuri dar kvailesnis seimo narys sukuria ir tt. Laisvė ir nepriklausomybe visad kartu, tik viena ir kita sunku suderinti.

stasys        2019-08-26 13:44

Duokime ramybe Algimantui ..Jis ir taip vienas produktyviausiu mastytoju apie rytojų  Tiesose .

Nieko keisto       2019-08-25 22:37

Jei tik moki trys raides, tai ten tik ir nueisi.

N.X. > keistuoliui       2019-08-25 22:12

Kur eitų- klausimas retorinis.
Tiksliausiai kryptį nurodo trys raidės.

mtz.       2019-08-25 14:49

gyvenimas praeitimi,baisus gyvenimas.

Keistas       2019-08-25 13:40

Nepilnas klausimas į kokį kelią dabar turi išeit tauta? Baltijos kelias yra laisvės kelias, ir juo išėjome į laisvę, tai laisvėm eit nėra prasmės,todėl reikia įvardint į kokį kitą baltijos kelia ji eitu.

Žodžio laisvė...       2019-08-25 11:31

Gerb.Algimantai Rusteika,Jūs kaip visada esate teisus.Ačiū.

>Dzeikui 2019-08-25 9:19        2019-08-25 11:08

Ant savo bukagalvių tautiečių nedrįsti pamazgų pilti,
nes žinai, ui kaip tau atsirūgtų, ui kaip tau kailį iškarštų.

stasys        2019-08-25 10:57

Egidijus ..turėtu patikslinti ka jo mintis reiškia . Viena kai apie kalba koks patriotas neišmokęs istorijos pamoku kita ..kai pilietis kuriam aiškios ne tik šiandienos problemos su tuo suverenitetu bet ir istorijos suteiktos pamokos ne jo stalčiuose.

Egidijus       2019-08-25 10:53

Tekste esminiai du dalykai, dėl kurių verta diskutuoti.
Pirmas apie tai, kad laisvė ir nepriklausomybė nėra tas pats ir apie dešimtmečiais plautas smegenis ir propagandą, kad tai tas pats.
Antras apie tautos didžiosios daugumos, vis pasyviai laukiančios gelbėtojų ir ieškančios kaltų visur, išskyrus savo dušinės veidrodį, atsakomybę už savo prarastą laisvę nepriklausomybėje, kurios beveik nebeliko.

stasys        2019-08-25 10:12

Stasys G (su skaičiukais) neišrankus rankioti razinkas iš teksto ,jis kaip ir autorius mieliau lepinasi detalės “o kas galėtu paneigti” smile Tokia karta , tokia karta ..žiuri į knyga ir mano špyga .

Dzeikas       2019-08-25 8:19

->Str. apie tai, ka visi     2019-08-25 4:14
Pazistu viena “patriota”. Tas sukinejo vaikuciams ausis kai namie angliskai imdavo kalbeti. Galu gale pareiske, kad “amerikE ji uz..-o!” .Pabodo pagarbus elgesys darbe ir pagarbi alga. Nuvaziuoji i kokia egzotiska sali, bamba tropiku pleze pavolioji, paedi.Nyku.
Spjove ant “amerikes” ir atvyko i Lietuva. Vaikuciai anglu kalba pamirso ir keikiasi rusiskai. Patsai i tropiku pliazus nebevazineja, o gastarbaiteriauja ES (meistriskumo nepragersi). Kai nedirba tai staugia vilku i menuli ir prisimena “amerike”.Prispjaude i sulini vadinasi. Galetu grizt, bet neuzgyveno draugu ten, o ant anglu kalbos jis visada “dejo”. Paraiska kreditinei kortelei pats negaledavo uzpildyt, tai ir nueit i Akmenu gatves ambasada atstatyt Zalia korta negali.

StasysG42       2019-08-25 5:30

Manau,kad Dangė    (2019-08-24 20:02 ) yra teisi. O čia labai tikslus ir teisus Autorius:————————-“Atsimerkiu – pilni ekranai privatizavusių tiesą ir šviesą. Mūsų gyvenimo simbolis – Mykolo Burokevičiaus pavaldinė, kuri stovėjo susikibusi rankutėmis su sovietinės valstybės priešais Fabijoniškėse. Jei kas pateiktų bent VIENĄ fotografiją ar atsirastų nors vienas gyvas liudininkas – tam tūkstantis kardelių.

Tik neatsiras ir nepateiks, nes jei tai ne melas – seniai būtų pateikta. Mes jau vėl priprantam prie netiesos ir net ŽINODAMI , kad tai melas, nebesipiktinam, nes suprantam, kad taip reikia. Laikas apsisuko ir sugrįžo, valstybė vėl yra -Jie-, o mes tik tie, kurie elgiasi KAIP REIKIA.”

Str. apie tai, ka visi       2019-08-25 3:14

Zinome. Uzkliuvo klishe- anukai kalba angliskai. ..Daug daug anuku kalba lietuviskai,  nes lankomus lituanistines mokyklas, tevai stengiasi issaugoti gimtaja kalba. Ne visi. Bet ne dauguma. Tiesa, kuo menkesnio issilavinimo tevai, tuo maziau lietuvybes. Bet ir tai nera taisykle.

stasys        2019-08-24 23:01

Dzeikai ..laikas išlįsti ir tos patvoriniu šuns būdos . Tai skersgatvis kurio vengia padorus žmonės .

stasys        2019-08-24 22:58

2019-08-24 21:47 .. didelis mažas argi yra skirtumo ? Autorius irgi nori rašyti savo vardą didžiąja , bet juk tuo noru vedimas žmogus didesniu netampa .. Vat taip ir bando save kilstelėti rašydamas kitiems ‘dvasinius maršus’  . Pompastika švenčiu proga.

Apgailėtinas Dzeikai 2019-08-24 21:34        2019-08-24 22:28

kvailas skaldytojau, Lietuvos, lietuvių ir lietuvių kalbos nekentėjau
[tas pats galioja tavo nuostatai ir kitų tautų atžv., neišskyrus ir tavosios!], nors mažumėlę gerbk Tiesos.lt skaitytoją:
vargiai rasi bent keletą tokių čia, kurie nesuprastų, parsidavęs kenkėjau,
tavo sveiko proto kritikos neatlaikančios ir siekiančios pasėti neviltį
kryptingai destruktyvios veiklos. Dvasiškai nesižudyk, paklausyk, susimąstyk.

bandymas tikrai būtų       2019-08-24 21:33

Tačiau įvairaus plauko propagandistai kruviname siautulyje ragintų traiškyti “fašistus ir homofobus” tankais. Visokie valkatinavičiai ir valkatkos, gailiai ir grybėnai, jackevičiai ir pancerovai. Tęsti galima be galo.

Stasys       2019-08-24 20:53

Tai kad ir jis iš mažosios, toks mažiukas, mažiukas .... O, Algimantai, gerai, teisingai utaravoji. Aš taipogi panašiai mysliju. Pagarba !

kontoriniui pamokslautojui štaziui       2019-08-24 20:47

Toks ten tavo ir “dievas” jeigu jo vardą rašai iš mažosios raidės.

Dzeikas       2019-08-24 20:34

Ir su kuo autorius siulo(gerai, nesiulo. Klausia, isivaizduoja.) iseiti i Baltijos kelia?
Susirenka, Venckiene, Deimante, Drasius, prokuroras pasiuntes 240 derzimordu grazint pedofilams pabegusia auka, keli pasizymeje policajai is tu 240, Usas na ir jus. Susiima uz rankuciu ir stovi akis dangun pakele.
Kaip sake katinas Leopoldas, ” vaikuciai , nereikia pyktis. Gyvenkime draugiskai”

Birute       2019-08-24 20:08

Jus teisus

Dangė       2019-08-24 19:02

Nereikėtų autoriui per daug piktintis giminių
nuotrauka prie mirusiojo karsto. Juk ne visi
būna veidmainiai: būna ir tokių, kurie nori
turėti paskutinį brangių žmonių atvaizdą,
kuris ne tik patiems, bet ir palikuonims
primintų paskutinį regimą šeimos susirinkimą.
Nesant tokio šeimyninio jausmo ir solidarumo,
neišvengiamai ištinka tai, ką Jūs aprašėte -
kai pas senelę atvažiuoja dukra, kuri nenori,
kad jos vaikai su giminėmis kalbėtų lietuviškai.
O juk visa tai prasideda dar šeimoje, kurioje
bijomasi vieni kitų šešėlio…   

Kaip pačiūrėsi: galbūt       2019-08-24 18:03

jei mūsų valdžia mūsų neapgins ir reikės patiems..

https://gazetaby.com/post/istorik-eto-bylo-leto-bolshix-nadezhd-i-rozovyx-so/156043/

stasys        2019-08-24 17:28

Vieniems žmonės dievo reikia bažnyčioje o kitiems savo dušioje , vieni moka džiaugtis gražia švente tyliai ..o kitiems tai neduota ..todėl ir tripčioja . Tas pamokslas ne apie politikus ..jie pagal veiklos teise privalo save matyti ekranuose , jei jis ne viešas tai jau ne politikas . selfi .. su vėliava nedaro žmogaus kitokiu .


Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Povilas Urbšys: „Vytis yra tai, kas mus gali suvienyti“

Rasa Čepaitienė. Atsisakantys keistis

Nida Vasiliauskaitė. Apie Linos Žigelytės versiją iš serijos „Kas atsitiko Nidai Vasiliauskaitei?“

Iš propagandos frontų: Dainius Pūras. Apie smėlį ir paplūdimį Lukiškių aikštėje kaip laimingoje erdvėje

Povilas Urbšys: Jei bus priimta tai, ką siūlo valdantieji, Lukiškių aikštėje stovės ne Vytis. Argi tai ne dar viena išdavystė?

Ne juokas. Politinis kompasas pagal liberalus

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Pagaliau. Vygantas Malinauskas. Katalikų jaunuoliai neleido nugriauti šv. Junipero Serra statulos Kalifornijoje

Ramūnas Aušrotas. Hipsteriai, į Seimą!

Česlovas Iškauskas. Smėlis pro pirštus. Ironiškos pastabos

Iš propagandos frontų: LRT atsiskaito visuomenei: birželio 29 d. 16 h per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt. rengia spec. laidą, kviečia klausti

Ne juokas. Tadas Skukas vilniečių vardu: mere Š., pasitikrink sveikatą!

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (I)

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Heraklio beieškant

Gedimino Jankaus kreipimasis į TS-LKD atstovus Vilniaus Taryboje: Kodėl jūs veidmainiaujate, kolaboruojate su mankurtais?

Algimantas Rusteika. Riba, kurią peržengus jūsų neišgelbės jokia jėga, policija ar vandens patrankos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Nebūkime aukos

Nida Vasiliauskaitė. Miesto valdžios akimis esate infantilūs buzzwordais valdomi pampersiniai

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Seime registruotas įstatymas siekiant apsaugoti Lukiškių aikštę nuo tolesnio jos išniekinimo

Rasa Čepaitienė. Pornokratija*

Nacionalinis susivienijimas reikalauja Remigijaus Šimašiaus atsistatydinimo

Ramūnas Karbauskis. R. Šimašiaus pliažas tampa Tautos kančias menančios aikštės išniekinimo simboliu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.